Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58324 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #60 poslato: 16, 08, 2010, 16:38:19 posle podne »
Mora neko biti i kontras!!! :diablo:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #61 poslato: 16, 08, 2010, 18:24:56 posle podne »
Ne to nije tacno, sa DMB-om ne bi nista dobio. Efikasnost motora sa klasicnim pogonom je svega 15%, a efikasnost elektromotora je 50%. to znaci da je odnos motora 1:3,3. Tj elektromotor od 30kW moze da zameni ovog dizelasa od 135KS. Stos je sto je Duletova ideja da umesto elektromotora od 30kW za pocetak koristi samo EM od 15kW, sa ociglednim planom upgrade-a na 30 kW. Inace High Torque motori mogu da isporuce  i do 2.5 puta vise snage pri kretanju uz tok, u odnosu na klasicne SUS motore, tako da mislim da ce imati vecu brzinu uz nabujali Dunav sa trenutno planiranih 15kW.

Drugi deo price vezan za generisanje struje je problematican iz razloga sto hoce da izbaci baterije iz sistema pogona motora. Taj deo je skakljiv. Ali na osnovu informacija sa neta, to jeste moguce. E sad smrad nafte i rezervoar ce ostati, ali ce potrosnja biti manja.

Evo ovde osnovnih sema i osnovnih objasnjenja rada elektromotora. Dat je i neki dijagram brzina kretanja.

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=4845.msg53931;topicseen#msg53931

A evo i objasnjenja mojih nedoumica (donekle, a iskopacemo jos) Power output elektromotora je oko 30% manji od power inputa.

Pogledajte tabelu na:

http://www.electricboats.co.uk/motor.html

Generalno za trenutno kretanje moje pasare dovoljan bi bio elektromotor od svega 1.6 kW. Inace nov elektromotro Sever od 2kW moze da se nadje za 100 evra, polovan vec od 50e.
« Poslednja izmena: 16, 08, 2010, 18:36:56 posle podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #62 poslato: 16, 08, 2010, 20:52:54 posle podne »
Dule, to sto pricas je sve u skladu sa informacijama koje kruze netom. Jos nisam do kraja shvatio sistem, ali i ovo sto sam saznao za dva dana je ekstra, a ti vecinu stvari potvrdjues prakticno.

Ako sam dobro shvatio ti trenutno jedan elektromotor od 7.5 kW vezujes za stari reduktor. Upravo je reduktor naveden kao jedan od glavnih uzrocnika gubitka snage klasicnih motora i svuda se navodi da se on obavezno izbegava u radu sa elektromotorom. Sad meni tu nije jasno kako to moze da funcionise bez korigovanja broja obrtaja.

Interesuje me koji je opseg broj obrtaja tog motora koji koristis i koji je to motor uopste (DC ili AC  sinhroni ili asinhroni) i cime ga trenutno napajas?

Druga stvar koja je osnova rada ovog sistema, a ti je ne koristis je odgovarajuca elisa. Ako dobro shvatam, treba ti velika "spora" elisa koju ce DC elektromotor bez problema terati. Kad je nabavis i direktno spojis, kako si planirao, rezultati ce biti mnogo bolji. Ali ono sto sam nasao do sada jeste da su svi ovi pogoni limitirani na 5-6 cvorova tj. ~10 km/h, a to si imao i do sada. Pretpostavljam da je to ustvari ogranicenje tih "sporih" elisa. 

Dule, na ovom nivou znajnja, ne bih se slozio da ce ti za pogon biti dovoljna kantica goriva, ali sigurno ces imati znacajnu ustedu jer ce tih 100HP u SUS-u generatora, raditi na optimalnom rezimu i uz minimalne gubitke u odnosu na sadasnji motor od 135HP. 
 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #63 poslato: 16, 08, 2010, 21:15:31 posle podne »
posle danasnjeg razgovora telefonom zamislio sam se...

che je bio predvidjen za unutrasnji motore, nisam nikada pomisljao da ga stavljam jer bi mi zauzeo veci deo kabine...

ako bih sada stavljao el pogon to znaci da bih znacajnije manje prostora koristio za tu pricu a taj agregat i mogu da smestim i u pramac ...

znaci cela investicija (bez akumulatora ) je ispod 1000 evra ?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #64 poslato: 16, 08, 2010, 21:35:59 posle podne »
.......
U ta tri sata ja mogu na svaki sat da palim agregat po pola sata pri čemu će alternator nadoknaditi potrošenu struju. Uz pomoć ispravljača, naravno.
......

Dule za alternator ne treba ispravljac. :nono:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #65 poslato: 16, 08, 2010, 22:03:49 posle podne »
E da, za struju iz generatora treba, ali i on ima gubitke. A ako sve ostale potrosace koji ti trebaju (frizider, TV, klima ......) koristis na 220V, sporet (a mozda i frizidar) na plin, alternator koristi samo za dopunjavanje akumulatora, tako ces izbeci potrebu za ispravljacem.
 :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #66 poslato: 16, 08, 2010, 22:11:30 posle podne »
Nisi me razumeo. Ispravljac, ne da je obavezan, vec je pozeljan i rezervni, i mora biti na plovilu. Treba pokusati ne upotrebljavati ga sa agragatom, ako je moguce, kad vec ima alternator.
 :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #67 poslato: 16, 08, 2010, 22:12:57 posle podne »
Pa sta reci. 3 sata autonomije je fenomenalno. Ovim ces resiti sijaset trenutnih problema, a imaces cari jedrenja bez neophodnog vetra i jedara.  :)
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #68 poslato: 16, 08, 2010, 22:18:23 posle podne »

Kap.. šta čekaš?

zimu , tada cemo imati vec sve rezultate a i slabije ce se ploviti , zbog posla i obaveza ove godine sam slabo plovio pa sada gledam da nadoknadim ... a onda natenane postavim sve sto treba stiim da cu staviti jos dve ploce od 120w sto bi mi ukupno dalo oko 20 ampera na sat ili dnevno oko 200 ampera u akumualtorima :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #69 poslato: 16, 08, 2010, 22:19:59 posle podne »
znam to, ali elektičar koji mi to vezuje tvrdi da neće biti smetnje, da su to novi "pametni" punjači...
Alternator će biti dovoljan za dopunu akumulatora u toku vožnje. Bar tako mislim.
Ja pokušavam da napravim sistem da mogu da na e pogon idem do djerdapa bez problema ali i da se svakodnevno krećem u lokalu. Na pecanje, do Baričke, do Malih voda...
I tražim optimum. Da ne bude 2t akumulatora, da se ne troši puno goriva...
I hoću da sve radi "na dugme" a ne da svaki čas praspajam i spajam :)


Slazem se u potpunosti. Tako treba. Sve na dugme. :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #70 poslato: 16, 08, 2010, 22:28:34 posle podne »
Mislim da moze i to da se iskoristi postojeci regulator, ali ne mogu reci sa sigurnoscu dok ne vidim. Nego sam ja vec razmisljao na tu temu ali sa dva potenciometra zbog komandi na platformi.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #71 poslato: 16, 08, 2010, 22:32:48 posle podne »
A trebalo bi.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #72 poslato: 16, 08, 2010, 22:58:25 posle podne »
Aj Dule sa srećom, a ako sve bude kako treba ne bi bilo loše da se i medijski proprati bar u nekom časopisu ili nekoj emisiji.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #73 poslato: 16, 08, 2010, 23:00:05 posle podne »
Ma ovde je glavni fazon sto ti 3 sata mozes da plovis u skoro pa apsolutnoj tisini i uzivas samo u zvuku secenja vode. To je bre potpuno nova dimenzija plovidbe. Uvece ga samo ustekas u struju ili ukljucis zvucno izolovani agregat.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #74 poslato: 17, 08, 2010, 00:33:50 pre podne »
Dule drago mi je da su probe bile uspesne i da se sav trud isplatio!