Autor Tema: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...  (Pročitano 12666 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« poslato: 04, 11, 2013, 18:29:51 posle podne »
Par dana se dopisujem sa zastupnikom oko delova za moj motor.... radi se o Bonbini i kapicama ... Dobih ponudu na 22.000 dinara...
Malo skupo ...

Odem online i narucim sve to isto i sa postarinom za 61 usd ili (5200 dinara)... sto ce reci ispod famoznih 70 evra gde me kazi carina i pdv...

E sad neka meni neko objasni gde je tu logika da isti deo ovde kosta 4 puta vise nego napolju ... ???


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #1 poslato: 04, 11, 2013, 18:43:05 posle podne »
Ne znaju mnogi kako to da urade drugačije, a školarina mora da se plati.

Uzgred, mislim da se ne kaže "bonbina" nego "bobina".

"Bobina, Miljenko. Bobina!"


Ovo je česta greška, kao što veoma mnogo ljudi govori: "alnaser" umesto "anlaser". Možda bismo mi, ovde na formumu, mogli jedni drugima da ukažemo na te greške i da svi naučimo po nešto,a da se niko zbog toga ne naljuti.

Van mreže Sci

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 212
  • www.mojaladja.com
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #2 poslato: 04, 11, 2013, 21:12:53 posle podne »
...ma niiije bobina h44 k5 kgk
« Poslednja izmena: 04, 11, 2013, 23:15:07 posle podne Sci »
Vozi Miskooooo.....

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #3 poslato: 04, 11, 2013, 21:47:07 posle podne »
Par dana se dopisujem sa zastupnikom oko delova za moj motor.... radi se o Bonbini i kapicama ... Dobih ponudu na 22.000 dinara...
Malo skupo ...

Odem online i narucim sve to isto i sa postarinom za 61 usd ili (5200 dinara)... sto ce reci ispod famoznih 70 evra gde me kazi carina i pdv...

E sad neka meni neko objasni gde je tu logika da isti deo ovde kosta 4 puta vise nego napolju ... ???

Kada ti stigne javi kako si prosao ispod tih famoznih 70 usd.

Licno iskustvo.

Daj boze da ti uvaze racun i da ne platis carinu. Samo sreca moze da te potera.

Za gluposti od 10 USD naplacuju jer ne prihvataju racune.


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #4 poslato: 05, 11, 2013, 09:41:19 pre podne »
Ja sam pre koju nedelju dobio iz amerike bateriju za laptop preko ebaya. Ovde nisam mogao da nađem ispod 70€, iz amerike zajedno sa poštarinom 16€. Eno radi odlično.

Takođe sam preko alliexpressa poručio komplet 40 varalica kašika za 12€, poštarina besplatna (odmah na sajtu postavite da vam prikazuje samo oglase gde je besplatna poštarina za Srbiju - jedino što se u ovom slučaju roba čeka oko mesec-dva). Jedna takva kašika je kod nas u prodaji oko 2€, pa računajte.

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #5 poslato: 05, 11, 2013, 11:03:56 pre podne »
Da, svi ti Kineski wholesale sajtovi uglavnom imaju free shiping.
Treba gledati ko salje preko Hong Kong posta jer brze stize nego preko China post-a.

Da li cete platiti porez i carinu ili samo porez zavisi od raspolozenja sluzbenika kod nas na carini.

Ja sam do sada preko 100 porudzbina imao sa ovih kineskih sajtova koje cega i za gluposti placao carinu.


Takodje na sajtovima gde pojedinci prodaju robu kao sto je to slucaj kod E-bay-a ako imas vise artikala prvo kontaktiras prodavca i trazis da ti spusti malo cenu. U 99% slucajeva spustaju nekada i znatno.

Primer:
Zeni sam porucio alat za torte. Nekoliko komada u vrednosti od 70 USD u regularnoj prodaji kod tog prodavca. Posle upita dobio sam popust od cak 30 USD. Sledeca tura kod istog malo manja porudzbina sa 50 USD na 35 USD.

Takodje sam dobijao i popuste za pletenice, sajlice, vage i sl.


Evo i nekih sajtova koga interesuje:

www.aliexpress.com
www.dhgate.com
www.banggood.com
www.tinydeal.com
www.pandawill.com
www.tmart.com

itd....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #6 poslato: 05, 11, 2013, 14:21:03 posle podne »
narucio sam 20 artikala pre 3 nedelje sa TinyDeala sad cekam da stignu pa cu napisati iskustva... sve neke sitnice koje zivot znace... ukupna vrednost preko 150 evra ovde ... placeno oko 30 eur...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #7 poslato: 05, 11, 2013, 14:27:27 posle podne »
Porucivao sam drugarima mobilne. Na tri mobilna nije placena ni carina ni porez, a na neke sitne gluposti naplate.

Banana.

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #8 poslato: 05, 11, 2013, 16:12:23 posle podne »
Posto mi je malo bliska ta tema, a bez namere da pravdam uvoznike i trgovce ovde, pokusacu da vam malo objasnim razlike u ceni:

Problem sa isporukama robe male vrednosti i male kolicine je u tome da su kod nas zavisni troskovi prakticno isti bez obzira na vrednost i kolicinu tako da ako ja narucim deo od 3000 eur (iz EU) i sprovedem carinski postupak (carina 0%), platim prevoz, porez (PDV), taj deo ce me kostati = 3000 + 50 + 50 + 600 = 3700 eur, a recimo uvozim deo od 10 eur onda su cene (transport DHL - 20e) = 10 + 20 + 50 + 6 + 1= 87 eur!!! Od tih 86 eur ja i dalje zaradjujem samo odredjeni procenat od tih 10 eur jer su mi sve ostalo troskovi (50 eur - spediter, 20 eur - transport i 6 eur porez i da dodam evo samo 1 eur jer ne mogu da prodam po istoj ceni po kojoj sam i nabavio).

Kao sto vidite u prvom slucaju ako je roba skupa ja mogu da vam oprostim transport i carinu jer je to mali deo ali u slucaju male vrednosti ne mogu.

Ova prica vazi za firme i za male nabavke (kolicinski male) a to je slucaj najveceg broja nasih radnji jer niko nema para da pravi veliki lager a isporucioci mu traze pare odmah.

Tako da se nemojte odmah ljutiti na trgovce jer za nesto oni nisu krivi. BUSA2, javi se i ti pa potvrdi ili demantuj ovo!

 114

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #9 poslato: 05, 11, 2013, 16:17:39 posle podne »
Zato i postoji internet i online porudzbine. Kupi gde je jeftinije.

Drzava je kriva za odredjene stvari.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #10 poslato: 05, 11, 2013, 18:08:48 posle podne »
sceko gresis...
ja kao fizicko lice kupujem u inostranstvu po MP cenama i placam njihov PDV (osim ako ga ne odbijem sto na Ebay ne mozes)...
trgovci  kupuju po VP cenama i ne placaju PDV strancima...

i sad kako je to meni jeftinije? ok ostaje trosak spedicije... al neka uzmu 5 bo(m/n)bina , 4 impelera , 3 kapice i moci ce da prodaju ovde po tim inostranim cenama .... veruj mi da je ovde skuplje recimo 20-30% ne bih razmisljao al sceko 400% ma daj ...

ako ne verujes ja kada narucujem kao firma iz SVB-a ali po MP cenama ,  fcc moja firma sa svim porezima carinama i slicno proizvod me izadje 10 % skuplje nego MP cena u SVB-u

.... i ja sam od skoro u trgovini i nase marze su bezobrazno visoke...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #11 poslato: 05, 11, 2013, 18:31:21 posle podne »

.... i ja sam od skoro u trgovini i nase marze su bezobrazno visoke...

Slažem se da ima firmi koje još uvek rade sa visokim maržama ali njih je sve manje.
Medjutim, ima nešto što je mnogo više i od tih trgovačkih marži, a to je cena bankarskog kapitala. Ako se i složim sa tim da su marže bezobrazno visoke, onda ne znam koju reč bih upotrebio za bankarske kredite.

Jedna, nedavno uradjena analiza u koju sam imao uvid, pokazuje da manje od 8% firmi koristi bankarski kapital za finansiranje svog poslovanja. Više od 70% koristi sopstvena sredstva za razvoj. U svetu je to sasvim obrnuto.

Tako da, ponekad, mogu i da razumem kad neko na tržište izbaci proizvod sa visokom maržom - treba zaraditi za otplatu kredita.
Ali to mogu samo oni koji su ili monopolisti (po bilo kom osnovu) ili oni koji sisaju državnu sisu.

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #12 poslato: 05, 11, 2013, 18:46:30 posle podne »
Kapetane, PDV se placa Srbiji (cena robe + cena prevoza + carina pa na sve to 20%).

Ja sam lepo rekao da ova racunica vazi za male nabavke za firme. Kada kupac hoce da naruci neki deo (recimo neki dihtung) evo matematike:

- Cena dihtunga - 2 EUR
- Usluge speditera - 50 EUR (bez obzira na vrednost robe)
- Usluge DHL - 20 EUR
- PDV - 0,4EUR
- UKUPNO: 72,4 EUR

Ovo je matematika zvanicna i u skladu sa propisima. E sad, normalno da nikome ne mogu to da naplatim nego kupcu kazem da cu mu taj deo ili pokloniti ili u sklopu prve sledece velike nabavke (gde ce se troskovi transporta i spedicije izgubiti u ceni).

Evo jos jednog realnog primera (koji ja imam svake godine): Kalendari koje delimo besplatno nasim partnerima i kupcima - 150 kom. kalendara, cena - besplatno (zbog carine i osiguranja stoji vrednost 150 EUR uz napomenu samo zbog carinske procedure), carina - 0 EUR, PDV - 30 EUR, transport - 60 EUR, spediter - 60 EUR (tu je i lezarina i usluge); ukupno = 150 EUR !!! Znaci ja da naplatim skoro 1 EUR po kalendaru samo da naplatim placanja drzavi za nesto sto mi je stiglo besplatno !!!!! Ili kad bih naplacivao kalendare sa marzom od 10% cena bi im bila 2,22 EUR a cena istog u Nemackoj bi bila 1,25 EUR (1 EUR + 20% MwsT)!!!

Problem je da rabatna politika (marze) rastu sa prometom u prevodu mali promet-mala marza veliki promet-velika marza. Pravi i veliki trgovci zato odmah kupuju na veliko gde dobiju i dobru cenu i jeftiniji je uvoz a ukoliko ima i resertifikacija stranih sertifikata kod nas onda on uradi za celu seriju, pa se svi ti troskovi prakticno izgube u ceni. Zato sam i rekao da je malim firmama jako skup uvoz i normalno je da je puno jeftinije to kupiti sam.

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #13 poslato: 05, 11, 2013, 19:00:21 posle podne »
Jos nesto, ima tu za firme mnogo drugih troskova, LSI je rekao cena novca, pa najam prostora, pa knjigovodja, pa doprinosi, pa koji kurs Evra da racunam ako ce mi roba stajati na polici mesec, dva ili tri, ....

Nasi propisi (carinski, bankarski, poslovni, ...) su ustvari nasi grobari jer zatiru svaku mogucnost normalnog poslovanja.

Ja radim i sa Bugarima i kada ih pitam kako im je u EU odgovor je da nema nikakvih promena u obicnom zivotu ali da im je poslovanje sada neuporedivo lakse i jeftinije jer nema vise tih komplikovanih procedura koje su leglo za korupciju i kriminal! Ne zelim nista da kazem za EU ali mi makar sebi samima mozemo da olaksamo poslovanje ukidanjem tih procedura a ne da nam prodaju m... za bubrege sa nekom nazovi zastitom domacih proizvodjaca a ovamo strancu daju 10,000 EUR po radnom mestu!!!!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Delovi za vanbrodski ili zasto ce ova zemlja da propadne...
« Odgovor #14 poslato: 05, 11, 2013, 19:19:22 posle podne »
ma sceko slazem se za sitne narudzbine...
ali ne verujem da ce ijedan trgovac da uzme samo dihtung, uzece jos nesto bas zbog tih 50 evra za spediciju... pdv je nebitan jer ga tamo odbiju ovde ga dodaju ... transport postaje sve beznacajniji ..

ovde ne pricamo o srafu gs554bc iz 1983 godine za seagull... vec o bonbinama za yamahu 8hp koji je jedan od najpopularnijih motora kod nas posle tomosa ... i to trebam da cekam 20 dana do sledece nabavke.... to je vrhunac bezobrazluka...

ja sam od pre par meseci trgovac (www.gusari.com).. marze su mi 1-5%, a celokupno poslovanje kosta oko 250 evra (knjigovodja i taxe razne)... veruj mi nemam potrebe za vecim marzama...