Autor Tema: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti  (Pročitano 12883 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #30 poslato: 19, 11, 2012, 10:02:08 pre podne »
Kupio sam nov regler za skuter i povezao ga na izlazne naponske kablove iz pente (one koje idu do akumulatora). Medjutim, do akumulatora ne dolazi nikakva struja punjenja. Doduse majstor, koji mi je prodao regler, je rekao da treba regler napojiti direktno naizmeniznom strujom sa pente (zaobici ili "pocupati" unutrasnju elektroniku pente). Ovo je malo radikalno resenje. Pogotovo ako budem posle prodavao pentu.

Moze li se regler na neki nacin prikljuciti van pente?

PS. Izgleda da sam letos puneci akumulator sa pente, bez reglera, zeznuo nov akumulator:) Sreca da je bio u garanciji. Prodavac se cudio sta ga je tako ubilo...:)

Van mreže gile69

  • Zeljan da plovi
  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
  • BG- 483 E Stara centrala, Dorcol
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #31 poslato: 19, 11, 2012, 20:28:26 posle podne »
Tvoj akumulato ubila je Honda. Ja sam ove godine sacuvao akumulator jer sam imao fishfunder garmin 120 .
 On srecom u sebi ima alarm koji se aktiviraj kada jenapon dosao do 15v. Tako sam na vreme skinuo kablove i nastavio da punim akumulator samo sa celije.Sve sto radis upotrebljavaj unimer , jer vrlo brzo izgore kablovi na motoru. 114

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #32 poslato: 20, 11, 2012, 07:55:25 pre podne »
I ja sumnjam da je idnukovana struja sa pente izazvala probleme. Mada, imam ugradjen digitalni voltmetar na komandnoj tabli, nikada napon pri punjenju nije prelazio 13,5V.


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #33 poslato: 20, 11, 2012, 11:00:20 pre podne »
Dusane,
ne mogu da tvrdim na nevidjeno, ali ako nisi skinuo elektroniku sa motora postoji verovatnoca da si obrnuo polaritet, pa si ga punio sa kontra polaritetom.
+ na -, a - na +.
Jedino je to moglo tako da ga "ubije". Prodavac ti je lepo rekao da skines svu elektroniku i na regler dovedes naizmenicni napon sa magneta.
Nacinom tvog opisa ne vidim drugi razlog unistenja akumulatora.
Na taj nacin uopste nije vazno kolikim naponom ga punis.

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #34 poslato: 20, 11, 2012, 11:27:04 pre podne »
:) To nisam ni slucajno uradio. Imam ja unimer ;)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #35 poslato: 20, 11, 2012, 14:11:22 posle podne »
Onda, stvarno ne mogu da "vidim" razlog uništenja akumulatora. Pa čak i da je punio većim naponom od nominovanog, samo bi elektrolit "proključao", voda isparila, talog ostao pa bi ćelije ostale suve. A to nisi rekao pa pretpostavljam da do toga nije ni došlo.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #36 poslato: 20, 11, 2012, 16:52:20 posle podne »
ajd sad ovako ... neka neko postavi gde ima i posto je regler i kako da se ispovezuje da jednom za svagda to naucimo ...

Van mreže haklberisojer

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #37 poslato: 21, 11, 2012, 14:25:30 posle podne »
Regleri se mogu nabaviti u radnjama ili servisima gde se prodaju delovi za skutere. Ja sam platio 2000 din - neki kako kazu firmiran... To je ta cena +- 250 din.

E povezivanje je frka:) Tako da ajde ako neko proverno zna...

Van mreže madjionicar

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Punjenje akumulatora sa izlazom na penti
« Odgovor #38 poslato: 12, 09, 2016, 20:32:15 posle podne »
Poydravljam sve kolege sa foruma. Imam problem pa bih yamolio ya pomoc ukoliko neko zna odgovor. posedujem Hondu BF9.9 1997 god. Na njioj jednostavno ne postoji namotaj ispod zamajca za proizvodnju struje. Trazeci po hondinim servisima shvatio sam da majxtori za to traze 150 eur. Po meni je to premnogo za motor koji vredi 800-900 eura. Danas sam naizao na namotaje sa reglerom za hondu BF 75 po povoljnoj ceni. Da li je to kompatibilno. Ukoliko neko zna moli bih ga da mi odgovori. Hvala unapred