Autor Tema: E K O L O G I J A  (Pročitano 14533 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
E K O L O G I J A
« poslato: 17, 01, 2009, 00:06:47 pre podne »
EKOLOŠKI BONTON
Isključite kompjuter kad vam ne treba, koristite reciklirani papir, po gradu se vozite biciklom i ne uzimajte kese u
prodavnici – dobro došli u klub prijatelja planete Zemlje.
Stanovanje
Svakodnevno smo odgovorni za 16% ugljen-dioksida i drugih gasova s efektom staklene bašte. Ta količina gasova
nastaje neprimetno, tokom potrošnje energije za stanovanje. Stoga dobro izolujte prozore i vrata svojih domova,
otvorite prozor umesto da uključite klima ureñaj. Mašinu za pranje posuña uključujte samo kad je puna, a bojler
zagrevajte na nižoj temperaturi.
A ako ste se odlučili za gradnju, koristite prirodne grañevinske materijale, sunčevu i geotermalnu energiju, energiju
vetra, te druge obnovljive i prirodne izvore energije.
Kućno svetlo
Obična sijalica s užarenim vlaknom svetli kratko, troši dosta struje, emituje mnogo toplote i sadrži živu, zbog koje
je treba posebno reciklirati da ne bi zagadila vodu i zemlju. Preñite na neonsko osvetljenje: ono svetli deset puta
duže od obične sijalice, potrebna mu je samo četvrtina energije koju potroši obična sijalica, a emituje 90 odsto
manje toplote od nje. Štedljive sijalice mogu se sasvim reciklirati, pa ne zagañuju okolinu.
Štedljiva kompaktna fluorescentna sijalica (CFL) snage 20 vati može zameniti običnu pet puta jaču sijalicu. Za
1200 kilovata struje, koliko jedna ovakva sijalica uštedi tokom svog veka, potrebno je više od pola tone uglja ili,
približno, 280 litara tečnog goriva.
Ako bi samo milion domaćinstava promenio po četiri sijalice, 900.000 tona gasova koji stvaraju efekat staklene
bašte bio bi eliminisan.
Ureñaji
Čak 75% energije potrošene u domaćinstu otpada na takozvanu fantomsku struju. Nju potroše ureñaji poput
televizora, DVD-ja, kompjutera, monitora i stereo ureñaja kada ih uključimo i ne koristimo.
Domaćinstva u postindustrijskim zemljama tako u atmosferu emituju 75.000.000 tona ugljen-dioksida i bacaju
milijarde dolara svake godine. Samo u Evropi, uključeni televizori koje niko ne gleda koštaju preko milijardu dolara
godišnje. Domaćinstvo može da smanji račune i emisiju štetnih gasova za 66%.
Prosečan kompjuter bez monitora potroši 60 do 250 vati struje dnevno. Ako isključujete kompjutere kada ih ne
koristite, u atmosferu ćete ispustiti 83% ugljen-dioksida manje.
Plastika
Pošto ih donesete iz prodavnice, plastične kese uglavnom završe u vašoj životnoj sredini jer se samo 3% njih
reciklira. Napravljene su od polietilena i potrebno im je hiljadu godina da se raspadnu, pri čemu se emituju opasni
gasovi. Da biste ovo sprečili, koristite platnene torbe ili kese od biljnih materija.
Onima koji vam isporučuju hranu recite da zadrže plastične viljuške. Ne koristite plastične šolje, čaše i flaširanu
vodu. Godišnje se za flaširanje vode potroši 2.700.000 tona plastike, a više od 86% plastičnih flaša završava u
prirodi.
Papir
Koristite recikliranu hartiju jer se papir, koji čini trećinu otpada, može prerañivati tri do pet puta pre nego što se
njegova vlakna raspadnu. Tona recikliranog papira čuva 17 stabala i 67% energije potrebne za novoproizvedenu
hartiju.
Održavanje odeće
Istraživanja Univerziteta u Kembridžu pokazala su da na pranje i sušenje odeće otpada 60% ukupne energije
uložene u njenu proizvodnju i održavanje. Perite odeću u toploj, ne u vreloj vodi, i koristite novije tipove mašina za
pranje troše četvrtinu energije i manje vode u odnosu na stare tipove. Opranu odeću sušite napolju, ne u mašini.
Sve to za 90% može redukovati emisiju ugljen-dioksida koji se oslobaña tokom uobičajenog održavanja odeće.
Stare jakne
Stare jakne od prirodnih i veštačkih materijala mogu se reciklirati ili prepraviti. Na taj način se štedi 76 % energije
za proizvodnju nove odeće, a emisija gasova s efektom staklene bašte smanjuje se za 71%.
Kupovinom nošene odeće snižavate emisiju ugljen-dioksida koji se oslobaña tokom proizvodnje nove odeće i
prolazite jeftinije. Primera radi, pamuk zauzima manje od tri% poljoprivrednog zemljišta, ali se za njegovu
proizvodnju troši četvrtina pesticida upotrebljenih u svoj poljoprivredi.
Bicikli
Po gradu se vozite biciklom. Podaci iz razvijenih zemalja pokazuju da tamošnji saobraćaj oslobaña više od 30 %
ukupnog ugljen-dioksida. Ulazak kolima u uži centar Londona stoga se naplaćuje osam funti dnevno, što
saobraćajnu gužvu smanjuje za 22%, a emisiju ugljen-dioksida za 16%.
Na trotoarima mnogih gradova u Nemačkoj parkirani su simpatični crveni bicikli. Polusatna vožnja košta isto koliko
karta za metro ili autobus. U Parizu su ulice oko najzakrčenijih avenija otvorene samo za autobuse, bicikle i taksije.
U Kopenhagenu, 33% stanovništva putuje biciklom. Nije slučajno što je skorašnje istraživanje Dansku rangiralo
kao najsrećniju od 178 zemalja.
Automobili
Za deset sekundi rada automobilskog motora u mestu potroši se više benzina nego za njegovo gašenje i ponovno
paljenje. Ako ugasite motor na semaforu, smanjujete zagañenje atmosfere za osminu. Ukoliko redovno kontrolišete
pritisak u gumama, godišnje ćete uštedeti pun rezervoar goriva.
Podržite lokalnog prodavca
Kupujte hranu na obližnjim pijacama, od proizvoñača iz svoje okoline, jer ćete tako trošiti manje goriva za
dopremanje hrane. Osim toga, hrana s pijace je često svežija od one iz prodavnice.
Posadite bar jedno drvo
Svako posañeno drvo je korak u borbi protiv globalnog zagrevanja. Jedno stablo tokom života može da apsorbuje
do tone ugljen-dioksida, naročito u toplijim klimatskim pojasevima. Tome treba dodati i da lišće apsorbuje toplotu
Sunca.
Posečeno stablo bolje je iskoristiti kao grañu ili odložiti na neko polje nego ložiti jer tada ispusti veći deo ugljenika
koji je upilo tokom života.
Budite zdravi, veseli, volite ljude oko sebe i čuvajte svoju okolinu!!!
Preuzeto sa www.zelenaomladina.org

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #1 poslato: 26, 01, 2009, 16:28:55 posle podne »
Evo jos jedan primer ,kako se cuva okolina(naravno na nas srpski nacin).Posto sam skoro svakodnevno na belegiskim adama od maja do oktobra imao sam priliku da vidim kako na spic(donji) male ade u Belegisu pristaje turisticki brod bg tablice,naziva se ne secam (ali sam svojevremeno video neku reklamu na nekom sajtu kako propagiraju izlete,druzenje,reka...).Istovara kapetan ljude na plazu (njih oko 30-40) uzivaju u vodi,suncu,klopi itd.Posle par sati kapetan (video sam kasnije da covek drzi kormilo u rukama)vadi nov megafon iz kutije koju uredno baca na pesak na plazi,doziva putnike da se ukrcaju sto ovi i cine ostavljajuci za sobom toliko smeca da ja u svom zivotu nisam video toliku gomilu djubreta na ovoj maloj plazi.Pale motor i odlaze u predvecernjim satima za BG. Svaka cast za organizatore ture (znam da se negde reklamiraju ali se ne secam gde),kapetana i "ljubitelje Dunava".To sam video svojim ocima 2007 godine a brat mi kaze da je 2008 prisustvovao istoj sceni. Sta raditi sa takvim ljudima ???

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #2 poslato: 26, 01, 2009, 17:03:49 posle podne »
ima tu resenja .... navodi forumu je to tacnije objasnjeno , radi se o lagerima i ojacanim prackama  :good: :good: :taunt: :taunt: :taunt:
nisu valjda ludi da nebacaju smece pa srbija je to brale... evo primera : ja vozim na ibarskoj magistrali autom i ispred mene jedna yugo 128ca pun kao oko baza jedno 5 1,5litarski flasa kroz prozor u voznji , 2 flase su mene dokacile u sajbnu od auta a taman sam ga tad kupio  :shout:, ja iz zaobidjem i oni meni jos ablenduju ja po gasu i 2 min kasnije me zaustave srpski bezmogavi pandurosi i naplate mi 2000 dindzi kaznu ja im kazem to za flase a on meni kaze : pa gospodine ovo je srbija a ne kanada!!!!!??????????!!!!!!!!  i dovidjena vidimo se u nekom boljem svetu !!!!!!!!!!!????????!!!!!!  eto sta ja tako dozivim u srbiji :drinks: :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #3 poslato: 26, 01, 2009, 17:14:15 posle podne »
sva sreca nisi naleteo na lose momke :heat: .. ovi ti ipak nisu naplatili sto nisi pokupio te flase i uredno ih bacio u kantu  :friends:

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #4 poslato: 27, 01, 2009, 08:54:01 pre podne »
Boga mi to je bio brodic od nekih svojih 15-20 metara,nebi tu pomogle pracke,Mozda neki torpedo.Dali ima nesto slicno na berzi ? :aikido:

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #5 poslato: 02, 02, 2009, 12:48:41 posle podne »
Imam jedno možda glupo pitanje,
Šta koristite od deterdzenata na reci za pranje sudova, vidim da se feri koristi najopuštenije.
Da li je to ok ili koristiti nešto drugo ako nešto drugo šta je to?

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #6 poslato: 02, 02, 2009, 12:58:41 posle podne »
Probaj Bio bel ,nas deterdzent,bio razgradiv i nije stetan po okolinu koliko se secam da je pisalo na poledjini.

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #7 poslato: 02, 02, 2009, 13:52:55 posle podne »
Evo kako neki od nas shvataju ekologiju, a posebno zastitu voda



Zato predlazem da se uvede nova tema pod naslovom NEMAR I BAHATOST NA VODI

Kapetane jel mozes da otvoris, pa znam da mozes samo ako hoces.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #8 poslato: 02, 02, 2009, 17:26:37 posle podne »
Evo kako neki od nas shvataju ekologiju, a posebno zastitu voda



Zato predlazem da se uvede nova tema pod naslovom NEMAR I BAHATOST NA VODI

Kapetane jel mozes da otvoris, pa znam da mozes samo ako hoces.
cim dodjem do gajbe :)

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #9 poslato: 03, 02, 2009, 00:14:07 pre podne »
Kapetane, baci i ovo na novu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #10 poslato: 06, 02, 2009, 18:38:28 posle podne »
Ipak se nesto radi ali steta je sto je to samo na gradskoj plazi a ne duz cele obale

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #11 poslato: 07, 02, 2009, 02:42:34 pre podne »
Nađoh post sa onog drugog foruma pa da ne kucam ponovo evo ga u celosti

E o ovoj temi bi mogao pisati danima, jer me strasno boli kad vidim ljudski nemar i nebrigu za sakacenje prirode koje se moze uočiti na svakom koraku.
Pre par veceri sedim sa mojim pravnicima, imam ih dvoje u kuci, i ja pomenuo uvodjenje zakona koji bi mogli znacajno da nas "osveste" po pitanju zaštite naše okoline. Naime, ja sam pristalica da se za to uvedu rigorozne kazne i to bas rigorozne. A za svaku prijavu da se da i dobra nagrada, (mada bi u Srbiji to i po principu zajebi komšiju Smile ). Napravi se ekipa za istragu pa otisak prsta, DNK i za većinu otpada bi se lako utvrdio vlasnik. Pa onda sve to obračunas i ispadne kazna za bacenu flašu par stotina evra! I to uopšte nije velika kazna, jer nema baš njedan razlog da otpad bacamo gde stignemo, gde se nađemo u datom trenutku!
(Narvno, niko se nije složio samnom  :sorry: ).
Setimo se samo situacije od pre par godina kad su ponovo uveli kaznu za pojas u autu, sutra dan su svi bili vezani, svi su se setili i nikome nije smetao pojas! To i jeste poenta, samo jednog da rebnes po čepu, ne bi ljudima bilo teško da nose đubre i 50 km do prvog kontejnera!
Nisu baš ni Nemci kulturni rođeni, kod njih je  bacanje pikavca na ulici '90. koštalo 10 DM, a papirić ili pakla od cigara 40 DM! Ne kažem ja da tu nema kulture, ali ....
Često sam prolazio ibarskom magistralom i nije mi bilo boljeg odmora u vožnji od posmatranja vode, i šta vidiš predivnu reku, manje više netaknutu prirodu malo dalje od vode, a pored vode na svakoj grani po 14 kesa! UŽAS!!
Meni je auto ponekad kao kontejner, piksla puna, u policama na vratima "nabijam" smeće da bi stavio još nešto, nije mi baš za pohvalu, ali ništa od toga ne završi kroz prozor, već stanem pored kontejnera i onda sve ispraznim.
I još nešto što još nisam video da je pomenuto, a trabalo bi, je VODA odnosno nemarna potrošnja vode! Pa naježim se kad vidim kako leti hlade betone i zalivaju ruže bez problema! Radio sam u kafiću kao student i jednom prilikom mi dođe jedan Danac ili sl. i na očajnom engleskom mi objasnio da nam u WC-u curi voda iz vodokotlića, a to je ovde sasvim normalno!

Na kraju da dodam još neki savet jer sam već pročito par odličnih na temi!
Kupujmo domaće, ako ne zbog ekonomije onda zbog prevoza! Kada pojedemo jabuku iz južne amerike, ona nas u stvri više truje dok je transportuju do nas nego što doprinosi našem zdravlju! Pantalone iz Azije nam toliko štete, da su nam domaće jeftinije i ako platimo duplo skuplje! Svakim transportom se oslobađa CO2 i to treba imati na umu prilikom svake kupovine.
Veliki pozdrav za sve učesnike na ovoj temi!
I samo napred, stići će već negde naš glas!

p.s. malo popizdim kad pričam o stvarima koje me bole  :sorry:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #12 poslato: 11, 02, 2009, 03:44:08 pre podne »
stizu zastave :) danas zavrsavamo glasanje za logo pa cemo imati i logo :)


Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #13 poslato: 19, 02, 2009, 01:24:32 pre podne »
????? ???? ?????? ???????

??????? ?????????? ????????? ?????? ??????? ?? ???? ?? 40 "?????????

??????? – ????? ????? ??????, ?? ??????? ?? ??????? ??, ?? ???????, ???????? ? ?????????????? ??? ?????? ? ??????? ?????????? ????????? ??????. ????????, ???????? ?? ?? ???? ?? 40 ?????? ????????. ????????? ?????????? ?????? ???? ?? ??????????? ????? "??????" ? ????? ????????? ? ????? ????????? ?? ????????? ?????? – ?? ??????.
?????? ????? ?? ???????? ?????? ??????, ? ???????? ??????????? ????? "??????" ???? ?????????? ???? ??? ?? ??? ????????? ?? ?????????. ??? ?? ??????? "?????????" ????, ? ??????? ????? ??????? ?? ??? ??? ?? ????????, ?????? ????????, ??????? ???????? ? ????? ?????????. ?????????? ?? ? ?????? ?????????? ?? ????? ? ????? ????????? ? ????? ?? ??????? ??? ????????? ??????????.
???? ????? ??? ??????? ?????? ?????????? ????????? "???????? ???" ??????? ?????? ???? 2.500 ???????. ? ??????? ????? ??????? ????? ? 600 ???????. ???? ?? ???????? ???? 60 ???????, ???????, ?????????, ?????? ? ??????? ????? ?? ??? 12.000 ??????????, ? ??? ???? ???????, ?????????? ? ??????? ? ????????.
????? ?? ???????? ?????????? ???????...
http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/Ochistimo-Srbiju/index.1.sr.html

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: E K O L O G I J A
« Odgovor #14 poslato: 19, 02, 2009, 08:39:40 pre podne »
A sta cemo sa industrijom, narocito onom u susednim nam drzavama.Kako njih da kaznimo kad ni nasa drzava ne kaznjava domace zagadjivace reka? :aggressive: :aggressive: