Autor Tema: Tigrasti komarci prenosioci virusa  (Pročitano 3283 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Tigrasti komarci prenosioci virusa
« poslato: 02, 09, 2012, 11:16:52 pre podne »
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/240646/Opasnim+virusom+zara%C5%BEeno+17+pacijenata+iz+Srbije.html

zna li neko gde ima ovih komaraca, znam da ih je oko Visnjice bilo jer smo ih hvatali prosle godine ove godine zaprasuju za svaku paru ...

ujedno nije lose znati da bolest postoji pa obratiti paznju i dodatno se namazati Autanom i Szukom ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #1 poslato: 05, 09, 2012, 17:48:40 posle podne »
oprez !!!





http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/341323/U-Srbiji-nema-tigrastih-komaraca-virus-Zapadnog-Nila-otkriven-kod-domaceg

U Srbiji nema tigrastih komaraca, virus Zapadnog Nila otkriven kod domaćeg

U Beogradu je otkriven virus groznice Zapadnog Nila, ali ne kod tigrastog komarca, već kod jedne vrste domaćeg komarca, izjavio je danas profesor Veterinarskog fakulteta Milutin Đorđević.

Đorđević je na konferenciji za novinare u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju rekao da tigrasti komarac nije otkriven na teritoriji Beograda i Srbije i da treba biti oprezan, ali ne praviti paniku, zbog pojave virusa Zapadnog Nila, koji je otkriven u 10 od 150 uzoraka komaraca.
 
Epidemiolog Snežana Radivojević je isključila opasnost od pojave epidemije u Srbiji.
 
Ona kaže da od uboda komaraca, koji nosi virus Zapadnog Nila, može oboleti 20 odsto ljudi, ali samo jedan odsto dobije meningitis.
 
Vurus je u Beogradu, nastavlja ona, otkriven kod osoba koje žive u opštinama Palilula, Obrenovac i Grocka i reč je o onima koji imaju vikendice pored reka ili su boravili u šumi.
 
Predstavnik Veterinarsko specijalističkog instituta u Kraljevu Milenko Šeklar izjavio je da je pregledano 150 uzoraka sakupljenih na tri lokacije u Beogradu na Savi i Dunavu i virus je otkriven kod domaće vrste komarca kuleks pipiens.
 
Šeklar je objasnio da se ovaj tip virusa još 2004. godine javio u Mađarskoj, potom u Austriji, Ukrajini i Rusiji.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #2 poslato: 05, 09, 2012, 19:53:04 posle podne »
 bongo izgleda da nam nema spasa  bongo

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #3 poslato: 05, 09, 2012, 20:20:08 posle podne »
Onda sam ja nacisto nadrljao!
Mene su u zadnjih mesec dana odvalili od ujedanja narocito u visnjickom rukavcu!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #4 poslato: 05, 09, 2012, 20:23:46 posle podne »
Mene su u zadnjih mesec dana odvalili od ujedanja narocito u visnjickom rukavcu!

auuu ko zna koje bolesti sada nose  lol

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #5 poslato: 05, 09, 2012, 21:43:02 posle podne »
Sad sam se stuzio nad komarcima
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa - Novo upozorenje
« Odgovor #6 poslato: 22, 03, 2013, 12:56:35 posle podne »

Stručnjaci u pripravnosti zbog virusa "zapadnog Nila" - Beogradski Zavod za biocide će motriti na eventualnu pojavu bolesti u 25 gradova
Petak, 22. 03. 2013.|10:46 |


Domaće reke su već ušle u sezonu plavljenja, a uskoro počinje i doba godine u kojem bi i "zapadni Nil" mogao da se "izlije" u Srbiji. Virus "zapadnog Nila" je lane nađen u komarcima i konjima na našoj teritoriji, a antitela su otkrivena i u ljudima, što pokazuje da su neki od nas već preležali blaži oblik te smrtonosne bolesti, misleći da ih je stegnuo grip, sličan po simptomima. Da bismo bili pripravni i na eventualno širenje opasnog virusa koji je samo u Grčkoj pre tri godine zarazio 262, a usmrtio 14 osoba, beogradski Zavod za biocide i medicinsku ekologiju će, finansiran sredstvima Ministarstva zdravlja, postavljati klopke za komarce, prenosnike virusa, u 25 gradova i ispitivati da li sadrže "klicu" bolesti. Oni će na terenu biti od aprila do septembra, tokom celog perioda u kojem komarci haraju.

– Ove godine smo mi zaduženi za nadzor, ali obučavaćemo i osoblje lokalnih zavoda da oni preuzmu taj posao u narednim godinama. Gradovi u kojima ćemo biti, odabrani su zato što se nalaze pored velikih reka, što pogoduje razvitku mnoštva komaraca i povećava rizik od prenošenja virusa. Idealno bi bilo kada bi, kako se to radi u zapadnoj Evropi, i veterinari bili uključeni u program da prate populacije ptica i konja, koje su rezervoar virusa. Nažalost, za to nema dovoljno novca – rekao je dr Ivan Aleksić, iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.

Da je neophodna i pomoć veterinara i biologa kako bi se istraživale vrste koje su rezervoari bolesti, naglašavaju i u Institutu za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović – Batut". Ta ustanova je prošle godine lokalnim zavodima za javno zdravlje poslala uputstvo za nadzor nad groznicom "zapadnog Nila". Pre dve godine su za epidemiologe, infektologe i lekare opšte prakse organizovali i obuku za prepoznavanje simptoma bolesti i brzo reagovanje u zbrinjavanju pacijenata i predupređivanju epidemije.

– Zbog povećane aktivnosti virusa i njegovih različitih sojeva, što ukazuje na promene u epidemiološkim karakteristikama ovog oboljenja u Evropi, Evropski centar za kontrolu bolesti aktivno radi na unapređenju nadzora nad virusom u zemljama Evropske unije. Iskustva drugih zemalja, pre svih SAD i Kanade, pokazuju da broj ljudi koji su oboleli od groznice varira iz godine u godinu. To je posledica toga što na virus utiču brojni faktori, kao što su klimatske promene, rasprostranjenost komaraca, populacija ptica... – kazala je dr Jelena Obrenović, šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u "Batutu".

Od izvorno tropskih bolesti, koje se zbog klimatskih promena počinju probijati i u Evropu, srpske medicinske ustanove, osim virusa "zapadnog Nila", naročitu pažnju obraćaju na dengu, malariju, Krimsku-Kongo hemoragijsku groznicu, krpeljski virusni encefalitis... Do sada je kod nas bilo obolelih samo od Krimske-Kongo groznice, koja je sporadično izbijala na Kosovu, i malarije, ali samo kod osoba koje su je zapatile u inostranstvu.

– Osnovnu meru prevencije ljudi od virusa "zapadnog Nila" predstavlja zaštita od uboda komaraca. Zato je neophodno sprovoditi organizovane akcije redukcije brojnosti komaraca na teritoriji čitave zemlje. Prema raspoloživim podacima, takve akcije se preduzimaju u Beogradu, ali nedostaju podaci o tome da li se i u kolikoj meri one sprovode na ostalim područjima Srbije – rekla je dr Obrenović.

(Napomena: tekst je u potpunosti preuzet iz lista "Politika" od 22.03.2013.)

Van mreže Gorio

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
  • Pol: Muškarac
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #7 poslato: 22, 03, 2013, 13:17:29 posle podne »
Ja mislim da je samo potrebno na vreme da se zaprasuje i problema nece biti,a ne da stede i cekaju epidemiju.
Dunav moje more Zemun moj grad!!!!!!!!!!!!

Van mreže Slovenac

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Jugo,Jugo, rodna grudo...
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #8 poslato: 22, 03, 2013, 15:00:47 posle podne »
Lazo,molim te nešto lepo ,veselo,tipa,lepa priroda-dobri ljudi-borba države za dobro njenih građana-lepa budućnost naše dece i tako neke lepe stvari,kada čovek pročita,da se razveseli,bre Lazo. a ne neki čudni snimci,komarci ubice,pa preti Dunav , pa nije riba dobra pa šta ti ja znam sve nešto negativno sve neke pretnje,veselo gospodo i pozitivno razmišljanje i biće nam puno bolje.  114
Pozdrav svima!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #9 poslato: 22, 03, 2013, 16:13:01 posle podne »
Dobro, Slovenac, zar vama nije poznata ona izreka: "Ne ubijajte glasonošu!"?

Ja sam samo preneo upozorenje na nešto što će nas sve ugroziti i to uskoro.
Izgleda da će, sa ovim visokim vodama, komarci imati više šansi nego prošle godine. Zato sam i pomislio da bi bilo umesno skrenuti pažnju ljudima na problem koji nas čeka.

Ali zar ja samo kukam? Pa ja se baš trudim da pišem o raznim temama i u svemu tražim ono lepše i bolje.

Istina, moj optimizam je pre dva dana bio ozbiljno poljuljan posle projekcije filma "Prepuštanje" kada sam video podatke o broju hemikalija sa kojima na svet dolaze bebe. Hemikalije koje nikako ne bi smele da postoje u telu beba tamo dospevaju preko krvi njihovih majki. I majke baš ništa ne mogu da učine u vezi sa tim. To je užasavajuća vest i svakako nešto o čemu valja razmišljati. A moj posao je trgovina hemikalijama... O tome sam govorio i za "Euronet" zalažući se za veću kontrolu...

Ali ja sam odlučio da više pažnje posvetim dvojici naših mladića koji su na Beogradskom univerzitetu pronašli metod za definisanje i predvidjanje modela sinhronog  kretanja tri tela. Posle gotovo 300 godina tokom kojih su matematičari i fizičari razvili tri familije ovakvih modela, naši "klinci" su ovih dana definisali 16 novih! I time zadivili čitav svet koji prati naučne dogadjaje. Ali o tome se kod nas malo moglo čuti.

Na žalost o tome nisam pisao jer bi pisanje o tome verovatno bilo kritikovano jer se ne bavi nautičkom temom. Sada sam to pomenuo samo zato da bih vam pokazao da ja nisam samo crna ptica kukavica, koja samo kuka. Naprotiv, vrlo sam pozitivan i pratim sve lepo što se dešava. I čim ponovo naidjem na nešto lepo, a što se dotiče nautike - eto mene sa tekstom.

Van mreže Slovenac

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Jugo,Jugo, rodna grudo...
Odg: Tigrasti komarci prenosioci virusa
« Odgovor #10 poslato: 22, 03, 2013, 17:47:19 posle podne »
gos-in Lazo pogrešno ste me shvatili,uopšteno mislim da nam trebaju lepe vesti. nisam mislio da kritikujem bilo koje vaše pisanje,gos-in Lazo  114
Pozdrav svima!