Autor Tema: Stari Slankamen - danas  (Pročitano 91978 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #45 poslato: 12, 06, 2016, 21:47:00 posle podne »
Laki prosetao do SS, utvrdio da mu trim na motoru radi, opalio porciju ribe i ajdeeeeee
Lazo, Lazo... Navodis me na gresne misli, da te plovidba ne interesuje, vec konobarica u marini....

Црни Душко,  kazna срећа што моја Дана не чита ове и овакве поруке! Иначе... преселио бих се ја брзо у нечију нову кућу у Пазови.
Конобарици свака част али ја сам у годинама grandpa  кад ме занима друго годиште.
 oops Чекај, о чему смо ми то почели? Не причамо о аутомобилима, је ли? sha

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #46 poslato: 12, 06, 2016, 21:53:35 posle podne »
Lazo, sam si kazo.... dodo
Sto reko moj deda: ako ne mogu da grizem, mogu da lizem..
 56568 56568 56568

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #47 poslato: 12, 06, 2016, 22:14:19 posle podne »
Видим ја, нема мени спаса, а ни швалерације у марини.
Па такви пријатељи би ме одмах цинкарили жени.

Мораћу да мењам марину... А таман сам се навикао.

Или да се одрекнем швалерације?
Не знам шта ми је јефтиније?

Мада, жена ми дозвољава да паре трошим на лађу, а за швалерке - нисам питао... још.

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #48 poslato: 12, 06, 2016, 22:59:49 posle podne »
Onda nista,ja nisam u Srbiji vec u CH k5

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #49 poslato: 12, 06, 2016, 23:43:41 posle podne »
Onda nista,ja nisam u Srbiji vec u CH k5

Ако сте озбиљно заинтересовани, послаћу вам Душков број телефона за договор...

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #50 poslato: 13, 06, 2016, 00:18:13 pre podne »
Ja sam jako zahvalan i veoma ozbiljan hi

Van mreže MoravskiLubenicar

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Žena
  • www.mojaladja.com
    • NjunjaVunja
  • Brod tip: jedrilica
  • Marina: Gradska Višnjica
  • Veličina: 7m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #51 poslato: 14, 06, 2016, 13:09:28 posle podne »
Ispunjavam obećanje. Od 7.juna do 12.juna Belegiška ada 2016...Sami vrh jer je Dunav porastao za 80 cm u ovom periodu :) ali nam je bilo lepo uz jedine komšije labudove.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #52 poslato: 10, 09, 2016, 20:45:55 posle podne »
Сланкамен данас, 10.09.2016.

После петљавине с карбураторима од претходне недеље, једва сам дочекао ово суботње јутро, жељан да стартујем мотор и да вам вечерас напишем кратак извештај с воде (чуј мене: „кратак“!).

А дан је почео лепим, сунчаним јутром. Кревет ме није држао и већ после шест био сам на тераси, уживајући у топлом јутру и ведром небу без облака. Био сам спреман одмах да кренем ка Сланкамену али због договора који сам имао с члановима нашег форума, Бећаром и ЗоранТ-ом, да ћемо данашњи дан провести заједно, морао сам да сачекам пола девет, време кад је код мене требало да се појави Зоран.

Да ли треба да вам кажем да сам доста пре договореног времена већ био у дворишту, крај аутомобила, на улици, да видим кад наиђе...?
Срећом, Зоран је био тачан. Брзо смо кренули,  успут купили још десет литара бензина, да нам се нађе и нешто око пола десет стигли смо у марину. Тамо, на паркингу, чекао нас је Бећар, кога сам први пут срео, а с којим се чујем готово свакодневно откако смо успоставили телефонску комуникацију преко апликације Зело (Zello).

Изгледало је да све иде по плану. Осим – времена.
Иако је моја лепа метеоролошкиња са РТС-а, због које редовно гледам прогнозу, предвидела сунчан дан без кише, кад смо ми стигли у марину, небо се наоблачило. Облаци су дошли, ношени ветром који је дувао из правца Сурдука у правцу северозапада. И сваког тренутка било их је све више.

Изашли смо право на понтон и одмах почели с припремама чамца за испловљавање. Откључане коморе, припремљени конопци, весло, прегледане коморе да нема воде у њима, доливено гориво у резервоар...

И онда је почело...
Окренуо сам кључ у контакт бравици, мотор је заверглао и ... Ништа. Тајац.

Нови покушај, проверено стање довода горива, филтер за гориво, од пумпања заболела ме рука. Опет кључ... и опет ништа.

И тако наредних двадесетак минута. Мотор вергла али не прихвата. Као да нема горива. Пробам с малим гасом. Пробам са средњим гасом. Пробам с пуним гасом. Исто. Вергла али не прихвата.

После двадесетак минута, почињем да се плашим да то акумулатор више не може издржати.

Подигнем поклопац с мотора али шта ја ту и могу да видим? Не много више него док сам мотор посматрао док је поклопац био на свом месту. Толико о мојој стручности.

Саветујемо се, гледамо се, проверавамо довод горива, кретање полуге гаса, сауга. Видим да је откачена жица која повезује електрични сауг са полугом сауга сва три карбуратора али тај електрични сауг ни пре није радио, мада је жичица била причвршћена, а не као јутрос. Покушам да је вратим на место али жичица је јача од мојих прстију, а клешта немам...

У неко доба, договоримо се да Зоран притисне полугу сауга сва три карбуратора, а да ја пробам да стартујем мотор на кључ.
Договрено – учињено.

И... бум! Ето га! Ради! Мотор бруји.
Мало смањим ручни гас, мотор се умири и настави да ради мирно и равномерно.

Па то смо ми, управо, „поправили“ мотор!
Заслужили смо да попијемо једно пиће после тако исцрпљујућег рада, а и хтео сам да оставим мотор да мало ради на леру, да допуни акумулатор који смо прилично намучили претходних пола сата.

А облаци све гушћи.
Ипак, ту смо, дошли смо због пловидбе и решимо да наставимо. Само, уместо у Тису како смо планирали, кренућемо Дунавом узводно. Ако мотор опет затаји, да нас вода врати до марине. Што би се рекло – за сваки случај.

И кренемо.
Лагано, под малим гасом кренемо из марине низводним пролазом, испод аде. А вода – ниска. У једном тренутку, мотор променио звук, а види се иза нас како се узвртео муљ. Плићак. Одмакнем чамац мало од обале и лагано наставимо ка отвореном току Дунава.

Окренем у правцу Крчедина и кренемо полако, с ветром у леђа. Чамац плови мирно, скоро да не осећа таласе које ветар гуши и обара. Нас четворо у чамцу (нисам рекао, и моја супруга је била с нама – чек, чек... жена на броду је одувек била малер! Да није то...?), пловимо узводно на пола гаса брзином од око осам километара на сат. Додајем гас, мотор прихвата, брзнина расте али не прелази 15 километара на сат при пуном гасу.

А Дунав низак. Испливали напери уз десну обалу, лево од нас. Десно, на пловном путу, сасвим уз леву обалу, плове самохотке. Гурају уз Дунав брзином од око десет километара на сат.

И онда, одједном, остварује се мој страх. Осетим кишне капи на лицу и по рукама. Сами себе лажемо, питамо се да није то од воде која прска с обе стране чамца? Али није. Киша је.

У тренутку доносим одлуку да је време за повратак, правим широки круг и крећемо низводно.
Сад нам ветар дува у лице и чини се као да је јачи. Таласи се одједном појавили и чамац поскакује по њима. Пловимо брзином изнад 15 км на сат при две трећине гаса. Враћамо се и гледамо небо, све мислимо – да ли да наставимо ка марини или да се вратимо ранијем плану?

Ипак, завршавамо у марини. После лаганог пристајања уз понтон, шаљем жену и госте у ресторан, док ја средим чамац. Киша почиње да прска све јаче.
Искључим мотор, позатварам коморе и поново креснем мотор – да га проверим још једном. Поново је упалио без проблема.
Гасим га и остављам, питајући се зашто нисам могао да га стартујем кад смо дошли!?

Уследио је пријатан разговор уз укусан ручак који нам је спремила наша домаћица, Данијела.
Лепо је кад имате добре саговорнике. Увек можете чути нешто лепо, интересантно и паметно. Човек никад није толико паметан да не може да научи и нешто ново, кад има од кога. Друштву се прикључио и наш пријатељ ДулеН, који је пажљиво испратио и наш полазак из марине и обећао ми да ће бити у приправности за случај да ми мотор из неког разлога затаји (срећом, није било потребе за његовом интервенцијом али лепо је кад знате да постоји неко ко брине о вама и среман је да вам прискочи у помоћ).

Растали смо се уз договор да ћемо се ускоро опет наћи, овог пута можда код Бећара у Бановцима или код Зорана у Гроцкој.

Кратко смо били на води па и нисам имао времена да начиним више снимака али ето ипак два која је мојим апаратом снимио Бећар. Видимо се Зоран и ја, с ветром у коси, радошћу у срцима и брижним мислима, на Дунаву који је и под небом застртим облацима леп и силан.

До неке друге прилике, све вас поздрављам у нади да сте и ви уживали на води.
« Poslednja izmena: 10, 09, 2016, 22:26:58 posle podne LSI »

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #53 poslato: 10, 09, 2016, 22:15:27 posle podne »
Milina vas je videti tako ozarene na čamcu, samo mi žao, vetar vam frizure pokvario  6589 . Lazo ta tvoja ljubimica što prognozira vreme, danas baš pogrešila. Jutros sam slušao vremensku prognozu, najavili mestimično oblačno a ono ceo dan oblačno. Nego ni mene to nije omelo da izadjem na Savu. Od negde 14 do 18 h  bio u rukavcu brodogradilišta, učio tamo da pecam. Ne smem da kažem da li sam nešto upecao jer nemam dozvolu. Valjda učenicima pecanja ne naplaćuju. Ploveći Savom danas sam upoznao i Marka, STEPS na forumu. Slučajnost ili ne, imamo isti čamac, kao i motor, samo je njegova Yamaha novija. Možda od sledeće godine budemo i komšije u marini koja se nalazi na Novom Beogradu ispod nautičke radnje Beomarine. Sve u svemu Lazo nije propao dan, uspeli smo izaći na reku, a ti ne moraš čekati vikend da ideš na čamac, poziv je uvek otoren, kad budeš imao vremena javi se pa da promeniš lokaciju i malo plovimo Savom.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #54 poslato: 10, 09, 2016, 22:33:50 posle podne »
Само ми прогнозерку не дирајте! Она је, поред Слагалице, једини разлога зашто још увек понекад гледам РТС. А време је такво, променљиво.

Жао ми је само што нисмо пловили Тисом, како је било договорено. Ни Марко, ни Зоран, нису раније пловили том реком. Али нека, биће прилике.

А што сте тиче пловидбе Савом, не верујем да ће бити могуће пре следећег викенда. Обично преко недеље радим од ујутро до касно после подне.

Организоваћемо се некако, хвала на позиву.

п.с.
Што се тиче пецања, цена упецане рибе урачуната је у школарину коју полазник плаћа. Али како код нас рибе и нема много, све то што ми, обични, упецамо, далеко је мање од оног што лопови потамане. Кад држава похапси лопове, струјаше, динамиташе, и ми ћемо платити и школарину и "рибарину".

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #55 poslato: 11, 09, 2016, 08:18:29 pre podne »
Juce krenuh na plovidbu, ideja bila do Slankamena i Tise, ali kako kasno krenuo odlucih se za Belegiske ade, bar za juce. Sad kad procitah vas jucerasnji izvestaj bilo bi intresantno sresti vas sve, a sa druge strane ovde vise iskoristio dan sto juce nije bilo kise. Kisa je ovde danas. A tv prognoze ne gledam, samo accuweather i nebo, kad bi se covek od svega sacuvao ne bi nikad ni plovio. Al istina zavisi i od drustva sta je prihvatljiva prognoza, ne samo od sigurnosti.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #56 poslato: 11, 09, 2016, 12:06:43 posle podne »
I pored ruznog vremena lepo smo se proveli i druzili sto je i najbitnije...steta sto nas vreme nije posluzilo da zaplovimo i kroz Tisu,meni iz Grocke Tisa je jos uvek nedostizna...mladi smo jos ima vremena...sledeca destinacija ili Grocanske ili Belegiske ade  sajkaca
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #57 poslato: 11, 09, 2016, 18:27:27 posle podne »
Mi se danas malko vozikali pored Slankamena....

http://www.youtube.com/watch?v=3ZEkgc9RH64&feature=youtu.be
« Poslednja izmena: 12, 09, 2016, 19:58:16 posle podne Kapetan »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas 10.12.2016.
« Odgovor #58 poslato: 10, 12, 2016, 19:58:42 posle podne »
Питам се да ли имам права да било шта напишем, кад нисам начинио ни један снимак, а био сам у марини данас? Али чини ми се да морам да поднесем извештај онима који ће имати времена да прочитају ове редове.

Јутро је освануло лепо и сунчано али температура је била једва нешто изнад нуле. По таквом, зубатом сунцу, сместио сам у ауто моја два мала сунца, унуку Теодору и унука Душана. Упутили смо се ка Сланкамену, а моји унуци су успут двапут заспали. Једном од Земуна до Батајнице, где смо свратили да жена остави ћеркине чизмице обућару да нешто поправи, а други пут на делу од Батајнице до Сланкамена.

Али у тренутку кад смо прошли ону раскрсницу пре спуста ка Старом Сланкамену, тамо где се пут провлачи кроз просек у лесном наносу, са задњег седишта чуо се глас могу унука: - Деда, ја сам први видео Дунав!
То је наша сад већ уобичајена игра - ко ће први угледати велики, моћни Дунав. И није важно што се Дунав с тог места уопште не види. Важно је бити први! Све ми се чини, следећи пут ће се мој унук јавити већ код раскрснице...

И ето нас на паркингу марине...
Сунцем окупано двориште и поглед на водено огледало - јесте ли се некад упитали зашто се то зове "водено огледало"? Мора да је израз настао неког, баш оваквог дана. Дунав је текао мирно, готово без таласа, па онако обасјан сунцем, баш као у Штраусовом валцеру, изгледао је као плаво огледало.

Водостај је данас био уобичајено низак, и изгледа у даљем опадању. Гледао сам око себе али није било неке уобичајене наутичарске гужве. На крају понтона, наш пријатељ, Зоран 022, забацио је штапове, наш гост из Русије, Андреј је свом земљаку, госту наших пријатеља из Пазове, објашњавао зашто је његов начин пецања најбољи (узгред, док сам ја тамо био, нико од њих није ни видео рибу - не рачунам оне мале кедере у кофи).

Прошетао сам мало двориштем марине.
Много је чамаца извађених из воде поређано у круг. Неки испод цирада, неки само на приколицама. Гледам их и опет нека туга пролази кроз срце. Увек се тако осећам од касне јесени, током зиме. Не волим зиму. Зима је крај, подсећа на то да све пролази, да свему дође крај.

А онда, крештање галебова који се као помичне, беле грудве снега, шврћкају, полећу и слећу на узводном крају аде која штити нашу марину од ветрова и одваја од главног тока реке, подсећа да се живот не да и да је ту, упркос зими, да се наставља и наговештава да ће после зиме доћи пролеће и весели дани. Опет ће наши чамци поскакивати на води.

С таквим мислима, обишао сам мој чамац. Нашао сам га на приколици, упакованог у цираду. Погледам - конопци добро утегнути. Добро сам га спаковао. Нема разлога за бригу. Лепо ће дочекати нову сезону.

Погледам онда, кад... видим два нова сплава поред новог понтона. А на њима, на једном мала викендашка, рибарска кућица, а на другом камп приколица испод тршчане надстрешнице. Мало касније чујем да су то двојица наших "колега" извукли своје сплавове из Тисе и склонили их овде у марину од могућег леда који би могао да покрије Тису током зиме.

Али није само то било ново што сам видео у марини.
Сазнао сам да нема више наше Данијеле у ресторану. Нови тим ће од сутра управљати рестораном и пружати своје услуге посетиоцима марине. Људи ми делују пристојно и озбиљно, остаје да видимо да ли ћемо бити задовољнији или ће бити: "Ана точи, Ана служи, ал' за Милом срце тужи!"? Оно што могу у овом тренутку да кажем, ако свратите и пожелите ћевапчиће, боље вам је да одмах тражите ћевапе и то не више од пет комада, сем ако нисте баш гладни. И тих пет биће вам довољни. А и укусни.

У ресторану, срели смо и старе пријатеље. Био је ту ДулеН са супругом и тастом који је допутовао из Русије. Да ли је потребно да наглашавам да су уследиле узајамне туре пића, како то већ бива кад се сретну пријатељи?

Био је ту и пријатељ Армин, наш Шваба, који се баш лепо уклопио у наш крај и наше навике. Одржао ми је кратак час о пецарошким штаповима и уделио пар савета у вези пецања. Рекао ми је да већ неколико дана није ни он, а није чуо ни да су други имали среће у покушајима да пронађу неког смуђа, који би управо у овом делу године требало да "ради".

Видим ја, нема ништа од пецања док ја не узмем своје штапове у руке...

И ето, после неколико песама које је отпевала моја унука Теодора, после у дворишту направљене кућице од ситног камења које је на гомилу сакупио унук Душан, и после поменутих ћевапа, лепо расположени, опростили смо се од реке и пошли пут Земуна.

Ето, толико од мене. Не замерите што овог пута нема слика - биће неки други пут. Овај текст само је још један доказ да једна слика вреди колико хиљаду речи. Да сам снимио само једну, била би доста за све ово што сам написао.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #59 poslato: 10, 12, 2016, 20:05:06 posle podne »
Sve je to Laki opisao tako da se nema sta dodati...
A meni je marina SS kao druga kuca, i tamo mi je prelepo, a posebno kad imam drustvo ovako finih ljudi kao sto je Laki, Dana i njihovi predivni unuci ( da su im zivi i zdravi !!!).
Hvala na picu Laki, revensiracu se prvom prilikom.