Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58053 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #90 poslato: 18, 08, 2010, 00:38:12 pre podne »
O čemu pričam.

Onoga dana kad se budeš vratio sa Djerdapa sa tim elektro pogonom dočekujemo te sa pečenim volom na ražnju na Beloj Steni.

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #91 poslato: 18, 08, 2010, 00:41:06 pre podne »
Ljubac će da me natera na neplanirani put :)
Pazi, ne poznaješ me pa lako možeš da se bacis u trošak za tog vola :)

Prihvatam trošak vrlo rado i nadam se da neće biti uzaludan trošak.Škola se uvek plaća

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #92 poslato: 18, 08, 2010, 00:53:09 pre podne »
E pa prijatelju onda ovako. U četvrtak, 16 septembra ove godine ja te čekam na Beloj steni u 12 h. Krećemo do plaže Raj i vraćamo se u subotu. To je 160 km, skoro kao i do Djerdapa.
Ne moraš vola ali platićeš ručak negde.
Svedoka za ovo ima dovoljno :)

Dogovoreno,

A u medjuvremenu evo nešto za čitanje i kome je potrebno može da izvuče neke relacije

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #93 poslato: 18, 08, 2010, 01:02:06 pre podne »
I jedan elegantan način promene brzine elektromotora bez skupih kontrolera


i link koji bez obzira vredi pogledati

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/u-hrvatskoj-izumljen-supersportski-elektricni-auto.html
« Poslednja izmena: 18, 08, 2010, 01:26:12 pre podne ljubac »

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #94 poslato: 18, 08, 2010, 01:49:29 pre podne »
Samo jedan komentar.
Ljubac:
Pogledaj malo datum tog SAM-a. Mislim da ce ti sve biti jasno. Seti se koje smo (recimo) telefone tada koristili a koje sad.
Drug_igrutin:
Igrutine, mislim da si napravio lapsus (da nije u pitanju neznanje) kada si rekao da se stalni magneti koriste na rotoru.
NE, stalni magneti se koriste na STATORU a rotor moze biti samo od mekog metala tzv KAVEZNI i onda nema cetkice.
P.S.
Barba, ja sam skoro zavrsio onu prepravku Johnsona 4 na elektropogon. Kad sve bude zavrseno postavljam novu temu sa slikama pa ces videti kako to radi. Inace su optrebljeni oni motori sto mi je Dule dao od Kineskih TRITICO-a i upotrebljena su dva da bi imalo 500W (250W jedan). Probani su "na suvo" i rade. Jos samo da finisiram promenu smera i da sve to spakujem i ide na probu na plovilo. Ne brini, sve ce biti snimljeno i postavljeno ovde u novoj temi.
Pozdrav svim ucesnicima ove rasprave. :good: :drinks:

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #95 poslato: 18, 08, 2010, 02:02:35 pre podne »

Igrutine, mislim da si napravio lapsus (da nije u pitanju neznanje) kada si rekao da se stalni magneti koriste na rotoru.
NE, stalni magneti se koriste na STATORU a rotor moze biti samo od mekog metala tzv KAVEZNI i onda nema cetkice.


Nije lapsus Zortere - cisto neznanje  :)
Gledao sam ranije neke entuzijaste ( po netu) kako su pravili motore koje na rotoru imaju stalne magnete, a sekundar sa namotajima i preko struje u sekundaru regulisu brzinu. Zato sam ja to uzeo da tako treba da bude
Poz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #96 poslato: 18, 08, 2010, 02:57:27 pre podne »
E pa prijatelju onda ovako. U četvrtak, 16 septembra ove godine ja te čekam na Beloj steni u 12 h. Krećemo do plaže Raj i vraćamo se u subotu. To je 160 km, skoro kao i do Djerdapa.
Ne moraš vola ali platićeš ručak negde.
Svedoka za ovo ima dovoljno :)

tehnicki gledano trebas da se vratis na adu a ne na belu stenu :)

e sad o ovome sam ti danas pricao , (onih 10 stepenova voltaze) stim da sam ja imao genijalnu ideju da zabadem zice u celije a ovde momci to resise mnogo pametnije  :good:


Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #97 poslato: 18, 08, 2010, 13:50:15 posle podne »
Malo i o elektricnom glisiranju.

Evo o onome sto su mi pominjali o povlacenju struje.

"These substantial 100Kg motors can pull 2000A at 180V for drag race starts, but the 5-minute  ‘conservative’ rating is 66KW. Running at high speed the motor takes about 400A at 90V, and at slow speeds around 140A at 30V."

Ovaj motor povlaci 360KW da bi camac izglisirao, a kasnije povlaci 36kW. To je deset puta !????

Inace ovaj gliser ima autonomiju glisiranja par sati, a lagane voznje ceo dan.

"Used this way the boat will run for a few hours including 8-12 ski runs before recharging. Used for cruising at low speeds, it will run all day."

Ceo clanak ovde.

http://www.marineclassics.co.uk/fastelectricboat.html
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #98 poslato: 18, 08, 2010, 14:04:13 posle podne »

Sve u svemu neće koštati više od 3000 evra, i to samo zato što sam sve radio duplo zbog dvostrukog pogona.
Yamaha 25 hp košta 5700. I svi se oduševe i kažu da nije skupo. A za te pare možeš da kupiš polovnu dvotaktnu i 5000 litara benzina koji bi potrajao minimum 5 godina. Gde je tu računica?
Ja to svima pricam ali me niko ne slusa.....

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #99 poslato: 18, 08, 2010, 14:34:55 posle podne »
mislim da je dule na pravom putu...
neki ljudi u komsiluku su to resili ovako... ispostavilo se da je pola evropskog trzista vec porucilo ovo plovilo...
http://www.greenlinehybrid.com/?id_g=h



Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #100 poslato: 18, 08, 2010, 15:37:34 posle podne »
Danas sam pokazao drugu ovu temu, On je vlasnik onog sea ray-a bez motora i z noge....
Hteli smo da prepravljamo na vanbrodski pa shvatili da opet nista necemo dobiti....
Pa smo dosli na ovu ideju da ubaci elektro pogon u njega... :)
Cena motora 135 hp i z noge je oko 3000-3500 e .
Zanima me da li bi mogla da se izbegne z noga na njemu uz elektro pogon?

@Dule
Koliko sam razumeo , Vi ste sa jednim el. motorom od 7.5 kw ,isli kao da imate 60 hp vanbrodski?
Ako sam dobro razumeo, gliser bi mogao da pokrece jedan motor od 10 ili 15 kw?
Hvala

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #101 poslato: 18, 08, 2010, 22:03:10 posle podne »
Samo jedan komentar.
Ljubac:
Pogledaj malo datum tog SAM-a. Mislim da ce ti sve biti jasno. Seti se koje smo (recimo) telefone tada koristili a koje sad.

Pa da je bilo koja oblast se razvijala kao telekomunikacije ili elektronika uopšte mi bi sad sa litrom vode prelazili 1000km tako da poredjenje ne stoji.

Pogledaj koje akumulatore koristi taju fića.Iste takve možeš kupiti i sada.

A možda bi pokušao da me ubediš da su sadašnji olovni akumulatori kvalitetniji od ondašnjih.


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #102 poslato: 18, 08, 2010, 22:12:53 posle podne »
Nego da se vratim ja svom poslu :)
...
Sve se menja sistemom - izvuci pregorelo - ubodi novo i nastavi dalje
:) Nema "gde mi je ključ 13?" "Daj mi onaj veći šrafciger" "šraf se zalomio" ...



Dule, imate li Vi duše?

Čitam ja ove poruke i uživam u Vašoj radosti i uspehu al' izjedoše me pakost i zavist ljuta.
Pa, šta da radimo mi koji ovako nešto ne znamo i ne možemo da uradimo?

Ljudi, pa zar niko osim mene neće da se pobuni?

Pa pogledajte šta on piše: "gde mi je ključ 13?" "Daj mi onaj veći šrafciger" "šraf se zalomio" - što je mnogo - mnogo je! Nema smisla... :drinks:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #103 poslato: 18, 08, 2010, 23:45:55 posle podne »
............
Zorter, majstor koji mi radi baterije mi je nabavio "regulator broja obrtaja motora". Pa to je bre običan klizni potenciometar kao na skretnicama za muziku. 50 kilooma.....

Dule, ako je obican potenciometar onda je on zicani (reostat) i on se greje po opterecenju i naravno time proizvodi gubitke. Regulacija se danas radi pomocu tranzistora ili tiristora i to je ono sto nasi kazu "pametna" regulacija. Ne greje se (naravno ako je dimenzionisana po potrebama), ne trosi energiju sama za sebe i veoma lako i "meko" regulise napon a time i broj obrtaja. Tako se nekad radilo ali posto smanjenjem napona na taj nacin se u pokretanju ide sa malim naponom automatski je i snaga smanjena. Regulatori novije generacuje mogu da pokrenu motor od "0" do cak 3 puta veceg broja obrtaja od nazivnog a da se pri tom ne gubi ni snaga ni obrtni moment motora.
Ali u svakom slucaju postavi to sto imas i nema brige. Kad je tako godinama radilo u fabrikama, radice i kod tebe.
 :good: :good: :good:

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #104 poslato: 18, 08, 2010, 23:56:05 posle podne »
Samo jedan komentar.
Ljubac:
Pogledaj malo datum tog SAM-a. Mislim da ce ti sve biti jasno. Seti se koje smo (recimo) telefone tada koristili a koje sad.

Pa da je bilo koja oblast se razvijala kao telekomunikacije ili elektronika uopšte mi bi sad sa litrom vode prelazili 1000km tako da poredjenje ne stoji.

Pogledaj koje akumulatore koristi taju fića.Iste takve možeš kupiti i sada.

A možda bi pokušao da me ubediš da su sadašnji olovni akumulatori kvalitetniji od ondašnjih.
Pa Ljubac ovaj put silno grešiš. Ili nećeš da priznaš istinu.
To što su akumulatori istog oblika ne znači da su istog kapaciteta i da rade na isti način. Čak im je i unutrašnjost vrlo različita.
To što u radnjama ima samo jedna vrsta (najgora, koja se radi u zastarelim fabrikama zastarelom tehnologijom ) nikako ne znači da ne možeš da kupiš i kvalitetniji ili kvalitetan pa čak i vrhunski akumulator.
Siromašno smo tržište pa nam je i servirana roba prema džepu.
Ista je situacija i sa odećom, obućom, nameštajem, tepisima, prozorima...

Zort, govorimo o olovnim akumulatorima.Znam ja i za druge tipove akumulatora mogo bih elaborat da napišem.
Pa koliko juče sam demontirao akumulatore(stacionarne) iz 1975 godine.Nećes verovati ali 90% ćelija je ispravno.prosto mi žao da ih fiknem na otpad.Oćeš da ti slikam NiCd baterije Krušikove (12v/30Ah)iz 77 godine.Nećeš verovati ali su ispravne.Daj mi neki akumulator iz vrhunskih fabrika sa vrhunskim tehnologijama a da su stariji od 5-6 godina.

Pa ja i pričam sve vreme o tome kakvo smo tržište.Tesla elektromobil pokreću litijum-jonske batterije kapaciteta ekvivalentno ako se nevaram 6900 baterija koje se koriste u laptopovima.To košta brate više nego bilo koji naš (forumaški)brod ili barem od velike većine.Nekažem ja da elektro pogon plovila nemože nego samo kažem da je u sadašnjoj situaciji neisplativo.

a sad ovo
Pogledaj onaj link sa HRT iz mog posta.
Ja se sećam njegovog prvog posta sa jednog HR foruma još pre skoro 2 godine.Čak je kao i ti otvorio temu koja je glasila:    "BMW EV - moj projekt"

I on je u prvom postu postavio ista pitanja kao i ti u ovoj temi.Mnogi su se javljali u toj temi sa korisnim savetima.A bogami bilo je i skeptika i podjebača.I vidi sad,posle 18 meseci.

Stoga zorter furaj,razvijaj temu.Biće svakavih predloga.Možda i mi budemo na dnevniku za jedno 2 godine.

A da ne bude da sam neko gundjalo i opozicija pored ručka kad se Dule vrati sa Rajske plaže mogu da ponudim i pomoć u realizaciji njegovog eletro prvenca koliko god mogu(a kad je struja u pitanju mogu podosta)