Autor Tema: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?  (Pročitano 13024 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mornar_Popaj

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« poslato: 23, 07, 2013, 15:53:39 posle podne »
Već dugi niz godina se zamišljam u drvenom čamcu sa kabinom, koja se po potrebi može i skinuti. Ekonomska situacija mi ne dozvoljava akvizicije skupih aluminijskih ili plastičnih kabinaša, pa mi izbor završava na drvetu. Čamac kakvog zamišljam bi trebao biti tabanaš od cca. 5,8 m. U dnu bi mogao biti širok oko 120 cm, a visina stranica oko 50 cm. 

E sad, ostaje ta kabina. Ne mora biti visoka, ( ja sam 170 cm) samo da se dvoje može ispružiti i odmoriti leđa...Nisam 100% siguran od kojeg bi materijala trebala biti ? Daska, brodski pod, šper, plastika ili nešto treće ??? Čak može biti i fiksna, ne mora se skidati. Za sada imam Mercury 6 ks/4t ali vjerojatno u budućnosti malo pojačam na 10 ks. Nisam ljubitelj jurcanja a vremena za višednevna čak i tjedna pecanja imam napretek.

Molio bi sve koji imaju kakve zanimljive sličice ili nacrte da mi pomognu u ostvarenju dugogodišnje težnje za laganom plovidbom po Dunavu, pecanjem i uživanjem    hi

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #1 poslato: 23, 07, 2013, 17:06:59 posle podne »
Ako već želite čamac od drveta, mislim da bi i kabinu trebalo da uradite od drveta. Ta kabina bi mogla da bude dužine od 180 cm i širine od min. 135 cm da bi dve, ne mnogo krupne osobe, mogle u njoj da se ispruže i dremnu.
Visina takve kabine ne bi morala da ide više od 130-135 cm od poda. Ako se lepo isplaniraju i nekakvi prozori po bokovima i prema pramcu - takva konstrukcija ne bi morala čak ni da bude preterano teška. Medjutim, suočićete se sa nizom problema.

Pre svega, održavanje čamca od drveta u celini, nije jevtino i jednostavno. Pisano je o tome ranije na forumu.
Problem će biti i rešavanja zaptivanja. Ako treba da bude "portabl" kabina koju biste ponekad hteli da skinete, onda to može da bude ozbiljan problem. Čvrstina i nosivost krova, pa time i čvrstina čitave konstrukcije može da bude problematična.

Ne kažem da to niko nije napravio i ne kažem da to ne  može da se napravi.
Pitanje je da li će, na kraju, to ispuniti očekivanja? Da li će biti funkcionalno?
Na čamcu te dužine, nećete imati bog zna kakvu širinu; komunikacija izmedju pramca i krme moraće da ide po bokovima, jer ćete teško naći majstora da vam napravi sklopivu kabinu kroz koju možete da prodjete po sredini...

I ono što će se posle svega postaviti kao pitanje jeste i koliko će sve to da košta?

Svi mi koji smo "inficirani" vodom i plovidbom u jednom trenutku smo rešili da odrešimo kesu. Većina nas kupila je nešto malo, s namerom da kasnije nešto prepravi i nadogradi. Ovo vam piše upravo jedan od njih, pa se nadam da nećete pogrešno shvatiti moje komentare.

I ja sam kupio čamac, istina od aluminijuma, sa kabinom koja je mogla da se odšrafi i da se skine. Prilikom kupovine već sam video čamac nešto veće dužine i sa "kormilarnicom" stajaće visine. I sve sam to kasnije uradio. Možete to videti u temi koja je pratila prepravke čamca od aluminijuma. Na kraju dobio sam šta sam hteo ali po kojoj ceni?

Čamac sam prilikom kupovine platio 1.200 evra (u cenu je bio uključen i motor od 25 KS). U sve te prepravke otišlo je nešto malo manje od 4.000 evra (računam sve radove, pravljenje tvrdog pokretnog krova i tende). Danas je to čamac koji je sasvim funkcionalan. Meni je, čak i pored niza propusta u kvalitetu izvedenih radova, lep. I nije mi žao utrošenih para.

Medjutim, verovatno je će se u nekom kasnijem trenutku desiti da ćete hteti ili morati da ga prodate. Ja sam trenutno u situaciji da iz nekih porodičnih razloga (selidba je u pitanju) razmišljam da li ću čamac moći da zadržim ili ću morati da ga prodam. Postavlja se pitanje koliko para za takav čamac može na našem tržištu da se dobije?

Siguran sam da, ako se na kraju odlučim za prodaju, neću uspeti da izvučem ni polovinu uloženog novca.

Eto, na to sam hteo da vam ukažem i da predložim da o svemu dobro razmislite. Pogledajte oglase, prošetajte duž obala - možda ćete naći nešto što će vam u ovom trenutku odgovarati, a u šta nećete morati mnogo da uložite.

Šta god odlučili, nadam se da ćete na kraju biti zadovoljni svojom odlukom i da ćete ostati zaljubljenik u vodu i prirodu.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #2 poslato: 23, 07, 2013, 22:10:29 posle podne »
http://berza.navodi.com/index.php?route=product/product&path=60_72&product_id=697
Predivan brodić,cena veoma privlačna.Dokaz da i drveni brodići dostižu starost.Održavanje,ništa više od metalnih.U krajnjem slučaju, sva materijalna dobra moraju imati redovno održavanje,tako i čamci.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #3 poslato: 24, 07, 2013, 00:04:05 pre podne »
http://berza.navodi.com/index.php?route=product/product&path=60_72&product_id=697
Predivan brodić,cena veoma privlačna.Dokaz da i drveni brodići dostižu starost.Održavanje,ništa više od metalnih.U krajnjem slučaju, sva materijalna dobra moraju imati redovno održavanje,tako i čamci.

Bojim se da je tu neka greška u oglasu, možda fali jedna nula, samo motor vredi toliko, inače stvarno lep brodić, pitanje je i lokacije gde se nalazi

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #4 poslato: 24, 07, 2013, 00:39:49 pre podne »
A mozda je i cena za rentiranje.

Van mreže Mornar_Popaj

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #5 poslato: 24, 07, 2013, 00:43:34 pre podne »
LSI hvala na na odgovoru i iskrenim savjetima. Sittuacija je trenutno takva kakva je, međutim i da se ima para mislim da bi volio imati drveni čamac sa kabinom. Neki prijatelji imaju limene i aluminijske čamce od 6 m i kad vidim kako hodaju po njima kao po jajima muka mi je. Meni taj čamac treba za odmor, pecanje i uživanje. Najveća razdaljina koju bi čamac prelazio je od Aljmaša do starog dunava uzvodno znači cca. 10 km i pritom je sasvim sporedno oću li stiči za sat ili dva.

Za sada sam u fazi prikupljanja informacija i para a za 40 dana krećem u odabir majstora i gradnju. Mislim da će sve na kraju biti kako treba...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #6 poslato: 26, 07, 2013, 22:25:08 posle podne »
http://berza.navodi.com/index.php?route=product/product&product_id=767
evo ti ga jedan na prodaju, od spolja izgleda fino, vidjam ga svaki dan za tu cenu je majka

Van mreže jedar

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Marieholms Catalina m22
  • Brod tip: Marieholms Bruk
  • Marina: Vik-Inn
  • Veličina: 6,5 m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #7 poslato: 27, 07, 2013, 21:44:23 posle podne »
Evo ti brod za verovatno  500 evra od mahagonija i organizujes trasnport za 1000 do Hrvatske..
Meni prelep

http://www.blocket.se/stockholm/Mahognybat_47350312.htm?ca=11&w=1



ili ovaj za 250

http://www.blocket.se/vastmanland/Trabat_aldre_utan_motor_48085052.htm?ca=11&w=3


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #8 poslato: 28, 07, 2013, 10:25:27 pre podne »
Nisam shvatio koja je cena ovog prvog lepotana a koliko god da je stvarno izgleda Vrdnik

Van mreže jedar

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Marieholms Catalina m22
  • Brod tip: Marieholms Bruk
  • Marina: Vik-Inn
  • Veličina: 6,5 m
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #9 poslato: 28, 07, 2013, 18:07:04 posle podne »
Cena je ponuda prvo je trazio oko 2000 evra pa verovatno nema interesenata i sad trazi najbolju ponudu mislim da za 500 evra moze da se kupi.

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #10 poslato: 29, 07, 2013, 14:46:58 posle podne »
Prijatelju, pozdravljam tvoju želju da imaš drveni brod(čamac). Predlažem ti da na internetu ukucaš wood boats plans i pregledaš desetine sajtova firmi koje se bave projektovanjem drvenih brodova. Sigurno ćeš naći nešto što odgovara tvojim afinitetima. Kupiš plan (80 – 150$) i kreneš u samogradnju.
Uži izbor sajtova je ovde:
http://www.woodenboat.asn.au/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=128
Moj favorit je http://www.bateau.com/

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #11 poslato: 29, 07, 2013, 20:56:28 posle podne »
Nakoji nacin su stavljali tu dasku na bocnim stranicama da izgleda kao da se preklapaju jedna preko druge...

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #12 poslato: 30, 07, 2013, 11:59:57 pre podne »
To je jedan od klasičnih načina gradnje drvenog trupa, na zapadu poznat kao ,,clinker construction boats".
Slika govori sve:

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #13 poslato: 31, 07, 2013, 17:26:39 posle podne »
Na slici se vidi da bas nije jednostavno....a meni osobno najzanimljivi nacin....da li bi imalo smisla to izvana prevuci platnom i epoxijem pa onda lakirati....da li bi bilo ustvari moguce po tim stepenicama sloziti platno...a da kasnije ostane boja drveta

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Gradnja drvenog čamca sa kabinom ( montažnom ?
« Odgovor #14 poslato: 31, 07, 2013, 18:08:59 posle podne »
Takav trup (kao na slici) izradjuje se od dasaka tvrdjeg drveta (masiva), i dovoljno je cvrst pa nema potrebe da se presvlaci sa fiberglas platnom. Dovoljno je da se trup premaze epoksidnom smolom i kao zavrsni sloj nanese lak otporan na suncevo zracenje.