Autor Tema: Odjava i registracija plovila  (Pročitano 62151 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #75 poslato: 07, 02, 2014, 16:26:50 posle podne »
A osiguranje?

Mišo, osiguranje je obavezno samo ako motor prelazi odredjenu snagu - pisao sam o tome negde ranije ali se ne sećam tačno koja je to klasa motora. Kad nadjem - javiću.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #76 poslato: 07, 02, 2014, 16:31:01 posle podne »
Osiguranje vlasnika čamaca od odgovornosti


Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd u svoju ponudu uvrstilo je Osiguranje vlasnika čamaca za štetu pričinjenu trećim licima.

Ovo osiguranje je zakonski obavezno za sve vlasnike čamaca sa sopstvenim pogonom snage motora preko 15 kW, koji se upisuje u odgovarajući registar, saglasno propisima o registraciji čamaca.

Pod čamcem se u ovom slučaju podrazumeva svako plovilo čija dužina trupa iznosi manje od 15 metara, a širina trupa manje od 3 metra, a čija najveća istisnina iznosi manje od 15 tona.

Kao šteta pričinjena trećim licima podrazumeva se telesna povreda, narušavanje zdravlja ili smrt trećih lica nastala upotrebom čamca navedenog u polisi. Ovde se podrazumeva i šteta koja je pričinjena trećem licu usled pada ili izbacivanjem stvari iz čamca.

Osiguranje vlasnika čamaca za štetu pričinjenu trećim licima, kao i sve dodatne informacije o uslovima i premijama, možete dobiti u svim prodajnim mestima Wiener Städtische osiguranja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #77 poslato: 07, 02, 2014, 16:41:42 posle podne »
Delta Generali takodje ima ovu uslugu i to:

I Obavezno osiguranje vlasnika čamaca od odgovornosti za štetu pričinjenu trećim licima


Obavezno osiguranje od odgovornosti prema trećim licima je prema zakonskoj regulativi obavezno za sve vlasnike čamaca i jahti sa snagom motora preko 15 kW. Ova vrsta osiguranja neophodna je prilikom registracije plovnih objekata. To praktično znači da se registracija čamaca ili produženje registracije može izvršiti tek kada se nadležnom organu podnese dokaz o zaključenom ugovoru o osiguranju. Za vlasnike čamaca koji nemaju zaključeno obavezno osiguranje zakonom su predviđene kazne.

Dakle, svi vlasnici čamaca na sopstveni pogon, snage motora preko 15kW, koji ih saglasno propisima o registraciji čamaca upisuju u odgovarajući registar, dužni su da osiguraju svoj čamac od odgovornosti za štetu koju njegovom upotrebom pričine trećim licima, u slučaju izazivanja smrti, povrede tela ili narušavanja zdravlja upotrebom čamca.

Obavezno osiguranje od odgovornosti može se proširiti i na pokriće odgovornosti za štete koje trećim licima nanese skijaš na vodi ili drugi plovni objekat koji je guralo ili vuklo osigurano plovilo.

Obavezno osiguranje vlasnika čamaca od odgovornosti za štetu pričinjenu trećim licima važi isključivo za plovidbu teritorijalnim vodama Republike Srbije.

II Dobrovoljno osiguranje vlasnika čamaca od odgovornosti


Dobrovoljno osiguranje vlasnika čamaca i jahti od odgovornosti pruža prošireno pokriće u odnosu na obavezno osiguranje vlasnika plovnih objekata.

Dobrovoljno osiguranje, pored isplate naknade iz osiguranja trećim licima za slučajeve smrti, povreda ili narušavanja zdravlja, obuhvata i pokriće za štete nanete stvarima trećih lica korišćenjem plovila.

Vlasnici čamaca i jahti sami biraju visinu osigurane sume, a maksimalan iznos je 1.000.000 evra.

Ovo osiguranje je uslov za dobijanje dozvole za plovidbu inostranim teritorijalnim vodama.
Prilikom ugovaranja osiguranja, Delta Generali Osiguranje izdaje međunarodno priznatu potvrdu o osiguranju, koja omogućava nesmetanu plovidbu inostranim teritorijalnim vodama.

Dobrovoljno osiguranje od odgovornosti vlasnika plovnih objekata važi u teritorijalnim vodama Republike Srbije, kopnenim vodama evropskih država, Jadranskom, Sredozemnom i Crnom moru, po izboru vlasnika čamca ili jahte.

III Kasko osiguranje plovnih objekata


Ukoliko ste vlasnik plovnih objekata i želite sebe da poštedite briga o plovilu, Delta Generali Osiguranje vas savetujete da se odlučite za – kasko osiguranje, jer na taj način dobijate mogućnost da obezbedite potpunu finansijska zaštitu od šteta nanetih plovilima.

Dakle, kasko osiguranje je najbolja zaštita za vašu jahtu ili čamac. Ovo osiguranje pokriva plovni objekat u celosti, sa svim čvrsto ugrađenim i pokretnim delovima, kao i štetu nastalu samo na pojedinim delovima. Takođe, kasko osiguranje pokriva štete od brojnih rizika na plovilima, pogonskim uređajima plovila, nautičkim i navigacionim uređajima i instrumentima, dodatnoj opremi i inventaru plovila (TV, radio, video i audio uređaji, kuhinjska oprema i sl.).

Kasko osiguranje obezbeđuje osiguravajuću zaštitu na plovilu dok plovi ili je privremeno zaustavljeno, ukotvljeno ili usidreno, kao i tokom učešća plovila na regatama, tokom letnjeg ili zimskog čuvanja (parkinga), boravka u brodogradilištu ili servisnoj radionici, izvlačenja ili porinuća.

Ugovaranjem ove vrste osiguranja plovilo se štiti od sledećih rizika:

    plovidbena nezgoda
    saobraćajna nezgoda – prilikom transporta plovila na kopnu
    nevreme
    grad
    udar groma
    potonuće, prevrnuće, brodolom
    sudar, udar o drugi plutajući ili plivajući predmet, nasukanje
    pad ili udar nekog drugog predmeta u plovilo
    požar, eksplozija
    vulkanska erupcija, zemljotres
    zlonamerni postupci trećih lica
    krađa plovila
    provalna krađa delova plovila

U okviru ovog jedinstvenog proizvoda, dodatno se mogu ugovoriti:

    osiguranje prtljaga osiguranika, članova posade putnika plovila,
    osiguranje tokom prevoza plovila kopnom,
    osiguranje brzih plovila i glisera tokom glisiranja.

Kasko osiguranje plovnih objekata važi u teritorijalnim vodama Republike Srbije, kopnenim vodama evropskih država, Jadranskom, Sredozemnom i Crnom moru. Ova vrsta osiguranja može se ugovoriti na period od godinu dana i kraće, ili na više godina, kada je u pitanju lizing ili čarter plovila.


Ako nekog zanimaju detalji u vezi ove ponude, neka se javi - poslaću na e-mail (datoteke su veće od 300 kB pa ne mogu da ih priložim).

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #78 poslato: 07, 02, 2014, 17:16:15 posle podne »
pricao sam sa deltom oko kasko osiguranja ... tesko s*anje...

nista ne priznaju ...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #79 poslato: 07, 02, 2014, 17:37:04 posle podne »
I osiguravajuće društvo "Dunav" radi ova osiguranja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #80 poslato: 07, 02, 2014, 17:46:03 posle podne »
pricao sam sa deltom oko kasko osiguranja ... tesko s*anje...

nista ne priznaju ...

Praksa je svih osiguravajućih društava da nude osiguranja za sve i svašta, a u praksi, kad god se obratite za naplatu osiguranja, ispostavi se da je vaš slučaj opisan sitnim slovima i da u vašem slučaju polisa to ne pokriva.

Tek, sva osiguravajuća društva su od NBS dobila sertifikate za obavljanje poslova osiguranja i dužna su da vrše osiguranja, medjutim sami osiguravači odredjuju pravila igre i osiguranici su tu zato da bi plaćali premije, a ne zato da bi naplaćivali štete. Kad bi oni plaćali svaku štetu - od čega bi isplaćivali svoje plate i bonuse?

Znam za slučaj gde ni jedno naše osiguravajuće društvo neće da zaključi jednu vrstu osiguranja, a NBS ne dozvoljava da se takva polisa zaključi sa inostranim osiguravačem jer su domaćim dali licence... Luda zemlja, ludački propisi... poludećemo i mi svi koji još do sada nismo.

Da se vratim na osiguranja za nautičare.
Zakonom je propisana obaveza ali osiguravači prosto ignorišu nas, male, obične vlasnike običnih, često sklepanih, samogradjenih i nadogradjenih čamaca.
Njima su interesanti samo vlasnici luksuznih jahti jer se tu radi o velikim vrednostima i sa vlasnicima takvih plovila spremni su i da sednu i da se dogovore.

A nas, ostale, kad bi mogli - napujdali bi pse na nas, da nas najure da im ne dosadjujemo.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #81 poslato: 07, 02, 2014, 17:56:23 posle podne »
Dorovoljno osiguranje za nadoknadu stete je tesko naplativo kod nas.
Nisam siguran da imaju strucnog procenitelja koji bi realno odredio visinu ogrebanog ili blaze ostecenog plovila, a da ne govorim o vecim stetama.
Kod vozila to je reseno uslugama zvanicnih servisa, a za plovila ovde takvih i nema koji bi mogli da ispostave racun za limarske, farbarske i ostale radove. Tek je kasko jedan veliki rizik.
Ali u Evropi ne moze se uploviti u marinu gde su privezana skupa plovila ukoliko ne pokazate polisu na velike iznose obestecenja, jer tamo nema "zamazivanja"ostecenog mesta na tudjem plovilu nego se sve farba. 
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže namcor

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: titel 9
  • Marina: biser boljevci
  • Veličina: 5,8
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #82 poslato: 08, 02, 2014, 19:42:44 posle podne »
dali je porez na upotrebu plovila sa popustom za  godine starosti ili bez njega

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #83 poslato: 08, 02, 2014, 20:11:40 posle podne »
dali je porez na upotrebu plovila sa popustom za  godine starosti ili bez njega

Pitanje mi nije sasvim jasno - da li se odnosi na cenu koju sam izneo u svom slučaju ili vas zanima uopšte popust na osnovu starosti?

U mom slučaju, za čamac sa kabinom, star preko 30 godina i motorom od 8KS, porez se izračunava po tablici u kojoj piše da za motore do 7,35 kW treba platiti 10.880 dinara.
Obzirom da je moj čamac stariji od 10 godina, porez se umanjuje za 30%.


A ako ste mislili uopšteno, onda kratko:

Ako je čamac star preko pet do osam navršenih godina umanjenje je 10%.
Ako je čamac star preko osam do 10 navršenih godina umanjenje je 20%.
Ako je čamac star preko deset navršenih godina umanjenje je 30%.


Iznose poreza prema dužini čamca (sa ili bez kabine) u zavisnosti od snage motora, možete naći ovde: http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,12568.msg135251.html#msg135251

Van mreže namcor

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: titel 9
  • Marina: biser boljevci
  • Veličina: 5,8
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #84 poslato: 08, 02, 2014, 21:06:35 posle podne »
cena za vas camac,sad mi je jasno da je popust uracunat,

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #85 poslato: 10, 02, 2014, 20:18:50 posle podne »
Da dodam, možda nekom bude od koristi, informaciju o uplatnim računima na koje treba uplatiti takse i poreze prilikom registracije:


Svrha uplate: ADMINISTRATIVNA TAKSA                            za moj čamac treba uplatiti: 1.230,00 dinara
Primalac: BUDŽET REPUBLIKE SRBIJE
Račun: 840-74221843-57
Broj modela: 97; Poziv na broj: 50-016


Svrha uplate: REGISTRACIA ČAMCA                                  za moj čamac treba uplatiti: 1.100,00 dinara
Primalac: PRIHODI ORGANA I ORGANIZACIJA
Račun: 840-1562845-88
Broj modela: 97; Poziv na broj: 7414400AA1345742321

Svrha uplate: OBRAZAC PLOVIDBENE DOZVOLE                  za sve važi isto: 130,00 dinara
Primalac: PRIHODI ORGANA I ORGANIZACIJA
Račun: 840-1562845-88
Broj modela: 97; Poziv na broj: 7414400AA1345742321


Svrha uplate: POREZ NAUPOTREBU PLOVNIH OBJEKATA          za moj čamac i moj motor treba uplatiti: 7.616,00 dinara
Primalac: PORESKA UPRAVA OPŠTINA ______________          u mom slučaju: Zemun
Račun: 840-714522843-67
Broj modela: 97; Poziv na broj: 35-021                                  ovaj broj važi za opštinu Zemun a ostali prema svojim opštinama kako je   
                                                                                           ranije dato u tabeli
LSI koliko vidim odlucili ste da camac ove godine spustate u vodu i drago mi je zbog toga.
Jedno pitanje vezano za ove takse. Posto su nam camci tu negde po dimenzijama sve ovo imam i ja isto, sem poreza, imam manje umanjenje na 10880.
Interesuje me cena tehnickog pregleda jer je registracija istekla u junu 2913. Da li naplacuju i izlazak na teren.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #86 poslato: 11, 02, 2014, 08:02:07 pre podne »
Zveki, čamac će ove godine sigurno ići u vodu, ako ga ne prodam (pisao sam o tome ranije ali za sada nema ozbiljnih kandidata koji bi ga kupili).

Što se tiče cena tehničkog pregleda, evo informacije:

PRAVILNIK O VISINI TAKSE ZA PRUŽANJE STRUČNE USLUGE VRŠENJA PREGLEDA I TEHNIČKOG NADZORA ČAMCA, PLOVEĆEG TELA I PLUTAJUĆEG OBJEKTA
("Sl. glasnik RS", br. 104/2013)
 

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuje se visina takse za vršenje pregleda i tehničkog nadzora čamca, plovećeg tela i plutajućeg objekta.

Član 2

Visina takse iz člana 1. ovog pravilnika iznosi:

1) za redovni pregled čamca dužine do 10 m bez kabine bez sopstvenog pogona - 500,00 dinara;

2) za redovni pregled čamca dužine do 10 m sa kabinom bez sopstvenog pogona - 700,00 dinara;

3) za redovni pregled čamca dužine preko 10 m bez kabine bez sopstvenog pogona - 1300,00 dinara;

4) za redovni pregled čamca dužine preko 10 m sa kabinom bez sopstvenog pogona - 1900,00 dinara;

5) za pregled pogonskog uređaja čamca snage do 2,94 kW - 200,00 dinara;

6) za pregled pogonskog uređaja čamca snage od 2,95 kW do 7,35 kW - 400,00 dinara;

7) za pregled pogonskog uređaja čamca snage od 7,36 kW do 22,05 kW - 600,00 dinara;

8) za pregled pogonskog uređaja čamca snage od 22,06 kW do 96,60 kW - 1300,00 dinara;

9) za pregled pogonskog uređaja čamca snage preko 96,60 kW - 2200,00 dinara;

10) za pregled skutera snage pogonskog uređaja do 73,50 kW - 4500,00 dinara;

11) za pregled skutera snage pogonskog uređaja od 73,51 do 96,60 kW - 6000,00 dinara;

12) za pregled skutera snage pogonskog uređaja preko 96,60 kW - 7200,00 dinara;

13) za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za privredne i javne svrhe po m2 površine - 170,00 dinara;

14) za osnovni i vanredni pregled plutajućeg objekta namenjenog za privredne i javne svrhe po m2 površine - 200,00 dinara;

15) za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine do 30 m2 - 1500,00 dinara;

16) za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine od 30 m2 do 100 m2 - 2500,00 dinara;

17) za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine preko 100 m2 - 4000,00 dinara.

Član 3

Taksa za vršenje osnovnog i vanrednog pregleda čamca, plovećeg tela i plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju uvećava se 20% od utvrđene visine takse za vršenje odgovarajućeg redovnog pregleda iz člana 2. ovog pravilnika.

Taksa za vršenje pregleda čamca koji se koristi u privredne svrhe uvećava se 50% od utvrđene visine takse za vršenje odgovarajućeg pregleda iz člana 2. ovog pravilnika.

Član 4

Visina takse za vršenje tehničkog nadzora nad gradnjom čamca, plovećeg tela i plutajućeg objekta iznosi:

1) za overu tehničke dokumentacije - 10.000,00 dinara;

2) za vršenje tehničkog nadzora - 50% od utvrđene visine takse za vršenje odgovarajućeg pregleda iz člana 2. ovog pravilnika.

Član 5

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2014. godine.


Što se tiče naplate izlaska na teren, mislim da i za to postoji neka tarifa u kapetanijama ali tu informaciju nemam.
Ja nameravam da to obavim do kraja februara, pa ću obajviti koliko me je koštao izlazak na lice mesta.

U jednom ranijem tekstu dao sam brojeve telefona u kapetanijama pa možete dirketno njih da pitate ako vam je dugo da čekate da čujete kako sam ja prošao.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #87 poslato: 11, 02, 2014, 20:19:14 posle podne »
Moja namera je da to uradim u aprilu, tako da jedna informacija vise od vas kada budete to zavrsili, ne bi bila losa.

Van mreže Sale Rea

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 211
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Pahulja
  • Brod tip: Narval 620 Cabin
  • Marina: AJK Beograd
  • Veličina: 6,20 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #88 poslato: 24, 02, 2014, 16:55:22 posle podne »
Danas sam registrovao čamac sa kabinom Pasara.  U Pančevu sam odradio tehnički pregled i odjavio čamac.  U Kapetaniji Beograd su mi izračunali takse i porez. Ukupno sa motorom od 15 ks  16.000,00 din.

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #89 poslato: 25, 02, 2014, 15:22:13 posle podne »
Meni je za 7.5 metara, 10ks, sa kabinom izašlo 14000,00