Autor Tema: Sta izabrati-neki savet  (Pročitano 28268 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #15 poslato: 11, 11, 2013, 08:45:09 pre podne »
Na primer ovaj
http://www.kupujemprodajem.com/Metalni-camac-sa-kabinom-6-m-8561650-oglas.htm
zvao sam prodavca, korito od lima 3mm, ima skoro sve sto mi treba a neke izmene sto se tice enterijera ne bi bile problematicne. Ovaj nov se radi od lima 2mm debljine.

Ovaj baš i ne deluje bezbedno, ja bih skupio još para ili bio strpljiv, bolje stara pasara nego ovo
Da li mozes malo da mi objasnis zasto nije bezbedan. Sirina korita u tabani je 1,40 i po nekoj racunici njegova najveca visina od 1,85 se uklapa.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #16 poslato: 11, 11, 2013, 09:23:58 pre podne »
Verovatno će Broker dati detaljan odgovor na postavljeno pitanje zašto misli da čamac možda nije dovoljno stabilan. Ja bih pokušao da dam samo delimičan odgovor.

Za stabilnost plovila važne su dimenzije ali važan je i raspored težina i položaj težišta. O tome smo pisali na forumu u raznim temama:

- http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,707.msg9714.html#msg9714

- Odg: Kupovina ladje
« Odgovor #173 poslato: 24-11-2009, 22:06:32 »

    Citat

Mislim da je 2m uzano korito na 7.5 metara dužine,posebno što mu je visina 2.1m,a po nekim pravilima visina ne bi trebalo da prelazi 2/3 širine da bi stabilnost bila zadovoljena,osim u slučajevima kad se dodaje neki balast na dno da bi se spustilo težište broda


- Pokušaću i da uz ovu poruku dostavim tekst koji sam svojevremeno "skinuo" sa neke adrese na internetu a ako ne uspem, javite mi na koju adresu da pošaljem pdf datoteku veličine nešto preko pola MB. Radi se o tekstu koji se detaljno bavi pitanjem i problemom stabiliteta plovila.

=======================

Sad sam pokušao ali ne prolazi - velika datoteka!
Obzirom da se radi o stručnom tekstu koji je namenjen obuci budućih stručnjaka brodogradnje, ne bih da izvlačim delove. Javite na koju adresu da vam prosledim i neće vam biti žao da pročitate sve o tome.
Ako može neko od administratora da pomogne kako da u našu forumsku biblioteku ubacimo sadržaj te knjige (58 strana) - podelio bih to i sa ostalim forumašima.


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #17 poslato: 11, 11, 2013, 09:29:44 pre podne »
Dok mi se ne javite sa adresom na koju ću vam poslati tekst o stabilnosti, samo da objasnim zašto sam ukazao na značaj težišta (neću ovde ulaziti u priču o težištu i meta težištu - o tome ćete pročitati u tekstu koji sam obećao).

Gledajući slike, čini mi se da se radi o metalnom čamcu na kojem je i kabina od metala.
Možda materijal i nije debeo ali svakako ima neku svoju težinu. Što je težina te nadgradnje veća, to je i položaj težišta viši. Kako je korito bez kobilice i balasta, izgleda kao da je težište relativno visoko.

To je ono zbog čega bi čamac mogao da bude nestabilan. Trebalo bi ga provozati i videti kako prima talse s boka, kako se ponaša kada pokušate da prodjete od kokpita do pramca - da li i koliko se naginje?

Kada sam ja radio izmene na mom čamcu, vodio sam računa o tome i moja nadgradnja je kompletno uradjena od aluminijuma debljine 1,5 mm i, osim krova, sve su ostalo samo stubovi i zastakljene površine (kliritni prozori) - na taj način podizanje težišta bilo je minimalno i čamac sasvim lepo leži na vodi.

Možda je i ovaj koji vas zanima sasvim bezbedan ali preporučujem da proverite pre kupovine.


Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #18 poslato: 11, 11, 2013, 09:37:53 pre podne »
Zveki, nemoj puno da se obazires na opaske brokera i lsi, broker vozi tegljac koji nema veze s čamcima za pecanje a lsi se vise manje voza vrtu....tako da malo pronjuskaj, proguglaj....pogledaj sto imaju kolege u tvojoj okolini pa odluci..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #19 poslato: 11, 11, 2013, 09:40:32 pre podne »
Moja Ladja i Lamar su zajednicki radili projekat za online obuku nauticara ... evo dva video klipa koji ce d malo razjasne







Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #20 poslato: 11, 11, 2013, 14:16:37 posle podne »
Ako uzemo da je prosecna sirina camaca na Dunavu koje ja vidjam oko 1,40-150 u tabanu i dubina korita do 0,60 (pri tom mislim na camce kabinase iz samogradnje) najveca dozvoljena visina nadogradnje bi bila 1m, odnosno sa koritom 1,60. Po tome ispada da je bar 80% camaca nebezbedno, medju njima i titel 9, tipski camac radjen po nekom valjda odobrenom projektu. A citam kako svi kazu da je to odlican camac.
Da ne ispadne kako odmah pametujem, a ovamo sam pitao za savet, ali kupiti camac iz samogradnje koji je radio neki xx majstor koji za razliku od mene ume da vari i ima gde to da radi, za ovozemaljsku cifru, a koji ce da ispuni sve standarde i proracune je jako tesko.
U redu, znam i slazem se da je bezbednost na prvom mestu, pa sve ostalo, ali treba i da znas koje su mogucnosti camca, kako da se ponasas u njemu i kada da budes u njemu a kada na obali.
   

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #21 poslato: 11, 11, 2013, 15:55:27 posle podne »
U redu, znam i slazem se da je bezbednost na prvom mestu, pa sve ostalo, ali treba i da znas koje su mogucnosti camca, kako da se ponasas u njemu i kada da budes u njemu a kada na obali.

upravo to sto si rekao je poenta  thumbup

al opet to mora da zna svako ko dodje na isti ili ces glumiti svima dadilju ...

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #22 poslato: 11, 11, 2013, 17:17:50 posle podne »
samo zena,(kupila vec dva prsluka a jos nemamo ni camac), sin,  kazna  , ja i morsko prase (al bice dunavsko)...i pet stapova za pecanje.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #23 poslato: 11, 11, 2013, 17:59:36 posle podne »
samo zena,(kupila vec dva prsluka a jos nemamo ni camac), sin,  kazna  , ja i morsko prase (al bice dunavsko)...i pet stapova za pecanje.

Чек, чек, јел то значи да не примаш госте на лађу?  kuku  kuku  kuku

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #24 poslato: 11, 11, 2013, 20:12:37 posle podne »
samo zena,(kupila vec dva prsluka a jos nemamo ni camac), sin,  kazna  , ja i morsko prase (al bice dunavsko)...i pet stapova za pecanje.

Чек, чек, јел то значи да не примаш госте на лађу?  kuku  kuku  kuku
taman posla, gosti su uvek dobro dosli  114, jos ako su im pune ruke  harm

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #25 poslato: 11, 11, 2013, 20:21:28 posle podne »
Zveki, neka ti ne bude teško da svratiš do Radeckog, Na obali sa leve strane video sam da se prodaje metalni čamac sa kabinom. Ne znam cenu ali deluje prilično očuvan. Ne bi trebalo ni da je skup. U svakom slučaju šetnja ne može da škodi.

Znači, nije brod, ali jeste čamac sa kabinom.
pretpostavljam da mislis na ovog
http://www.kupujemprodajem.com/Camac-sa-kabinom-6170457-oglas.htm?filter_id=22371822
da zanemarim sto kabina pokazuje na nekim mestima svoje godine, dve stvari me brinu. Camac nije na vodi i ne moze da se vidi ili proba kako se ponasa na njoj, po koritu bih rekao da ne bi trebalo da bude problema. Takodje ne znam stanje lima, camac je bar dve godine van vode. Ima tu jos par stvari ali da ne gnjavim.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #26 poslato: 11, 11, 2013, 20:59:27 posle podne »
Zveki na forumu postoje nauticari koje voze ozbiljne ladje i s njihovog gledista svaki drugi camac, s kabinom ili bez je ne siguran ili ne ozbiljan, opet nama koji smo cesto na vodi s manjim plovilima, naravno na koja smo navikli i ovo nase je vise nego dobro. Opet nakon te neke podjele na male i velike nauticare imas one koji preferiraju lim a drugi plastiku. Mislim osobno da je lim stavr financijskih mogucnosti i recimo za cijenu jednog sharka kojeg ja imam s motorom moglo bi se recimo kod ike izgraditi ozbiljno plovilo s motorom....samo je stvar potreba i nacina koritenja. I ja se nadam da cu jednom kad zivot udje u neku mirniju fazu vozati unuke na nekom brodu, ako se bude para vjerojatno nekom plasticnom kupovnom ako bude malo manje onda cu u izgradnju nekog metalnog, ali u svemu je samo jedan bit, ako kupis plovilo , bilo koje da sto vise vremena provedes na njemu i da uzivas svaki sat koji god mozes provesti udaljen od guzve, telefona...posla...

Na kraju ces ipak morati sam odluciti sto i kako kupiti bez obzira na brojne i dobronamjerne savjete

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #27 poslato: 11, 11, 2013, 21:48:50 posle podne »
Naravno da ces sam da odlucis sta ces da kupis . Samo te molim onako drugarski da ti argumenti za ili protiv nisu vezani za camce,brodove,skalamerije iz "domace radinosti" barem ne vecine koju vidis oko sebe . Davati obrazlozenje o necemu a znanje zasnovano na Perinom (Mikinom) camcu koji je on licno siprojektovao u trenutcima lucidnosti i nakon 2-3 rakije ....Prvi sam digao graju svaki put kad nas je neko djelio po duzini plovila i kolicini para koje se ulaze u brod . Sigurnost je osnova a onda udobnost i ostali faktori . Troclana posada vuce za sobom elemente konfora i namece neke postulate . (zena na brodu = wc pod moranje) .
E sad ... Visina u odnosu na sirinu ...Laki je stvarno dobro ukazao na problem bez obzira sto je cuveni vrtoplovac.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #28 poslato: 12, 11, 2013, 07:38:47 pre podne »
... Sigurnost je osnova a onda udobnost i ostali faktori . Troclana posada vuce za sobom elemente konfora i namece neke postulate . (zena na brodu = wc pod moranje) .
E sad ... Visina u odnosu na sirinu ...Laki je stvarno dobro ukazao na problem bez obzira sto je cuveni vrtoplovac.

Odsustvo prakse ne mora bezuslovno da znači i odsustvo znanja.
Ja zaista nemam veliko iskustvo zasnovano na vremenu provedenom na vodi ali sam se potrudio da mnogo toga pročitam što je važno za nautiku i nautičare. Posedujem ličnu "biblioteku" sa tekstovima koji se bave sigurnošću plovidbe i kad nešto napišem to je najčešće zasnovano na proverenim iskustvima sakupljenim širom sveta. Volim da to podelim sa drugima jer mislim da se niko nije naučen rodio. Ali, na kraju, svako mora sam da odluči šta njemu najviše odgovara i kako će na najbolji način i najviše uživati na vodi. Biću ja vrtoplovac još izvesno vreme, a onda... Čućemo se mi još.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Sta izabrati-neki savet
« Odgovor #29 poslato: 12, 11, 2013, 13:24:11 posle podne »
To sam i rekao Laki ! Opet problemi sto je logicno kad sam ja nepismen a i nemam dovoljan fond rijeci .  upavusi
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.