Autor Tema: Riblja Mladj  (Pročitano 39173 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #60 poslato: 02, 06, 2016, 12:29:29 posle podne »
Malawi ciklidi su ti vrsta akvarijumskih ciklida koji pretezno zive u jezeru Malawi u Africi.

https://www.google.com/search?q=malawi+ciklidi&espv=2&biw=1366&bih=658&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjnkp3fkInNAhVDlxQKHXw4CzwQ_AUIBigB

Inace, za kiseonik kao sto i kolega kaze kao i u akvaristici. Bitno je da se mehurici sto vise razbijaju i da su sto duze pod vodom, na taj nacin je kolicina razlozenog kiseonika najveca.


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #61 poslato: 02, 06, 2016, 13:14:47 posle podne »
Kapetane taman sam hteo da ti predložim da te fuge izmedju kamena popuniš betonom od sitnijeg peska, kada pročitah da ćeš to uraditi. Odlično imaćeš čvrsto dno i zidove. Kasnije kada bude bilo potrebe da čistiš biće ti  mnogo lakše.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #62 poslato: 02, 06, 2016, 13:34:05 posle podne »
Malawi ciklidi su ti vrsta akvarijumskih ciklida koji pretezno zive u jezeru Malawi u Africi.

Jel se jedu ?

Bitno je da se mehurici sto vise razbijaju i da su sto duze pod vodom, na taj nacin je kolicina razlozenog kiseonika najveca.


Posto imam konstantan priliv vode... razmisljam da jedan deo aeracije odradim sa "venturi" sistemom .. jednostavan je za ugradnju a ne trosi energiju ...


Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #63 poslato: 02, 06, 2016, 13:45:42 posle podne »
Kada je veliko jezero kao tvoje nece imati problema. Ciklidi inace temperamentne ribe cuvau svoju teritoriju i imace dovoljno mesta. Kamen obozavaju za polaganje ikre. Ne bi trebao da imas taj problem.

Venturi se dosta koristi u akvaristici i mozes da primenis taj nacin. Odlicno bi bilo kada bi sa neke visine to padalo u vodu, na taj nacin bi se mehuri vazduha vise razbijali.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #64 poslato: 02, 06, 2016, 13:48:03 posle podne »
Kada je veliko jezero kao tvoje nece imati problema. Ciklidi inace temperamentne ribe cuvau svoju teritoriju i imace dovoljno mesta. Kamen obozavaju za polaganje ikre. Ne bi trebao da imas taj problem.

ma jel se jedi i jel trpe niske temeprature? Zimi nece biti grejanja , ali ce biti razbijanja leda ...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #65 poslato: 02, 06, 2016, 13:58:33 posle podne »
Pa da li se jedu ne znam. Nisam jeo akvarijumske ribe.

A, ovo drugo, ako u Africi ledi jezero malawi onda mogu bez grejaca.    sB0

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #66 poslato: 02, 06, 2016, 15:08:20 posle podne »
Što se tiče ciklida,podsetila me je podloga na njih,obožavaju kamen.

A što se tiče pumpe za vazduh ja bih uradio sledeće:
Uz sam ribnjak iskopao bi dovoljno veliku rupu,sa prelivom - prirodni pad,u kojoj bi bilo dovoljno vode u kojoj bi vodena pumpa mogla da funkcioniše.Ako je pumpa prejaka ili rupa mala ,ispumpaće svu vodu napolje
Rupa ( preliv )bi skupljala svu površinsku nečistoću na jednom mestu pošto voda koja se sliva u rupu za sobom nosi i nečistoće ( lišće,grančice...)
U rupu sa vodom ubaciš pumpu za vodu a crevo od pumpe za vazduh staviš što bliže usisu vodene pumpe da bi usisavala velike mehurove vazduha.
Impeler ih usitnjava i sa vodom izbacuje u bazen a tako sitan vazduh duže ostaje u vodi kao izmaglica  a ne kao veliki mehurovi koji jure ka površini.

Pri vrhu rupe sa pumpama stavi neko sito-filter koji bi sakupljao nečistoće .
Tu rupu možeš koristiti za doziranje lekova,vitamina ,sitnije prihrane...

Na snimku se ne vidi krajnji ishod,efekat kako izgledaju mehurići i koliko se zadržavaju u vodi
Mada je definitivno najjevtinijie rešenje

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #67 poslato: 03, 06, 2016, 10:37:16 pre podne »
Kapetane ciklidi, po meni, nisu za tvoj ribnjak. Ima više razloga.

Oni nisu interesantni kao hrana pošto u našim uslovima ne mogu da narastu do neke konzumne veličine.

Nisu ni lepe ribe za gledanje i uživanje u njihovom kretanju. Ne kreću se na površini vode već se kriju po rupama i u kamenu.

To je izuzetno agresivna vrsta ribe. Pod tim podrazumevam da jedu ikru drugih riba, i napadaju druge vrste a veoma brižni su roditelji. Ženka u slučaju opasnosti čuva mlađ u svojim ustima. Imao sam snimak na kome se vidi kako jato ciklida maltretira i na kraju ubija soma od 5-6 kila. Izgrizli su mu peraja i totalno ga onesposobili.

Mislim da bi tu pre odgovarale autoktone vrste. Ja bih pre stavio šarane. Ako nemaš njih, a imaš kamenito dno, dobru aeraciju i hladniju vodu onda razmisli o klenovima, mrenama, krkušama i linjaku koji ne pravi pitanje kvaliteta vode. Možeš da ubaciš i kedere (belice) kojih verovatno imaš u obližnjem potoku. Tako bi klenovi, kad porastu imali dopunu obroka.

Za aeraciju je, kako ti već rekoše, najbolje kada voda pada sa visine u jezerce.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #68 poslato: 03, 06, 2016, 17:28:11 posle podne »
voda ce verovatno padati sa visine.... solarci/pumpe/rasprsivac...
gledao sam ciklide to nije bas zanimljivo.. ubacicu 100 Koi sarana i 100 obicnih , jedno somce omanje ... malo ovih domacih riba iz potoka i za pocetak je to to ...
saranima cu jedan deo jezera zatrpati peskom/zemljom da imaju gde da krtoze ....

nego sad cekam panele (vec treca nedelja) da nastavim izgradnju sistema za aeraciju ....

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #69 poslato: 03, 06, 2016, 20:26:16 posle podne »
Kapetane ciklidi, po meni, nisu za tvoj ribnjak. Ima više razloga.

Oni nisu interesantni kao hrana pošto u našim uslovima ne mogu da narastu do neke konzumne veličine.

Nisu ni lepe ribe za gledanje i uživanje u njihovom kretanju. Ne kreću se na površini vode već se kriju po rupama i u kamenu.

To je izuzetno agresivna vrsta ribe. Pod tim podrazumevam da jedu ikru drugih riba, i napadaju druge vrste a veoma brižni su roditelji. Ženka u slučaju opasnosti čuva mlađ u svojim ustima. Imao sam snimak na kome se vidi kako jato ciklida maltretira i na kraju ubija soma od 5-6 kila. Izgrizli su mu peraja i totalno ga onesposobili.

Mislim da bi tu pre odgovarale autoktone vrste. Ja bih pre stavio šarane. Ako nemaš njih, a imaš kamenito dno, dobru aeraciju i hladniju vodu onda razmisli o klenovima, mrenama, krkušama i linjaku koji ne pravi pitanje kvaliteta vode. Možeš da ubaciš i kedere (belice) kojih verovatno imaš u obližnjem potoku. Tako bi klenovi, kad porastu imali dopunu obroka.

Za aeraciju je, kako ti već rekoše, najbolje kada voda pada sa visine u jezerce.

Ja sam,onako ,usput pomenuo ciklide pošto sam video da je dno popločano kamenom.Nije namera bila da priču širim u tom pravcu
A da li su lepe...


photo hosting           
how to screenshot on windows

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #70 poslato: 03, 06, 2016, 21:30:05 posle podne »
Objasni malo bolje kako planiras da obogacujes vodu kiseonikom. Ja cu ubaciti vazdusnu pumpu ali nemam pojma kako treba da se odrade rasprsivaci i ostalo.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #71 poslato: 04, 06, 2016, 09:50:51 pre podne »
Objasni malo bolje kako planiras da obogacujes vodu kiseonikom. Ja cu ubaciti vazdusnu pumpu ali nemam pojma kako treba da se odrade rasprsivaci i ostalo.

na koju vazdusnu pumpu si mislio  ? ja nista pametno nisam nasao ...
ovo je ideja ..

solarci prave struju za pumpu, vec sam uzeo dve ove pumpe nas 12V, 4 ampera


one ce plutati na vodi (bice neka platforma )
i crevom ce biti spojene na ovako nesto



da bi se dobilo ovo



ili bilo koja druga varijanta prisaklica za bastu ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #72 poslato: 04, 06, 2016, 09:55:57 pre podne »
ili bilo koju drugu prskalicu za travu ....




imas ih na http://www.odigledolokomotive.rs/proizvodi/prskalice-i-rasprskivaci-za-travnjake/ i cene su im od 400 do 2000 dinara


ili cu da se napravim lud i stavim 3 4 bastenska tusa i zavrsim posao ....

Van mreže milan vlajkovic

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 70
  • Pol: Muškarac
  • moja garsonjera desno
    • no name
  • Brod tip: sklep dunavski hand made
  • Marina: grocka
  • Veličina: 6,00
Odg: Riblja Mladj-alati za ribnjake
« Odgovor #73 poslato: 04, 06, 2016, 13:21:44 posle podne »


pribor i alati za ribnjake
http://www.conrad-hr.biz/kuca-i-vrt/vrtni-ribnjaci-i-akvarijumi/solarne-fontane

ako ovde nema sve za ribnjake onda nema nigde
klikom na ime firme otvara se ceo asortiman proizvoda

Van mreže Sora

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #74 poslato: 16, 06, 2016, 21:16:12 posle podne »
Комшија ми је набавио шаранчиће величине од 100 до 300 грама, цена за килограм 400 динара.



10кг сам убацио. Извињавам се што су слике лоше, ако неког занима могу да га питам за број човека од ког је купио.