Autor Tema: Barža kao brod za stanovanje  (Pročitano 7085 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Das Boot

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
Barža kao brod za stanovanje
« poslato: 15, 03, 2013, 13:41:53 posle podne »
Poštovana gospodo, brodoljubitelji,

Već nekoliko dana kopam po internetu u potrazi za odgovorom na pitenje koje me muči. Najbliži, ali ne i najjasniji, mislim da sam pronašao ovde. Iz tog razloga sam se registrovao na vaš forum, pre nekoliko trenutaka, i evo u čemu je probem:

Dozvole, naravno. Ja nemam nikakvu dozvolu tipa UMŠ, RMČ ili slično. Ali, na putu sam da posedujem brod. U pitanju je barža preradjena za stanovanje. Brod - kuća. Pronašao sam je preko prijatelja u Holandiji (koji tamo radi i takodje živi na jednoj barži). Cena je vrlo povoljna (u rangu jednog 2s stana srednje veličine kod nas), a sama barža ne zahteva neke veće intervencije u smislu poravke, adaptacije, uredjenja i sl. Potpuno opremljena. Dimenzije su: 21,8 m dužina, 4,5 m širina i gaz 1,2 metra. Motor DAF (čini mi se 160 KS). Ostali detalji nisu toliko bitni, ali ako nekog zanima, mogu i slike okačiti...

Elem, namera mi je boraviti na toj barži oko 10 meseci godišnje (a možda i čitavih 11). Za sve to vreme bih menjao lokacije s vremena na vreme, dakle ne mislim se vozikati previše uzvodno-nizvodno, osim izuzetno ako bih se prijavio na neko žešće druženje pa da posluži kao "brod matica".

Koliko sam shvatio, barža prelazi gabarite onoga što obuhvata dozvola UMČ ili RMČ, a ispod je onog 100 BRT (zapravo je negde oko 80). Šta sada ja mogu, a šta treba da uradim da bih mogao živeti i povremeno se pomerati s mesta na mesto u NAŠIM domaćim unutrašnjim vodama. Dakle, ne zanimaju me jedra, Hrvatska, Grčka, Crna Gora, već naše prelepe reke, ade, "skriveni" vrbaci i slično. Ok, možda Madjarska, Dunavom ili Tisom svejedno, ali opet na "boravak", a ne krstarenje...

Bio bih veoma, veoma zahvalan, ako bi mi to neko potanko objasnio...

HVALA!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #1 poslato: 15, 03, 2013, 13:46:19 posle podne »
Svaka cast!
Obavezno jos po neka slika!
Po nekakvoj logici trebala bi vam skiperska dozvola,da je tako zovemo,100BRT,nadam se da nisam pogresio.
Obuka se obavlja na nekoliko mesta u Beogradu,cena je okolo 50ak hiljada dinara,za detalje ce se vec javiti jedrilicari.
 114

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #2 poslato: 15, 03, 2013, 13:53:04 posle podne »
Ako vec ima motor prava je grehota drzati takvu ladju vezanu za betonsku obalu.
Poalaganje za 100brt,mirna glava,puno srce. 114

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #3 poslato: 15, 03, 2013, 14:01:31 posle podne »
To jeste,22m...
Hajd bas da proverim sta i kako,moze biti zanimljivo.
Mozda nova tema,da se manemo skiper kursa? 6589

Van mreže Das Boot

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #4 poslato: 15, 03, 2013, 14:17:00 posle podne »
Ljudine... HVALA!

Koliko vidim, ipak nisam za  ffff, hoću reći, ovima što me sumnjičavo gledaju u okruženju, mogu da pokažem (i kažem) šta mislim o njima  kgk

Imenjače... Nije to baš tako jednostavno "skratiti ga". Bilo je tu razmišljanja i o barži od 15 m. Ima i takvih. No, kriterijumi kojima sam se rukovodio su na vrhu liste imali jedan: konfor. Kako za mene, tako i za sve dobronamernike koji će svraćati kada god mogu i žele.

Ako sam dobro shvatio, ok ta dozvola za 100 BRT. Kako je za to preduslov tri godine onaj UMČ ili RMČ, opet sledi logično pitanje: da li može neko (u medjuvremenu u toku te tri godine), u moje ime, koga ovlastim, a ima potreban certifikat, da za moje potrebe, prema dogovoru (i naravno za nadiknadu, ako mu je to profesija), da premesti tu baržu sa mesta A na mesto B ili već po potrebi?

P.S. Ne bih baš odmah da postavljam temu, mada mislim da je interesantna... Možda, kada ona bude TU, pa da tema onda bude svrsishodna u pogledu razmene mišljenja, iskustava, predloga, pitanja, dogovora (za druženje) i sl. Samoinicijativno sam samo otvorio temu/post, gde sam se predstavio ukratko :)

Van mreže Das Boot

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #5 poslato: 15, 03, 2013, 14:31:29 posle podne »
Evo da olakšam malo zadatak za razmišljanje:

http://barges.apolloduck.nl/feature.phtml?id=188440

Barža trenutno služi kao birtija na vodi. Naravno, više ne bi to bila po unutrašnjoj konfiguraciji, budući da je već pripremljena za redovno stanovanje... Cena je vrlo razumna, a potrebna ulaganja minimalna...

Šta misliŠ?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #6 poslato: 15, 03, 2013, 14:38:34 posle podne »
http://berza.navodi.com/index.php?route=product/product&product_id=271
za i protiv...
Upravo gledam,neuporedivo bolja varijanta je holandski brod,ali uz troskove kupovine,prevoza,registrovanja...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #7 poslato: 15, 03, 2013, 14:58:14 posle podne »
Poslali smo odgovor u isto vreme.  lol
Eto vidis 114
Rekoh vec,zakoni su tu,ali su prilicno fleksibilni,to je dobra strana u celoj prici.
Valja dobro razmisliti,velika je razlika izmedju dve ladje...

Van mreže Sci

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 212
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #8 poslato: 15, 03, 2013, 15:10:30 posle podne »
Uh, bas je lepa i veoma povoljna, ja ne bih razmisljao da li da je kupim, vec samo kako da je prevezem. A ovde ce vec imati ko da je prebacuje povremeno.Nadam se da ces je kupiti i da cemo svi uzivati u pogledu na nju negde na nasim rekama 114 114 114
Vozi Miskooooo.....

Van mreže Das Boot

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #9 poslato: 15, 03, 2013, 15:11:36 posle podne »
Hmm... Svaka čast, momci  llll

Ipak, mislim da sam našao nešto slično već negde, kao ta mala baržica sa berze... Verujte, jako, jako dugo sazreva ova ideja, jako dugo traje ta dilema koju ste postavili upravo onako kako treba. Tačno i odmereno...

Kada na tasove "za" i "protiv" stavim sve mogućnosti jedne i druge varijante, dobre i loše strane, nikako da skontam na koju će stranu jezičak vage...

Jer, kako je već primećeno: "prava stvar za živeti na njoj, plovoti i POSAO..." E to. Ako bih pokušao uklopiti i neku delatnost (koja bi recimo pokrila bar deo, ako ne i sve troškove održavanja), onda taj uslov zahteva i svakako veće gabarite... Prema našim propisima (trenutno važećim) nije zabranjeno imati ploveći birc. I nije zabranjeno spustiti kotvu gde god za to ima smisla (čitaj: klijentele), zar ne? A kada dojadi ili kada želim samo "private" uživanje, digneš kotvu i otplutaš negde gde nema gužve i... birc zatvoren :)

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #10 poslato: 15, 03, 2013, 15:14:30 posle podne »
Ideja ne manjka. jh
Fali nam "nekretnina". lol

Van mreže Das Boot

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 13
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #11 poslato: 15, 03, 2013, 15:20:54 posle podne »
Pa kada smo se već "raspričali", evo i potpunijih specifikacija:

http://www.scheepsmakelaardij.nl/shiplist.php?ship_id=1176

Opet naglašavam, moja iskustva pa tako i sposobnost procene su vrlo, vrlo skromna. I u krugu užih prijatelja sam naišao na odobravanje i mišljenje da ovo nije preskupa investicija. Sada vidim da delite njihovo (a i moje) mišljenje. Kupiti ovde i napraviti ispočetka korito te veličine, svakako bi koštalo više. Mislim. Ne znam.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #12 poslato: 15, 03, 2013, 15:26:55 posle podne »
Pa kada smo se već "raspričali", evo i potpunijih specifikacija:

http://www.scheepsmakelaardij.nl/shiplist.php?ship_id=1176

Opet naglašavam, moja iskustva pa tako i sposobnost procene su vrlo, vrlo skromna. I u krugu užih prijatelja sam naišao na odobravanje i mišljenje da ovo nije preskupa investicija. Sada vidim da delite njihovo (a i moje) mišljenje. Kupiti ovde i napraviti ispočetka korito te veličine, svakako bi koštalo više. Mislim. Ne znam.
Nikako samogradnja u Srbiji iz toliko razloga...
Ovo je savrseno korito,mislim da nema nacina porediti ga sa pomenutom ladjom koja je u Beogradu.
Jedino na sta treba da se misli jeste stambeni prostor na ladji iz Holandije,to me malo buni,ali vi kao kupac imati potrebu da mislite o svim sitnicama.

Van mreže Sci

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 212
  • www.mojaladja.com
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #13 poslato: 15, 03, 2013, 16:28:20 posle podne »
Kako mogu onoliki splavovi uz Savu, tako bi mogao i on sa ladjom. Mislim da je najvaznije da se obezbedi ladja, sve drugo ce se sloziti na svoje mesto. Za te pare takvu ladju ne mozete napraviti nigde, pa ni ovde. Plasim se da je neko ne kupi, tesko da cete naci nesto slicno po toj ceni bilo gde. Sa srecom vam bilo u svakom slucaju... ok 114
Vozi Miskooooo.....

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Barža kao brod za stanovanje
« Odgovor #14 poslato: 15, 03, 2013, 16:43:34 posle podne »
mogao bi da prodje povoljno, ali kada bi imao prednjicu i ledja kao Vesna Jugovic. dodo tj, Vesna da Vincha, sic
Današnji dan je početak ostatka moga života....