Autor Tema: Stari Slankamen - danas  (Pročitano 92007 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #165 poslato: 30, 07, 2017, 08:29:05 pre podne »
Uživaj Lazo, pozdravi Dedu i Barba Nešu kad stigneš do njih, naravno i ostalo društvo u marini.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #166 poslato: 30, 07, 2017, 09:29:49 pre podne »
Eto i nas u utorak-sredu do Titela pa posle još uzvodno  cap.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas 0.07.2017.
« Odgovor #167 poslato: 30, 07, 2017, 20:26:40 posle podne »
Како је оно ишла песма из оне ТВ серије "Позориште у кући"? Чини ми се овако некако:

"Још један прође дан,
узбуркан к'о море..."

Ево и ја могу да кажем: Још један прође дан... Само што овај мој не да није био узбуркан, него ни близу.
Јесте дувао неки ветрић али Тиса је данас била на махове као огледало, а кад би се и намрешкали таласи, хиљаде малих огледала расипало је сунчеву светлост на све стране.

Из марине у Сланкамену, кренули смо око пола једанаест. Дунав је само од јуче порастао за више од пола метра (и наставља да расте), тако да тамо где је прошле недеље било једва 60-ак цм воде испод чамца, данас је било више од метра. Кад смо изашли на главни ток и упутили се преко пловног пута, та вожња је личила више на неки слалом... Површина Дунава покривена је била одломљеним гранама које је Дунав у порасту покупио с обала и понео низводно.

Срећом, брзо смо прешли на другу страну и упловили у Тису.
А Тиса... као да је променила ток, као да тече узводно! Ваљда је, наишавши на водени зид Дунава у порасту, Тиса успорила, па чак и кренула мало да се враћа, тако се то мени чини.

Ипак пловидба је била лепа. Сунце високо, вода мирна, слаб поветарац из правца југа, а моја посада млада и лепа. Син је одлучио да данас дан проведе с нама и на пловидбу је повео и две пријатељице...Гледам их пред собом... Како је младост лепа! То вам каже један који је колико пре два дана напунио 63 године! Дакле, знам о чему причам - ништа лепше од младости.

« Poslednja izmena: 30, 07, 2017, 20:59:24 posle podne LSI »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #168 poslato: 30, 07, 2017, 20:42:35 posle podne »
За мало мање од пола сата, стигли смо до деветог километра и угледали смо на обали прво Деду, а онда се појавио и БарбаНеша.

Пристајање и није било тако лоше али "прегазио сам" пластичну боцу за коју је била закачена "кедеруша" па сам морао да се враћам, да пристанем као сав нормалан свет.

Место које су изабрали наши пријатељи заиста је лепо. У хладовини великих врба и још неких врста дрвећа. њихови чамци љуљушкали су се на таласима које су правили чамци у прлолазу.
А мало горе, на насипу, тачно изнад њихових чамаца, постављен је велики дрвени сто са клупама - шта је потребно више љубитељима природе?

Како се ближило време ручку, БарбаНеша се одмах прихватио распаљивања ватре и припреме роштиља. По количини дима који се подизао у небо, рекао бих да му се мајка није баш порадовала кад га је родила - тако су то у мом крају говорили кад неко распаљује ватру а она много дими...

Е сад, да ли се она порадовала или није - не знам, али знам да је БарбаНеша испекао тако добар роштиљ да смо га са задовољством појели. Са нама је био још један брачни пар који сам данас упознао, а који се већ годинама друже с Дедом и БарбаНешом - господин Тома и госпођа Нада су неки баш пријатни људи и баш смо се лепо испричали.

И тако, реч по реч, ракија по ракија, пиво по пиво, вино по вино (било је и воде, нисте ваљда мислили да није било?) нисмо ни приметили да је већ скоро пет сати стигло.

У међувремену, БарбаНеша ми је мало доштеловао карбурацију при малом гасу и сад ми се мотор не гаси при маневрисању.

БарбаНешо, да си видео како сам га утерао! (Мислим - утерао чамац у бокс на понтону; није се мотор гасио!)

Пало је и неколико корисник савета и инструкција како контролисати чамац при пристајању, на шта да обратим пажњу и како да то урадим како треба - хвала мојим учитељима. Обећао сам да ћу вежбати ових дана и да ћу их известити о напретку.

Ево сад још пар снимака који би требало да вам дочарају делић те атмосфере данашњег дружења:








« Poslednja izmena: 30, 07, 2017, 21:02:48 posle podne LSI »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #169 poslato: 30, 07, 2017, 20:51:59 posle podne »
Закључио бих овде овај данашњи извештај о дешавањима у мом крају али хтео бих да вам испричем шта сам још видео данас.

Док смо ми седели и претресали разне теме, на пар метара низводно од места где сам, уз БарбаНешину лађу, привезао мој чунић, пристало је једно необично пловило, Био сам мало далеко али чак и на снимцима на телефону види се шта је наш човек направио.

А ево шта је направио: уз индијански кану додао је још једно мало, нешто краће корито, онако како то на Тахитију и у Полинезији раде, да би добио на стабилности, а онда је између кануа и тог додатног пловка, поставио платформу на коју је закачио мали моторић...

Људи, да сте видели како то мало чудо лепо плови!

Ево на сликама како то изгледа - браво за мајстора!




Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #170 poslato: 30, 07, 2017, 20:57:07 posle podne »
И на крају, само да се осврнем на још нешто: јуче су наше пријатеље, на том истом месту, посетили још неки наши пријатељи али... од њих ни реч, ни слово!

Хало, пријатељи! Па зар је тако тешко куцнути пар слова, шкљоцнути апаратом?
Е, ево, нећу ни имена да вам поменем, а ви се стидите што сте такви. Бити у гостима код таквих домаћина, на тако лепом месту и не написати ништа - нема оправдања!
(Осим ако пиво не буде баш хладно кад се сретнемо следећи пут...)

И да, Милета, пренео сам поздраве и да, Љубо, рекао сам им да намераваш тим путем.

Ето, толико од мене. Одјављујем се за данас...

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #171 poslato: 31, 07, 2017, 07:10:57 pre podne »
Па кад ме је Лаза већ прозвао, да напишем и ја пар слова око нашег одласка у Тител код Деде и Барбанеше. Били смо у суботу 29.07., Срсе у пару (Срсиница и Срса), Арса и Веца, а затекли смо добрано друштво - Деда и Баба(Зока), Барбанеша, две госпође са децом из Новог Сада, Тома (којег нисам видео више од 10 година)са супругом Надом, Миле са супругом...... Мало смо окаснили - дошли смо колима из Бгд, преко "Пупиновог" моста и наравно промашили скретње за Зрењанин, па смо отишли у п....  тамо негде испред Панчева се окренемо па назад.  kuku  Е сад шта рећи за друштво и дружење? Уз обавезну таландару (око које смо се сви изређали у улози мајстора за печење) и ђаконија са исте (пилетина, крмендле, ћевапи, сланина, кобасице, кромпир....), а од течности стандардно, ракија, пиво, вино, кис.вода, разни газирани сокови и сл., испунили смо традицију свих наших дружења да се пуног стомака боље и лепше забављамо.  357  114  Можда је неко приметио да на менију није било рибе, на моју велику жалост, а разлог је једноставан, наши пецароши су овај пут оманули, рекоше да риба ни да пипне мамац.   kazna  Место бивака на Тиси, је феноменално, дебела ладовина, близу урбана средина за провијанте и слично, приступни пут за аутомобиле сасвим ок, места за везивање чамаца и излазак на обалу  веома приступачна.... То се да видети из Лазиних слика јер ја нисам вичан тој врсти "опаљивања" а још мање качењу слика на комп. тако да ја немам шта да "окачим".   
Целодневно дружење је протекло уз причу, смех и шалу како и доликује кад је друштво на окупу. Круна свега је била у вечерњим сатима - колективни одлазак у једну од посластичаница у Тителу, у инспекцију квалитета чувеног сладоледа, за који кажу да је најјефтинији и најбољи. Сад да ли је најјефтинији не знам, Арса је узмирио рачун, а да је одличан - јесте заиста врхунски.
Све у свему посета пријатељима ће сигурно бити поновљена и то у најскорије време(наравно уколико примају овакве госте).   114 114 114       

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #172 poslato: 31, 07, 2017, 07:16:49 pre podne »
А што се тиче оправдања за моју немарност, надам се Лазо да ће бити исправљена првом приликом кад се видимо - наћи ћемо најладније пиво.  114  114  114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #173 poslato: 06, 08, 2017, 16:05:18 posle podne »
О томе како смо провели јучерашњи дан у Старом Сланкамену, не бих писао нешто посебно. Био је то један леп породични дан проведен у марини и у нашој приколици. Дан леп али зато ноћ крвава!

Моје девојке, а било их је четири, синоћ су се толико петљале док и последњи гладни комарац није ушао у приколицу. Током ноћи лепо смо их нахранили нашом крвљу. Али некако смо живи дочекали јутро.
 
А јутро, било ми је сумњиво.
После ноћи у којој није било ни дашка  ветра, јутро је почело прилично јаким ветром са севера. Ипак, око осам сати, ветар је стао а дан је постајао све топлији.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #174 poslato: 06, 08, 2017, 16:20:22 posle podne »
Кад имате крај себе троје деце од којих је најстарије тек напунило седам, а најмлађе тек треба да напуни две, и уз њих имате брижну мајку и још брижнију бабу, онда припреме за испловљавање потрају таман до  времена кад то најмлађе хоће да спава...

Е, пошто је дошло "стани-пани", осмелимо се мој зет и ја да дигнемо глас против женске диктатуре и одлучимо да ако ваља мрети, учинимо то како треба.

На  брзину сам спремио чамац и мој зет и ја, с најстаријим дететом и његовом мало млађом сестром, укрцасмо се нешто пре једанаест и упутисмо се Дунавом низводно.

А Дунав леп, широк... Ту и тамо, наиђе неки чамац. Брзином од око 15 км/сат за мање од пола сата стигосмо до спруда на супротној обали од Сурдука.

Шта да вам кажем? Ада Бојана? Пефкохори? Ма, ово је лепше од било чега.

Притерао сам чамац уз леву обалу до неких 30 метара, а онда сам морао да искључим мотор и да га подигнем. Лагано смо насукали чамац на песак и скочили у воду.

А вода?
Топла. Као подгрејана.

Погледам око себе... Два, три чамца, доста удаљени један од другог. Ево пар слика да видите и ви...






Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #175 poslato: 06, 08, 2017, 16:23:20 posle podne »
Онда је уследило купање и играње:

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk




Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #176 poslato: 06, 08, 2017, 16:25:54 posle podne »
И док смо се ми брчкали, ни приметили нисмо да више нисмо тако сами и да спруд више није само наш. Тек, ето чамаца, ето сунцобрана, ето људи, ето деце...





Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #177 poslato: 06, 08, 2017, 16:35:05 posle podne »
И ко зна колико бисмо још остали да нисмо огладнели. У неко доба, убацисмо децу у чамац, чамац изгурасмо даље од обале, спустих мотор и крес...

Заштектала хонда и са нешто више од пола гаса, на 4000 обртаја, брзином од 13 км/сат довезе нас до марине.
Пристадосмо уз понтон - морам да се похвалим - пристајање је било скоро без грешке, и тако завршисмо овај лепи излет.

Ми тако, а ви?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #178 poslato: 06, 08, 2017, 18:49:31 posle podne »
Laki, uzivaj jer to si i zasluzio...

PS
Nocas ces se mazati kiselmim melkom samo tako  114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #179 poslato: 06, 08, 2017, 19:14:48 posle podne »
Дуле, шта је једно кисело млеко за овако леп дан. Али неће требати. Матора је ово кожа, ишибали је ветрови, пржило је сунце, тукла је киша. Али то је оно споља. Шта је издржала од оног што је изнутра долазило? Тежак сам ја човек, а јадна кожа, ћути и трпи... Истрпеће и ово мало од данас.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk