Autor Tema: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009  (Pročitano 6798 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« poslato: 11, 07, 2009, 18:25:53 posle podne »
Došlo je vreme za naš prvi duži izlazak na vodu. Od mnoštva opcija gde ići po savetima nekoliko članova ovog foruma odlučili smo se za put ka Tisi i Titelu. Kako vremenska prognoza kao i vodostaj dunava nikako nisu bili naklonjeni odlučili smo se da je za naš prvenac ovo možda najprikladnija destinacija uključujući tu i mogućnost lagodne popune istrošenih zaliha klope pića ali i goriva. Pripreme su relativno lagano protekle izuzimajući tegljenje klope, pića i čorbe. Za prvi put sam zaista zadovoljan količinom svega što smo poneli (sem goriva :) ) i sem jedne manje dopune hrane u principu nismo oskudevali ni u čemu, ovde je svakako značilo poprilično kampersko iskustvo.

Obaveze su nas tog ponedeljka naterele da ipaka pomeramo početak plovidbe za popodnevne sate ali kako je vreme bilo dosta nestabilno odlučili smo se da prespavamo na Lidu i sutra dan krenemo za nas u tom trnutku jednu totalnu nepoznanicu. Nismo baš bili zadovoljni zbog ovog pomeranja i izlaska na vodu tek oko 18h ali ipak smo bili presećni što se ne vraćamo kući i što smo krenuli makar tog prvog dana prešli i 100m. Veče na lidu bilo je fenomenalno

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #1 poslato: 11, 07, 2009, 18:48:59 posle podne »
Pošto je osvanuo predivan dan bez i jednog oblačka sa Lida, razvlačeći se sa Lida opet krećemo oko 13h i na veliki Dunav izlazimo u trenutku kad već uveliko kreće navlačenje oblaka nad beogradom i Zemunom. Okupljeni tim početkom plovidbe ni ne primećujemo šta se na nebu dešava ali tu je naš savetnik u vidu Dede koji se javlja i kaže da mu se nikako nesviđa to što vidi na nebu i savetuje da požurimo i sklonimo se negde kod Vojnih bašta. U tom trenutku kreće vetar i solidno jak pljusak, ulazimo u rukavac i tu čekamo da se vreme malo smiri. Posle smo skapirali da smo mi praktično prošli ispod oblaka koji su napravili solidan potop u BGd. Nama je bilo opušteno ali opet smo izgubili dosta vremenena. Pošto sam po svaku cenu hteo da izbegnem noćnu plovidbu sada je definitivno trebalo požuriti kako bi do Belegiških ada gde je trebalo da noćimo stigli u neko pristojno vreme. Iako su mi svi govorili da je neka normalna satnica do tamo oko tri tri ipo sata plovidbe jesno je bilo da će cifra pre biti duplirana. Dunav je bio užasno jak i sa dizelom neki max brzina je bilo ako 3km na h. Bilo je tu naravno i ne iskustva jer smo se malo bukvalno držali one drš se plovnog puta, posle smo i to skapirali pa se brzina nešto malo popela. Sve u svemu da bih postigao 4-5 km na h morao sam da gazim i jamahu 9,9. Dunav je zasta bio jak a tenziju su nam konstatno stvarali oblaci koji su se navlačili a imali smo utisak da smo u stalnoj trci sa njima. Nekoliko puta tog dana napravili smo kraće konsultacije sa Dedom :drinks:

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #2 poslato: 11, 07, 2009, 19:01:55 posle podne »
Sve u svemu posle više od šest sati plovidbe oko pola osam najzad dosežemo do Belegiških ada koje zbog visokog vodostaja nikako ne izgledaju onako kako smo očekivali. Prolazimo prvo ostrvo a onada vidimo naše mesto na špicu druge ade koju je zoran pre neki dan slikao. To je bilo to, mesto ko naručeno sa malom vrlo intimnom peščanom plažom i mestom za idealalno pristajanje. Plaža prazna, na sredini mesto za logosku vatru, donešena suva drva za potpalu, sve prosto idealno i pusto. Iako smešna kilometraža i na nekih tridesetak km od BGD osećao sam se kao da sam u drugoj dimenziji, što u neku ruku i jeste. Pada odmor od puta :) i dogovor da ovde  ostanemo barem još jedan ceo dan pre nego što krenemo dalje preme Titelu. To barem se pretvorilo u to da smo se u ovo mesto prosto zaljubili i da ne bi Zokija 022 a bogami i Dede ovde zamalo da ostanemo ceo godišnji odmor

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #3 poslato: 11, 07, 2009, 19:16:25 posle podne »
sve u svemu ovde nam je bilo mnogo dobro i rado ću se ovde vraćati ali sledeći put po nadam se malo nižem vodostaju

Van mreže Danube scallywag

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #4 poslato: 11, 07, 2009, 19:24:34 posle podne »
Па ово је Клемпина стара лађа :dance: много леп брод :good:

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #5 poslato: 11, 07, 2009, 19:36:09 posle podne »
Vreme je bilo ćudljivo ali srećom sem jednog dan kiša je posle sat dva prestajala a tada se na nebu svašta zanimljivo moglo videti. Ono što mi darago da smo najzad doživeli dunavsku slauku, doduše na sigurnom vezu ali mi je videsmo :drinks:

Posle izađe i duga, ovo su slike sa početka oluje kasnije više nismo mogli da slikamo jer smo držali tendu  :suicide:
Sve u svemu malo smo se istruckali, ostali bez merdevina i kofice al šta da se radi.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #6 poslato: 11, 07, 2009, 20:05:42 posle podne »
Zahvalio bih se još jednom legendi koja hoda i plovi na metalnom zelenom čamcu, Zoranu 022 ali naravno opet i Dedi. Kako sam se malo ja preračunao za gorivo odnosno nisam očekivao da ću morati da palim oba motora zbog jakog Dunava za naš nastavak puta bilo je potrebno dopuniti s gorovom. Zoki koji odrinira ovim vodama nudi spas i donosi nam potrebnu količinu goriva i na taj način nas spašava tegljenja čorbe iz Belegiša. Iako se lično nismo poznavali čovek je bio spreman da pomogne i to u situaciji kada nije bilo neke velike frke. Tada sam shvatio koja je važnost ovog foruma i kvaliteta ekipe koja se ovde skupila. Ovo je primer koji ću svakako slediti biti tu da kako umem i znam ako zatreba pomognem kome treba. Sve u svemu kao što svi znate Zoki je legenga i nadam se da ću imati prilike da se odužim. Evo vuka koji plovi :drinks:

Van mreže toske66

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • Pol: Muškarac
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #7 poslato: 11, 07, 2009, 20:24:45 posle podne »
Bravooo majstori samo tako. Ocekujem slike i iz Tise. Svi bre ovih dan nekuda plove ,Ronac i Aka na Djerdapu vi u Tisi Dule svuda a ja i pored moje ladje zapete ko puska moram na more.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #8 poslato: 11, 07, 2009, 20:26:12 posle podne »
Ostrvo Formoza u ovom periodu bilo je praktično prazno i pored nas samo je još na gornjem špicu bilo par kamperskih porodica koje ovde ostaju i po tri četiri meseca. Negde posle Zoranove posete dolazi ekipa veterana sa marine 4 jul kojima kao i nama ovo trebalo da bude destinacija za prespavati pa dalje prema Titelu i Bečeju. Sleduje neizbežna razmena iskustva sa starijim kolegama koji naravno sutra dan nisu krenuli tamo gde su planirali već ostaju na ostrvu. Mi smo ipak odlučili da krenemo po planu i sutra dan krećemo ka Tisi. Palo je i prvo brijanje :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #9 poslato: 11, 07, 2009, 20:42:54 posle podne »
Moj gene i ja crvenimo od ovolikih pohvala!! :censored:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #10 poslato: 11, 07, 2009, 20:49:47 posle podne »
Ovog puta ka Tisi sa Formoze krećemo malo ranije i bez razvlačenja, srećni što je vreme vedro i obećeva lepu plovidbu. Međutim situacija se vrlo brzo menja i počinje da duva vetar praćen kišom, svo vreme oblaci iznad nas se komešaju i počinju da stvaraju tenziju. Ponovo palim oba motora kako bi se što pre dokopali mirnije vode Tise. Dunav još jači nego kada smo kretali iz Zemuna nekoliko dana ranije. Kod Slankamena regulacije potopljene ne vidi se čak ni mreškanje vode a njihovo prisustvo potvrđuje GPS koji za mene koji tu nikada nisam bio jedna izuzetno korisna sprava te hvala Peri :drinks: Prelazimo nulti kilometar i brodić prosto poleće na istom gasu gde sam u dunavu jedva imao 4 km sada odjenom imam 8km na h. Ono što smo odmah primetili je temeperatura vode koje je bila 23c naspram dunavkih 17c. Sonar je dakođe beležio značajao prisustvo ribe pune više nego u Dunavu. sve je postalo mirno i tiho, voda je zaista neverovatno zelena jedini bedak je što je i ovde dobar deo šume potopljen. Stajemo da se kupamo i malo izblejimo, imam utisak da voda ne teče i da mi sidro ni ne treba, kao da silina Dunava vodu vraća u Tisu. Sve u svemu mnogo je lepo.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #11 poslato: 11, 07, 2009, 22:15:03 posle podne »
Prišli smo Titelu na oko 10 km, međutim pristati se ispostavilo dosta nezgodno. Bila je nedelja i svako moguće mesto je već bilo zauzeto. Vodostaj nije dozvoljavao da se pristane uz kamenitu obalu, plaža do pola suncobrana potopljena. Odlučujemo da se vratimo koji kilometar nizvodno gde smo šacnuli zgodno mesto za pristati. Pristajemo i od lokalaca saznajemo da je prodavnica na 100m i da je to selo Knićani. Tu smo proveli noć a sutra dan se opskrbili namenicama i dopunili tankove vodom. Lepo mesto i ako ti netreba gorivo nije loša alternativa umesto Titela. Pošto je bio lep i topao dan odlučujemo da ga provedemo na sidru na kupanju pa smo krenuli lagano nizvodno tražeći neko lepo mesto kojih ovde ima bezbroj. Dok smo se brčkali u mirnoj i toploj Tisi sustigli su nas i veterani sa kojima smo se dan pre toga rastali na Belegišu i sada lagano rasterećeni snžnog Dunava plove uzvodno Tisom.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #12 poslato: 11, 07, 2009, 23:03:43 posle podne »
Kasno popodne izašli smo iz Tise i sada sa lagano se se spustili na Formozu koja je i dalje bila pusta. Nizvodna brzina na oko pola gasa je bila oko 12 km i ovom brzinom kilometri su prosto leteli. Kada smo prišli plaži bili smo zbunjeni koliko se za par dana smanjila. Tamo gde smo ložili vatru sada pod vodom ipak plaža nam je delovala još slađe. Tu smo izblejali još koji dan u kome su se smenjivale vremenske prilike i neprilike. Upoznali smo još po koju posadu koja je krnula uzvodno Dunavom i videli jednog nemca sa čamcem duplo manjim od našeg koji je potegao očigledno ka Crnom moru. Sve u svemu bilo je odlično, prešli smo oko 105 km, sa prosečnom brzinom od 6,5 km na h. Ovaj prosek samo malo nabili naravno u povratku. Negde pred Zemunom sam popalio oba motora i malo ih nagazio da vidim koliko će ići i bogami GPS je pokazao 20,5 km na h. Ova brzina mi je delovala kao da ću poleteti. Sa gasom na nešto manje od pola brzina je bila oko 11, 12 km na h. Uplovljavanje u dunavac je isto lep doživljaj, nekako se osećaš fino kad lađu dovodiš na vez sa koga si krenuo. Ovakav osećaj nikad nisam imao u kolima.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #13 poslato: 11, 07, 2009, 23:16:09 posle podne »
lepo bogami
pa cak i kad ne pecas :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Prva plovidba, Belegiške ade-Tisa/Titel 29.06-09.07.2009
« Odgovor #14 poslato: 11, 07, 2009, 23:25:48 posle podne »
Auuuu,matori krivolovci!!Uhvaceni na delu!!!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran