Autor Tema: Riblja Mladj  (Pročitano 39174 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #90 poslato: 01, 07, 2016, 21:32:51 posle podne »
alge... imaju da se kupe razni preparati, ali moze li se posle jesti ta riba ? ... ameri stavljaju bale SLAME ali ne znam kakva je uspesnost...






... e sad i ovo je zanimljiva fora






Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #91 poslato: 02, 07, 2016, 07:36:05 pre podne »
Od algi nećete moći da pobegnete. One eksplodiraju u svakoj vodi gde su im uslovi povoljni. Visoka temperatura i slaba aeracija strašno pogoduju algama.
 
I Sora i Nikola će imati probleme u održavanju jezerca zato što su ga napravili kao kadu, bez terasastih, plićih, površina po kojima bi mogli da se kreću, koje i šarani vole a koje bi bile udealno mesto za sadnju biljaka koje bi obogaćivale vodu kiseonikom. Alge troše kiseonik, uz povećanje temperature i loš kvalitet vode to je smrtonosno za ribe. U letnjim mesecima, kad temperatura vode pređe 25 stepeni, šaran i druge ribe prestaju da uzimaju hranu i sve što bacite u vodu kvariće je svojim raspadanjem (dodatno će trošiti kiseonik).

Bacanje nekoliko džakova gašenog kreča u prahu po celoj površini jezera može da se donekle neutrališe dejstvo algi.

Pošto su vam jezera strma i ne možete da gazite uz obalu, preostaje Vam da nabavite neki čamac i iz njega probate da intervenišete krečom.

Takođe bi bilo dobro da postavite neki ponton koji bi služio kao privez za taj čamac, mesto za uživanje, ali i mesto odakle bi mogli da ulazite i izlazite iz vode.

Evo par sličica na kojima se vidi koja trava vama treba. Nemojte da vas navlaće akvaristički prodavci biljaka. Te trave ima gde god se okrenete. Drvo vrbe je takođe svojim korenom blagodarno za vodu. Em je obogaćuje kiseonikom, em daje utočište i ribama i svom živom svetu u lancu ishrane.

Sve što postavite na jezeru mora da se održava. To je veliki posao. Trska mora redovno da se kosi u jesen da ne bi padala u vodu, trulila i kvarila njen kvalitet, ne sme se dozvoliti ni vrbama da osvoje svu obalu, a lokvanji su posebna priča. Moraju da se sade u posebne sudove kako bi se kontrolisala njihova rasprostranjenost.

Evo par slika Resničkog jezera gde se vidi trska uz obalu.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #92 poslato: 02, 07, 2016, 14:57:47 posle podne »
Arso de mi objasni oko kiseonika...
Alge trose kiseonik ... ja sam planirao dva jaka aeratora koji za sat vremena prvrnu oko 8 kubika vode ili za dva dana celo jezero ... po meni bice dovoljno kiseonika...
 
e sad ako alge trose kiseonik a ja ga povecavam ... da li to znaci da ja time pospesujem rast algi ?
merio sam PH faktor oko 7 je u mom jezeru sa krecom bi ga verovatno diigao na 8 sto nije dobro za sarana

Van mreže milan vlajkovic

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 70
  • Pol: Muškarac
  • moja garsonjera desno
    • no name
  • Brod tip: sklep dunavski hand made
  • Marina: grocka
  • Veličina: 6,00
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #93 poslato: 02, 07, 2016, 15:14:15 posle podne »


gosn Nikola,pogledaj ovo,ima sve po pitanju ribnjaka

https://www.pinterest.com/pin/ 344384702736949505

poz. Milan

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #94 poslato: 02, 07, 2016, 16:45:37 posle podne »
Arso de mi objasni oko kiseonika...
Alge trose kiseonik ... ja sam planirao dva jaka aeratora koji za sat vremena prvrnu oko 8 kubika vode ili za dva dana celo jezero ... po meni bice dovoljno kiseonika...
 
e sad ako alge trose kiseonik a ja ga povecavam ... da li to znaci da ja time pospesujem rast algi ?
merio sam PH faktor oko 7 je u mom jezeru sa krecom bi ga verovatno diigao na 8 sto nije dobro za sarana

Vrlo je važno da imaš dobru aeraciju. Ne znači da ćete ti i Sora imati isti problem. Bilo bi dobro da imaš kakvu-takvu protočnost vode u jezercu. I veliki ribnjaci se dopunjavaju vodom iz nekog vodotoka. Ja nisam neka sveznalica. Rekoh jednom u nekom starijem postu da svratiš do poljoprivrednog fakulteta i raspitaš se ima li neko ko se bavi tom problematikom. U ostalom, verujem da i oni imaju svoj sajt i kontakt pa pokušajte i ti i Sora da dobijete više svežijih informacija. Ja sam mali ribnjak imao pre 25 godina i do sada se verovatno svašta unapredilo.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #95 poslato: 02, 07, 2016, 18:08:01 posle podne »
E moj Arso... u kojoj ti zemlji zivis... znas da imam one koze.. ne postoji veterinar u Srbiji koji se razume u koze, potpisujem .. da ti sada ne elaboriram celu temu , to mozemo jedared uz pice.. epilog je da je momcima iz BeoCapre umrlo 300 jarica pre godinu dve "bez razloga" ... i to ti je veterina u Srbiji ... a kad se u koze ne razumeju kako ce u sarane...

na zalost znanje se skuplja preko ljudi koji imaju iskustva u zemlji i inostranstvi , pa se gadjamo slikicama i opisima preko raznih mesingera ... (tako izlecih koze recimo)... veterinar ni dan danas ne zna od cega su bolovale, ne znam ni ja ali znam koji je lek pomogao ...

Da se vratimo na temu ...
Znam da je aeracija NAJBITNIJA u celoj prici ... zato sam i napravio ozbiljan sistem za istu ... ali mi taj deo aeracije ne ide u glavu kako se alge ne razmnozavaju vise kad ima vise kiseonika... mozda visak kiseonika izbaci neki drugi element, ili im smeta visak kiseonika ...
kod mene se planira akvaponika (kruzenje vode kroz bilje) tako da cu ja imati dosta "baste"... od dodatnog bilja u planu su lokvanji, socevice i slicne stvati ... slazem se da i bilo dobro da ima plicaka , to sam vec planirao da resim visecim bastama koje ce se potapati i slicnimm stvarima ...
trenutno imam oko 20 cm vode u bazenu (posle radova sam iskljucio dotok vode) i za sada se voda nije zazelenela... sto ne znaci da nece kada je bude vise... temepratura te vode je 30 stepeni idealno za alge ali za sada se nista ne desava... mozda je razlog u izvorskoj vodi koja ne nosi skoro nikakvo zagadjenje, sto hemijsko sto biolosko


Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #96 poslato: 02, 07, 2016, 19:07:31 posle podne »
Pa ne moraš baš da praviš alge. Ako ih nema teraj kako si namerio. Samo dobro aeriši. Ako se voda kreće i to usporava njihov razvoj, bar tako mislim.

Što se tiče nauke, zaboravio sam da se ti više uzdaš u internet i da si nepopravljiv. Zato teraj dok opet ne lupiš glavom. Hbga, Kaki si taki si, naš si. Pored tebe bar nije dosadno.  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #97 poslato: 03, 07, 2016, 14:21:50 posle podne »
Pa ne moraš baš da praviš alge. Ako ih nema teraj kako si namerio. Samo dobro aeriši. Ako se voda kreće i to usporava njihov razvoj, bar tako mislim.

Što se tiče nauke, zaboravio sam da se ti više uzdaš u internet i da si nepopravljiv. Zato teraj dok opet ne lupiš glavom. Hbga, Kaki si taki si, naš si. Pored tebe bar nije dosadno.  114

ma bre ja bih najradije doveo nekoga ko zna... al kozama se naucih koliko znaju ljudi u srbiji (dva lokalnaveterinara, profesori sa veterine i sl i niko nista ne zna...), na kraju mi drugar sa ostrva silbe prema slikama i ponasanju javio koji je lek pomogao njegovom stadu .. kad vidi pomogao i mom ... pitam ove nase lokalce kazu nikad culi ...

citam ovih dana dosta o algama .. cirkulacija vode koju si pomenuo je na drugom mestu sto se tice pomoci oko algi , na prvom je aeracija naravno... ali sve vise citam o SLAMI JECMA , ona u procesu truljenja postepeno oslobadja hidrogen peroksid koji je smrt za alge ... i koliko vidim odprilike preko 50% ljudi je zadovoljno ... narucio sam danas 50 bala razane slame pa taman da vidim kako ce se ponasati ...

a mozda mi bale rese i problem baste ako posadim nesto na te bale ?

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #98 poslato: 04, 07, 2016, 15:50:34 posle podne »
Nikola, zato sam ti i rekao da se raspitas kod ljudi iz Radmilovca.
Oni u saradnji sa poljoprivrednim fakultetom iz Zemuna gaje sarane. Imaju nekoliko ribnjaka u Radmilovcu, pored samog Smederevskog puta, prolazim svaki dan tamo.
Inace je Radmilovac i ogledno skolsko dobor poljoprivrednog fakulteta.

Ovo je vec ne znam koja generacija sarana da gaje, sigurno su do sada nesto naucili.
Znam da to rade u saradnji sa Dancima.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #99 poslato: 04, 07, 2016, 16:13:23 posle podne »
svraticu, ali iskustvo sa strucnjacima u srbiji mi je prilicno negativno...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #100 poslato: 04, 07, 2016, 16:33:29 posle podne »
Pa ti popricaj sa radnicima koji tamo rade, sigurno su naucili sta se kada i zasta koristi.  jh

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #101 poslato: 05, 07, 2016, 18:19:32 posle podne »
Izgleda je kapetan konačno odlučio da ozbiljno peca. Čak je napravio jezero, neseliće ga isključivo šaranom, kako ne bi opet upecao PEŠA  ha ha

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #102 poslato: 05, 07, 2016, 21:21:42 posle podne »
Izgleda je kapetan konačno odlučio da ozbiljno peca. Čak je napravio jezero, neseliće ga isključivo šaranom, kako ne bi opet upecao PEŠA  ha ha


Наћи ће се већ неко од нас, онако у пролазу, да му убаци неког пеша.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #103 poslato: 24, 09, 2016, 17:52:02 posle podne »
evo ga mali update stanja ... Aeracija zavrsena , pumpe pomrle...



iz nekog razloga obe pumpe su crkle za manje od 24 casa...
da li je do pumpu, da li je do reglera ne znam ... na zalost unimer koji imam gore je ostao bez baterija te nisam mogao da merim sta dobijaju pumpe...

da li neko zna, kabl od reglera do pumpe je 4kvadrata, kabl na pumpama je 0.75 kvadrata .. kada sam drugu iskljucivao kabl pumpin je bio skoro pa otopljen ... da li ta razlika u debljini kabla moze da napravi problem ?
prvog kabla ima oko 15 metara (4kvd) pa onda 3 metra orginalnog kabla za pumpe (0.75kvd)

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #104 poslato: 24, 09, 2016, 20:06:08 posle podne »
A koje su jačine pumpe?