Autor Tema: Plovni put???  (Pročitano 5213 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Plovni put???
« poslato: 19, 09, 2012, 08:37:06 pre podne »
Nekoliko pitanja za iskusnije kolege,
1. čemu služi plovni put???
Sinoć sam varaličario blizu starog železničkog mosta i video prizor od kog sam se oladio.
Brod sa baržama (gura neki šljunak ili šta već) je prošao uzvodno izmedju obale i stuba (NBGD strana) nekih 10ak metara od obale!
2. da li je to dozvoljeno?
3. šta raditi u takvim situacijama (zvati policiju, trenirati gadjanje olovnom galavama...)
4. da li je ovo česta pojava, ako jeste da znam ubuduće da se krijem iza stubova  sha

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #1 poslato: 19, 09, 2012, 08:52:49 pre podne »
Mislim da je Savin plovni put na tom potezu Beograda celom širinom, doduše na mostovima je jesno naznačeno gde je sredina i kuda bi trebalo proći. Možda je išao na istovar ili utovar, kako god ti je bezbednije da budeš iza stuba a posebno što skoro sigurno nemaš nikakvo svetlo

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #2 poslato: 19, 09, 2012, 09:01:49 pre podne »
Pa ja sam se i vodio time da je plovni put tamo gde je obelezen (bove, znaci na mostu).
Nije isao na istovar-utovar, produzio je uzvodno.
Prvi put vidim ovako nesto a na vodi sam bas cesto - sto u camcu sto na obali.
Razumeo bi da mu je neko isao u suret ali bre nigde nikog
A svetlo imam na kacketu - pali se po potrebi  nutss

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #3 poslato: 19, 09, 2012, 09:34:45 pre podne »
Ovo samo potvrdjuje da opreznosti nikad nije suvše.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Plovni put???
« Odgovor #4 poslato: 19, 09, 2012, 10:22:54 pre podne »
Znao je on gde i izmedju kojih stubova treba da prodje, ali ponekad kasno zauzmu poziciju i manevar ili ima najavu preko radio stanice da mu u sustret ide neko drugo vece plovilo i tu nema kocenja, pa se snalaze kako mogu u poslednji momenat.  eek vidi
Ali, ovog leta sam mnogo puta video na Dunavu na potezu od Backe Palanke do Kostolca kako pecarosi sede usidreni opusteno na samoj ivici plovnog puta ili na samom plovnom putu, pogotovu nakon mostova i racunaju da ce konvoj barzi poceti manevar naloliko km samo da bi njima bio "üspesan" ribolov bas tu.
I na Tisi i Savi je jos gora situacija jer pecarosi racunaju da je tu mnogo manji promet, mada je dovoljna samo jedna barza da ih zakaci. no125 
Isto neshvatam vlasnike camaca i glisera koji se usidre ili ugase motor na sred plovnog puta (pogotovu na Savi) i misle da ce neko da pravi slalom zbog nihovog zadovoljstva. sha
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #5 poslato: 19, 09, 2012, 10:35:55 pre podne »
Cuj, napisah ja da nije bio nijedan brod na vidiku niti se pojavio u sledecih sat vremena.
Odgovorno tvrdim da je kapetan te ladje budaletina koja je otprilike stedela gorivo.
Znaci covek je plovio 10-20m od splavova pre mosta, valjda su gledali dvonoge ribe na splavovoima.
Posle toga je nastavio da plovi uz samu obalu.

100% se slazem sa tobom da ima mnoooogo ludaka u camcima - gliserima... kojima je zivot dosadio.
Ja plovni put prelazim ko osnovac ulicu pogledaj levo + pogledaj desno = gas do daske  jh

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #6 poslato: 19, 09, 2012, 12:02:19 posle podne »
Dule zato sam i postavio ona pitanja u prvom postu. Iskreno mislo sam da plovni put sluzi da se njima krecu brodovi i da sa njega "silaze" kada pristaju, mimoilaze se, okrecu... Tako nam pricali u kapetaniji kada sam polagao.
Jednostavno bilo mi je cudno da vidim brod da prolazi tuda - 10ak metara od usidrenih camaca (osvetljenih).
Ajd nije budala ali stvarno ne vidim ni jedan normalan razlog da se plovi tuda.

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #7 poslato: 19, 09, 2012, 13:38:52 posle podne »
Ma prico ja prico i polozio  kgk
Ali ona tri kapetana sto su nas ispitivala svi trube istu pricu (hvala im na tome) ne zadrazavaj se na plovnom putu ne gasi pentu na plovnom putu...

E a evo i izvoda iz prirucnika:
Plovidba kroz mostove
Prolazak svih plovnih objekata izvodi se iskljucivo kroz obelezene dozvoljene otvore....

Znaci Dule ponovo na polaganje   jh  sajkaca

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #8 poslato: 19, 09, 2012, 14:28:28 posle podne »
To znaci da se na reci moramo pridrzavati pravila da je uvek, ali bas uvek, veliki brod u prednosti i to po zakonu.

ako se ne varam :
Jedrilica pod jedrima ima prednost nad svim drugim ucesnicima u recnom saobracaju ...

E sad realnost je drugo ... ne zalazim na plovni put kada vidim brod da mi ide u susret jer znam koji mu je problem da me zaobidje ako uopste i moze ....

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #9 poslato: 19, 09, 2012, 15:46:28 posle podne »
Bas bi voleo da kapetan napise koju.
Pazi ne tvrdim ni ja da je on pogresio ni da je prirucnik po kome smo polagali tacan, uskladjen sa zakonima...
Jednostavno ovako nesto prvi put vidim i ne mi se svidja.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #10 poslato: 19, 09, 2012, 16:10:25 posle podne »
Uostalom, jedrilicom se smatra plovilo koje plovi iskljucivo na jedra bez pomoci motora. A ti imas motor okacen tako da to ne vazi za tebe jer mozes uvek da se sklonis na vreme. To vadjenje na jedra je samo inat.  sajkaca
paljenjem motora jedrilica postaje brod na motorni pogon i gubi prednost , sve dok sam pod jedrima imam prednost ... tako sam ucio ;)
a da je inat jeste , i ne koristim to ... mada me Janez naucio da se zalecem u bokove broda i da zadnjih par metara ispravim ladju ... onda mahnes kapetanu cim vidis da se prekrstio :)

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #11 poslato: 19, 09, 2012, 19:20:57 posle podne »
On se prekrstio jer te vec prezalio.Tako se njih par zaletalo na moru pod vetrom,pa kad pukne i skota i konop i pocepa se jedro,pa buuum,samo se ti igraj  lol.Sto se tice price oko ''nesavesnog kapetana'',na reci,moze da upravlja kuda hoce,po osnovnim pravilima obilazenja u dolasku ili sustizanju,koja su glavna inace.Manja plovila ima da se sklanjaju i tacka.Na stranu,sto Dule rece,i pored zabrane sidrenja,mali ''kapetani''to ne postuju,ako uopste i poznaju plovne oznake,i pored ''polozenog''.Svaki dan ,sa moje marine, gledam upravo to.
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Plovni put???
« Odgovor #12 poslato: 19, 09, 2012, 19:33:06 posle podne »

             Kapetane,kao prvo nikad te nisam ucio da jedris ispred sastava.Druga je stvar kad mu ides na bok i izvrsis letanje.Prednost imas,ali znas pricu za zeca i lovostaj.
             Veliki sastavi,komercijalna plovila moraju da plove u okviru plovnog puta,inace bi
nastao haos na vodi.Pojedini kapetani su se bas osilili.Izgleda da ih niko ne kaznjava,ja sam
mozda 5 (pet) puta video da je neko iz kapetanije kontrolisao plovila za mojih preko 40go-
dina na vodi.To ne znaci da i ovi drugi su cvecke.Ali to je nasa stvarnost.Dok ne krene ka-
znjavanje nema tu reda.I nije bas da veci ima prednost.Postoje vrlo konkretna pravila,ko
plovi uzvodno ko nizvodno,da sada ne prosirujemo temu.
             Da zakljucim slobodno se sidrite van plovnog puta.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Plovni put???
« Odgovor #13 poslato: 19, 09, 2012, 19:55:04 posle podne »
pecam na potezu aljmas-batina, svasta sam se nagledao po pitanju plovnog puta....slozio bih se da ima i kapetana koji tjeraju na knap ali i promet je po ljetu relativno gust...stalo se mimoilaze....zavoja mali milion....i oni muku muce sami sa sobom.....svasta tu bude....zato bolje pecaj dalje i skloni se kad veliki naidje....
ja nikad ni ne spavam na otvorenom dunavu...obavezno se uvucem u neki kanal, rukavac...bilo sta....i tu se opustim i zahrcem po par sati...na otvorenom sam stalno nesto napet

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Plovni put???
« Odgovor #14 poslato: 20, 09, 2012, 08:00:00 pre podne »
Mene je na Malim Vodama skoro pregazio mali remorker koji bocno vezuje mini barzu za drva ili prevozi masine.
Dal je to namerno uradio ili me je kasno video ne znam...prosao mi je na 1 metar
Naravno bio sam u malom camcu i odmah sam startovao motor da mu bezim medjutim vidim kako se smeje i gleda me pa kontam valjda ce mahati ako je nemocan
Posle pola sata idu dva vezana kabinasa i u njima tri lika poprilicnio pijana (glasna muzika i flasa rakije ide iz u ruke u ruku). Kad su me prosli na 3 m cujem da jedan koji upravlja i to pentom na rucku vice ostalima "jebte bas smo mu blizu prosli,video sam ga sa 200 m ali onda mi je izasao iz vidokruga...znao sam da je tu negde ali ne tacno gde" Malo mi je falilo da ga stignem i kazem majumne sledeci put ustani i gledaj kroz prozor da ne ubijes nekog
Sve u svemu cuvajte se ludaka i sidrite samo tamo gde nema saobracaja...sve ostalo je kocaka jer kad te udari kasno je