Autor Tema: Odjava i registracija plovila  (Pročitano 61838 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #15 poslato: 06, 01, 2014, 12:02:29 posle podne »
I sada recimo ako kupim camac sledece godine u recimo Gradistu koji je samogradnja i registovan je tamo i moram da ga prebacim u Bg pored kupoprodajnog ugovora i ispisa tamo iz kapetanije trebace mi jos neki papiri?

Koliko znam ako je osoba od koje kupujes camac prijavljena tj. zivi u Gradistu onda samo kupoprodajni ugovor i odjava iz njegove Kapetanije.

Neces moci da registrujes samogradnju ako nemas svu papirologiju koja je propisana novim pravilnikom i takodje neces moci da registrujes camac ako je recimo vlasnik iz Beograda, a camac mu je registrovan na PA i nije ga ispisao do 07.02.2014.

Van mreže zica

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
Odg: Rodjendan
« Odgovor #16 poslato: 06, 01, 2014, 12:19:10 posle podne »
 114 kgk Kapetane SREĆAN ROĐENDAN .  POŠTO NEMAMO ĆASKALICU MORA OVAKO.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #17 poslato: 06, 01, 2014, 12:23:43 posle podne »
Na to sam mislio covek iz Gradista i camac tamo registrovan na njega.Ja rek'o da nije varijanta da u takvim slucajevima pored ispisnice i ugovora traze dokumenta o izgradnji camca (koji je izgradjen ko zna kad) to bi bilo ludilo  eek...Automatski svi koji imaju samogradnju iz manjih mesta ne bi mogli da prodaju nikom iz Beograda  ffff



SRECAN RODJENDAN  kgk

Van mreže Zvonimir

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • NADJA
  • Brod tip: Ika Titel - s a m o g r a d n j a
  • Marina: Marina Karaburma - Visnjicki rukavac
  • Veličina: 10 meteri
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #18 poslato: 06, 01, 2014, 18:44:24 posle podne »
Sve sto je pre donosenja propisa o samogradnji bilo registrovano moze se kupiti, preneti i registrovati na svoje ime uz plovidbenu dozvolu (u kojoj je camac ispisan) i papiru o dokazu vlasnistva (kupoprodajni ugovor overen u sudu ili opstini, ugovor o poklonu, resenje o nasledsvu).                                                                                                   

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #19 poslato: 07, 01, 2014, 20:01:59 posle podne »
Pokušao sam u medjuvremenu da se obavestim malo bolje u vezi sa problemom na koji sam ukazao na početku ove teme.

Ono što sledi delovi su iz Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila (Službeni glasnik RS, broj 10/2013 od 30/01/2013; Verzija na snazi: 07/02/2013).


Prvi upis čamca ili plutajućeg objekta


Član 159
Vlasnik uz zahtev za prvi upis čamca, odnosno plutajućeg objekta podnosi:
1) ispravu kojom se dokazuje pravo svojine na čamcu, odnosno plutajućem objektu (ugovor o gradnji; ugovor o kupoprodaji; ugovor o poklonu; rešenje o nasleđivanju; račun o kupovini; svedočanstvo o gradnji čamca ili plutajućeg objekta; druge isprave na osnovu kojih se po posebnim propisima može izvršiti upis prava svojine u javne knjige);
2) ispravu kojom se dokazuje pravo svojine na pogonskom uređaju, odnosno motoru (ugovor o kupoprodaji; ugovor o poklonu; rešenje o nasleđivanju; račun o kupovini; druge isprave na osnovu kojih se po posebnim propisima može izvršiti upis prava svojine u javne knjige);
3) carinsku deklaraciju za čamac, odnosno plutajući objekat i motor, odnosno pogonski uređaj ako su uvezeni iz druge države;
4) ispravu o izvršenom osnovnom pregledu;
5) ispravu o baždarenju za čamac, odnosno plutajući objekat;
6) tehničku dokumentaciju proizvođača, EU deklaraciju o usaglašenosti, CE oznaku, kao i drugu dokumentaciju potrebnu za stavljanje proizvoda na tržište koja je propisana posebnim propisom;
7) potvrdu o brisanju čamca, odnosno plutajućeg objekta iz stranog registra (za čamac, odnosno plutajući objekat koji su uvezeni iz druge države);
8) overeni prepis polise o zaključenom obaveznom osiguranju, u skladu sa zakonom kojim se uređuje obavezno osiguranje u saobraćaju;
9) dokaz o izmirenim poreskim obavezama koje se odnose na čamce, odnosno plutajuće objekte, u skladu sa zakonom kojim se uređuju porezi.

Isprave iz stava 1. tačka 6) ovog člana, podnose se samo za čamce koji su izgrađeni i stavljaju se na tržište, odnosno upisuju u upisnik čamaca nakon stupanja na snagu ovog zakona.


Ako je podnet zahtev za prvi upis čamca, odnosno plutajućeg objekta, koji se koriste za sopstvene potrebe i koji su građeni pre stupanja na snagu ovog zakona, lučka kapetanija će pre vršenja osnovnog pregleda utvrditi da li čamac, odnosno plutajući objekat ispunjava zahteve propisane odredbama tehničkih pravila za čamce i plutajuće objekte kojima se uređuju postupci ocene usklađenosti projekta i gradnje čamca i plutajućeg objekta nakon izgradnje čamca ili plutajućeg objekta.

Ako je podnet zahtev za prvi upis čamca, odnosno plutajućeg objekta, koji se koriste u privredne svrhe i koji su građeni pre stupanja na snagu ovog zakona, Uprava za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu (u daljem tekstu: Uprava) će pre vršenja osnovnog pregleda utvrditi da li čamac, odnosno plutajući objekat ispunjava zahteve propisane odredbama tehničkih pravila za čamce i plutajuće objekte kojima se uređuju postupci ocene usklađenosti projekta i gradnje čamca i plutajućeg objekta nakon izgradnje čamca ili plutajućeg objekta.

Uz zahtev za upis podnose se originali ili overene fotokopije dokumenata iz stava 1. ovog člana.
Isprave iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana kojima se dokazuje pravo svojine na čamcu, odnosno plutajućem objektu i pogonskom uređaju, odnosno motoru, osim računa o kupovini, moraju biti overene od strane organa nadležnog za overu potpisa.

Član 160

Vlasnik čamca građenog za sopstvene potrebe (samogradnja) nakon stupanja na snagu ovog zakona, ne može taj čamac da stavlja na tržište u roku od pet godina od dana izdavanja svedočanstva o gradnji čamca ili plutajućih objekata građenog za sopstvene potrebe.


Svedočanstvo o gradnji čamca, odnosno plutajućeg objekta građenog za sopstvene potrebe izdaje nadležna lučka kapetanija, dok za čamce i plutajuće objekte koji su namenjeni za privredne svrhe svedočanstvo o gradnji čamca, odnosno plutajućeg objekta izdaje Uprava.
Svedočanstvo o gradnji čamca, odnosno plutajućeg objekta građenog za sopstvene potrebe izdaje se pod uslovom da vlasnik podnese nadležnoj lučkoj kapetaniji tehničku dokumentaciju kojom se potvrđuje da je čamac, odnosno plutajući objekat izgrađen u skladu sa tehničkim pravilima za čamce i plutajuće objekte u delu koji se odnosi na čamce i plutajuće objekte građene za sopstvene potrebe, kao i da je izvršen nadzor nad gradnjom od strane nadležne lučke kapetanije.
Svedočanstvo o gradnji čamca, odnosno plutajućeg objekta koji je namenjen za privredne svrhe izdaje se pod uslovom da vlasnik podnese Upravi tehničku dokumentaciju kojom se potvrđuje da je čamac, odnosno plutajući objekat izgrađen u skladu sa tehničkim pravilima za čamce i plutajuće objekte, kao i da je izvršen nadzor nad gradnjom od strane Uprave.

Ako vlasnik čamca građenog za sopstvene potrebe iz stava 1. ovog člana, stavlja čamac na tržište pre isteka roka iz stava 1. ovog člana, lučka kapetanija, odnosno Uprava izvršiće vanredni pregled čamca u cilju utvrđivanja usklađenosti tog čamca sa odredbama tehničkih pravila kojima se uređuju postupci ocene usklađenosti projekta i zahtevi u odnosu na gradnju čamca.



Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #20 poslato: 07, 01, 2014, 20:10:44 posle podne »
Ne znam da li će svako imati živaca da pročita kompletan tekst koji je upravo pred vama pa ću zato pokušati da ukažem na ono što je meni zapalo za oko:

Isprave iz stava 1. tačka 6) ovog člana, podnose se samo za čamce koji su izgrađeni i stavljaju se na tržište, odnosno upisuju u upisnik čamaca nakon stupanja na snagu ovog zakona.

Ako je podnet zahtev za prvi upis čamca, odnosno plutajućeg objekta, koji se koriste za sopstvene potrebe i koji su građeni pre stupanja na snagu ovog zakona, lučka kapetanija će pre vršenja osnovnog pregleda utvrditi da li čamac, odnosno plutajući objekat ispunjava zahteve propisane odredbama tehničkih pravila za čamce i plutajuće objekte kojima se uređuju postupci ocene usklađenosti projekta i gradnje čamca i plutajućeg objekta nakon izgradnje čamca ili plutajućeg objekta.


Kako ja ovo razumem, svi koji su pre stupanja na snagu ovog zakona imali registrovan čamac iz samogradnje, a moraju da prenesu registraciju u drugu kapetaniju vrše upis u upisnik ali mislim da ne bi trebalo da podnose pobrojane dokaze. Medjutim, izgleda da će u kapetanijama imati pravo da zahtevaju da provere da li čamac ispunjava zahteve propisane odredbama tehničkih pravila - upravo to je ono što me brine, jer se plašim različitih tumačenja ovog dela zakona.

Treba obratiti pažnju i na čl. 160. koji zabranjuje budućim samograditeljima da stave čamac na tržište (da ga prodaju) u periodu od pet godina od dobijanja svedočanstva. Zašto je vlasnicima uslovljeno pravo raspolaganja, nije mi jasno, medjutim, ipak nije zabranjeno sasvim - postoji mogućnost vanrednog pregleda.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #21 poslato: 07, 01, 2014, 20:23:24 posle podne »
A kad se radi o preregistraciji iz kapetanije u kapetaniju, to je regulisano sledećim članom zakona:

Član 162
Ako vlasnik čamca, odnosno plutajućeg objekta promeni sedište, odnosno prebivalište, dužan je da, uz zahtev za upis u upisnik, podnese nadležnoj lučkoj kapetaniji rešenje o brisanju čamca, odnosno plutajućeg objekta iz upisnika u kome je do tada bio upisan.

U slučaju iz stava 1. ovog člana, lučka kapetanija kod koje je čamac, odnosno plutajući objekat brisan iz upisnika, dostavlja nadležnoj lučkoj kapetaniji zbirku isprava za brisani čamac, odnosno plutajući objekat.


Kako ja ovo razumem, dovoljno je odjaviti čamac i podneti zahtev u novoj kapetaniji. Zašto je to vezano za rok koji smo pominjali (07.02.2014.) i zašto bismo mogli imati probleme posle tog datuma - nije mi baš jasno, tako da mi ostaje da i dalje "kopam" dok sve ovo ne razjasnim.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #22 poslato: 07, 01, 2014, 20:31:13 posle podne »
Ponovni upis čamca ili plutajućeg objekta regulisan je sledećim članom:

Član 166

Ako se čamac ili plutajući objekat koji je bio brisan iz upisnika čamaca ili plutajućih objekata zbog toga što je propao ili se pretpostavljalo da je propao ili zbog toga što je trajno povučen iz plovidbe ili ako je iz drugih razloga brisan iz upisnika, ponovo upisuje u upisnik čamaca ili plutajućih objekata, nadležna lučka kapetanija će doneti rešenje o ponovnom upisu čamca ili plutajućeg objekta sa svim onim podacima i upisanim pravima iz upisnika sa kojima je ranije bio upisan, a koji su važili u času brisanja i o tome obavestiti vlasnika i sva ostala lica u čiju korist je bilo upisano neko pravo na čamcu ili plutajućem objektu.
 
Vlasnik čamca građenog za sopstvene potrebe koji je po ranijim propisima upisan u upisnik čamaca po osnovu izjave o samogradnji, zadržava pravo da u pogledu pravnog osnova za ponovni upis čamca ponovo bude upisan, ako prilikom podnošenja zahteva za produženje registracije, odnosno ponovni upis čamca nakon stupanja na snagu ovog zakona, podnese lučkoj kapetaniji odgovarajuću tehničku dokumentaciju kojom se potvrđuje da ispunjava zahteve propisane odredbama tehničkih pravila za čamce kojima se uređuju postupci ocene usklađenosti projekta i gradnje čamca nakon izgradnje čamca.

Možda je ovo što piše u drugom stavu ovog člana zakona odgovor na pitanje koje nas muči.

Ono što je bitno da imamo na umu je i to da ukoliko prodje više od 30 dana od isteka registracije vrši se automatski brisanje čamca iz upisnika. Tako da svi oni koji nisu blagovremeno produžili registraciju, podnose zahtev za ponovni upis i tada važi ovaj član 166.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Odjava i registracija plovila - PAŽNJA
« Odgovor #23 poslato: 08, 01, 2014, 12:36:52 posle podne »
Želim da podsetim sve one koji planiraju da registruju svoj čamac na odredbu zakona po kojoj se registracija vrši u kapetaniji nadležnoj za teritoriju u kojoj vlasnik čamca ima prijavljen boravak.

Mnogo je onih koji su svoje čamce prijavili u nekim drugim kapetanijama.
Da biste izvršili prenos registracije u kapetaniju koja je nadležna, morate to učiniti do 07.02.2014. godine.

Da biste preneli registraciju iz npr. Novog Sada ili Pančeva u Beograd, potrebno je da u kapetaniji u kojoj vam je čamac bio registrovan zatražite brisanje iz evidencije. Sa rešenjem o brisanju i overenom kopijom polovidbene dozvole, javite se u nadležnu kapetaniju do 07.02.2014. i čamac će vam biti upisan u registar bez posebnih zahteva.

Posle tog roka, čamac ćete moći da registrujete kao da ga registrujete prvi put!
Ovo je naročito važno da imaju na umu svi koji imaju čamce iz tzv. samogradnje! Posle 07.02.2014. takvi čamci moći će da se registruju samo uz podnošenje dokumentacije na osnovu koje je samogradnja izvršena.

Evo sad sam stigao iz kapetanije, sa svim papirima koje imam sam bio tamo (stara plovidbena, ispisnica iz kapetanije Pančevo, plaćen porez itd itd), baš sam im rekao da žurim da registrujem čamac pre tog datuma, jer je samogradnja, da ne bih morao da podnostim kompletnu dokumentaciju, ali su mi rekli da ne žurim, da to važi samo za čamce koji se trenutno prave i koji će posle tog datuma biti završeni, i da će, pošto već imam plovidbenu sve biti završeno regularno kao i do sad...

E sad, da li oni ne znaju... Voleo bih nekako da proverim da li je tako kao što kažu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila - PAŽNJA
« Odgovor #24 poslato: 08, 01, 2014, 13:04:31 posle podne »

Evo sad sam stigao iz kapetanije, sa svim papirima koje imam sam bio tamo (stara plovidbena, ispisnica iz kapetanije Pančevo, plaćen porez itd itd), baš sam im rekao da žurim da registrujem čamac pre tog datuma, jer je samogradnja, da ne bih morao da podnostim kompletnu dokumentaciju, ali su mi rekli da ne žurim, da to važi samo za čamce koji se trenutno prave i koji će posle tog datuma biti završeni, i da će, pošto već imam plovidbenu sve biti završeno regularno kao i do sad...

E sad, da li oni ne znaju... Voleo bih nekako da proverim da li je tako kao što kažu.


Ja ću to na sopstvenom primeru proveriti sledeće nedelje. Moram u Novom Sadu da uzmem ispisnicu i da se prijavim u Beogradu.
Izvestiću vas kako sam ja prošao pa ćemo imati iskustva na relaciji PA-NS i NS-BG...

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #25 poslato: 08, 01, 2014, 13:29:29 posle podne »
Razmisljam na glas ispravite me molim vas ako gresim:Svako ko sada pravi camac morace da registruje camac tamo gde je prijavljen i podnosi svu dokumentaciju o samogradnji i automatski nema potrebe da prebacuje camac iz jedne u drugu kapetaniju.Tu je sve cisto.U slucaju da nekada proda nekom drugom camac koji pripada drugoj kapetaniji taj kupac uzima kupoprodajni ugovor i odjavu iz te kapetanije u kojoj je bio registrovan i prebacuju u svoju bez dodatne dokumentacije?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #26 poslato: 08, 01, 2014, 15:55:30 posle podne »
Našao sam i deo koji objašnjava zašto je bitan datum 07.02.2014.

Član 189
Na postupke upisa koji su započeti, a nisu okončani do dana stupanja na snagu ovog zakona, primenjivaće se propisi po kojima su započeti.
Vlasnici čamaca i plutajućih objekata koji su upisani u upisnike koje vode nadležne lučke kapetanije na osnovu odredbe člana 413. stav 2. Zakona o pomorskoj i unutrašnjoj plovidbi ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 44/99, 74/99 i 73/00 i "Službeni glasnik RS", br. 85/05 - dr. zakon, 101/05 - dr. zakon, 73/10 - dr zakon i 87/11 - dr. zakon) dužni su da te čamce i plutajuće objekte upišu u upisnike lučkih kapetanija prema svom sedištu, odnosno prebivalištu, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.


A ovaj zakon je stupio na snagu 07.02.2013. godine.

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #27 poslato: 08, 01, 2014, 20:28:06 posle podne »

[/quote]


Ja ću to na sopstvenom primeru proveriti sledeće nedelje. Moram u Novom Sadu da uzmem ispisnicu i da se prijavim u Beogradu.
Izvestiću vas kako sam ja prošao pa ćemo imati iskustva na relaciji PA-NS i NS-BG...
[/quote]

Bio sam u ponedeljak 6.1 i uzeo ispisnicu iz LK Novi Sad ovih dana idem da se prijavimu u LK Bgd,
Upzorenje svima koji idu u Novi Sad Da se OBAVEZNO NAJAVE jer su ljudi iz kapetanije podosta na terenu ,tako da je najbolje precizirati vreme kad da se pojavite tamo

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #28 poslato: 08, 01, 2014, 20:50:45 posle podne »
Poklonio sam drugu moju cuvenu Ajkulu . On je iz Srbije pa mu sad predstoji prenos papira . Jel neko zna postupak ? Znaci Bosna i Hercegovina - Srbija . Brod ce  biti ovde u kapetaniji ispisan normalnim postupkom .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže Zvonimir

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • NADJA
  • Brod tip: Ika Titel - s a m o g r a d n j a
  • Marina: Marina Karaburma - Visnjicki rukavac
  • Veličina: 10 meteri
Odg: Odjava i registracija plovila
« Odgovor #29 poslato: 08, 01, 2014, 21:01:55 posle podne »
Koliko sam upucen postupak je sledeci. Sa drugarom napravis ugovor o poklonu koji se overi na mestu koje je ovlasceno za overe. Sa tim papirom, odjavom iz kapetanije covek se pojavi na carini i prijavi to za carinjenje. No ako dolazi kod tebe nek se raspita na grasnici kod srpske carine. Obavezno nek obrati paznju da prijavi i motor ako ga uvozi.