Autor Tema: Ladno  (Pročitano 12415 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže itchi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • www.mojaladja.com
Ladno
« poslato: 22, 04, 2013, 23:33:55 posle podne »
U subotu sam imao prilike da probam mokro odelo za zimu, prvi put u životu pa reko da ispričam utiske dok mi je sveže.

Kupio sam neoprensko mokro odelo (da ne dužim ovde koja je razlika između mokrog i suvog odela) specijalno za zimski kajak. Prvo mali uvod.

Neko je čini mi se već pisao o zimi ali nije zgoreg ponoviti neke osnovne činjenice (kako sam ih ja zapamtio, nemam linkove)

Kako telo reaguje na pad temperature:
33-35 stepeni, osećaj hladnoće, drhtavica, počinje obamrlost udova, smanjene motirčke funkcije ali čovek je i dalje sposoban za osnovne radnje i orjentaciju
31-33, nekontrolisano drhtanje, potpuna motorička nesposobnost, dezorjentacija, obamrlost, pospanost, promrzline se još mogu sanirati medicinskom intervencijom ali je telo već oštećeno
30-31, gubitak svesti, teške promrzline koje su skoro neizlečive sem (možda plastičnom hirurgijom), pucanje tkiva i nerava, početak kraja, šanse su male za oporavak
28-29, duboka koma, smrt, trajna oštećenja mozga i srca koja se ne mogu izlečiti ili sanirati, prestanak rada srca bez mogućnosti oživljavanja. Ako čovek i ne umre na poslednja dva stupnja biće trajno oštećen, fizički i/ili mentalno.

Šta to znači u praksi? Ako je napolju između 0 i 5 stepeni a i voda je otprilike toliko, to znači da od momenta upadanja u vodu imate oko 10 min da se osušite i ugrejete (kod kajaka van grada znači da za 10 min treba plivati do obale, napraviti vatru, skinuti odeću i ugrejati se).

Velika opasnost je suvo davljenje, šok od hladne vode koji zatvori dušnik i čovek se udavi u vodi a da mu ona ne uđe ni u usta a kamoli pluća.

Jedan naučnik je pravio eksperiment (ima na yt). U "osrednjoj odeći" što znači pantalone i neki džemper ako se ne varam, bez jakne i sl. je skočio u ladnu vodu, naravno pored su ronioci i medicinski tim. On se održavao u mestu, merio vreme i pričao zapažanja. Ukratko, posle 7 min je prijavio da mu je sve teže da se održava ali da uspeva, posle 12 je prijavio da se teško održava, voda mu uđe u usta ali je on ispljune, posle 18 minuta je pozvao ronioce jer više nije mogao da drži glavu iznad vode od obamrlosti. Nemojte me držati za reč o tačnim minutama, valjda sam dobro zapamtio, za 18 sam siguran!

Videvši sve to, a ne želeći da batalim kajak zimi jer su vode i priroda lepi i zimi, pazarih Tribordovo mokro odelo (deklarisano za Windsurfing, nije bilo ništa za veslače). Probao sam ga tek sad i utisci su fenomenalni. Odelo je deklarisano na 10-15 stepeni (vode), ja sam se bućnuo u Adu Ciganliju koja je bila 11,1. Ušao sam relativno polako ali sam siguran da odelo potpuno eliminiše taj prvi hladni udar jer mu treba malo da se natopi. Nikakvu nelagodnost nisam osetio, plivao sam bez problema (malo je teže zamahivati ali zato je neuporedivo lakše ostati gore zbog dodatnog vazduha u materijalu). Što se funkcije tiče, odelo je odlično (mada sam i veličinu, što je vrlo važno, odlično pogodio). Čak i kada sam ga skinuo, nije mi trebao peškir a nisam ni osetio vetrić kada sam izašao iz vode.

Sve u svemu, ozbiljnijim rekreativcima preporučujem da nabave neko mokro odelo ako planiraju zimi da voze bez pratnje čamca i sl. Ne bih preporučio manje od 5/4 mm, možda 4 mm ali ispod 4 mislim da je malo za hladnu vodu (5-15 stepeni). Ima sada dobrih odela koja su tanja na pregibima što je važno za nas veslače, džaba mi odelo ako ću da lipšem dok zamanem.

Jako malo ljudi kod nas vozi kajak zimi pa nema ni puno domaćih informacija.

itchi

Van mreže don hose

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • 123
  • Brod tip: 123
  • Marina: 123
  • Veličina: 123
Odg: Ladno
« Odgovor #1 poslato: 23, 04, 2013, 08:09:51 pre podne »
Hvala na savetima, ja sam pocetnik i ovo me je bas interesovalo. (tek gledam kajak da uzmem)

Mislim da cu se u pocetku dosta prevrtati, pa mi je odelo nepromocivo izgledalo kao dobro resenje.
Mozda jedno glupo pitanje, sta ako pri prevrtanju zaronimo, kosa nam se pokvasi, da li gledati odela koja imaju i kapuljacu?
Da li predlazete i neke rukavice mozda, ajde da kazemo i zbog zuljeva nama pocetnicima.


Da li od opreme treba koristit jos nesto, ja razmisljam prsluk za spasavanje da nosim. Jeste da mozda izgleda malo glupo, ali nikada se ne zna.
Sigurnost mi je nekako najbitnija.

Hvala unapred na odgovorima

Think of me like Yoda, but instead of being little and green I wear suits and I'm awesome.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ladno
« Odgovor #2 poslato: 23, 04, 2013, 08:55:00 pre podne »
prsluk pod obavezno , imas u www.obim.rs kajakaske prsluke cena oko 30tak evra

Van mreže itchi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • www.mojaladja.com
Odg: Ladno
« Odgovor #3 poslato: 24, 04, 2013, 00:23:40 pre podne »
Hvala na savetima, ja sam pocetnik i ovo me je bas interesovalo. (tek gledam kajak da uzmem)

Mislim da cu se u pocetku dosta prevrtati, pa mi je odelo nepromocivo izgledalo kao dobro resenje.
Mozda jedno glupo pitanje, sta ako pri prevrtanju zaronimo, kosa nam se pokvasi, da li gledati odela koja imaju i kapuljacu?
Da li predlazete i neke rukavice mozda, ajde da kazemo i zbog zuljeva nama pocetnicima.


Da li od opreme treba koristit jos nesto, ja razmisljam prsluk za spasavanje da nosim. Jeste da mozda izgleda malo glupo, ali nikada se ne zna.
Sigurnost mi je nekako najbitnija.

Hvala unapred na odgovorima

Prevrtati se nećeš toliko, verovatno će ti najveći problem biti ulazak i izlazak iz kajaka ali imaš celo leto da vežbaš. Meni se sada čini kao bicikl, uvek moguće ali male su šanse da se prevrnem na vodi.
U sit-in kajaku si sa špric dekom si poprilično osiguran od prskanja vode. U sit-on top nisam siguran da si zaštićen od prskanja (nisam vozio).

Većina krvnih sudova je u glavi i vratu, u maloj zapremini tako da oko 40% toplote gubiš preko glave. Meni se lično ne sviđa kapuljača varijanta, deluje mi konstriktivno, ja ću sa vunenom kapom. Što se neplaniranog kupanja u ledari tiče, mislim da ti kapuljača nije presudan faktor koji će te spasiti, iskreno, pre bih gledao odelo sa prikačenim čarapama.
Mala napomena, mokra odela za zimu su između 200 i 500 evra. Suva odela, svi kažu da valja samo Kokatak Goratex, cena je oko 1000 $, mislim da je najjeftinije 700 $. To je skupo i traži održavanje i servis (zaptivci se menjaju posle nekoliko godina). U mokro odelo ti uđe voda, neki ronioci čak namerno puste vodu u odelo pa je greju telom. Često i piške u njega da se zagreju. Možda ja nisam bio dovoljno dugo u vodi da uđe voda. U suvo odelo ne ulazi voda ali su ona skupa. Ne bih ti preporučio tu investiciju sem ako ne znaš šta ćeš sa parama ili planiraš ekspediciju po severnim morima.

Ja sam uz odelo pazario i rukavice i čizme ali čisto kao zaštitu od vode i da mi baš ne ispucaju ruke zimi jer na poslu radim sa ljudima pa da ne izgledam besprizorno. Žuljevi me ne brinu.

Pojas pod obavezno. Batali to kako ćeš izgledati, ja ne vidim ništa smešno kada vidim čoveka u pojasu ali vidim dosta toga tužnog u davljeniku na ploči u zamrzivaču! Iskreno, ja ga ne nosim leti kada vozim po mirnim vodama jer mi je pojas dugačak i žulja me ali mi je uvek na dohvat ruke u kajaku. Desi se da se situacija naglo promeni i tada želim da budem siguran. Kada pogledaš, to ti je najvažnija stvar koju ćeš kupiti za kajak.

Da sumiramo, moj predlog je da sada dobro razmisliš kakav kajak želiš, slobodno pričaj sa ljudima, ako možeš probaj više vrsta. Nisam upoznao ali čujem da ljudi hvale Aleksandra iz NS (Dunavski rafting), koliko znam on i iznajmljuje kajake pa možeš da probaš razne, da vidiš da li ti odgovaraju. To je suštinski važno. Ako možeš, nabavi dobro veslo, aluminijumsko, nikako plastična drška. Zimsku opremu batali do jeseni, možda ti do tada i dosadi kajak :-)
Kajak, veslo, pojas, kabl za veslo i spreman si!

itchi

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ladno
« Odgovor #4 poslato: 24, 04, 2013, 00:58:26 pre podne »
prosle godine sam u Sandiline-u kupio klincu suvo odelo cena je bila oko 400 evra FCC Beograd.. namerno sam mu uzeo vece odelo tako da bude za visinu od 150 cm ... ne verujem da ja nesto znacajnije skuplje odelo za visinu 200cm ...


http://www.sandiline.com/



Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m

Van mreže itchi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 19
  • www.mojaladja.com
Odg: Ladno
« Odgovor #6 poslato: 24, 04, 2013, 19:50:21 posle podne »
@kapetan: Promakli su mi. Imaju fin izbor mada nisu ni jeftini. Kako se pokazalo odelo? Dosta je jeftinije od uobicajene ponude na netu a po opisu i izgledu deluje sasvim dobro.

@Darkobp: Ako sam dobro razumeo to je 3/2 mm sto je premalo za zimu a leti za kajak nije potrebno odelo. Malo sma skeptican.

itchi

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ladno
« Odgovor #7 poslato: 24, 04, 2013, 22:57:34 posle podne »
@kapetan: Promakli su mi. Imaju fin izbor mada nisu ni jeftini. Kako se pokazalo odelo? Dosta je jeftinije od uobicajene ponude na netu a po opisu i izgledu deluje sasvim dobro.

moj Damjan ima 8 godina (napunio pre par nedelja) ... mozes da zamislis sta sve dete radi u odelu i koliko brzo unistava odecu ... a odelo je ko novo , jedino sam mu malo prosirio prolaz za glavu...