Autor Tema: Iskustva bodenskih eksperata  (Pročitano 2779 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Moja Lađa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1750
  • www.mojaladja.com
Iskustva bodenskih eksperata
« poslato: 21, 07, 2012, 17:24:17 posle podne »
Subotica - Nakon oko tri decenije premišljanja, planiranja i pisanja projekata o čišćenju Palićkog jezera, grupa stručnjaka iz JKP Vodovod, Javnog preduzeća Park Palić i Zavoda za javno zdravlje Subotice izašla je pred građane sa novom prezentacijom o mogućnostima sanacije jezera.

Pre toga, ekipa je skoknula do Bodenskog jezera da pokupi iskustva nemačkih eksperata u čišćenju i održavanju tamošnjeg (gorskog) jezera. Kakve sličnosti ima jezero na 395 metara nadmorske visine, nastalo od lednika u ledenom dobu, i sa oko 540 kilometara površine i 250 metara dubine, sa jezerom od 4,6 kvadratnih kilometara površine, najveće dubine od 3,5 metara, nastalim kao posledica padavina - to samo eksperti znaju. No, treba verovati da je znanje koje su stekli tamo prenosivo.

Prema njihovom izveštaju, Bodensko jezero je šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka imalo isti problem koji danas muči i Palićko jezero, a stručnjaci Instituta za istraživanje Bodenskog jezera preporučili su subotičkim da sanaciju Palića sprovedu tako što će jezero isušiti na godinu dana i iz njega izvaditi mulj. U preporuci se navodi da se jezero zatim više ne poribljava, jer upravo riblji svet, budući da se hrani planktonima, podstiče širenje algi i eutrofizaciju jezera.

Ono što su takođe nemački jezerolozi preporučili jeste dalje smanjenje količine fosfora koji dospeva u jezero, zatim stvaranje zaštitnog pojasa između jezera i zemljišta, u velikoj meri poljoprivrednog i svakako izgradnja kanalizacione mreže. Zanimljivo je da u timu koji se bavi sanacijom jezera već gotovo godinu dana radi i nemački stručnjak za jezera, hidrolog Mišel Roman, koji za sve to vreme zastupa tehniku sanacije jezera o kojoj govore i bodenski eksperti.

Subotica je, doduše, uspela da u velikoj meri smanji dotok štetnih i otpadnih materija u Palić izgradnjom prečistača, ali je problem što od tada pijaća voda svako malo poskupljuje i što Subotičani troše jednu od trenutno najskupljih voda u zemlji. A Palić je i dalje do te mere zagađen da lekari Zavoda za javno zdravlje otvoreno pozivaju da se ne kupa u jezeru.

S druge strane, Institut „Jaroslav Černi“ je već nekoliko godina angažovan na stvaranju projekta za sanaciju jezera, a u kojoj je fazi taj posao teško je reći. Pre oko četiri meseca direktor Instituta Miroslav Božić je rekao da je problem definisan i pronađeno tehnički ispravno i ekonomski održivo rešenje. - Pripremili smo tehničku dokumentaciju i uradili glavni projekat za sanaciju Palićkog jezera i remedijaciju mulja. Cela konstrukcija i projekat će, po našem sagledavanju, trajati dve godine i za to je potrebno da se obezbedi oko devet miliona evra. Krećemo sa prvim korakom, vađenjem 138.000 kubnih metara sedimenta i pravljenjem jednog ostrva gde ćemo zasaditi autohtone vrste čiji je zadatak da tu vodu prerade do nivoa da se u sektoru IV jezera Palić može baviti rekreacijom, turizmom i plivanjem. Prva faza počinje raspisom tendera i izborom izvođača i prema proceni investitora trajaće 210 dana, mada mi smatramo da može da se okonča i ranije - rekao je Božić u aprilu ove godine.

Direktor preduzeća Park Palić Goran Gabrić je u tom istom aprilu najavio i objavljivanje imena izvođača radova, jer je tih dana, navodno, završen i tender. On je takođe obelodanio da je tehničku dokumentaciju vrednu 24 miliona dinara izradio Institut „Jaroslav Černi“ iz Beograda, na njoj je rađeno dve godine, a da će prva faza radova koštati 130 miliona dinara i obuhvatiće vađenje mulja iz centralnog dela jezera.

Nakon promocije bodenske ideje, valja sačekati novi projekat. Ona dva, tri ili samo jedan, koji je već uradio „Jaroslav Černi“, možda ipak posluže.


Izvor: www.danas.rs
prvo Dunav a drugo sloboda...sve je moje...i nebo i voda...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #1 poslato: 21, 07, 2012, 18:30:12 posle podne »
Čitam i ne mogu da verujem da sam dobro razumeo predlog bodenskih stručnjaka.

Da li je moguće da sam, ipak, ja toliko glup i ne shvatam šta to eksperti predlažu?

Da li je moguće da njhov predlog treba da ubije život u jezeru?
Da li je moguće da će država odobriti takav pristup?

Meni se čini da je ovo klasičan primer lečenja bolesnih pluća lekovima protiv kiseline u želudcu.

Umesto da izvade nataloženi mulj i da kroz brigu da se količina mulja ne poveća u budućnosti iznad kontrolisanog nivoa tako što će prečistačima sprečiti unos fekalnog i drugog otpada i tako što će pravilnim gazdovanjem ribljim fondom kontrolisati riblju populaciju, oni predlažu da se jezero umrtvi i postane samo jedna velika bara!

Uništavanjem riba za sva vremena izgubićemo većinu svih onih ptica stanarica i selica koje se kroz istoriju nalaze ili dolaze tu i kojima je ovo jezero prirodno stanište.

Ne znam da li će biti neke javne rasprave i da li će u državi ovakvoj kakva je biti bilo kakve mogućnosti da i neki drugi ljudi kažu svoje mišljenje ali mmislim da bi svi ljubitelji prirode morali da se oglase i da se bore za život jezera.

Ili će neki sitni lopovi, radi sopstvenog sitnog šićara, odobriti milionske projekte na štetu prirode ... ?

Šta vi misllite o svemu tome?



Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #2 poslato: 21, 07, 2012, 21:30:07 posle podne »
Čitam i ne mogu da verujem da sam dobro razumeo predlog bodenskih stručnjaka.

Da li je moguće da sam, ipak, ja toliko glup i ne shvatam šta to eksperti predlažu?

Da li je moguće da njhov predlog treba da ubije život u jezeru?
Da li je moguće da će država odobriti takav pristup?

Meni se čini da je ovo klasičan primer lečenja bolesnih pluća lekovima protiv kiseline u želudcu.

Umesto da izvade nataloženi mulj i da kroz brigu da se količina mulja ne poveća u budućnosti iznad kontrolisanog nivoa tako što će prečistačima sprečiti unos fekalnog i drugog otpada i tako što će pravilnim gazdovanjem ribljim fondom kontrolisati riblju populaciju, oni predlažu da se jezero umrtvi i postane samo jedna velika bara!

Uništavanjem riba za sva vremena izgubićemo većinu svih onih ptica stanarica i selica koje se kroz istoriju nalaze ili dolaze tu i kojima je ovo jezero prirodno stanište.

Ne znam da li će biti neke javne rasprave i da li će u državi ovakvoj kakva je biti bilo kakve mogućnosti da i neki drugi ljudi kažu svoje mišljenje ali mmislim da bi svi ljubitelji prirode morali da se oglase i da se bore za život jezera.

Ili će neki sitni lopovi, radi sopstvenog sitnog šićara, odobriti milionske projekte na štetu prirode ... ?

Šta vi misllite o svemu tome?

Meni je muka!  puke

Od Palića, Jarčine, Čukaričkog rukavca ... Gotovo sve naše vode su u katastrofalnom stanju a ljudi zaduženi za njihovo održavanje samo gledaju kako da zadrže fotelju, pa makar i po cenu totalnog nestanka života u tim vodama.

Dobro su naučili demagoške fraze, priče o potrebi studioznog pristupa projektima, Ozbiljnoj zabrinutosti, planiranju i finansiranju tog planiranja (pri čemu uvek deo novca ode tamo i amo pod uticajem partijskih lidera bez kojih se ne može ništa),...

Na kraju ništa. Stanje još gore.

Ko je, ikada u ovoj zemlji odgovarao za pomor riba, izazivanje ekoloških katastrofa, ili za nečinjenje i ne vršenje svoga posla?

Napiše se neki tekst u novinama da smiri strasti i onda Jovo nanovo...


A vode umiru...

Nas koji tu vodu i prirodu uz nju volimo niko ništa i ne pita pošto nismo bitni, organizovani i dovoljno uticajni da tim moćnicima stavimo poklopac na teglu sa pekmezom.

Svi gledaju kako da prežive ovu golgotu i sastave kraj s krajem. Tako je danas.

Obzirom na sve te laži kojima nas obasipaju oni koji ne rade svoj posao, mislim da bi posredstvom raznih društvenih mreža uz određeno odricanje od svog slobodnog vremena koje bi (za početak), pored kompjutera proveli u borbi za ostvarenje raznih projekata na zaštiti voda u Srbiji, mogli da pokrenemo neke stvari.

Da ne bi i ovo bilo prosipanje demagogije, samo ću reći da jedna mala grupa ljudi od kojih su neki i sa ovog foruma namerava da počne borbu za zaštitu i čišćenje Čukaričkog rukavca.

Idemo lagano i bez velike pompe.

Dokle ćemo stići ne znam, ali nećemo stati tako lako.

Za desetak dana imaćete informaciju o našim prvim koracima.  56568
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #3 poslato: 21, 07, 2012, 23:39:52 posle podne »
Kreteni ...da bog da im sin momka doveo
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #4 poslato: 22, 07, 2012, 07:34:04 pre podne »
Nije mi dao djavo mira i juče sam o ovome razgovarao sa osobom koja je kao stručnjak bila uključena u rešavanje problema čišćenja jezera.

Od te osobe saznao sam da je bilo zaista mnogo priče o tome i da su u "Černiju" uradili brojne studije ali šta god da predlože, na kraju se suočavaju sa istim problemom.
Naime, Subotica je grad koji svoje fekalne otpadne vode prazni u jezero. I šta god da urade, za kratko vreme jezero će opet biti zamuljeno. I to nema baš nikakve veze sa ribljim fondom.

I kao što rekoh, umesto da rešavaju stvarni problem - kako da prečiste otpadne vode iz velikog grada i šta da rade sa njima - oni se sada spremaju da jezero koje je formirano još po povlačenju Panonskog mora i koje je preživelo hiljade godina, konačno pretvore u deponiju gratskih otpadnih voda.
Jezero je kroz hiljade godina i sve klimatske promene uspevalo da se izbori i preživi ali sada je došlo do tačke da više ne može da se bori protiv čoveka i njegovog negativnog uticaja na prirodnu sredinu.

I kada bi čovek sa svim svojim znanjima i tehnološkim dostignućima mogao da učini nešto i spase jezero, neki nabedjeni stručnjaci, željni para, spremaju se da ga trajno unište...

Ovo je sumanuto i trebalo bi to sprečiti.
Postoji još jedan veliki problem koji se tiče uticaja čoveka na prirodnu sredinu, a radi se o izgradnji sistema elektrana na Ibru. Dozvole su date italijanskoj kompaniji i radovi će uskoro početi.
Nesumnjivo je da su Srbiji potrebne nove količine energije (posebno kada je jasno da gubitkom Kosova i Metohije Srbija gubi ležišta uglja koji imaju neprocenjive rezerve.

Medjutim, to sa strujom je varljiva stvar.
Koliko od te novoproizvedene struje će ostati nama i po kojoj ceni? Koliko će biti prodato u inostranstvu? Mislim da je italijanima data koncesija na više desetina godina. Za to vreme oni će prodavati struju gde oni hoće i po ceni koju oni odrede. A naša država neće imati zaradu ni od carina (ne plaća se na izvoz proizvoda i usluga) ni od PDVa (isto se ne plaća kod izvoza). Neće ni mnogo naših ljudi biti zaposleno jer to su objekti u kojima radi vrlo malo stručnog kadra.

Pa šta ćemo mi onda dobiti?
Potpuno izmenjen teren, sa novim velikim akumulacijama koje će izazvati svojevrsne promene u mikroklimi i fauni i flori. Reka će biti usporena, riblji fond ponovo ugrožen...

Posle svega, ostaje mi samo da se nadam da će mlade generacije biti dovoljno pametne da isprave makar nešto od svega ovoga što ove naše generacije čine i da će uspeti da se prilagode kako bi ostali i opstali na ovim našim prostorima.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #5 poslato: 22, 07, 2012, 14:42:20 posle podne »
danas sam sedeo sa covekom koji se bavi takvim stvarima... nema nikakvog upliva na pricu o Palicu niti interesa...

on mi kaze to je jedino resenje .... eto ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #6 poslato: 22, 07, 2012, 16:05:48 posle podne »
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%9B%D0%BA%D0%BE_%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE

nije ovo prvi put da se ce se jezero skroz isprazniti .. prvi put je to radjeno 1971...

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #7 poslato: 22, 07, 2012, 18:48:39 posle podne »
praznjenje nije upitno kao ni izmuljivanje ali ako se ne preduzme zastita voda koje uticu u jezero onda ce isto da bude za par godina . Mozda je nama 40 godina mnogo (meni jeste ) ali prirodi je to svaki cas praznjenje jezera .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #8 poslato: 22, 07, 2012, 20:16:29 posle podne »
...
Postoji još jedan veliki problem koji se tiče uticaja čoveka na prirodnu sredinu, a radi se o izgradnji sistema elektrana na Ibru. Dozvole su date italijanskoj kompaniji i radovi će uskoro početi.
Nesumnjivo je da su Srbiji potrebne nove količine energije (posebno kada je jasno da gubitkom Kosova i Metohije Srbija gubi ležišta uglja koji imaju neprocenjive rezerve.

Medjutim, to sa strujom je varljiva stvar.
Koliko od te novoproizvedene struje će ostati nama i po kojoj ceni? Koliko će biti prodato u inostranstvu? Mislim da je italijanima data koncesija na više desetina godina. Za to vreme oni će prodavati struju gde oni hoće i po ceni koju oni odrede. A naša država neće imati zaradu ni od carina (ne plaća se na izvoz proizvoda i usluga) ni od PDVa (isto se ne plaća kod izvoza). Neće ni mnogo naših ljudi biti zaposleno jer to su objekti u kojima radi vrlo malo stručnog kadra.

Pa šta ćemo mi onda dobiti?
Potpuno izmenjen teren, sa novim velikim akumulacijama koje će izazvati svojevrsne promene u mikroklimi i fauni i flori. Reka će biti usporena, riblji fond ponovo ugrožen...

Posle svega, ostaje mi samo da se nadam da će mlade generacije biti dovoljno pametne da isprave makar nešto od svega ovoga što ove naše generacije čine i da će uspeti da se prilagode kako bi ostali i opstali na ovim našim prostorima.

Vidi ... stvar je u suštini još gora.

Naša demokratska vlada je donela gomilu uredbi na osnovu zakona o energetici i definisala status povlašćenih proizvođača struje (kao što je ta italijanska kompanija i još desetine drugih). E sad ... ti povlašćeni proizvođači prodaju našoj državi struju po povlašćenoj ceni. Znači da bi zaradili pare ne moraju čak ni da izvoze tu struju jer je naša država obavezna da im svaki kilovat te struje otkupi, i to po cenama čak i višestruko većim od cene po kojoj se taj kilovat može prodati.

Znam da ovo zvuči sumanuto ali nažalost tako je. Evo ti u prilogu jedna uredba naše divne lopovske vlade od pre par godina pa ti uporedi sa cenom kilovata koju ti plaćaš kroz mesečni račun za struju. U uredbi su definisane cene po kojima država plaća struju povlašćenim proizvođačima.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva bodenskih eksperata
« Odgovor #9 poslato: 22, 07, 2012, 22:27:19 posle podne »
Vlajko, znam i za to i još mnogo toga i takvoga ali nisam želeo da širim temu. Dosta je i ovo što smo do sada kazali pa da svakom normalnom i poštenom čoveku bude jasno da sat otkucava i da nema više mnogo vremena da se nešto preduzme...