Autor Tema: Takozvano-prevrtanje rečne vode  (Pročitano 4492 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milanns

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
Takozvano-prevrtanje rečne vode
« poslato: 18, 08, 2012, 15:21:29 posle podne »
Pozdrav svim ljubiteljima vode i pecanja, odlucio sam da u ponedeljak krenem na tisu na desetak dana pecanja. Danas mi rece kolega da se tisa prevrnula, dali je to istina? i dali neko zna vise o tome, i zahvaljujem se u napred
« Poslednja izmena: 20, 08, 2012, 10:10:40 pre podne IKA »

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Odg: Tisa 2012
« Odgovor #1 poslato: 18, 08, 2012, 17:16:25 posle podne »
da li iko zna sta to znaci prevrnula se Tisa ili Dunav? To je samo izgovor kaqda riba ne radi ili pecaros donese praznu cuvarku. Moze se zamutiti voda zbog ispiranja nekog kala ili kise, ali se nikako ne moze prevrnuti. upavusi
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Odg: Tisa 2012
« Odgovor #2 poslato: 19, 08, 2012, 22:02:19 posle podne »
Voda se i te kako prevrne.
Ne tako često u dramatičnim varijantama, ali ponekad bude baš kobno po ribu i to po smudja po najviše.

Fenomen prevrtanja vode se dešava samo na stajaćicama!

Gornji sloj se naglo ohladi i postane hladniji od donjeg (tako je meni objašnjeno),
samim tim se voda prevrne i tada to jako smeta neke ribe (smudja) jer u toj prevrnutoj vodi
ima jako malo kiseonika (ili možda puno) i za rezultat imate pomor koji je za pamtiti.
Pre jedno 10-tak godina okrenula se voda na očigled svih u Monoštorskom ritu,
meštani su išli sa meredovom i kupili samo lepše komade, ribe je bilo ko "šodera".

 j1

U blagim varijantama, riba izrazito ne radi.  no125

Evo ovde ima nešto o tome:
http://www.islandnet.com/~see/weather/elements/turnlakes.htm
http://ezinearticles.com/?How-Water-Turnover-Affects-Fishing&id=4096283

Van mreže milanns

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
Odg: Odg: Tisa 2012
« Odgovor #3 poslato: 19, 08, 2012, 23:25:09 posle podne »
O tome ja pricam al misle ljudi vid ovu budalu

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odg: Tisa 2012
« Odgovor #4 poslato: 20, 08, 2012, 07:38:35 pre podne »
Voda se i te kako prevrne.
Ne tako često u dramatičnim varijantama, ali ponekad bude baš kobno po ribu i to po smudja po najviše.

Fenomen prevrtanja vode se dešava samo na stajaćicama!

Gornji sloj se naglo ohladi i postane hladniji od donjeg (tako je meni objašnjeno),
samim tim se voda prevrne i tada to jako smeta neke ribe (smudja) jer u toj prevrnutoj vodi
ima jako malo kiseonika (ili možda puno) i za rezultat imate pomor koji je za pamtiti.
Pre jedno 10-tak godina okrenula se voda na očigled svih u Monoštorskom ritu,
meštani su išli sa meredovom i kupili samo lepše komade, ribe je bilo ko "šodera".

 j1

U blagim varijantama, riba izrazito ne radi.  no125

Evo ovde ima nešto o tome:
http://www.islandnet.com/~see/weather/elements/turnlakes.htm
http://ezinearticles.com/?How-Water-Turnover-Affects-Fishing&id=4096283


Mossi je u pravu - ovaj fenomen je vezan za stajaće vode, za jezera i bare.
U tekstovima koje je Mossi naveo dato je vrlo lepo objašnjenje ovog fenomena koji je posledica delovanja fizičkih zakona. Zbog pada temperature vode na površini dolazi do povećanja gustine vode, a pod dejstvom vetra ta voda pada prema dnu, dok voda sa dna, kao toplija i manje gustine kreće prema površini.
Na ovaj način voda bogata kiseonikom ide ka dnu, a voda sa dna, koja je često zasićena sumpordioksidom koji nastaje razlaganjem organskih materija izbija na površinu.
To je razlog zašto se u tim prilikama u blizini jezera (bara) može osetiti miris sumpora (kao pokvarena jaja).
U nekim situacijama taj sumpor zbog manjka kiseonika može da izazove pomor ribe.

Srećom, priroda se pobrinula za mnoge stvari, pa i za ovaj proces.
Do ovog prevrtanja dolazi s proleća ili u jesen.
S proleća, kad led počne da se otapa, temperatura vode nastale otapanjem tek je nešto iznad 4oC, dok je voda u dubini toplija. I tako ciklus počinje.
S jeseni, kad krenu hladni vetrovi, voda na površini počinje da se hladi, postaje gušća i kreće ka dnu, jer toplija voda manje gustine kreće naviše.
Tako dolazi do mešanja vode i njenog obogaćivanja kiseonikom.
Kada su jaki vetrovi i velike promene temperature proces turbulenicje vode se ubrzava.
Medjutim, u toku zime, na povrišini se formira led, koji je lakši od vode i pliva na površini. Kada bi led bio teži, pao bi na dno i to bi bilo katastrofalno za riblji svet.


Sve ovo ipak vezano je za jezera i bare većih dubina. U njima voda formira praktično tri sloja: površinski, središnji i zonu na dnu.
Turbulenicja vode obično se odvija izmedju površinskog i središnjeg sloja u kojem se riba zadržava (pri dnu, zbog sumpora, ribe skoro da uopšte nema).
Kod malih dubina ova pravila ne važe. Voda je gotovo iste temperature na površini i na dnu, zamrzava se čitavom dubinom tokom zime...


E, sad, nakon čitanja ovih tekstova, pitam se kako to povezati sa pitanjem koje je postavljeno da li se voda u Tisi prevrnula?
Da li je moguće da je rečni tok toliko spor da se tako velika reka ponaša kao jezero? Meni je to malo verovatno, osim u nekim zonama iza krivina gde se formiraju neke vrste vodenih džepova koji bi se uslovno mogli nazvati jezerima...

Ne znam, možda je i moguće. Ako neko ima iskustva sa tim mogao bi da se javi i opiše kako je to izgledalo.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Odg: Tisa 2012
« Odgovor #5 poslato: 30, 08, 2012, 01:12:26 pre podne »
O tome ja pricam al misle ljudi vid ovu budalu

ja reko pale te mangupi , ali ... thumbup

Van mreže milanns

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
Odg: Takozvano-prevrtanje rečne vode
« Odgovor #6 poslato: 30, 08, 2012, 23:48:25 posle podne »
Da vam javim samo juce sam se vratio sa Tise  nekih 10-tak dana pecanja ulov   no125 skoro pa nista