Autor Tema: Grafen - dvodimenzionalna folija  (Pročitano 14599 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Grafen - dvodimenzionalna folija
« poslato: 15, 02, 2013, 21:42:52 posle podne »
Da li ste čuli za material koji se naziva "grafen"?

Izgleda da je naučnicima pošlo za rukom da 2004. godine proizvedu materijal koji je dvodimenzionalan!
Zamislite foliju koja ima debljinu jednog atoma. Možete li?

Kada sam ja išao u školu, nas su učili da kada se dodje do tih relacija na veličini atoma da je praktično nemoguće da se spoje dva atoma zbog postojanja Van der Valsovih sila.
E, pa više nije nemoguće.

Zaista je napravljen materijal debljine jednog atoma, koji ima samo dve dimenzije: širinu i dužinu.
Material površine preseka ljudske dlake košta oko 1.000 dolara. Smatra se da je to najskuplji materijal proizveden ljudskom rukom i umećem.

Čujem da je tehnologija napredovala i da je i Nobelova nagrada data za grafen u 2011. godini. Ovim materijalom bavilo se nekoliko prestižnih instituta ali izgleda da je najdalje odmakao jedan iz Poljske i da su zaštitili neke patente...

Kažu da je ta folija toliko jaka da se smatra da je 100 puta jača od čelične folije koja bi bila iste debljine (kada bi bilo moguće napraviti je!). Kažu da bi u takvu foliju mogli zamotati mačku tešku 4 kilograma, a sama folija bi bila lakša od vrha mačijeg brka!

Grafen se pokazao kao do sada najbolji provodnik i ima manji otpor od srebra na normalnoj temperaturi.

IBM je već uspeo da proizvede super tranzistore za koje tvrde da rade na frekvenciji od 100 GHz.

Možete li da zamislite gde će ovakav materijal sve moći da se koristi? Od superprovodnika, integrisanih kola...

Neverovatno je gde je tehnologija stigla i šta je sve čovek uspeo da stvori!


Kad imate u vidu tekst o boji koja svaku površinu pretvara u bateriju, sa grafenom se zaista približavamo vremenu u kojem će se prevazići problemi prenosa i čuvanja električne energije.

Da li ovo ima veze sa nautikom? Ako u ovom trenutku i nema - siguran sam da će u skoroj budućnosti imati.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #1 poslato: 15, 02, 2013, 22:40:36 posle podne »
HM, dakle , napravis brod od tog materijala i....
Nema potrebe za marinom ili prikolicom , stavis ga pod ruku i odneses kuci
Premazes ga tom bojom sto generise struju a u njega (ili ga) stavis onaj magnetni motor sto radi "nako" i onda nema ni potrosnje
JBT ....buducnost je zaista svijetla .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #2 poslato: 15, 02, 2013, 23:17:22 posle podne »
Tekst ima nekoliko sitnih pogrešaka:

1. Ako nešto ima širinu i dužinu, a debelo je jedan atom onda definitivno ima i debljinu tj nije 2D nego 3D
2. Ako je presek ljudske dlake jednak veličini jednog atoma, onda je fizika pukla ko Srbija!

 grandpa ha

P.S. Nisu svi materijali jednako jaki na svaki oblik opterećenja.
      npr: na čeličnu cev od cola možeš da okačiš npr tonu tereta, ali ne možeš da staviš tonu na vrh cevi, a da se cev ne slomije.
      primera ima milion, tako da se neke stvari mogu usporedjivati samo u Politikinom Zabavniku.  ha

 55555

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #3 poslato: 16, 02, 2013, 00:19:41 pre podne »
Nije rekao da je jedan sloj debeo kao ljudska dlaka! 56568

Van mreže popeye

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Marina: Sava
  • Veličina: 6,5
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #4 poslato: 16, 02, 2013, 01:09:56 pre podne »
Poljo, i ja kada se najedem spanaca ponesem brod kuci 357
Salu na stranu, da nije toliko skupa folija od pomenutog materijala, oblzis
korito i bog da te vidi sha flasica

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #5 poslato: 16, 02, 2013, 08:17:52 pre podne »
Tekst ima nekoliko sitnih pogrešaka:

1. Ako nešto ima širinu i dužinu, a debelo je jedan atom onda definitivno ima i debljinu tj nije 2D nego 3D
2. Ako je presek ljudske dlake jednak veličini jednog atoma, onda je fizika pukla ko Srbija!

Mossi je sasvim u pravu kad kaže da ako je nešto debelo koliko jedan atom onda ima debljinu ali tu ulazimmo u onu priču o beskrajno velikom i beskrajno malom - ah, da, sada se otvara pitanje odnosa dimenzije jednog atoma ugljenika prema beskrajno malom...

Ne bih ja da otvaramo filosofsku diskusiju.
S praktične tačke gledišta debljinu jednog atoma nije moguće videti okom i zato sam rekao da se radi o foliji koja ima samo dve dimenzije.
Dozvoliću sebi da i dalje grafen smatram dvodimenzionim materijalom.

Na drugu konstataciju je Novus već dao komentar, pa ne bih i ja.


Cena je u prvom trenutku bila oko 1.000 dolara. Imam informaciju da je do ovog trenutka razvijeno još nekoliko "tehnika" za proizvodnju grafena i da bi već sada cena mogla biti oko 100 evra. Ipak, sve je još uvek u domenu visoke tehnologije i istraživanja.

Medjutim, očekujem da će veoma brzo tehnologija napredovati i da će i ova novotarija postati pristupačna. Ja već vidim nove telvizore sa super tankim ekranima. Tranzistori su već napravljeni, eto nam uskoro novih čipova. Mislim da ćemo svi mi koji se sada zabavljamo ovim tekstom još za naših života imati neku stvarčicu u kojoj je ovo našlo primenu. Pa zato i mislim da će takva folija naći mesto i u solarnim panelima za napajanje ladje električnom strujom.

A ko zna šta će sve još iznedriti ljudska mašta?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #6 poslato: 16, 02, 2013, 08:50:50 pre podne »
mnogo vam je i 3mm lima , sad biste jos tanje...

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #7 poslato: 16, 02, 2013, 12:10:05 posle podne »
1. Ako nešto ima širinu i dužinu, a debelo je jedan atom onda definitivno ima i debljinu tj nije 2D nego 3D

Mossi,
Ovde se ne misli direktno na dimenziju već više na fizičke procese. Ako je neki materijal ovako tanak, onda je većina procesa (transport elektrona na primer) koji se u njemu odvija vezana za dve dimenzije a ne za tri kao kod normalnih materijala. Otud dolazi da je ovo 2D.

Kao materijal je veoma egzotičan ali nisam baš siguran koliko je sve to direktno upotrebljivo.

Najzanimljivije je to što je otvorio čitavo jedno novo područje nauke jer pre toga nije uopšte bilo poznato da neki materijal (u ovom slučaju ugljenik) kada se toliko stanji ima tako drugačija svojstva nego u svom normalnom stanju.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #8 poslato: 27, 02, 2013, 21:03:55 posle podne »
Evo još podataka o grafenu:

Otkriće koje može da promeni svet

"Zamislite da možete da kompletno napunite vaš telefon za svega nekoliko sekundi ili električni automobil za jedan minut..."

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2013&mm=02&dd=27&nav_id=690593

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #9 poslato: 27, 02, 2013, 23:06:34 posle podne »
Ili prazan novcanik pa da I to potrosim na brod

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #10 poslato: 02, 03, 2013, 12:57:37 posle podne »
I još.....

"Tim je takođe otkrio način da proizvodi nove baterije veoma lako, koristeći standardni DVD rezač. Tako su napravili više od 100 mikro superkondenzatora na jednom disku za manje od 30 minuta, koristeći sasvim jeftine materijale.
Oni kažu da je čak moguće ovu tehnologiju napraviti kod kuće, a potrebni su samo DVD rezač i disperzija grafit oksida u vodi, koja može da se nabavi. "

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2013&mm=03&nav_id=691481

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #11 poslato: 02, 03, 2013, 13:15:22 posle podne »

Kada sam pročitao malo više o grafenu nisam odoleo da to ne podelim sa vama na forumu. Po meni ovo se približava značaju Teslinog otkrića kako prenositi struju na daljinu.

Ova tehnologija može da reši pitanje skladištenja struje u motornim vozilima i da skrati brzinu punjenja tih akumulatora. Eto rešenja i za brodske elektro pogone...

Ali nismo mi još svesni šta će sve ovaj pronalazak doneti svetu.

Ja sam veliki optimista...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #12 poslato: 02, 03, 2013, 16:11:23 posle podne »
To je sigurno, pitanje je samo kojom dinamikom će se stvari razvijati, veliki koncerni su tehnološki orijentisani na SUS motore na ovaj ili onaj način i sad treba što je moguće bezbolnije da se krene u drugom pravcu a pri tom paralelno i dalje održavati  "staru" tehnologiju.
Mislim da će stvari daleko brže ići što se tiče primene solarne energije i njenog akumuliranja na novi način, to može da bude bum u jednoj godini.

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #13 poslato: 02, 03, 2013, 16:56:44 posle podne »
не знам како,ал постоји механизам који сречава да овакви и слични проналасци изађу на тржиште.излишно је коментарисати коме је то у корист,можемо само консатовати да се догађа.евега један линк: ко је убио електричне аутомобиле 

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Grafen - dvodimenzionalna folija
« Odgovor #14 poslato: 02, 03, 2013, 17:34:58 posle podne »
Pecove, na tu temu je toliko toga pisano. Gledao sam mnoge klipove i pročitao brojne tekstove uključujući i one koji govore o vozilima na pogon vodonikom. Ima tu priča i o likvidacijama koje nije bilo moguće ili neko nije hteo da ih istraži...

Ipak, vreme čini svoje i tehnologiju ništa i niko neće moći da zaustavi. Možda da je uspori ali ne i da je zaustavi.