Nautika opšta... > Zakoni i Propisi

Odjava motora

(1/3) > >>

LSI:
Da li neko može da napiše nešto o postupku odjave motora i brisanju iz plovidbene dozvole?

bugi:
Odes do kapetanije,das plovidbenu,licnu kartu,nekoliko stotina dinara...
Uredno prectrtaju ili lupe pecat ponisteno
Dobijes papir tj odjavu
Kada nekom budes taj motor prodavao pravis sa njim kupoprodajni ugovor (overen u sudu ili opstini) i dajes mu odjavu
Taj neko kad bude registrovao isti motor tj upisivao u plovidbenu ugovor mu sluzyi da dokaze kako motor nije ukrao a odjava je dokaz da je isti motor regularan (nekad je na njega placena carina i sl)
Kad ti daju odjavu dobro citaj koje brojeve su ti ukucali da ne bi imao problema
Kad obrises motor od 15 konja i kupis iste snage ili duge snage istog casa ti i regisracija ne vazi. Znaci opet ides placati porez i slicno

LSI:

--- Citat: bugi  20, 08, 2012, 07:30:58 pre podne ---Odes do kapetanije,das plovidbenu,licnu kartu,nekoliko stotina dinara...
Uredno prectrtaju ili lupe pecat ponisteno
Dobijes papir tj odjavu
Kada nekom budes taj motor prodavao pravis sa njim kupoprodajni ugovor (overen u sudu ili opstini) i dajes mu odjavu
Taj neko kad bude registrovao isti motor tj upisivao u plovidbenu ugovor mu sluzyi da dokaze kako motor nije ukrao a odjava je dokaz da je isti motor regularan (nekad je na njega placena carina i sl)
Kad ti daju odjavu dobro citaj koje brojeve su ti ukucali da ne bi imao problema
Kad obrises motor od 15 konja i kupis iste snage ili duge snage istog casa ti i regisracija ne vazi. Znaci opet ides placati porez i slicno

--- Kraj citata ---


Hvala, Bugi. Ovaj obeleženi deo je važno imati na umu.

LSI:
Danas sam bio u kapetaniji u Novom Sadu.
Evo kako je izgledala procedura odjave:

1. Vlasnik motora dostavi plovidbenu dozvolu i zahtev u kojem traži od kapetanije da izvrši ispravku tehničkih podataka o motoru koji je upisan (ovo u slučaju da želite da postojeći motor zamenite nekim drugi) ili samo da se izvrši brisanje motora.

2. Platite taksu (u Novom Sadu je to bilo nešto oko 760 dinara).

3. Sačekate da vam napišu rešenje (malo više od pola sata) i to je bilo to.



E sad, ja sam istovremeno radio i upis "novog" motora.

Bilo je potrebno da dostavim:
1. Overeni kupoprodajni ugovor,
2. Rešenje o brisanju iz plovdbene dozvole prethodnog vlasnika ili Carinsku dokumentaciju (račun, deklaracija o uvozu, carinski račun) ako kupujete motor iz uvoza.

Procedura nalaže da ljudi iz kapetanije pogledaju motor čiji upis u plovidbenu dozvolu tražite, kako bi sravnili podatke (model, broj, tip).
Kad se radi o manjim motorima to nije neki problem jer njih nije problem doneti u gepeku automobila. Medjutim, ako su u pitanju veći motori... morate da se dogovorite sa ljudima iz kapetanije kako da to obavite.

I sada ono u vezi važnosti registacije kod ovakvih slučajeva.

Obzirom da sam ja registrovao čamac i motor u aprilu, moja registracija važi do sledećeg aprila.
Upis novog/drugog motora ovo ne menja - registracija i dalje važi.

Ali ako prijavljujete motor veće snage, potrebno je da doplatite razliku u visini poreza shodno klasi motora koji prijavljujete.
Ako, medjutim, prijavljujete motor manje snage, iz nižeg poreskog razreda, tada bi država trebalo da izvrši povraćaj razlike u porezu koji je ranije plaćen ali to je već priča bez kraja.
Potrebno je da napišete zahtev za izmenu obračuna poreza i povraćaj, a onda čekate da se to reši... Meni je rečeno da ne znaju da je neko dobio pare natrag. Ljudi obično ili čekaju sa upisom do isteka registracije ili jednostavno to zanemare (ovde se misli na one koji barataju sa motorima manjih snaga; verujem da bi neko ko je registrovao motor od par stotina KS a menja ga za neki od svega nekoliko KS imao razloga da pokuša da prodje kroz tu proceduru, mada nisam čuo za takve, mislim ljude koji velike motore menjaju malim). Ovo važi i za izmenu polise osiguranja!

serbon:
LSI a sta bi preporucio meni. Imam plovidbenu za motor 75 ks koji je uredno registrovan od 2002 do 2007 a onda pauza i sada kupih jos jedan motor od 6 ks u prodavnici i naravno imam racun ali planiram da sve to registrujem ali tek iduce sezone, inace koristicu camac kod donjeg milanovca oko golubinja. Neznam cak ni gde da ga registrujem u Nisu gde zivim nemoze. Ima li neko pametan savet.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju