Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58312 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #45 poslato: 15, 08, 2010, 14:36:34 posle podne »
Barba, nama potrebe za pauzama jer se napon sa generatora odmah ispravlja i "salje" na motor (naravno ako su istog napona). Baterije, u ovom slucaju sluze samo da ima rezervne energije ili da voznja bude bezsumna. Zato je pozeljno imati motore istog napona kao napon koji daje agregat/generator.
Koliko sam ja razumeo, nije poenta u ustedi goriva, vec u ustedi na registraciji/porezu, a taj novac preusmeriti na gorivo.
Po meni, (a ne mora da znaci da sam u pravu), najbolja kombinacija je trofazni elektromotor, jer se lako menja smer pa se tim gubi potreba za kopcom (ali ne i za reduktorom), za akumulatorima koji su takodje skupi i imaju vek trajanja, (svakih 5-6 godina kupovina nove garniture), a i trofazne bezsumne agregate je lako naci jer ih ima u serijskoj proizvodnji.
 :good: :drinks:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #46 poslato: 15, 08, 2010, 15:38:31 posle podne »
Cekaj bre zorter, ako je agregat 5.5 KW, a EMotor 10 KW, kako to moze da se uveze bez skladistenja energije?

Inace, ako je ideja samo da se preveslaju dahije to itekako ima smisla. Kazes da punis bateriiu na solarnu plocu ili na uticnicu i teraj. A ako pitaju u cemu je smisao da je autonomija samo 20 min. ti im lepo objasnis da to nije njihov problem i da nema zakona o autonomiji plovila. prc...  :taunt: 

Ima tu jos jedna stvar. Dule puno prelazi svojim camcem, pa se moze desiti da gorivo potroseno u agregatu, na godisnjem nivou, bude skuplje od poreza i goriva za sadasnji pogon. Da ne bude skuplja dara nego mera.
 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #47 poslato: 15, 08, 2010, 16:15:50 posle podne »
Barba, ja nisam govorio o Dulovoj kombinaciji vec uopsteno, kao principu. Naravno da ne moze generator manji od motora. Cak, sta vise, pozeljno je da generator bude bar 20% vece snage od motora da se ne bi pregrejavao. Uvek je dobro imati rezerve snage.
Koliko sam ja razumeo Dule planira SUS motor od 10HP (7,5kW) da pogoni generator od 15kW, a koristice elektromotor od 10kW za pogon ladje. Sve ovo pije vodu i kao kombinacija ima smisla, ali samo kao kombinacija. Snaga SUS motora sa potrosnjom od 1,5L goriva i  generatora od 15kW mi je nesto nelogicno. Licno mislim da je nemoguce sa potrosnjom 1,5L goriva na 10 HP pogoniti generator od 15kW i na njemu dobiti punu snagu u opterecenju. Mozda je 15L goriva u pitanju a ne 1,5L. Negde mu se verovatno potkrala greska, ili u kucanju ili u nekom podatku na netu gde je trazio podatke. A mozda je u pitanju kombinacija istovremenog rada generatora i baterija. U celoj ovoj kombinaciji fali jedan logican detalj pa da sve bude OK. No, to cemo resiti kad se Dule javi.
Pozzzzz :good: :drinks:

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #48 poslato: 15, 08, 2010, 17:34:53 posle podne »
Disel motor recimo Lombardini LDA450-10 ks troši 1.7 l/h na 3000 o/min. a LDA 515-12 ks na 3000 o/min troši 1.9 l/h. Ove informacije su tačne ali da li može da gura agragat od 15 KW to ne znam ali verujem da Dule ne priča napamet. Još nešto ovi motori su sa vazdušnim hladjenjem i imaju protok vazduha 9000 l/h na 3000 o/min pa je neophodno dovesti hladan vazduh u prostor u kome se nalaze tako da od dobre zvučne izolacije skoro da nema ništa. Sad videh da 15 kw agregat ima motor od 26 ks na 3600 o/min. Dule

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #49 poslato: 15, 08, 2010, 18:24:58 posle podne »
Evo linka ka jednom 15 KW generatoru. Potrosnja je 1.6 galona na sat za 1/2 opterecenja. Ajd da pretpostavimo da bi bila 2 galona na 2/3 (10KW) i da damo malo preticanja, potrosnja je 8 l/h. Mnogo bolje nego sadasnjih 15 l/h i nema poreza.

http://www.generatorjoe.net/zGNPR-015T103.html

Samo da nam Dule jos kaze kolika je snaga njegovog sadasnjeg motora i da li je elektromotor od 10KW dostojna zamena, jer meni i dalje ne stima varijanta da mehanicku energiju pretvorimo u elektricnu, pa tu elektricnu vratimo u mehanicku i dobijemo mnogo bolje karakteristike, tj. vise energije!? Ali ko zna struja je to, brza je i mrzi seljake.  :)

Generalno, ako ovo ovako funkcionise ladja sa EM od 10 KW bi trosila 8 l/h na punom gasu, imali bi ogromnu rezervu snage za punjenje akumulatora i ostale potrosace (doduse uz povecanje potrosnje ali OK) i ne bi bila u poreznoj kategoriji. Fenomenalno. Jas samo da u utorak i strucnjaci potvrde da je ovo na ovaj nacin moguce i olala, eto meni mogucnosti da ipak plovim ladjom od 8-9 m. 
« Poslednja izmena: 15, 08, 2010, 19:02:22 posle podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #50 poslato: 15, 08, 2010, 19:40:34 posle podne »
Barba e sad si dosao na ono pravo. Upravo je tako. Sad je i potrosnja goriva logicna. Inace je Dule imao dva dizel motora po 135 HP. Ali, koristio je uglavnom samo jedan jer mu nije bilo potrebno da glisira. Za deplasmansku voznju je dovoljan jedan, i trosio je 15L nafte (dizela) na sat, a mogao je da predje 15km. To isto sada dobija sa 8L a snaga motora je 10kW. E sad, u poreskoj olaksici je to: za dizelasa je trebalo da plati 138.000 din a za ellektro treba 15000 din.
Ogromna razlika moras priznati.
A sto se snage elktromotora tice, ovde ne igra ulogu snaga vec obrtni moment motora a on je u korist elektromotora.
Rekoh vec, zato su i zeleznice presle sa dizel na elektro vucu.
 :good: :good: :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #51 poslato: 15, 08, 2010, 21:29:20 posle podne »
 :good: :good: :good:
Ma nisi ti nikakav pop, vec covek koji zna sta hoce i sta moze.
 :good: :drinks: :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #52 poslato: 15, 08, 2010, 21:40:27 posle podne »
Mislim da necu biti neskroman ako kazem da sam (mozda jedini) znao rezultat poduhvata.
 :good: RESPECT  :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #53 poslato: 15, 08, 2010, 22:50:44 posle podne »
dule cekam rezultate exploatacije i u novu ladju stavljam el motor  :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #54 poslato: 16, 08, 2010, 00:44:15 pre podne »
Bravo Dule, ako sam dobro shvatio, na osnovu testa, cenis da ce elektromotor od 15KW, tj. dva od 7.5 KW terati Azimuta 5 km/h uz Dunav. To jeste super. Kolika ti je sadasnja brzina sa ovih 135HP, cisto da imamo neki odnos snaga.

Ja planiram da, ako ostanem u Srbiji, pravim ladju od 8-9m, a mislio sam da je pogonim sa 40 HP vanbrodskim motorom. Ti rece da si sa 7.5 KW dobio iste rezultate kao sa 60 HP vanbrodskim. To znaci da bih ja komotno mogao da idem na 5.5 KW. Isti onaj motor koji je ugradjen u peglicu sa onog hrvatskog foruma. 5.5 KW bih bez problema onda mogao da napajam pominjanim jednocilindricnim agregatom. Gledajuci slicne agregate po netu, gde je kategorisana potrosnja za puno opterecenje i 1/2 opterecenja, cenim da je njegova potrosnja oko 3-4 l/h za puno opterecenje. Imao bi i lepu rezervu snage od 2.5 KW. Extra, cak mi ne treba ni veliki rezervoar.


A zorter bi trebao da vreme koje provodi kraj save potroši na šetnju i rekreaciju umešto što zamara svoj mozak pitanjima o tome gde je kraj kosmosa. :)
Davno je bilo to vreme kada se trebalo preslišavati pre sutrašnjeg pismenog.
Ili je u pitanju ona narodna - "Dokon pop i jariće krsti" .
Izvini ali sto posto sam siguran da ti ta toliko neophodna komparacija motora nije značajna u zivotu niti ćeš joj ikada naći praktičnu primenu.

Boga mi Dule, opasno si se ogresio o Zortera...  :) :) :drinks:

Za ovu primenu motora bravo Dule u svakom slucaju, ali bravo i Zorter.  :friends:
« Poslednja izmena: 16, 08, 2010, 01:10:12 pre podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #55 poslato: 16, 08, 2010, 03:16:55 pre podne »
Da je to moguce, mogli bi da razbucamo bilo koji vanbrodski motor od 10HP, vezemo ga za generator i dobijemo 7.5 KW, za generator vezemo elektromotor od 7.5 KW, a za njega elisu. I sta? Imamo pogon koji je pandam motoru od 60 HP. Da li to ima smisla.


   
« Poslednja izmena: 16, 08, 2010, 16:05:12 posle podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #56 poslato: 16, 08, 2010, 10:57:28 pre podne »
............
Za ovu primenu motora bravo Dule u svakom slucaju, ali bravo i Zorter.  :friends:

Hvala Barba, drago mi je da sam bar nekog uverio da ovo sve moze. A posle ovoga sa Dulom mislim da ce ih biti jos!!! :good: :drinks:

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #57 poslato: 16, 08, 2010, 13:20:34 posle podne »
Bice , bice
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #58 poslato: 16, 08, 2010, 16:27:43 posle podne »
posto od duletove prvobitne  ideje  da se izbegne porez i smrad nafte ( tegljenje iste) ostade samo pola(porez)
neznam cemu svrha tih elektromotora kad bi dva dmb motora terala camac sigurno brze od 5kmh a trosila bi 10X manje od dosadasnjih i verovatno manje i od agregata :)

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #59 poslato: 16, 08, 2010, 16:33:09 posle podne »
posto od duletove prvobitne  ideje  da se izbegne porez i smrad nafte ( tegljenje iste) ostade samo pola(porez)
neznam cemu svrha tih elektromotora kad bi dva dmb motora terala camac sigurno brze od 5kmh a trosila bi 10X manje od dosadasnjih i verovatno manje i od agregata :)
Uze mi reč iz usta :)