Autor Tema: Izbor akumulatora  (Pročitano 4256 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Izbor akumulatora
« poslato: 07, 08, 2013, 15:20:32 posle podne »
Sad me nazvao drugar ... kupuje motor nov i pita koji akumulator jer ceimati par potrosaca... Ovo je neki zakljucak

Motor na poteznicu (bez el starta)
Gel akumulator

Motor sa el startom
Deep cycle akumulator

Motor sa el startom i poteznicom
Depp cycle akumulator

koje je vase misljenje ?

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #1 poslato: 07, 08, 2013, 22:05:13 posle podne »
Koji motor, koji potrošači?
Šta je Deep cycle: tečna kiselina, SLA, VRLA, AGM? (i GEL su Deep cylce...)
Koji kapacitet? Koliko autonomije je potrebno?

Kakav ulaz takav i zaključak... jao bre ponekad stvarno nemam živaca za (tvoje) proizvoljnosti...

"Zove me drugar da pita koji auto da kupi treba da se provoza sa par drugara tu i tamo..."
1. Ako nije zima, a i nije previše vruće uzmi neki manji auto
2. Ako je vruće uzmi nešto sa klimom
3. Ako nemaš para za čorbu idi busom

tamburanje

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #2 poslato: 07, 08, 2013, 22:32:58 posle podne »
Joj ja se par dana cimam sa akumulatorima, jbg znam da nije idealno ali ja sam i dalje na nivu klasičnih olovnih startnih baterija za sve namene a pre svega zbog cene, mada je cena i ovih ako mene pitate paprena, realno 180 ah je nemoguće naći ispod 20000RSD a meni trebaju najmanje dva - skupa rabota, zato je za mene za sada najbolji olovni

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #3 poslato: 07, 08, 2013, 22:57:19 posle podne »
@Pera
deep cycle su u 90% slucajeva olovni koji imaju nesto vecu iskoristivost  od obicnih olovnih....

i nije proizvoljnost... daleko od toga vec logika/ekonomija...
ako covek ima POTEZNICU nema potrebe da ima olovne akumulatore oni su dobri samo za startovanje GEL ima vecu iskoristivost ... jedini razlog da ima olovne akumulatore jeste ako ima el paljenje  jel GEL nemaju vrsnu struju (na zavidnom nivou) dok ih olovni imaju ...

drugim recima nebitni su potrosaci i slicno zato i nisam stavio koliko su jako akumualtori ...

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #4 poslato: 07, 08, 2013, 23:36:05 posle podne »
@Pera
deep cycle su u 90% slucajeva olovni koji imaju nesto vecu iskoristivost  od obicnih olovnih....
Nije tačno...

i nije proizvoljnost... daleko od toga vec logika/ekonomija...
ako covek ima POTEZNICU nema potrebe da ima olovne akumulatore oni su dobri samo za startovanje GEL ima vecu iskoristivost ... jedini razlog da ima olovne akumulatore jeste ako ima el paljenje  jel GEL nemaju vrsnu struju (na zavidnom nivou) dok ih olovni imaju ...
Ako ima poteznicu, to obično znači da nema alternator, a to onda znači da nema čime da puni taj akumlator dok radi motor.... AGM imaju kapacitet vršne struje jako blizak standardnim startnim, a ipak mogu dublje da se prazne.... Donekle si pogodio, ali i dalje tanko...

drugim recima nebitni su potrosaci i slicno zato i nisam stavio koliko su jako akumualtori ...
Opet netačno...
Da bi pravilno dimenzionirao bateriju, moraš da znaš energetski bilans: koliki su ti potrošači, koliko možeš da proizvedeš struje i td...

I dalje tvrdim da je ovo previše proizvoljno.
Daj budi malo određeniji, ili da nastavimo da lupamo kome šta padne na pamet (kao i obično)...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #5 poslato: 21, 08, 2013, 21:51:32 posle podne »
@Pera
deep cycle su u 90% slucajeva olovni koji imaju nesto vecu iskoristivost  od obicnih olovnih....
Nije tačno...

http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_cycle_battery
e jedino ako nisi mislio da su 100% ....




i nije proizvoljnost... daleko od toga vec logika/ekonomija...
ako covek ima POTEZNICU nema potrebe da ima olovne akumulatore oni su dobri samo za startovanje GEL ima vecu iskoristivost ... jedini razlog da ima olovne akumulatore jeste ako ima el paljenje  jel GEL nemaju vrsnu struju (na zavidnom nivou) dok ih olovni imaju ...
Ako ima poteznicu, to obično znači da nema alternator, a to onda znači da nema čime da puni taj akumlator dok radi motor.... AGM imaju kapacitet vršne struje jako blizak standardnim startnim, a ipak mogu dublje da se prazne.... Donekle si pogodio, ali i dalje tanko...

ne razumem se u rad motora.. ali jos ne naidjoh na motor koji nema izlaz za struju ... Evinrude 6; 9,9; 50; Yamaha 8;15; 4t i 2t , Honda 9,9; 15 od svih el paljenje je imao samo Evinrude svi rucno i svi su imali izlaz za struju ... e jedino nisam trazio na T4, i slicnim motorima...

drugim recima nebitni su potrosaci i slicno zato i nisam stavio koliko su jako akumualtori ...
Opet netačno...
Da bi pravilno dimenzionirao bateriju, moraš da znaš energetski bilans: koliki su ti potrošači, koliko možeš da proizvedeš struje i td...
znas li jednog ladjara koji nije ubacio frizider ili punjac za laptop ili reflektor ili nesto trece u zadnjih godinu dana ? drugim recima svako ce da se pruzi koliko moze i tako ce pojacavati bateriju ... a drugo je autonomija uredjaja/akumulatora ... ja recimo trazim da mi laptop radi 24 sata bez punjenja dok deda trazi 2 sata ... ali to ne znaci da ja sa el paljenjem treba da kacim GEL akumulator ...

I dalje tvrdim da je ovo previše proizvoljno.
Daj budi malo određeniji, ili da nastavimo da lupamo kome šta padne na pamet (kao i obično)...

to i jeste ideja, generalizovan je ceo pristup zato i nisam navodio jacinu akumulatora jacinu potrosaca i slicno...

Van mreže taxi

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 365
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Izbor akumulatora
« Odgovor #6 poslato: 21, 08, 2013, 22:57:00 posle podne »
ako hocete jeftinije polovne baterije bilo ih je u m m lugu preko puta sljukine pumpe sada omv stovariste ima u uglu akomulator servis