Autor Tema: Tomos 4.8 problem sa menjacem  (Pročitano 3799 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže koledinb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
    • Elan
  • Brod tip: 401
Tomos 4.8 problem sa menjacem
« poslato: 19, 08, 2013, 14:58:12 posle podne »
Imam tomos 4.8 desetak godina i bilo je sve ok ove godine je poceo problem sa menjacem ustvari izbacuje iz prve{hod unapred} i to samo dok je hladan.Rikverc je okk. Interesuje me dali neko zna kako se resava problem da to funkcionise original ili alternativa da ima samo jednu brzinu.{napred}Motor je perfekt nebi voleo da menjac unistim jer su jos original zupcanici .Hvala na pomoci unapred!!

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Tomos 4.8 problem sa menjacem
« Odgovor #1 poslato: 20, 08, 2013, 17:57:40 posle podne »
ostavis u prvoj, mjenjac izbacis iz upotrebe i to je to...ako ti se ne investira u dijelove

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Tomos 4.8 problem sa menjacem
« Odgovor #2 poslato: 20, 08, 2013, 20:56:30 posle podne »
Baš zato što su originalni zupčanici se i dešava da iskače iz brzine. Pojeli se "zubi" na zupčaniku. Ako ne želiš da menjaš zupčanik, nema pomoći.

Možeš samo da blokiraš menjač i tada nemaš ni ler ni rikverc, već samo NAPRED. Čim upališ motor, elisa je u pogonu. Samo da znaš da ako želiš da ideš unazad, morao bi da okreneš motor za 180 stepeni, ali moraš dobro da ga držiš jer nema "kočnicu" položaja i kad daš gas, podiže se motor i elisa izlazi iz vode.
« Poslednja izmena: 21, 08, 2013, 12:45:35 posle podne zorter »

Van mreže koledinb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
    • Elan
  • Brod tip: 401
Odg: Tomos 4.8 problem sa menjacem
« Odgovor #3 poslato: 21, 08, 2013, 11:39:03 pre podne »
Hvala na odgovoru kad otvorim menjac videcu u kakom je stanju pa cu biti pametniji.Dali neko zna telefon prodavnice delova tomos u Somboru maznuli su mi telefon i odu svi brojevi.

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Tomos 4.8 problem sa menjacem
« Odgovor #4 poslato: 23, 08, 2013, 22:54:50 posle podne »
 114

Prvo proveri u kakvom je stanju onaj plastični birač kojim prebacuješ režime. Ja sam to zamenio i lepo radi.
Do duše, kod mene su sami zupčanici u dobrom stanju pa je i to verovatno razlog zašto dobro funkcioniše.

Od mnogih sam čuo da su blokirali menjač, a meni ni sada posle 10 godina ne pada na pamet.
Deda Zoran

Van mreže koledinb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
    • Elan
  • Brod tip: 401
Odg: Tomos 4.8 problem sa menjacem
« Odgovor #5 poslato: 24, 08, 2013, 10:54:32 pre podne »
Da moguce je da je i rucica problem jer je labava pokusao sam daje zategnem ali nista non-stop vibrira .Hvala na odgovoru Zorane.