Autor Tema: Sta sve treba imati u camcu  (Pročitano 7877 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Sta sve treba imati u camcu
« poslato: 06, 08, 2013, 15:22:15 posle podne »
Da li neko moze da napise sta je neki minimum koji mora imati camac da bi se osecali bezbedno na vodi. Pocetnik sam u nautici. Imam nov Primus 14 i Ymahu od 6ks i tek mi predstoji prvo spustanje u vodu. Prilikom kupovine motora u Platnneru je uradjen taj prvi (ili nulti servis), dobio sam instrukcije oko koriscenja i posle 20 radnih sati treba da idem na sledeci servis. Tako da motor nije problem. Camac je takodje kupljen nov i to sto sam uz njega dobio je sve sto imam (a to je u principu nista  jh ), pa mi treba info oko ostalih stvari sta sve treba da se ima na jednom camcu...
Unapred hvala svima i izvinjavam se sto ce ovo moje pitanje nekima izgledati pomalo smesno i totalno pocetnicko. Ali na moju zalost prvi sam nauticar u mom okruzenju (uza i sira porodica, prijatelji, poznanici....), a opet daleko od vode da bi mogao pokupiti iskustva bilo iz okurzenja bilo na vodi.
« Poslednja izmena: 11, 01, 2021, 23:10:38 posle podne AccA »

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #1 poslato: 06, 08, 2013, 16:01:18 posle podne »
Veslo uzmi drveno, ja sam ga kupio na buvljaku NBGD i odmah ofarbao donji deo tako da je evo vec trecu godinu OK.
Ono sto ja imam na camcu a preporucujem i tebi:
- nesto osnovnog alata: kljuc za svecice, klesta, srafciger, noz, rezerve svecice, malo zice, izolir traka...
- kanap 8mm 30m i na kraju sidro 5kg
- jos jedan kanap (8mm) nekih 20 m kada se vezujes u obalu
- baterijska lampa - obavezna ukoliko se vozis, pecas nocu
- prsluk za spasavanje
- isecenu kanticu za izbacivanje vode iz camca (ispalac ili ispolac - kako ga vec ko zove)
- neki flaster, zavoj

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #2 poslato: 06, 08, 2013, 16:07:06 posle podne »
Osnovno što moraš da imaš na čamcu je veslo, ispolac i makar parče kanapa za vezivanje. Veslo je veoma korisna sprava, ako znaš da veslaš. Kada naučiš da veslaš, nećeš pitati kakvo veslo ti treba, sam ćeš uzeti ono koje odgovara tebi i tvom čamcu. Motor je možda nov i nije problem, ali začas se udari u deblo i uništi elisa, a onda bez vesla nema mrdanja. Obavezno planiraj  i ponesi zalihu goriva. Obično ga ponestane u najgorem mogućem trenutku, ispred barže, usred salauke i slično.
Sidro ti za početak stvarno nije neophodno, a ako ga već kupuješ, onda ti treba makar 1 metar lanca i 20-25 metara dobrog kanapa. Kanap je veoma bitna i korisna stvar, njega nikad dosta. Ne moraš odmah spakovati 100 m kanapa na čamac, ali 2 smotka po 10 metara će ti biti dosta za početak na tvom čamcu.
U ovim letnjim mesecima obavezno ponesi pijaće vode, a kad budeš poželeo i mogao, montiraj bimini tendu.

Ostalo ćeš već naučiti u hodu! 114 Dobrodošao među nautičare.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #3 poslato: 06, 08, 2013, 16:20:11 posle podne »
Kolege, hvala.
Prilikom polaganja za camac su nam rekli da 3 stvari koje prvo stavljamo u camac pre nego sto i sami udjemo u njega su pijaca voda, veslo i ispolac.
Sto se tice bimini tende, ocekujem da ista bude gotova do vikenda, tako da je i taj deo resen.
Video sam ove rubriku gde su predstavljene neke nauticke radnje, a i sam sajt ima web trgovinu, pa je verovatno malo bzv i nezahvalno da pitam za preporuku gde pazariti sve sto mi treba. Tako da moze na PP.
Cemu sluzi tih metar lanca kada govorimo o sidru i kanapu?

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #4 poslato: 06, 08, 2013, 16:55:31 posle podne »
I ja htedoh da pitam cemu sluzi lanac?

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #5 poslato: 06, 08, 2013, 19:18:21 posle podne »
Prelistajte forum, o tome se pisalo hiljadu puta, kucajte u polje pretrage reč sidrenje.
A najkraće moguće, sistem sidrenja ne čini samo sidro već i drugi elementi, sidrenjak bi trebalo da bude lanac ali pošto to nije praktično na manjim plovilima pravilo kaže da posle sidra i vrtilice ide  lanac najmanje dužina plovila pa onda posle lanca konop. Što znači ako je pasara u pitanju jedno 5 m lanca pa konop. Funkcija lanca je da kada legne na dno onemogući i smanji mogućnost otkopavanja sidra usled sila koje deluju na čamac, recimo talasi i sl. To u kombinaciji sa ispuštanjem dovoljne količine sidrenjaka a to je barem 5 -6 dubina na kojoj se sidrimo obezbedjuje miran boravak na istom. Ima tu još dosta stvari zato malo prelistajte po forumu

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #6 poslato: 06, 08, 2013, 20:09:08 posle podne »
Hvala Broker, predpostavio sam da je to ali nisam hteo da lupam - bilo mi malo nelogicno.
Iskreno ja to nisam nikada video na "pecaroskim" camcima - plastikanerima 5-6m.
Mene 30m kanapa (bez lanca) drzi i po najvecoj vodi.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #7 poslato: 06, 08, 2013, 20:11:00 posle podne »
Za taj čamac lanac ne treba, samo ce da napravi vise stete i osteti gelcoat i gumu da ne pricam kako bi izgledala kolotura na tako malom camcu....sidro...macak...tridesetak metara konopca....moze od 5 mm pa do 10...ja uvijek uzmem deblji da ne rezem prste dok ga vadim....ali 6 mm ti je sasvim dovoljno....sto se tice motora ako je novi bas i alat ti tu puno nece pomoci i duzi period si miran sto se tice popravljanja na njemu, ako imas djecu i njih vodis onda nek ti osnovna briga budu oni i njihova sigurnost-prsluci....veslo sto bolje drveno da se s njim mozes i odgurnuti ako negdje zatreba ....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #8 poslato: 06, 08, 2013, 21:09:58 posle podne »
napisa civija i ostali , al ja bih podvukao pored svega sto su naveli POJAS ZA SPASAVANJE za sve ...

nemoj molim te da dozvolis da ti se geniji i iskusni "Dunavski vukovi" qurce po camcu kao ne treba im ... kod mene SVI koji udju budu ponudjeni ali ja imam jedrilicu pa nema prevrtanja, a budalu da spasis ne mozes... tvoj camac jedan pijani clan posade moze da prevrne tako da insistiraj da svi nose prsluke... DECU nikad bez prsluka na camac ni pod kojim uslovima...

prsluke odlicnog kvaliteta bolje nego 95% stranih mozes naci u domacoj proizvodnji na www.obim.rs (sajt im je los idi do njih) tu mozes i da kupis gore pominjano veslo SA CAKLJOM odlicnog kvaliteta (mozes i kod raznih preprodavaca u Beogradu al ovde je najeftinije i moze na meru) , Caklja ti je neophodan deo opreme a zauzima najmanje mesta kada je u sklopu vesla...

recimo ovako nesto (bolja opcija) :



ili ovako



prsluci za decu , moraju imati naslon za glavu kao ovi iz Obima :



ja licno imam dva tri sa naslovom i jedno 3-4 kineska na naduvavanje.. obrati paznju za malu decu prsluk ima opciju da jedna gurtna prodje izmedju nogu

ovo su ti kineski recimo, cena oko 300-400 dinara



ja ih ne volim zato sto nemaju gurtnu , al nisu ni losi ..

ovo su ti sa gurtnom koja ide izmedju nogu i ne dozvoljava da dete isklizne iz prsluka



prsluci za odrasle moraju imati oznaku N100 i vecu N120, N150 i slicno... nemoj da kupujes nista ispod toga...

neko rece flastere i slicno .. najednostavnije je kupiti komplet za prvu pomoc za kola dodati szuck kremu ili autan family (ako ides sa decom) i malo flastera

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #9 poslato: 06, 08, 2013, 23:15:42 posle podne »
Hvala na pojasnjenju oko lanca. Ali i oko ostalih stvari. Kao sto sam i predpostavljao na vecinu mojih pitanja odgovore mogu naci na forumu i znam da mnogima smeta kada neko pita nesto o cemu se X puta pisalo. I mene to cesto iziritira kada neko nesto pita bez da je pokusao preko opcije search. Ali nekako lakse coveku bude da postavi konkretna pitanja i ceka konkretne odgovore, nego da juri po formu neka slicna pitanja i slicne odgovore.

Porucio danas preko e-shopa kanap 8mm, kao i dva prsluka (bezbednost uvek na prvom mestu). Deca (imam ih dvoje) ce sacekati sledecu sezonu, dok tata ne stekne malo iskustva, pa onda obavezno i za njih prsluci. Deca rastu kao iz vode pa ono sto im je sada taman, sledece godine moze samo mladjim rodjacima da se pokloni.
Vesla sam porucio drvena i to dva (na razlicitim mestima, razlicita vesla, ali je to malo duza prica sto je tako ispalo pa da vas ne davim sada).

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #10 poslato: 13, 08, 2013, 18:12:51 posle podne »
Jedan savet, pošto je motor nov, i neproveren, prvih par puta idi uzvodno. Siguran sam da se neće kvariti godinama, pošto je nov, ali za svaki slučaj  sajkaca


Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #11 poslato: 14, 08, 2013, 00:43:39 pre podne »
Hvala na savetu. Nov motor sam kupio, upravo zbog toga da ne moram kalkulisati i razmisljati da li da idem nizvodno ili samo uzvodno.
Motor je prvih sat vremena odradio na leru, potopljen u bure. Narednih par sati je vozen po Savi na malom gasu. Na prvi servis ide posle 20 sati. Dakle, ispostovao sam (i ispostovacu) sve preporuke proizvodjaca, tako da se nadam da ce me sluziti godinama.

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #12 poslato: 14, 08, 2013, 08:18:14 pre podne »
Kolko je "brza" Sava svejedno je da li ides uzvodno ili nizvodno  jh

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Sta sve treba imati u camcu
« Odgovor #13 poslato: 14, 08, 2013, 19:59:28 posle podne »
moj ti je savjet ako je nov motor bratac cepaj ti to pun gas dok je pod garancijom , pusti ti fabricke preporuke da ga gladis dok je garancije samo przi