Autor Tema: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)  (Pročitano 15421 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« poslato: 15, 09, 2012, 10:19:40 pre podne »
Ponovo sam bio u prilici da posetim jednu od svetinja srpskog naroda.
Tokom boravka u Grčkoj ni ovog puta nisam propustio priliku da još jednom posetim naše vojničko groblje koje čuva posmrtne ostatke hiljada znanih i neznanih srpskih boraca koji su svoje živote ugradili u temelje naše države.

Ovoga puta ne bih želeo da pišem o značaju ovog groblja i nekim detaljima tipa: kada, koliko i sl.
Ovaj tekst posvetio bih čoveku koji se brine o ovom našem svetilištu.

Gospodin Mihajlović je treće koleno porodice Mihajlović koja vodi brigu o tome da ovo groblje ni malo ne liči na ostala naša groblja.
Uredjeno je, bez trunke korova, ćisto, svečarsko - baš kako dolikuje jednom takvom mestu, jer manje nisu zaslužili oni koji su tamo našli svoj mir.

Gospodina Mihajlovića sam i juče zatekao ispred grupe naših gradjana koji su nešto pre mene stigli i sa pažnjom slušali reči ovog starca u poodmaklim godinama.
Kao i mnogo puta za sve ove godine, svojim sada već slabijim glasom, izazvao je buru osećanja u svima nama koji smo ga slušali i to se dalo videti i na licima prisutnih koji su ga sa pažnjom slušali kako citira stihove Vojislava Ilića Mladjeg i priča o jednom tragičnom vremenu.

Od svega što je juče izgovorio, najviše me je potresao njegov šaljivi komentar kada je čuo od jedne mlade turistkinje koja mu je rekla da je njoj to bila treća poseta Zejtinliku. Smeškajući se, rekao joj je: - Kad dodjete sledeći put, obići ćete i mene. - Pri tom je rukom pokazao na aleju s desne strane, u kojoj se u prvom redu do staze nalazi grobnica u kojoj počivaju njegov otac i deda od kojih je nasledio svoj životni poziv.

Imajući u vidu njegove odmakle godine ta šala me je duboko potresela i nisam imao izbora: morao sam da se slikam sa gospodinom Mihajlovićem, da sačuvam uspomenu na ovog divnog starca koji je svoj život posvetio čuvanju uspomene na one koji su na Zejtinliku našli svoj mir.

Evo par fotografija snimljenih juče oko 14 časova.

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1444
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #1 poslato: 15, 09, 2012, 11:00:10 pre podne »
Lazo,Srbine  hi sajkaca
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže djbtea

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: fjord gliser
  • Marina: stara centrala dorcol
  • Veličina: 6.10
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #2 poslato: 15, 09, 2012, 11:33:21 pre podne »
Svaka cast bravo Lazo  sajkaca hi

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #3 poslato: 15, 09, 2012, 13:24:31 posle podne »
 E baš mi je milo da vidim da je časna starina još u snazi i na svom mjestu...  k5 A tebi Lazo jedna zamerka  no125  Ti kao pravi turista iz Amerike na groblje i u crkvu u šorcu..  no125

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #4 poslato: 15, 09, 2012, 13:53:38 posle podne »
E baš mi je milo da vidim da je časna starina još u snazi i na svom mjestu...  k5 A tebi Lazo jedna zamerka  no125  Ti kao pravi turista iz Amerike na groblje i u crkvu u šorcu..  no125

Primam kritiku. Ali nisam mogao da prodjem kroz Solun, a da ne svratim do groblja. Medjutim, garderoba je bila u koferu, duboko ispod prtljaga mojih prijatelja (joj šta su sve poneli tamo, a tek nazad!) i nije bilo moguće presvlačenje.
Ali nisam ulazio u kriptu - fotografiju sam načinio sa vrha stepeništa. Bilo me sramota da ulazim u šortsu, a bio sam već tri puta pre toga.

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #5 poslato: 15, 09, 2012, 14:02:11 posle podne »
E baš mi je milo da vidim da je časna starina još u snazi i na svom mjestu...  k5 A tebi Lazo jedna zamerka  no125  Ti kao pravi turista iz Amerike na groblje i u crkvu u šorcu..  no125

Primam kritiku. Ali nisam mogao da prodjem kroz Solun, a da ne svratim do groblja. Medjutim, garderoba je bila u koferu, duboko ispod prtljaga mojih prijatelja (joj šta su sve poneli tamo, a tek nazad!) i nije bilo moguće presvlačenje.
Ali nisam ulazio u kriptu - fotografiju sam načinio sa vrha stepeništa. Bilo me sramota da ulazim u šortsu, a bio sam već tri puta pre toga.
   k5  k5  k5  k5

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #6 poslato: 15, 09, 2012, 18:55:12 posle podne »
Man se lazo ovakvih prica ...rasplaka me
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže Slovenac

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Jugo,Jugo, rodna grudo...
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #7 poslato: 17, 09, 2012, 12:31:21 posle podne »
bravo Lazo
Pozdrav svima!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #8 poslato: 17, 09, 2012, 13:01:07 posle podne »
Kad se kod cika Djrodja ide nosi se flasa zestine (sljivovica) i drina bez filtera ... :) Dva puta sam ga obisao prvi put za vreme izlozbe 600 godina Hilandara u Solunu , a drugi put ove godine ... Dobro se drzi starina :)

Inace ove godine udjemo u kriptu da deca cuju pricu , i po izlasku ustnovima da su dva rumuna koja su obilazila groblje capili ljuti kojim cika Djrodje cascava sve posetioce...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #9 poslato: 17, 09, 2012, 13:10:01 posle podne »
Kad se kod cika Djrodja ide nosi se flasa zestine (sljivovica) i drina bez filtera ... :) Dva puta sam ga obisao prvi put za vreme izlozbe 600 godina Hilandara u Solunu , a drugi put ove godine ... Dobro se drzi starina :)

Inace ove godine udjemo u kriptu da deca cuju pricu , i po izlasku ustnovima da su dva rumuna koja su obilazila groblje capili ljuti kojim cika Djrodje cascava sve posetioce...


Na ulazu u kriptu, odmah iza vrata, na podu sam video negde izmedju dvadeset i trideset boca, uglavnom šljivovice. Deda Djordje na stolu ispred kripte uvek drži jednu bocu i oprane čašice za posetioce koji žele da popiju za dušu stradalima. Nalazi se tamo i mali srebrni naprstak iz kojeg on pije rakiju.

Na žalost, video sam i ja ljude koji nazdravljaju jedni drugima, nesvesni onoga što rade. Takvi su u stanju i da uzmu i ponesu sa sobom rakiju ako im se pruži prilika.
To su ljudi koji se tamo nadju greškom, slučajno i nesvesni mesta i prilike.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #10 poslato: 17, 09, 2012, 13:30:18 posle podne »
Kad se kod cika Djrodja ide nosi se flasa zestine (sljivovica) i drina bez filtera ... :) Dva puta sam ga obisao prvi put za vreme izlozbe 600 godina Hilandara u Solunu , a drugi put ove godine ... Dobro se drzi starina :)

Inace ove godine udjemo u kriptu da deca cuju pricu , i po izlasku ustnovima da su dva rumuna koja su obilazila groblje capili ljuti kojim cika Djrodje cascava sve posetioce...


Lepo je Kapetane što ste bili sa decom tamo.
I moja deca su bila na Zejtinliku.
Mislim da je to nešto što bi svaki Srbin ili ko se Srbinom oseća trebalo da uradi - da neguje i čuva uspomenu na jedno teško vreme kada je naš narod postradao i kada smo izgubili gotovo četvrtinu stanovništva, pretežno muškaraca.
Jednom sam već pisao o tome da mi Srbi imamo tri sveta mesta u inostranstvu: Krf sa ostrvom Vido, Zejtinlik i Hilandar.

Na Krfu i Vidu sam bio nekoliko puta, kao i na Zejtinliku. Ostaje mi da odem i do Hilnadara pa da se osetim kao pravi hadžija, srećan i ispunjen što mi je bog pružio priliku da posetim te tri svetinje.

Pominjete izložbu povodom 600 godišnjice Hilandara - malo me buni ta cifra (u odnosu na šta 600 godina?).
Ja sam 1993. godine, na prevaru strpao svog oca u auto i odvezao ga u Solun da lično vidimo ikonu Trojeručicu dok je bila izložena tih desetak dana u crkvi svetog Dimitrija. Danas moj tata ima 87 godina, bolestan je i teško se kreće ali ponekad me poljubi i kaže da mi nikada neće zaboraviti što sam mu priuštio da vidi ikonu i da je poljubi.

Ne znam da li znate ali iznošenjem ikone iz Hilandara prekršen je kanon, medjutim u to teško vreme za naš srpski narod koji je doživljavao nove pogrome u Hrvatskoj i Bosni, ovo je bilo važno i ja to nisam mogao da propustim. U tih desetak dana ikonu je videlo više od milion Srba, a zabeleženo je da se dogodilo i jedno čudo - jedan oslepeli vernik je progledao!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #11 poslato: 17, 09, 2012, 13:37:23 posle podne »
1198-1998 .....  800 godina ... moja greska ...

a na Hilandar se spremam mozda cak i krajem ovog meseca....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #12 poslato: 17, 09, 2012, 14:27:29 posle podne »
Ja nauticke li teme, ..........
ili je ovo kafanska prica (a nije u kafani) ...............
ili sam promasio forum ??????????????

Van mreže moma-stosic222

  • Opaki rečni podnevni dremljivac
  • ***
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #13 poslato: 17, 09, 2012, 16:02:07 posle podne »
*

ZEJTINLIK mesto gde su sahranjeni Srpski junaci koji su ginuli za OTADZBINU Danas Srbi ginu u saobracajnim nesrecama - NAZALOST

Jednom prilikom, razgovaram sa vec odraslim covekom, rekao bih jer je napunio 23 godine zivota. A u Srbiji u jednom selu, njegov otac dok je radio u Rusiji, stalno ga je nostalgija "drmala" za rodnim krajem i starim dudom ispred kuce u kojoj se rodio. I pitam ja tog "coveka", zali li on za dudom i selom ? A on, kao da razgovaramo o vestima iz novina, kaze da je njegova zivotna perspektiva Moskva. Selo i orah su zaboravljene price !?

NAZALOST
I bilo je i trajalo je. I svi bi da se ponovi, a ono traje i bez da se desi ... !

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Zejtinlik - Srpsko vojničko groblje u Solunu (IV put)
« Odgovor #14 poslato: 17, 09, 2012, 19:08:52 posle podne »
Ja nauticke li teme, ..........
ili je ovo kafanska prica (a nije u kafani) ...............
ili sam promasio forum ??????????????
Srbine , ne s...
Nema z...sa svetinjama . Ako ti se ne cita -nemoj
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.