E, ovako treba... > Elektro motori u nautici i ...

Grafen - dvodimenzionalna folija

(1/4) > >>

LSI:
Da li ste čuli za material koji se naziva "grafen"?

Izgleda da je naučnicima pošlo za rukom da 2004. godine proizvedu materijal koji je dvodimenzionalan!
Zamislite foliju koja ima debljinu jednog atoma. Možete li?

Kada sam ja išao u školu, nas su učili da kada se dodje do tih relacija na veličini atoma da je praktično nemoguće da se spoje dva atoma zbog postojanja Van der Valsovih sila.
E, pa više nije nemoguće.

Zaista je napravljen materijal debljine jednog atoma, koji ima samo dve dimenzije: širinu i dužinu.
Material površine preseka ljudske dlake košta oko 1.000 dolara. Smatra se da je to najskuplji materijal proizveden ljudskom rukom i umećem.

Čujem da je tehnologija napredovala i da je i Nobelova nagrada data za grafen u 2011. godini. Ovim materijalom bavilo se nekoliko prestižnih instituta ali izgleda da je najdalje odmakao jedan iz Poljske i da su zaštitili neke patente...

Kažu da je ta folija toliko jaka da se smatra da je 100 puta jača od čelične folije koja bi bila iste debljine (kada bi bilo moguće napraviti je!). Kažu da bi u takvu foliju mogli zamotati mačku tešku 4 kilograma, a sama folija bi bila lakša od vrha mačijeg brka!

Grafen se pokazao kao do sada najbolji provodnik i ima manji otpor od srebra na normalnoj temperaturi.

IBM je već uspeo da proizvede super tranzistore za koje tvrde da rade na frekvenciji od 100 GHz.

Možete li da zamislite gde će ovakav materijal sve moći da se koristi? Od superprovodnika, integrisanih kola...

Neverovatno je gde je tehnologija stigla i šta je sve čovek uspeo da stvori!


Kad imate u vidu tekst o boji koja svaku površinu pretvara u bateriju, sa grafenom se zaista približavamo vremenu u kojem će se prevazići problemi prenosa i čuvanja električne energije.

Da li ovo ima veze sa nautikom? Ako u ovom trenutku i nema - siguran sam da će u skoroj budućnosti imati.

poljo:
HM, dakle , napravis brod od tog materijala i....
Nema potrebe za marinom ili prikolicom , stavis ga pod ruku i odneses kuci
Premazes ga tom bojom sto generise struju a u njega (ili ga) stavis onaj magnetni motor sto radi "nako" i onda nema ni potrosnje
JBT ....buducnost je zaista svijetla .

mossi:
Tekst ima nekoliko sitnih pogrešaka:

1. Ako nešto ima širinu i dužinu, a debelo je jedan atom onda definitivno ima i debljinu tj nije 2D nego 3D
2. Ako je presek ljudske dlake jednak veličini jednog atoma, onda je fizika pukla ko Srbija!

 grandpa ha

P.S. Nisu svi materijali jednako jaki na svaki oblik opterećenja.
      npr: na čeličnu cev od cola možeš da okačiš npr tonu tereta, ali ne možeš da staviš tonu na vrh cevi, a da se cev ne slomije.
      primera ima milion, tako da se neke stvari mogu usporedjivati samo u Politikinom Zabavniku.  ha

 55555

zoki novus:
Nije rekao da je jedan sloj debeo kao ljudska dlaka! 56568

popeye:
Poljo, i ja kada se najedem spanaca ponesem brod kuci 357
Salu na stranu, da nije toliko skupa folija od pomenutog materijala, oblzis
korito i bog da te vidi sha flasica

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju