Autor Tema: Stari Slankamen - danas  (Pročitano 91991 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #120 poslato: 08, 06, 2017, 19:59:01 posle podne »
Lazo, ti si neumoran  114

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #121 poslato: 08, 06, 2017, 20:05:11 posle podne »
Lazo, ti si neumoran  114

Та, какви неуморан! Све ме боли. Само ми је у срцу лепо. А само се то пише.
Боле мене кости и зглобови и кад се време мења, па може све да ме боли од силних шетњи на релацији чамац - приколица - ресторан (па тако много пута данас).

Иначе, искористили смо данашњи дан за инвентар моје опреме за пецање. Велики мајстор пецања, Армин, извршио је смотру, део по део мог прибора и закључак је да морам купити нове најлоне, специјалне удице за смуђа, а показао ми је и неке његове "цаке" (пецароши то називају: системи) - заиста је несебично покушавао да ми објасни како смањити број изгубљених риба...

Ма, кажем вам, дан је био испуњен од јутра до касно после подне и све ме боли али ми је много лепо.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas 15.06.2017.
« Odgovor #122 poslato: 15, 06, 2017, 15:27:47 posle podne »
Док су неки данас ујутро кренулу пут својих радних места, да у зноју лица свог зараде корицу хлеба, некима се Бог осмехнуо па их је послао на другу страну...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #123 poslato: 15, 06, 2017, 15:37:57 posle podne »
У марину сам стигао нешто пре пола девет...

Одакле да почнем? Шта прво да вам опишем? Да ли се овакво јутро и може речима описати? Мислим да га само можете доживети.

Низ Дунав, из правца Новог Сада, дувао је ветар осредње јачине и као да је длановима миловао и поравнавао таласе, да буду што мањи и што уједначенији. А кад сам погледао низводно, од Сланкамена ка Сурдуку, пред очима заиграле су ми хиљаде малих огледалаца у којима се, у сваком, осмехивало по једно сунце. Све је бљештало чаробном светлошћу...

Нисам издржао, истог часа сам припремио чамац и испловио.

Боже, какав осећај! Испловио сам из нашег језерца и Дунав се раширио, као море, плав као у наслову прелепог валцера... Недалеко од аде, усидрена баржа, а на реци само један чамац недалеко од леве обале и у њему стари чика Света, члан наше марине. Забацио пецаљку и ужива у топлим зрацима сунца и ветру који му дува у леђа.

Укључио сам апликацију на телефону и погледао шта уређај бележи.
Узводно, пловио сам при пуном гасу брзином до 25 км/сат при 4.680 обртаја у минуту.
Низводно, брзина је порасла до 28 км/сат при истом броју обртаја.

То је изгледало отприлике овако (слика је снимљена нешто касније, при другом испловљавању):

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #124 poslato: 15, 06, 2017, 15:42:40 posle podne »
Онда сам се вратио у марину, где ме је већ чекао Марко, с којим сам договорио да заменимо пропелер.

Из ранијих текстова већ знате да сам на мотору имао соласов пропелер 9.9 х 11 с којим сам успео да при пуном гасу остварим 4.680 о/мин.
Како у спецификацији пише да мој мотор треба при пуном гасу да постигне 5.000-5.500 о/мин, ђаво ми није дао мира и код Бусе сам купио нов пропелер 9.9 х 10, за један инч (цол) краћег хода.

Марко је за пар минута скинуто "једанаестицу" и монтирао "десетку"...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #125 poslato: 15, 06, 2017, 15:43:47 posle podne »
Испловили смо и тад је настала слика из претходне поруке, а затим и још неколико али ја ћу поставити само још једну (доста је лепоте за данас)

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #126 poslato: 15, 06, 2017, 15:50:32 posle podne »
Апликација на телефону овог пута показала је следеће:

При пуном гасу, возећи узводно, постигао сам 29 км/сат (сам) а 24 км/сат с Марком при 5.260 о/мин.
При пуном гасу, возећи низводно, постигао сам 30 км/сат (сам) а 32 км/сат с Марком(!) при 5.300 о/мин.

Приметио сам да се прамац спушта на воду (с Марком у чамцу) и талас се формира код прве трећине чамца.
Зато сам променио трим и преместио Марка да седне уз мене - прамац се подигао, талас се формирао на почетку треће трећине трупа, а чамац је готово нечујно клизио водом...


Шта да кажем?
Монтажом оних пластичних крилаца (пераја), променом пропелера и променом трима, увео сам мотор у режим оптималног рада.

Ја сам више него задовољан. Постигао сам оно што сам хтео. А све то и не изгледа лоше...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #127 poslato: 15, 06, 2017, 16:11:07 posle podne »
Sve je to lepo ali kada će one pecaljke da se uposle 25648

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #128 poslato: 15, 06, 2017, 16:17:40 posle podne »
Количина потрошеног горива, у мом случају, није у првом плану. Већ сам видео да мотор троши релативно мало. Сад би морао да троши оптимално, колико год то било. Воду да троши - не може.

Мени је важно само да сам потврдио функционалне карактеристике мотора. Из ових података ја, као лаик, закључујем да је мотор у добром стању, да има добру компресију и надам се да ће још дуго тако остати.



А што се тиче пецаљки - Љубо, пре пар дана, Армин ми је извршио "смотру" прибора и показао ми неке своје "цаке".
Због обавеза нисам стигао, али сутра идем у продавницу и купујем најлоне и још неке ситнице које ми је Армин показао. А онда: рибе, чувајте се мене!

Шалу на страну, мислим да пре регате нећу стићи, али после повратка почиње моја сезона пецања. Тиса, Бајбок, Гардиновачки рит - то су места која сам "снимио" и где ћу проводити време.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #129 poslato: 15, 06, 2017, 17:06:23 posle podne »
Слажем се. И ја тако мислим. А по врх свега, научио сам и како се мења трим...

Знам,  сад су неки пали са столице од смеха,  али ја сам то данас урадио први пут у животу својом руком и то за време пловидбе.
Има још толико тога што тек треба да научим и урадим...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #130 poslato: 15, 06, 2017, 20:46:59 posle podne »
Добро је да си решио проблем, нисам ни сумњао.   clap  clap  clap      Али остао си кратак за извештај са пробе глисирања са 2/3 или 3/4 гаса, а то је права ствар. Важно је да није пун гас да се мотор не мучи. 

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #131 poslato: 15, 06, 2017, 20:49:07 posle podne »
И Богу је требало седам дана да направи свет.  Не морам ни ја баш све за један дан.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #132 poslato: 16, 06, 2017, 07:54:59 pre podne »
Nemoj samo da se razočaraš ako se sa prvih pecanja vratiš bez ribe. Stanje na vodama je takvo da se i nama iskusnijima to dešava.

(Sad će neko da napiše - meni se ne dešava)  sajkaca sajkaca

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #133 poslato: 16, 06, 2017, 08:07:50 pre podne »
Занкики, у свету је веома популарно посматрање птица. Мени је то било веома чудно, да постоје неки људи који се мувају ту негде, по природи, и посматрају птице у крошњама, броје гнезда, бележе колико има младих у њима, праве кућице...

После сам схватио да постоје и људи који више воле да камером фотоапарата за сва времена сачувају успомену на кратак сусрет с малим пернатим чудима природе. Мислим да би и ми (ево, већ себе убрајам у ту групу) пецароши требало масовно да се сврстамо у поклонике "ухвати и пусти" и да једноставно уживамо у богатству и разноврсности рибљег фонда.

Не кажем ја да никад нећу кући однети рибу... Не, сигурно ћу је понети (ако је уловим). Али биће то зато да тиме крунишем задовољство пецања. Само, то ће бити риба у мери, уловљена на дозвољеном месту и у време кад није ловостај. Ипак, основа пецања биће задовољство самим боравком на води и у покушају да се риба нађе и ухвати.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - danas
« Odgovor #134 poslato: 16, 06, 2017, 08:14:43 pre podne »
Dobro je...rasteretio si motor dobio na brzini...sad samo vozikanje i uzivanje...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!