Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58045 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #15 poslato: 16, 06, 2009, 20:34:42 posle podne »
Marke, sve ovo znam (radio sam na zeleznici 9 god. i ko zna koliko puta bio u lokomotivi elektro vuce a i u servisu). Zato i kazem, koliki bi bili motori na brodovima kad im treba i agregat i motor koji bi pogonio agregat. Za motore tipa minn kota mi je poznato da je motor uronjen u vodu a gore je samo kontrola i komande. sve sam to video na ovom sajtu:

http://www.e-vozila.com/forum/viewforum.php?f=4&sid=3e1d643ac48da447cb2635dc9b8cdd11

jbg setio sam se da je anglosanksonska mera za tezinu POUND ali sam zaboravio jer je cesca u upotrebi FUNT-a, a ona je negde oko (cini mi se) 240g.

Inace sam i ja imao ideju da na ovaj sistem lokomotive pogonim moj splav, posto imam jedan anlaser od 1800W preradjen na lezajeve umesto piksni, i to na 12V. Jedino jos generator da nadjem pa da ga "uzupcim" u neki manji motor.
Ako nesto nadjem, mozda i realizujem ovu ideju.
Pozzzzzzzzz

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #16 poslato: 16, 06, 2009, 20:56:59 posle podne »
Oznaka LBS je za osnovnu americku i englesku meru za tezinu ili POUND a to je ugrubo oko pola kile. Na filmu se vidi da pokazuju drzac/nosac motora i da je za tezinu motora od max 40lbs ili 18kg. Odakle ideja da je motor 100w ne znam ali kod ovih elektro motora sam motor je ispred elise u kucistu nalik granati a na vrhu rucke su samo komande i regulator struje.
 :stop:

 :nono:

Ne znam odkud ideja da postoji osnovna americka mera za tezinu. Lb nije skracenica za funtu (pound) nego za libru. LBS je skracenica za libras (mnozina). 1 libra iznosi tacno 0.45359237 kilograma. Da, da, dragi Marke, znam da ces mi sada reci da su funta i libra isto, ali ako jeste zasto su na londonskoj pijaci pomorandze merene u librama, a banane u funtama i cemu onda izraz libras pondo koji ne potice iz amerike, kako ti mislis, vec iz starog Rima.  :lol: :lol: :lol: Ajd sad kad si vec tako pametan. I gde si tu jos funte sterlinga, zasto amerikanci prikazuju silu u lbf i kakve to veze ima sa kilopondima u sistemu mera koji je stariji od sjedinjenih drzava, a kod nas se koristio do skora (relativno).  :drinks: :drinks: :drinks:

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #17 poslato: 17, 06, 2009, 21:08:53 posle podne »
Ne pravim se pametan nego koristim pound i znam sta je lbs a kome treba moze da nadje sve mere i konverzije na ovom sajtu:
Funte sterlinga su mera za srebro.
Nisam se udubljivao zasto Ameri silu racunaju u lbf ali tako je.

 http://www.digitaldutch.com/unitconverter/



Mass:      lbs=Pounds (UK&US)         1lbs=0.453592kg
Energy:   ft lbf= foot pound force     1ft lbf= 1.355818Joules
Force:     lbf = pound force              1lbf=0.453592kg force

Libra kao naziv se moze naci samo na sajtovima na spanskom tako da nisam siguran sta znaci ali 1KG je 2.2libre. Isto kao i POUND.
 
I na ovim sajtovima mozete procitati da je Pound oznacen sa (LB)
http://www.healthyweightforum.org/eng/converter.asp
http://www.convertunits.com/from/lb/to/kg
http://www.abcfarma.net/conver.shtml


A za pomorandze, banane i kelerabe na kvantasu ima svega toga.

« Poslednja izmena: 17, 06, 2009, 22:03:55 posle podne marke »
Marke

Van mreže shomi

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #18 poslato: 17, 06, 2009, 23:34:53 posle podne »
:stop:  :nono:

Ne znam odkud ideja da postoji osnovna americka mera za tezinu. Lb nije skracenica za funtu (pound) nego za libru. LBS je skracenica za libras (mnozina). 1 libra iznosi tacno 0.45359237 kilograma. Da, da, dragi Marke, znam da ces mi sada reci da su funta i libra isto, ali ako jeste zasto su na londonskoj pijaci pomorandze merene u librama, a banane u funtama i cemu onda izraz libras pondo koji ne potice iz amerike, kako ti mislis, vec iz starog Rima.  :lol: :lol: :lol: Ajd sad kad si vec tako pametan. I gde si tu jos funte sterlinga, zasto amerikanci prikazuju silu u lbf i kakve to veze ima sa kilopondima u sistemu mera koji je stariji od sjedinjenih drzava, a kod nas se koristio do skora (relativno).  :drinks: :drinks: :drinks:



Bogami si se ti pravio pametan, a ispao... ono drugo, da se ne vredjamo...

Funta tezine, odnosno pound je osnovna engleska/americka ili imperijalna mera za tezinu. Nase mere su metricke.
Jedna funta iznosi koliko si rekao (tacno toliko), ali se obelezava LB. Inace, skracenica je od libra i preuzeta je jos od Rimljana,
gde je iznosila nesto preko 320 gr. Otud i libras pondo, a oznacava zapravo dve stvari: libras je vaga sa tasovima, a pondo je funta, to smo apsolvirali.
Za libru sterlinga si dobio odgovor.
LBF je mera za silu i oznacava silu koju gravitacija vrsi na jednu funtu tezine, na povrsini zemlje, odatle i ime libra force, odnosno lbf...
Ovo za banane i pomorandze ne zavredjuje odgovor, al' lepo ti kaze Marke: ISTO. Libra i funta su ISTO.
Kad se u trgovini po imperijalnim merama oznacavaju cene na veliko, oznacavaju se OBE mere:

Fruit                      Units                 pesos   cents         at grocery
Banana                   Pound/Libra     275       11 cents      38 cents
Oranges (naranja)    Pound/Libra    275      11 cents     99 cents

Da nije bilo too many  :drinks:  :drinks:  :drinks: pre nego sto si poceo da prozivas Marketa?

 :taunt:
MPE

Van mreže shomi

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #19 poslato: 18, 06, 2009, 05:11:47 pre podne »
Pa momci u Srbiji vam je ovako.
Mera za sve i svakoga je evro od kako se pojavio i bez obzira što je najmladja jedninica svih načina odmeravanja i premeravanja niko nema dilemu oko toga da je najznačajnija.

 :lol:  :friends:  :good:

Kralju!
MPE

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #20 poslato: 18, 06, 2009, 08:46:41 pre podne »
Pa momci u Srbiji vam je ovako.
Mera za sve i svakoga je evro od kako se pojavio i bez obzira što je najmladja jedninica svih načina odmeravanja i premeravanja niko nema dilemu oko toga da je najznačajnija. Manite se libri u funti. Polovini nije jasno a drugu polovinu je baš briga. Dajte vi nama proračun kakav mamac bi bio primenjiv na ovaj vodostaj a da ga primeti nešto veće od peša.
Školska godina je završena i svi bi na odmor a ne pred table. Pustite mozak na "otavu" i zabavite se veslima, plivanjem i uživanjem.
A zorter bi trebao da vreme koje provodi kraj save potroši na šetnju i rekreaciju umešto što zamara svoj mozak pitanjima o tome gde je kraj kosmosa. :)
Davno je bilo to vreme kada se trebalo preslišavati pre sutrašnjeg pismenog.
Ili je u pitanju ona narodna - "Dokon pop i jariće krsti" .
Izvini ali sto posto sam siguran da ti ta toliko neophodna komparacija motora nije značajna u zivotu niti ćeš joj ikada naći praktičnu primenu.

e ovo ti je za medalju
 :drinks: :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #21 poslato: 18, 06, 2009, 09:23:35 pre podne »
Odgovoricu na ovaj nacin:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #22 poslato: 18, 06, 2009, 09:25:13 pre podne »
A onaj ko nema odgovor, ne treba ni da se javlja. Pozzzzz :good: :drinks:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #23 poslato: 18, 06, 2009, 10:17:56 pre podne »
mushu, ja sam pokusao samo da nadjem komparaciju izmedju malih motora od 100W i pente od 3,5-4 ks. Izgleda mi da im je snaga na vodi skoro ista. Pa se pitam da li bi (po prostoj racunici, mada nikad nije prosta), e-motor od 3kW imao efekat na vodi kao vanbrodski motor od 120ks (90kW), (posto je otprike odnos 1:30 u snazi iskazanoj u W). Posto sam slusao price da je isto 3kW elektromotora kao i 3kW penta. Siguran sam da je snaga e-motora od 3kW veca od snage T4 koji ima 4ks, t.j. 3 kW. Jer je mnogo lakse montirati, kao brodski, e-motor od 3 kW, nego od 120 ks. Bar je gabaritno manji, a agregat moze biti bilo gde na brodu. Jos ako je trofazni, ne treba ni kopca. Pa ne ugradjuju se dzaba u ogromne brodove i plovne sisteme. Recimo za platformu koju bih da gradim (u obliku katamarana, 8-9 metara duzine a 3,5-4 metra sirine) mi je lakse da nadjem e-motor od 1 kW nego brodski motor od 40 ks. A i ne bi bio u sistemu za oporezivanje jer je manji od 7,3kW. Agregat od 1kW nije skup, ne trosi mnogo i mislim da bi imao efekta, a e-motor moze da se montira pod uglom koji ima osovinski vod bez ikakvih problema. Cak ima i monofaznih e-motora koji mogu lako da menjaju smer. Jedino sto je kod trofaznih motora lako menjati brzinu a da ne gube snagu. Eto to su neka moja razmisljanja, pa sam zeleo da ih podelim sa vama koji nesto znate ili zelite da razgovarate na ovu temu.
Pozzzzzzz :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #24 poslato: 18, 06, 2009, 10:23:11 pre podne »
znam da je kw svugde isti , ali na svim youtube klipovima mi se cini da su el motori nekako jaci od obicnih...  znam da bi to bio perpertum mobile ali takav mi je utisak....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #25 poslato: 18, 06, 2009, 10:35:45 pre podne »
znam da je kw svugde isti , ali na svim youtube klipovima mi se cini da su el motori nekako jaci od obicnih...  znam da bi to bio perpertum mobile ali takav mi je utisak....

Kap, kolega s posla (inace profesionalni ronioc) je prosle godine radio u Egiptu i na Kaspijskom moru neke cevovode, i na pucinu ih je vozio sluzbeni katamaran pogonjen elektromotorom od 50 kW. Inace je to brod (video sam slike) koji prima 250 putnika, i ogroman je. Na snimku izgleda kao da ce svakog momenta da izglisira. Brzina za divljenje. Po njegovoj prici, u razgovoru sa ljudima koji ga voze, je da je mnogo ekonomicniji od obicnih motora, a i da im je snaga i velicina mnogo manja od motora koji bi morali da se ugrade a da brod ima iste performanse. Zato mislim da to ipak nije perpetummobile, vec da je to stvarnost. Samo kako to prilagoditi nasim uslovima i plateznoj moci. Pozzzzz :good: :drinks:

P.S.
Posto snaga jeste uvek ista (1W je uvek 1W), zato mislim da ovde presudnu ulogu ima obrni moment motora koji ide u korist elektromotora, pa zato i daju bolje rezultate.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #26 poslato: 18, 06, 2009, 12:28:50 posle podne »
zorter izgleda da si delimicno u pravu....

pogledaj ovaj link

http://www.westmarine.com/webapp/wcs/stores/servlet/producte/10001/-1/10001/265316/377%20710/0/electric%20motor/Primary%20Search/mode%20matchallpartial/0/0?N=377%20710&Ne=0&Ntt=electric%20motor&Ntk=Primary%20Search&Ntx=mode%20matchallpartial&Nao=0&Ns=0&keyword=electric%20motor&isLTokenURL=true&storeNum=5005&subdeptNum=10&classNum=820

    *  Input Power Watts, 400; Volts: 14.8
    * Output Power Watts: 175W (Comparable to 1 HP)
    * Static Thrust: 40lbf.
    * Integrated Battery: 300 Wh LIMA
    * LIMA Battery Life: Up to two hours
    * Prop Size: 12 x 10
    * Steering Type: Telescoping twist tiller
    * Gearing: F-R continuous, variable
    * Weight: Short Shaft—25lb.; Long Shaft—26.5lb.

e sad da li ovo znaci 175w kada se uporedi sa 1konjskom snagom ili to znaci da je ovih 175w u rangu 1 konjske snage


121 funta je 6 konja po njima



2kw elektricnog je 6hp benzinca

http://www.jamestowndistributors.com/userportal/show_product.do?pid=11643
« Poslednja izmena: 09, 03, 2010, 16:34:30 posle podne zorter »

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #27 poslato: 18, 06, 2009, 12:47:02 posle podne »

.......
2kw elektricnog je 6hp benzinca

http://www.jamestowndistributors.com/userportal/show_product.do?pid=11643


Upravo to i pricam: 6HP ili KS je ustvari 4,5kW, a on to postize sa elektromotorom od 2kW.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #28 poslato: 18, 06, 2009, 13:10:13 posle podne »
znaci agregat koji imam 0d 750 wati i stavim busilicu od 700w (220v) i imam 2hp nije losa fora za parkiranje :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #29 poslato: 18, 06, 2009, 13:18:05 posle podne »
znaci agregat koji imam 0d 750 wati i stavim busilicu od 700w (220v) i imam 2hp nije losa fora za parkiranje :)

Teoretski to bi moglo posto taj motor ima tiristorsku regulaciju brzine. E sad, koliko dugo taj motor moze da radi pod opterecenjem bez hladjenja ??? . Ako bi obezbedio dobro hladjenje i pravu elisu (nekako su mi cudnog oblika elise za e-motore), sigurno bi moglo da radi. Ali kombinacija "pravog" motora i izvora napajanja je sasvim ok. Pozzzz