Autor Tema: Riblja Mladj  (Pročitano 39191 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #30 poslato: 12, 05, 2016, 11:26:41 pre podne »
Evo par slia od juce , i jedna od danas.. pocelo punjenje .. pa kad dodje na 1 metar dubine ide na dno jedno 10-20 cm peska ...
mala ispravka u ceni , bager je izasao 330 evra ... 11 casova..

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #31 poslato: 12, 05, 2016, 11:32:12 pre podne »
Moram da OFF-ujem:

Deda,

spremi se da nocu zabacujemo.
 bongo


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #32 poslato: 12, 05, 2016, 11:51:40 pre podne »
polako sa tim zabacivanjem .. prvo pesak , pa da smislim kako da oblozim stranice.. ovaj najlon nije idealna sredina za dedine trokrake udice  sajkaca

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #33 poslato: 12, 05, 2016, 12:05:01 posle podne »
Odlican projekat, pratim dalje sta se desava. Takav kutak prirode je nesto savrseno. Pored iskustava za gomilom zivotinja, a posebno zeceva voleo bih da mogu da imam nesto slicno.
Nazalost finansije i vreme su tu najveci problem.

Svaka cast, samo napred. Pratimo dalje..., a ti nas informisi.


Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #34 poslato: 12, 05, 2016, 19:35:58 posle podne »
Opet ću ja da gunđam a ti se ljuti.  roll4

Ti misliš da ti je ovo vrtno jezerce. Nije bre tu ima vodurine koju još ne možeš da zamisliš.

Nisam siguran da će ti taj najlon izdržati više od godinu-dve. Hajde i da izdrži. Imaćeš drugih problema. Kad udare jače kiše ima da ti se sjuri vodurina u jezerce a ti nemaš odvod i gde će ta voda da se prelije? Razmisli i o tome.

Koja je uloga tog peska koji nameravaš da staviš na dno? Da li treba da bude podloga za biljke? I biljke moraš planski da posadiš. Kad krene voda da ti se zeleni, napuni algama i žabama neće to biti baš idilična slika. Miris će se nekako uklopiti. Tu i malo pirka vetar pa će biti manje komaraca.

Ne vidim kakvo ti je dno ovog jezerca. Nadam se da nisi ušao u pesak. Ako jesi a nisi to prekrio ilovačom imaćeš situaciju da ti u kišnom periodu podzemne vode pune jezerce do nekog nivoa, a kad je suša da ti jezero skoro presuši.

Koliko shvatam ti ne nameravaš da izlovljavaš te ribe ali stvarno ćeš nekada imati potrebu da ispustiš vodu iz tog jezera da bi uradio neke stvari bez kojih se ne može. Na primer, ne daj bože, da ti se pojavi neka bolest i da moraš da intervenišeš. Ne radi se to samo lekovima u hrani ima raznih stvari, ali da ne davim.

Znam da si brzak i da misliš da si sve predvideo pa verujem da nisi konsultovao nekog stručnjaka iz te oblasti.

Da se razumemo. To što ti radiš, priželjkuje da uradi 95 % ljudi koji ovo čita, samo mislim da pristup tome treba da bude mnogo ozbiljniji.  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #35 poslato: 12, 05, 2016, 20:25:37 posle podne »
ja radim, a drugi neka planiraju ...  salim se:)

ideja je da visak vode , 7 kubika dnevno,  ide na zalivanje , a toliki je i priliv.. to cu gledati da automatizujem ... basta mi dnevno uzme oko 2500 litara , pa ce 5000 da ode na vocnjak .. stim da to sad trebam da razvedem...

kise nisu problem ... kolicina padavina po kisi je oko 10-20 mm to znaci da ce kisa toliko da mi digne nivo jezera... sto se tice sliva, bagerista mi je juce malo duze radio , i oko jezera (sa strane padine) mu skinuo zemlju i tako preusmerio vodu oko jezera a prema potoku ... iskreno ja se toga nisam setio, ali dobar bagerista para vredi : )

e sad .. najlon je vodonepropustan, uv otporan  , ali mi nekako izgeda nezno, jeste i geotextil ispod i slicno ... ali sam resio da dole roknem 10 cm peska sto da zastitim najlon, a sto da omogucim neku podlogu za barsko bilje ..mozda jos neka zemlja videcu sta kazu knjige.. bokove cu verovatno da ozidam sa ciglom ali mi je problem sta ce da ih drzi na dnu da ne proklizaciju .. videcu ..

za mirise si u pravu, ali uvek se nadje neko resenje.. Sinoc mi Bora DTD skrenuo paznju na akvaponiku ... do kasno u noc sam gledao klipove , iskustva i citao ... tako da ove godine predvidjam mali experiment , pa ako vidim da radi sledece godine ulazem lovu ...

ideja je da te biljke i ribe budu u ravnotezi ... da niko nema primat da sarani jedu biljke i slicno ... znam tesko cu to postignuti ali ko ne pokusa ne moze ni da uspe ...

inace prepracunao sam oko 350 kubika ima jezero ...

Nisam uleteo u pesak, ali sam bi blizu kamena , kod mene nema peska .... ai ima podemnih voda.. i tu me opet nervira taj najlon ... videcemo sta ce jace da gura.. tu je ispod jezera po mojoj proceni na metar kamena ploca... jer smo skoro pa udarili u kamen pa sam isao po blatu i vadio kocke ...

generalno nije sve reseno , ali uz borin savet oko Akvaponike tvoje observazije, koje priznajem nisam sve odmah video , citanje ucenje za godinu dve moz da dodjes da dimis babusku kod mene u susari :) Mozes naravno i ranije da dodjes i doneses istu da se namnozi :)

e da za sve ... pogledajte aquaponiku .. uopste nije naivna stvar...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #36 poslato: 12, 05, 2016, 22:00:15 posle podne »
Pogledaj, negde sam citao da se u ribnjacima alge resavaju vezivanjem snopova zita, cini mi se, koji se potapaju i posle odrwdjenog vremena izbacuju. To se primenjuje i u akvaristici. Moj kolega Arsa, stari akvarista zato ima bogato iskustvo.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #37 poslato: 12, 05, 2016, 22:02:53 posle podne »
moguce... za pocetak jurim da nabavim one akvaristucke testere , ph, nitrati i slicno ..
sva sreca nisu skupi .. pa onda pratiti kvalitet vode i reagovati ...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #38 poslato: 12, 05, 2016, 22:02:58 posle podne »
Zaboravih, nemoj da te mrzi, pozovi i odi do Radmilovca. Imaju lepe ribnjake i odsek ribarstva pri poljoprivrednom fakultetu iz Zemuna, mozda mogu da pomognu oko literature i saveta.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #39 poslato: 12, 05, 2016, 23:20:18 posle podne »
moguce... za pocetak jurim da nabavim one akvaristucke testere , ph, nitrati i slicno ..
sva sreca nisu skupi .. pa onda pratiti kvalitet vode i reagovati ...

Polako. Ne brzaj. Nemoj odmah po punjenju da ubacuješ ribe u jezerce.

Znam da te to vuče i da bi roknuo bilo kakve ribe unutra. Postoji i tu nekakav red ne treba da budu konkurencija jedne drugima.

Prvo sačekaj bar mesec  dana da vidiš šta se dešava. Prati nivo vode. Ne znam odakle uzimaš vodu za to jezerce. Ako je iz vodovoda trebaće ti više vremena da se stvore infuzorije i kakav-takav biotop u vodi. Ti tu nemaš biljke ili recimo vrbe čiji koren  prerađuje riblji izmet i prečišćava vodu. Ako ubaciš barsku trsku, lokvanje i slično gledaj da budu u nekim posudama koje možeš da vadiš pošto su to invanzivne biljke i mogu da ti okupiraju celo jezerce i da onda imaš mnogo više posla oko toga.

Najbolje je da svratiš do poljoprivrednog fakulteta, nađeš nekog stručnjaka za ribarstvo, izložiš mu to što nameravaš, ako pristane dovedeš ga da vidi, pa neka ti on kaže šta misli.

Da si rekao šta nameravaš sigurno bi ti neko dao sličan savet.

Mogli bi studenti da dolaze i prate razvoj cele priče i sa kozama (ne pitah šta je sa Slovencima i otkupom proizvodnje sira), kokoškama, pačićima (vrlo poželjnim na ribnjaku), i ostalim životinjama. Tamo ima stručnjaka i za voćarstvo, povrtarstvo pa i za aqvaponiku koju sam još davno razmatrao i odbacio kao mogućnost.

Nema šta da izgubiš a možeš da dobiješ mnogo bolje i pouzdanije informacije od tih sa interneta.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže joja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 80
  • www.mojaladja.com
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #40 poslato: 13, 05, 2016, 09:49:19 pre podne »
Bravo Kapetane!
Da li je to (sto sve pravis) slicno kao sto je napravio SEP HOLZER?
http://kpv.rs/?p=3602

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #41 poslato: 13, 05, 2016, 09:54:23 pre podne »
Vidi. čak pomalo podseća, da ne kažem liči na Kapetana.
Samo je naš Nikola malo mlađi.

 sB0

Van mreže DIDAPATAK

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • lijena buba
  • Brod tip: premix titel 94
  • Marina: Zimska luka OS
  • Veličina: uvijek mali
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #42 poslato: 13, 05, 2016, 11:15:06 pre podne »
Bravo Kapetane!
Da li je to (sto sve pravis) slicno kao sto je napravio SEP HOLZER?
http://kpv.rs/?p=3602

..Joja hvala što si se sjetio jednog od vizionara  llll opstanka..
..Kapetane, svaka mast na trudu..svaki početak je težak i treba vremena za učenje i napredak pa nemoj žuriti i odustajati  thumbup..inače..po mojem(skromnom) znanju za jezerce je bitno imati redovit dotok i adekvatan ispust vode..uz minimum utroška energije..a tu pomaže sunce  clap. za pumpe, mješalice vode idealno ..
  grandpa

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #43 poslato: 13, 05, 2016, 17:35:54 posle podne »
@Arsa
Voda dolazi slobodnim padom (500 metara 3/4 creva) iz planinskog potoka (oko 0.5 bara je pritisak) ... potok ima svoje alge i slicno, ali nema riba , ima zaba, belouski, insekata ... kompletan ambijent.... tako da po meni voda nije bas "nova" ali nije ni stara jer je taj potok sa mesta gde uzimam vodu dugacak mozda 150 - 250 metara , sabira se tu nekoliko izvora i pravi taj potok ...
ideja je da ovih dana ubacim kokosiji stajnjak jedno 50 kila , koji bi trebalo da startuje proizvodnju fitoplanktona i slicno... ali ne zurim , kad odem gore sledeci put imacu vec razne testere pa cu videti sta je "zadata" voda...

Po nekim informacijama ... bunarska voda sa kokosijim stajnjakom (100 kubika 100 kila stajnjaka ) je spremna posle 2 nedelje ...
Sto se riba tice razmisljao sam o Saranima, a posto sam raniej to proucavao morace i jedan tostolobik , amur i slicno.... sarani ce ciniti 90% populacije ...

Za biljke se slazem ove godine cu pokusati da vidim kako funkcionise ta akvaponika .. ako uspe sledece godine pravim preciscivace po tom sistemu  ... onda bih imao zatvoren sistem ...

donji video jeste reklama za tu radnju , ali jaaaaako dobro objasnjava akvaponiku i principe, bitna pric apocinje na 2:38 pa pogledajte tih par minuta, jako su interesantni ...

http://youtu.be/-z1kozprw8Y?t=2m38s

ne rece mi zasto si odustao od akvaponike ? meni se cini da je to resenje prilicno dobro za prociscavanje vode, jer meni izmena cele vode traje 47 dana sto je mnogo ...

identicnu ideju imam za te saksije za trsku kao i za hranilice za ribe (da sprece padanje hrane na dno), neka vrsta potapajuce, plitajuce platforme... sto se tice fakulteta, radmilovca i slicno.. da imaju znanje , ali nemaju u ekoloskom uzgoju .. njima je sve to rokaj hranu pa onda odnosi hrane, zagadjenja i slicno... a ja hocu zatvoren sistem ....videcu ako mogu da dodjem do nekoka.. ali znajuci kako sam prolazio sa strucnjacima za koze, mozda je bolje ne uplitati ih ... samo cu ti reci da je BeoCapra najveca kozarska firma prosle godien izgubila 300 jarica i nasi strucnjaci nisu mogli da identifikuju zasto ... toliko o strucnosti ... na zalost oni koji vrede su van zemlje , na srecu postoje mailovi ... meni su koze lecili kolege sa ostrva u hrvatskoj (kozar, samouk veterinar...) bolje od veterinara iz srbije ...

FAO Organizacija ujedninjenih nacija ima par publikacija gde objasnjavaju kako hraniti ribe sa zivotinjskim stajnjakom , koga imam u ogromim kolicinama... pa ce se eksperimentisati ...

http://www.fao.org/docrep/005/y1187e/y1187e34.htm

ili na slici



@Joja
tako nekako ... stim da treba naci sredinu ...

@didapatak
struja je na 15 metara od jezera/bare... ali sam ipak resio da pumpe za aeraciju, pretakanje i slicno rade na solar.. recimo ova pumpa za sat vremena navodno izbaci 4800 litara vode...

http://www.odigledolokomotive.rs/proizvod/potapajuca-pumpa-za-vodu-12v-dc-w-dcp-50-womax/

drugim recima za 3 dana prebaci celo jezero tamo vamo ... pa kroz neke filtere , ugalj ovo ono .. videcemo .. a potrosnja 50 watti ... planirani paneli su 500watti .. jer bih sa tom pumpom radio i aeraciju (pumpa pa na vrhu sistem prskalica koje rasprsuje vodu iznad jezera...)

Na video je sistem od 3 ampera max.. kod mene ce biti 16 ampera max...




Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #44 poslato: 14, 05, 2016, 07:50:26 pre podne »
moguce... za pocetak jurim da nabavim one akvaristucke testere , ph, nitrati i slicno ..
sva sreca nisu skupi .. pa onda pratiti kvalitet vode i reagovati ...

http://www.fao.org/3/a-i4021e/i4021e05.pdf