Autor Tema: Stari Slankamen - danas  (Pročitano 91923 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #150 poslato: 09, 07, 2017, 23:01:27 posle podne »
Povratak...tamburasi...prvo frustuk,ondak na put... harm... k5
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #151 poslato: 09, 07, 2017, 23:09:34 posle podne »
Bravo vam ga, Nema boljeg uživanja nego sa pravim ljudima boraviti na reci

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #152 poslato: 09, 07, 2017, 23:19:07 posle podne »
ti si vec bio negde iznad kineskog mosta...kasno smo krenuli... JFAOITHAJFA
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas 09.07.2017.
« Odgovor #153 poslato: 10, 07, 2017, 06:42:10 pre podne »
Цитирам: "Posle "dugog ubedjivanja"nadjosmo se sa Lazom"!

То дуго убеђивање изгледало је отприлике овако:

- Здраво, Лазо, шта радиш?
- Ништа, ево ме код куће, лежим.
- Хоћеш да дођеш код нас у Гроцку или да ми дођемо код тебе?

Овде наступа паузе. Јуче сам био у Сланкамену, у Гроцкој већ дуго нисам био. А онда, опет, просладила ми се вожња мојим чамцем...

- Дођите ви код мене.

И то је било то.
Сат касније, Зоран са супругом стиже, полазимо право у Сланкамен и остало је Зоран већ забележио, да не понављам.

Неизмерно сам му захвалан што ме је извукао из кревета, јер да није било њега, улудо бих страћио још један дан свог живота, а сваки изгубљени дан, изгубљен је неповратно. А штета је, немамо их много. Нарочито не овако лепих.

Мени је овај дан изгледао баш као поклон, а уз то сам и прави поклон добио. Зоран ми је донео укоричено годишње издање часописа "Риболовац", тако да ћу сад имати и "стручну литературу" да бистрим. Рибе, чувајте се, стижем...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #154 poslato: 10, 07, 2017, 08:05:43 pre podne »
Jenom, skratićemo rastojanje izmedju Slankamena-Zemuna-Grocke, i naći se na pola puta sa našim ljutim ladjama. Biće onda razgovora i 114

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #155 poslato: 10, 07, 2017, 09:04:32 pre podne »
Bas lepo druzenje na plazi na Jandi... Bice ih valjda jos...
A Zokiju se zahvaljujem za pomoc u resavanju nekih mojih dilema. Uvek je prijatno popricati sa ljudima koji dosta znaju i to sto znaju dele sa drugim ljudima.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas 23.07.2017.
« Odgovor #156 poslato: 23, 07, 2017, 21:21:44 posle podne »
Kолико вреде пријатељи, видите тек кад вам устреба њихова помоћ. Ја сам се, по ко зна који пут у животу) у то уверио и данас.

Неће у овом текту бити много речено о наутици, већ неколико реченица о пријатељству коме је наутика кумовала.

Јутрос сам са супругом и нашим другом с форума, Зораном (ЗоранТ) отишао у Сланкамен са следећим планом:

- поставити предшатор испред камп приколице
- провозати се чамцем и обићи Деду и БарбаНешу који су се усидрили у Тиси
- вратити се на ручак у марину.

Рекло би се једноставан план и требало би лако да буде испуњен... Али види врага, са седам бињиша (како каже народна песма)!

Како је приколица постављена на закошеном терену, кад сам је постављао подигао сам је мало више у вис (нарочито задњи крај) и сад је требало спустити је ниже, да би предшатор могао лепо да се намонтира и да се странице фиксирају клиновима.

Е, то спуштање приколице и нивелисање однели су нам више од сат времена.
Било је већ близу дванаест, упекла звезда, кад смо извадили предшатор, странице, металне цеви и прибор за повезивање.

Показало се да сам добио више цеви и прибора него што је за монтажу потребно; неко је уз комплет за моју приколицу додао и цеви и прибор за још неку, само, требало је да Зоран и ја одгонетамо шта је оно што нам треба а шта је вишак!

Упекла звезда, сунце пржи, зној лије али ми се не предајемо. Негде око пола два, предшатор је био намонтиран. Вишак материјала (више од оног што смо употребили) враћен је у контејнер па ћу видети шта ћу с тим урадити, а ми смо се дали на закивање кочића којима се странице предшатора фиксирају и обезбеђују од могућег невремена. Тај део посла, личио ми је на приче о туцању камена по казни. Само што нас нико није казнио, ми смо ово сами започели...

Проблем је био у томе што је подлога од насутог шута, ломљеног бетона и старог асфалта уклоњеног с неке деонице пута за време замене асфалта. А кочићи од алуминијума.
Јој, колико смо их искривили! И жуљ сам доби на прсту од ударања чекићем.

А све то време, Зоран ме тера да наставимо и да морамо то да урадимо како треба да ми ветар не однесе предшатор.
Искрено, да није било Зорана - вероватно бих одустао пре жуља, јер већ ми је било доста. А онда ме је натерао да закуцамо још неколико и вежемо неке кратке канапчиће којима се странице додатно фиксирају...

Све у свему, с послом смо завршили нешто око пола три!

Остало је још толико времена да се истуширамо и да се придружимо друштву на понтону где је послужено прасе. Иначе, прасе је обезбедио један наш пријатељ из марине. Купио човек нову лађу, па решио да части - ваља се.

Наш ДулеН обезбедио је пар сандука пива, а ја сам обезбедио пар кила парадајза и лука за салату и ето гозбе!
У добром друштву, уз укусно прасе и хладно пиво, а све зачињено звуком гитара и лепим песмама, дружили смо се до скоро седам сати.

И ето, тако се десило да нисмо обишли Деду и БарбаНешу, нисмо пловили, а опет, провели смо један испуњен и леп дан. И све то захваљујући наутици која нас је спојила.

Зорану се још једном захваљујем... Питам се да ли ће опет доћи у посету мојој марини кад га поново позовем? Мислим да није ни сањао колико ће се нарадити...

Сад ћу да видим да ли могу да изаберем неку од фотографија снимљених данас па ћу их поставити. Надам се да је успео снимак на ком можете видети Зорана како свира гитару! Зоран је један баш свестран човек и драго ми је што сам га упознао.

Зоране, хвала на помоћи.








Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #157 poslato: 23, 07, 2017, 21:40:43 posle podne »
Svaka cast, odradili posao, druzili se i sve to nagradjeno klopom i muzikom, nema bolje  ok
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #158 poslato: 23, 07, 2017, 23:53:47 posle podne »
Ovo sve pokazuje da su najbolji  ljudi oni koji se bave nautikom, borave na reci i druže se na i pored nje. Svaka čast, a predšator je super, nauživaćeš se ti Lazo u svojoj prikolici.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #159 poslato: 24, 07, 2017, 11:09:41 pre podne »
He he...jednostavan plan smo jos pojednostavili...bitno da smo zavrsili...ta tenda(a i prikolica) mora da se osigura dobro za zemlju...velike su slobodne povrsine a izlozene vetru...a i posle smo se super zabavili...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže BataVoja

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • DREEM BOAT
  • Brod tip: GREENLINE 33
  • Marina: Marina YACHTING KLUB
  • Veličina: 10 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #160 poslato: 24, 07, 2017, 11:55:17 pre podne »
Ništa lepše nego kad se uspešno završi posao i posle se opustiš sa prijateljima. Nikako da dođem do Slankamena, a sad pogotovu kad je nizak vodostaj,
izgleda mi kao avantura, ali biće dana.
Lazo uživaćeš u prikolici i predšatoru pogotovu kad zahladi.

Pozdrav


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #161 poslato: 24, 07, 2017, 12:18:23 posle podne »
Хвала, Војо. Надам се да ће приколица бити искоришћена максимално.

Што се тиче доласка код нас, сви који имају пловила с газом мањим од једног метра, могу безбедно да стигну до наших понтона. Сигурније је од узводног напера али ми с малим газом можемо и из овог низводног правца, где сад има воде око 60 цм изнад дна на улазу.

Ако се долази од низводног напера, треба чамцем доћи на средину између аде и напера, а онда кренути ка наперу, до неких 5-8 м од напера, возити паралелно ка обали и на неких 20-30 м од обале може се усмерити чамац узводно ка понтонима (ту је дубина нешто преко 1 м а код понтона је око 4-5 м).

Ако се долази од узводног напера, треба доћи до краја напера и на низводној страни налази се "капија" - пролаз означен с два канистера кроз који треба ући, лагано возећи ка наперу (дубина је око 2 метра). На 5-10 м од напера, треба усмерити чамац ка обали, у правцу цркве и возити до неких 20-30 м од обале. Ту треба скренути низводно и воити паралелно с обалом.

Видећете успут неколико бова за везивање - треба возити између њих, проћи ресторане и проћи поред нашег понтона пролазом између понтона и аде. У нашем "језеру", како ја зовем тај простор између марине и низводног напера, окренете чамац и усмерите га до слободног простора на нашим понтонима возећи између понтона.

Уколико се придржавате ових упутстава, нећете имати проблема. Али чак и ако одлучите да мало "пресечете" и скратите пут, ако возите полако, ништа озбиљније не може да вам се деси. Једино можете да наиђете на песак на дну. Вода је плитка и топла и не би требало да буде тешко да се одсучете.
« Poslednja izmena: 24, 07, 2017, 17:26:36 posle podne LSI »

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #162 poslato: 24, 07, 2017, 14:16:30 posle podne »
Bravo Lazo sve si dobro objasnio, tako je i nas DuleN usmeravao u subotu tako da smo uspešno došli do pontona i vezali se. Pošto prvi put dolazim tamo,bilo je malo frke, posebno kada sam video te kamene nasipe-nepere, ni da pomislim ne smem šta bi bilo da udarim u neku kamenčinu. Zato je Dule kao na kontrolnom tornju aerodroma, telefonom govorio gde i kako da  25648 i eto uz malo napetosti preživeh   kgk .
« Poslednja izmena: 25, 07, 2017, 18:59:16 posle podne da se čovek pita »

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #163 poslato: 25, 07, 2017, 16:45:00 posle podne »
Kad smo vec kod Slankamena, nemogu da ne napisem da smo mi ove sezone pod najezdom pauka. Za neverovati je koliko pauka ima, kakve mreze pletu i kakvom brzinom se razmnozavaju.... Ja tako krupne pauke u zivotu nisam video. Slabo pomoza i ciscenje i bacanje u vodu, jero oni ne tonu, vec se odmah po povrsini vode vracaju na prvo plovilo ili sta vec strci iz vode...
Ljutu borbu sam tri meseca vodio sa osovima koji su mi se naselili na camac, ali sa paucima ce izgleda biti daleko teze...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #164 poslato: 30, 07, 2017, 06:49:02 pre podne »
У једној песми Звонко Богдан пева: "Кажу, зором, грешни људи одлазе у рај..."

Ако је свака зора тако лепа као ова јутрос у Старом Сланкамену, онда ваља бити и грешан па макар и не отишао у рај.

Јутрос, у 04:20, пробудио ме је звук ванбродског мотора. Један од корисника марине пошао је да окуша срећу и покуша да упеца неку рибу. Не знам да ли ће се с пецања  вратити срећан због упецане рибе али мислим да је срећан сваки онај који је видео како се ово јутро рађа.

Снимци које сам направио не могу дочарати сву ону лепоту од које застане дах а душу испуни  нека необична милина. Лавеж паса, зрикавци и звук праћакања рибе која се избацује из воде јурећи за пленом или бежећи од грабљивица било је све што сам чуо око себе. Мирис воде и мирис новог дана... Нема боље терапије коју лекар може да вам препише.

Покушао сам поново да утонем у сан али пред очима су ми играли кругови на води... Колико је код нас у рукавцу ситне рибе!? Да ли се касније измрестила или је нешто друго у питању, не знам, али ситне рибе има толико да се чини да је довољно само спустити руку у воду и ето их - пуна шака. Још само кад  би сва та млађ успела да преживи. Али тешко. Буцови, штуке, смуђеви раде своје. А онда, и риболоваца има свакаквих... Боље да мислима о њима  не кварим себи дан који је почео овако лепо.

Једва чекам да се раздани па да оперем чамац. Данас је на програму  вожња до Титела. Тамо су Деда и  БарбаНеша - једва чекам да их видим... А са вама бих поделио снимке од јутрос.





Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk