Autor Tema: Riblja Mladj  (Pročitano 39170 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #15 poslato: 08, 05, 2016, 00:45:56 pre podne »
brate muke Tantalove...
ovu branu su odnele cuvene majske poplave ... sad bas planiram neko jezerce na ravnom delu, povrsine oko 200 kvm , javljam kako je uspelo

ostalo je sve manje vise ok ... dosta se napredovalo od tada... ako te put nanese ti navrati

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #16 poslato: 09, 05, 2016, 09:01:14 pre podne »
Kapetane, nema ništa bez temeljne pripreme i primene proverenih rešenja. Zato ti je brana i otišla.

Iskreno, za 200 riba koje bi ti držao na toj maloj površini izrada sigurne brane, sistema za pražnjenje i punjenje jezera radi izlova ribe pa čuvanje i prihrana iste... i još svašta. To je bacanje para i neisplativa investicija. Ako to možeš i želiš, onda samo napred.  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #17 poslato: 10, 05, 2016, 09:56:22 pre podne »
Da rizično je praviti branu u samogradnji, još na strmini, dok za ravnicu je praktičnije. Kod mene na Plavskom jezeru su pravili velike kaveze od čeličnih kutija pa okolo mreža sa malim okcima da riba ne može napolje. Sve je to stajalo na pontonima, tako da može da se gazi po konstrukciji hrani riba i vadi po potrebi. Ali to je kada već postoji jezero u blizini. Ili praviti akumulaciju na ravnom, kopajući u zemlji veći bazen. Opet investicija. Kapetane ja i moj kum koji je iz Belanovice, tj. živi u Beogradu ali ima kuću u Belanovici i tamo je svakog vikenda, razmišljali da tako nešto pravimo na reci Kačer. Hteli smo da kupimo plac pored same reke, napravimo jedan rukavac i skrenemo deo vode iz Kačera u pripremljeni prostor, zatim na drugoj strani opet višak vode vratimo u Kačer, tako da napravimo prirodan protok vode u tom, ajde nazovi bazenu gde bi držali ribu, ali kada smo videli šta je Kačer uradio u onim poplavama pre neku godinu, odustali.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #18 poslato: 10, 05, 2016, 17:14:04 posle podne »
Samo bih napomenuo da se ribnjak, načelno, ne ukopava već se ograđuje nasipom. Posebno ako se vodom snabdeva iz obližnje reke ili potoka. Ukopavanjem se otvara mogućnost da nivo dna ribnjaka bude niži od  reke ili potoka iz koga dobija vodu i da se onda ne može u potpunosti isprazniti slobodnim padom što predstavlja problem kod izlova ribe i pripreme ribnjaka za sledeću sezonu.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #19 poslato: 10, 05, 2016, 19:25:51 posle podne »
Slažem se sa svime. U mom rodnom mestu su se nekada njive navodnjavale iz reke, na većoj nadmorskoj visini se iz reke odvoji kanal dubine otprilike 1m isto te i širine, koji se prostire prema njivama koje se nalaze niže od kote gde je izveden kanal, dalje mrežom manjih kanala o,5 x o,5 metara  voda ide do svih njiva koje se navodnjavaju. Zato sam mislio da je u delu Srbije gde je kapetan hteo da pravi ribnjak moguće to izvesti, samo se sada ne moraju kopati kanali i stalno čistiti već se to može odraditi cevima, e sada negde se napravi veća akumulacija a višak se opet iz te akumulacije vraća u reku  na nekoj nižoj koti. Izvodljivo je, samo treba dosta posla. Gledao sam kako to kod mene rade. S tim što tamo nisu pravili ribnjake nego akumulacije gde su čuvali vodu kad je suša da bi mogli navodnjavati bašte i njive, te se akumulacije u lokalu zovu MOČILA, i samo su se u njima množile žabe, ponekada smo mi deca ulovili neku manju ribu i pustili je u tu vodu, e šta je bilo kasnije sa njom pojma nemam  jh .  Jedini je problem ubediti komšije da dozvole da se od početnog kanala do kraja sistema preko njihovih imanja postave cevi, što je u Srbiji najteži deo posla  kuku Pozdrav za sve na forumu

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #20 poslato: 10, 05, 2016, 19:50:07 posle podne »
Ne treba tu mnogo pameti... Odes na prvu vodenicu, pravljenu pre hrista i vidis sistem brane i kanala. Samo sto kod vodenice voda pokrece tocak, a kod tebe treba da puni ribnjak (jezero), pa treba da ima oticanje vode i nista se tu dalje ne treba izmisljati...
...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #21 poslato: 10, 05, 2016, 20:25:13 posle podne »
Upravo tako, vodenice su najbolji primer kako bi se to moglo napraviti, da pošaljemo kapetana na neku staru vodenicu kojih još ima po Srbiji, i eto uskoro ribnjaka.
.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #22 poslato: 10, 05, 2016, 23:30:55 posle podne »
ta prva brana/jezero je nastala spontano ..

trebalo je prebaciti nekih par stotina kubika zemlje i sinula nam ideja da je bacimo u potok ... posto je bila predimenzionirana (10 metara visine 5 debljine 20 sirine...) trebalo je da izdrzi sve sem ljudskog nemara, dok sam ja bio u Grckoj ostavio sam jednog zaposlenog da se brine o njoj ...
 
Napravili smo preliv ali na zalost zbog vremenskih uslova nismo mogli da uradimo i sliv (poceo sneg)  pa je preliv udarao u stranicu brane , iako sam iz grcke zvao i rekao da bar stave najlon (jer nece voda ispod najlona) to nisu uradili i tako je brana otisla...

danas sam zapoceo jezero/baru/ribnjak u obliku osmice gde su dimenzije krugova oko 10 metara , dubina je oko 150 cm ...

na dno ce ici geotextil od 300 grama pa preko toga ide UV otporan najlon ... nema odliva, nema preliva i slicnih gluposti ...

e sad neki znaju, neki ne znaju .. ja imam organsko certifikovano imanje, i sve sto prozvodimo je organskog porekla... za neke poljoprivredne kulture smo napravili eko krug i ne hranimo zivotnje... recimo imamo prasice koje NE HRANIMO , vec jedu sta nadju po sumi (2-3km do prvog komsije) ... koke jedu samo ono sto isceprkaju iz stajnjaka ili nadju od buba, koze hranimo iskljucivo nasim senom sa nasih livada i sl...

ok to daje sporije rezultate.. moji prasici koji sada imaju 8 meseci imaju oko 35 -40 kila ... dogurace sa godinu dana na 80 kila...

e sad ista ideja je i sa saranima... neka procena je da mogu ocekivati od 100 do 200 grama sarana po kubnom metru ...
 za pocetak se baca pileci stajnjak u odnosu 100 kila na 100 kubika ... pa se ceka razvoj bakterija algi i slicno, unosi se i dunavska (kao i voda sa gore pomenutog Kacera) zbog lokalne flore i slicno... mozda ce se vrsiti prehrana prve godine dok se ne razviju alge i slicno (morace korita da se potapaju sa zemljom, peskom i slicno(na dnu je najlon a i da se sarani krtoze)...

aeracija je resena sa 2x250watti panelima i pumpom na 12v koja dize vodu na 4 metra i rasrpskava je ..
danas je postavljeno crevo koje dovodi izvorsku vodu 3/4 cola pod pritiskom od 0.5 bara...
visak vode ide u zalivanje basti i slicno...

nije planirano ciscenje ... mozda izmuljavanje pumpama gde bi se mulj koristio kao djubrivo za baste ..

ovo nije EKONOMSKI projekat od koga cu da zaradim ... ovo je da za malo siru familiju sa minimumom ulaganja obezbedim uvek sveze zalihe ribe, a i da se Arsa pane politike i dodje sledece godine da dimimo babuske :D

ovo su troskovi ako se neko usudi da krene ovim putem :
Geotextil 300 grama   200 kvm - 21.000 dinara sa pdvom
UV Najlon 8 x 60 metara    18.000 dinara sa pdvom
Bager (racunam 10 sati)   300 evra

pa dodatno:
solarni paneli 500 watti 400 evra
pumpa 12v   30 evra

na to ide mladj sarana od 700 grama , pa babuska .. pa par krupnih sarana iz ribarnice (ako provalim batu i seku) ...

i tako... bice sutra slika ako ne budem preumoran i ako nocas ne krene kisa koja nam je danas resekla radove..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #23 poslato: 10, 05, 2016, 23:42:39 posle podne »
evo ipak i malo slika.. znam kako je to kad nema slika  : )

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #24 poslato: 10, 05, 2016, 23:46:38 posle podne »
na poslednjoj slici mozete videti kako od jednog najlona 8x60 dobijate takodje jedan najlon od 16x30...(rasecete na 8x30 pa spojite sa duzim stranama :) )
sasvim slucajno sam saznao da se najlon LEPI sa obicnom peglom ...

preklopite najlon jedan preko drugog (mi smo preklapali 50 cm posto imamo dovoljno najlona) poklopite ga sa obicnim PAK PAPIROM za pecenjeu rerni , i ispeglate peglom koja je postavljena na maximum ... dva tri pokreta peglom , najloni se delimicno "otope" i spoje u jedan ..

probao sam da ih rastavim i jedino sam mogao da ih pocepam , ali rastavljanje nije dolazilo u obzir ...
tako da ako nekome treba ovaj postupak, da zna da fora radi ...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #25 poslato: 11, 05, 2016, 08:31:51 pre podne »
Све је то лепо али... ова двојица багериста... Е, то је екологија!
Погледајте им само лица...

Капетане, имам ја две унуке...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #26 poslato: 11, 05, 2016, 08:47:15 pre podne »
Bravo, biće to oaza mira, ekologije, čistog vazduha, zdrave hrane i čega sve još. Porodica će vam zaista uživati. Gde je to tačno, često dolazim u Belanovicu, Vidim kapetane da pominjete Kačer pa mislim da je negde blizu Belanovice. Kum me nagovara da kupim neku kuću u Belanovici, pa da sam još češće tamo, jer je stvarno prelepo za odmor, čak je spreman i da mi pokloni i jedan svoj plac samo da dodjem tamo, ali sve to treba ispratiti finansijski a to je uvek problem, nikad dosta novca. Zato sam mu rekao neka kume, dok ti imaš kuću tamo lakše meni da dolazim kod tebe u goste  114 . Pozdrav i srećni radovi.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #27 poslato: 11, 05, 2016, 09:12:42 pre podne »
latifundija je nekih 4 km od Belanovice u brdima, selo Kozelj... Belanovica je u dolini i po nekim planovima treba da se potopi dobar deo atara, naravno Kacerski deo  , pa ako se odlucis pazi gde kupujes... Belanovica to je recimo 5-10 puta skuplja od bilo cega u okolini a totalno bez razloga..

nocas nije padala kisa.. ali se javile podzemne vode... tako da sad cekam bageristu i pumpu pa da nastavimo radove.. plan je, ako Bog da, da danas krzavrsimo kopanje postavimo geotextil i najlon i da krenemo sa punjenjem : )

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #28 poslato: 11, 05, 2016, 11:01:11 pre podne »
Kapetane, svaka ti cast za eko domacinstvo!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Riblja Mladj
« Odgovor #29 poslato: 11, 05, 2016, 12:20:44 posle podne »