Autor Tema: kupovina opreme u inostranstvu  (Pročitano 4580 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže amater

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
kupovina opreme u inostranstvu
« poslato: 29, 01, 2013, 14:38:22 posle podne »
Pozdrav..........
Interesuje me da li je neko od vas kupovao opremu u inostranstvu. Vidim na internetu da je to mnogo povoljnije nego kod nas.
kakva su vam iskustva? Konkretno navigacija u Austriji je mnogo povoljnija nego ovde.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #1 poslato: 29, 01, 2013, 14:55:24 posle podne »
iskustva se razlikuju ....

u ovoj temi imas vise o tome : http://www.mojaladja.com/forum/index.php/board,168.0.html

ono sto su koraci :
-zamolis da ti skinu VAT (pdv) posto nisi clan EU-a ovo pod obavezno !!!
-zamolis da ne posalju fakturu uz robu ili ako salju da je drasticno umanje (manja carina i pdv , mada ispod 100 evra ne bi trebalo da se plati)

u zavisnosti odakle salju dostavi ce trebati od 3 dana (Kina ) do 14 dana (EU), da, da, da ... naprednoj evropi preko DHL-a treba 14 dana a iz Kine dodje za 3 dana ...

kad roba stigne ....

-za svu roba iz spiska odstampaj izvod iz carinskog tarfinika http://www.carina.rs/lat/POSLOVNAZAJEDNICA/Stranice/Carinskatarifa.aspx
-ides na postu da podignes robu (gledaj tracking),  ne cekaj da ti oni dostave jer ce automatski odrediti PDV i CARINU onako od oka a posle mozes samo da se ceskas, znaci cim vidis da je tu roba idi u Savsku ulicu (posta za prijem iz inostranstva) i izvode koje si odstampao im turaj pod nos kad god preteraju sa svojom procenom...
-uvek govori da je u pitanju oprema za jedrilicu zbog povoljnije poreske stope

najgori slucaj

((cena robe  PLUS  spedicija)pa PUTA carina )  i na sve to PDV 20%

Van mreže amater

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #2 poslato: 29, 01, 2013, 15:30:26 posle podne »
Hvala pno na odgovoru.........
mi smo planirali da odemo do Austrije, imamo tamo neka posla pa bi nam ovo bilo usput...........
ne znam ni da li moramo da prijavljujemo robu našima ? moglo bi se to lepo upakovati........

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #3 poslato: 29, 01, 2013, 15:36:59 posle podne »
Gde si gledao, daj neki sajt  6589
Što se šverca tiče iz zemlje sam izlazio 1000 puta i niko me nije pogledao a opet desilo mi se jednom da su me skroz naskroz istresali. Mada mislim da se neki manji delovi, to tipa navigacija, instrumenti i neka sitnija roba bez problema mogu preturiti a da ne upadaju preterano u oko

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #4 poslato: 29, 01, 2013, 16:16:35 posle podne »
u tom slucaju ces u radnji OBAVEZNO uzeti papire za povrat poreza... na granici ih pokazes i sledeci put kada dodjes u tu radnju vratice ti lovu
e sad ovako je u Madjarskoj , mozda u Austriji vracaju na granici , u svakom slucaju raspitaj se jer je pdv tamo oko 23 % znaci ako racun izadje 1230 evra vratie ti 230evra...


Van mreže popeye

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Popaj
  • Brod tip: Shetland
  • Marina: Sava
  • Veličina: 6,5
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #5 poslato: 29, 01, 2013, 19:36:08 posle podne »
Za robu kupljenu u Austriji, povrat pdv-a, uzimaš na Horgosu kada se budes vraćao.
Ako ideš kolima još bolje, staviš je kod šoferke.To ti je kao za kola. hi

Van mreže amater

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #6 poslato: 29, 01, 2013, 20:27:44 posle podne »
naišao sam na sajt http://www.awn.de/, prodavnice su po Nemačkoj, ali imaju i jednu u Austriji.

Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #7 poslato: 29, 01, 2013, 21:59:52 posle podne »
Iz licnog iskustva

Ako hoces sam da prenosis preko granice i posle vratis porez treba voditi rcuna o sledecim stvarima:

1. Prilikom kupovine u radnji, obavesno pitati trgovca kako funkcionise povracaj poreza. Svaka prodavnica ima drugu politiku.
    Kod nekih je dovoljno da njihov racun overite na granici(izlazak iz EU, ili ako ta zemlja nije u EU onda na njihovoj granici), posaljete im postom i oni vam uplate na
    vas racun. Drugi traze da im donesete licno, pa vam vrate novac a drugima je potrebno 3-4 nedelje ( konkretno SVB) pa tek onda vam vrate novac.
    Nekima nije dovoljno samo overen racun vec traze poseban obrazac ( koji podizete u njihovoj opstini) koji oni kao PRODAVAC TREBA DA POPUNE, Pa taj obrazac i racun overite na granici.
    Najbolja varijanta je da ta  radnja ima saradnju sa tax free. E sada tu ima zeleni i plavi tax free obrazac. Oni vam popunjavaju taj obrazac , koji zajedno na granici overavate      sa racunom. Ako je plavi tax free obrazac onda njega odnesete u Raiffeisen banku na Novom Beogradu ili u Novom Sadu na Bulevaru i oni vam isplate sumu koja je na obrascu uz neku sitnu proviziju ( po meni najbolja varijanta)
   Naj bitnije suma na racunu nesme da bude veca od 999 eura. E tu je posebna caka. Po Nemackom, Austrijskom zakonu ako vrednost neprelazi 3000 eura neprave se propratni papiri za export-izvoz ( papire za spediciju) , Tek posle te sume prave papire za export-izvoz. Dok po Madjarskom zakonu papiri za spediciju trebaju vec od 1000 eura.
Zasto je to bitno.
Kada dodjete na Madjarsku granicu stajete u krajnju desnu traku ( poslednju). To je traka gde staju ljudi koji hoce povracaj poreza (ako pogresite traku zaboravi  povracaj)
Racune predajete cariniku, pokazujete mu robu, on vam overava papire (ako je suma do 999 eura) i onda kod nasih carinika  sta vam bog da.
Ako je suma preko 1000 eura i imate propratne papire za spediciju, isto vozilo parkirate u desnu traku, papire dajete cariniku on vas ZAJEBAVA i upucuje na spediciju. Ista se nalazi na prelazima gde prolaze kamioni. Papire predajete spediteru, on ih nosi cariniku (pisaru),koji treba da vam odredi carinski broj(trosak oko 60eura za speditera). Cela parada obicno traje oko 4-5 sati. Sa carninskim broje, i svim papirima ponovo odlazite kod carinika na prelazu, predajete mu papire i pokazujete robu, on overava racune i onda nasa granica. Citava zajebancija. Ali sve nemora da bude tako, ako naletite na carinika koji hoce da uzme koji euro. Ja nisam imao te srece ( Cak su mi i vratili to sto sam im dao). Sve u svemu sranje.

Najbolja varijanta vise racuna ispod 1000 eura(ako je suma veca), i da je prodavnici dovoljno samo da njihov racun bude overen carinskim pecetom.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #8 poslato: 30, 01, 2013, 09:24:16 pre podne »
Dakle sve preko 1000ke su komplikacije...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #9 poslato: 30, 01, 2013, 09:33:55 pre podne »
Ako je plavi tax free obrazac onda njega odnesete u Raiffeisen banku na Novom Beogradu ili u Novom Sadu na Bulevaru i oni vam isplate sumu koja je na obrascu uz neku sitnu proviziju ( po meni najbolja varijanta)

KING jel ovo vazi i za Madjarske racune ? Ja stalno dobijem plavi u Szegedu

Pouka vise racuna ispod 1000 evra !

Ja sa nasim carinicima nikada nisam imao problema , ali realno nikada i nisam vukao iz segeda nista preko 500 evra a i te stvri su vecinom hrana, odeca i slicno znaci porodicna vaijanta..

Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #10 poslato: 30, 01, 2013, 20:42:39 posle podne »
 "TAX FREE" global refund Cheque
http://www.global-blue.com/


Van mreže KING

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
Odg: kupovina opreme u inostranstvu
« Odgovor #11 poslato: 30, 01, 2013, 21:01:39 posle podne »
Uglavnom na vratima prodavnice stoji ova nalepnica. A dovoljno je da trgovcu naglasite samo TAX FREE i on ce vas uputiti dalje. Svaka radnja ima drugu politiku koja radi tax free
oko visine preko koje izdaju formular. Uglavnom se krece od 50-100 evra. Na tom obrascu oni odmah umanje proviziju tako  da vam banka u Srbiji isplati sumu bez provizije(tako bi trebalo). Meni su isplatili u N.Sadu ali koliko se secam bilo je bez provizije. Proviziju koju prodavnica zaracunava zavisi od sume koju ste kupili. Mislim da bi trebalo da je ovako.
Ako je porez u toj zemlji 19% za sumo oko 200 evra dobijete povracaj oko 10%  za sumu oko 400evra dobijete 13-15%  Cak na nekim carinskim prelazima Global blu ima svoje saltere
gde mozes odmah podici tax free. Na Horgosu mislim da nema. 
Tax free vazi za ceo svet, tako da nije bitno gde ste kupili. Za sve zemlje vazi isto.