E, ovako treba... > Plastika

SLOJEVI STAKLENOG MATA U SAMOGRADNJI - KANU, PLASTICNI CAMAC DO 6M

(1/4) > >>

nikolar:
Poštovani članovi foruma,

pošto među Vama ima dosta poznavalaca brodogradnje od poliestera imam nekoliko pitanja:

1. Koliko je potrebno slojeva mata za izgradnju kanua tipa "Morava" ili sličnog ?

Zanima me kako su raspoređeni slojevi mata od spolja ka unutra prema težinama, odnosno koje su gramaže mata korišćene u konstrukciji, kako na patosu, tako i na stranama, budući da je patos uvijek deblji.

2. Isto pitanje za camac tipa BIG FOOT, PRIMUS 17.. koliko slojeva koje gramaže...koliko ide na gornji dio camca koji se izliva iz kalupa..od spolja prema unutra.

Da li poliesterska smola prilikom sušenja izgubi na masi?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Zoran:
    Ajde dacu ti delimican odgovor.
    Mat mozes da slazes kako god hoces.Rowing moras da ukrstas.Koja je potrebna
gramatura,to odredjuje projektant.Mozda neko doda jos po malo,pa slozis kockice.

LSI:
Po nekim mojim saznanjima trebalo bi da trup čamca ima bar desetak slojeva, medjutim, kako sam čuo, ovi naši proizvodjači rade i samo šest do osam slojeva, uz neka ojačanja na mestima koja su izložena naprezanjima.

Ko je tu u pravu i koliko je šta dobro pokaže kasnije sam život...

Ipak, to bi trebalo da definiše projektant čamca koji treba da zna šta taj čamac treba da izdrži, osim što treba da bude vodonepropustan i da pliva na površini.
Nije sve jedno da li će čamac biti izložen manjim ili većim opterećenjima. Važno je znati koliki teret će čamac morati da nosi (onda se tome dodaju faktori bezbednosti), pa važno je znati i da li će ploviti po mirnim ili uzburkanim vodama, da li postoji opasnost od čestih naletanja na sprudove ili stene...

Mnogo toga ima i zato i kažem da je to nešto što bi projektant trebalo da ima u vidu i da odredi. Sve ostalo je lutrija i može da se pokaže kao dobro ali i da bude uzrok neželjenih, pa i tragičnih dogadjaja.

nikolar:
Mislio sam konkretnu na izgradnju kanua tipa CANADIER (oblik koji prodaje firma Dunavski Rafting).

Ima oblu fomu i veoma je lak za laminiranje.

Da li je u redu da laminat bude:
gelcoat
2 sloja - mat 250/300 gr
1 sloj mat 450 grama
1 sloj rowing
1 sloj - mat 300gr?

Da li roving postavljati sa jednog boka na drugi i praviti spojeve tako da se roving rasplete na krajevima i da se lijepo uklapa ili raditi iz tri dijela, na patos jedan komad a na bokove po jedan komad?

Da li je moguće izvući trosloj:  mat 250 gr
                                                mat 450 gr
                                                roving 800 gr
mokro na mokro?
Da li je to teško izvesti u praksi, zbog eventualnih vazdušnih mjehurova?

Na internetu materijala koji se konkretno tiče postavljanja mata za laminiranje ima malo.

Ako neko ima neku tabelu koliko katalizatora dodavati predubraznoj pol. smoli, na određenoj temperaturi da bi proces učvršćivanja trajao što duže kako bi se mogao istisniti sav vazduh bilo bi korisno da je postavi ili da  o tome napiše.

maverick:
u startu imas problem s odjeljivacem i gelcoatom ako nisi nikad radio s tim...rowing 800 gr ...izgleda kao tepison  jh sale malo......ako zelis napraviti nesto i predpostavljam da imas kalup...kupi materijal i daj nekom da ti to izlije u dva dana za sitnu lovu

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju