Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58323 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #120 poslato: 19, 08, 2010, 23:06:34 posle podne »
Evo par analiza koje ce pomiriti entuzijaste i skeptike. Generalno i jedni i drugi su u pravu.

Za pocetak evo kako to rade profesionalci.

http://www.minnkotamotors.com/products/trolling_motors/electric_outboard/edrive.aspx

Dakle ono sto prvo upada u oci jeste da je elektromotor direktno vezan za posebno dizajniranu elisu i da je pod vodom. Znaci nema nikakvih mehanickih gubitaka i verovatno opasnosti od pregrevanja samog motora, a posebno dizajnirana elisa ima znacajno veci koeficijent iskoriscenja od klasicne elise.
Sve u ovom sistemu se svodi na smanjenje gubitaka.

http://www.torqeedo.com/en/hn/background-knowledge/motor-and-power-electronics.html
http://www.minnkotamotors.com/advantage/freshwater.aspx?sectionID=8

Ono sto je intersantno jeste da se podaci proizvodjaca slazu sa svim iznetim tezama, i za i protiv. Prethodno sam pisao da bi za pogon moje pasare bila dovoljna snaga od 800W, a posto sada znamo da je efikasnost elektromotora 50%, bio bi neophodan elektromotor od 1.6 kW. Evo sta kazu profesionalci:

http://www.torqeedo.com/en/hn/products/cruise/technical-data-measures.html

Elektromotor ulazne snage od 2kW koji radi na max 1020 rpm, obezbedice pogon snage 900W, tj. potisak od 121lbs, a sto je pandam vanbrodskom motoru od 6HP. Zapanjujuce poklapanje informacija sa amaterskih i proizvodjackih sajtova i mojih pretpostavki, zar ne.

A sada pogledajmo zasto su skeptici u pravu kada kazu da je to budalastina go green trenda.
Prva stvar je sto Yamaha na svoj elektromotor daje dve godine garancije, ali je druge godine koriscenja garancija limited. Ocigledno je da se tada ocekuje poseta servisu. Mozda je to ona prica o cetkicama, a mozda ocekuju jos neke probleme.

Druga stvar, pogledajmo autonomiju, brzinu i radijus kretanja za camac od 2.6 tona i za camac od 0.75 tona

http://www.torqeedo.com/en/hn/products/cruise/range.html

Zapanjujuce, gotovo identicna brzina, radijus i autonomija. Pogledajmo sad potrosnju ovih motorcica, pri maksimalnom opterecenju pri brzini od 4.9 mph (cvorova), autonomija je svega 2 sata (elektromotor od od 4kW, baterija od ogromnih 4.8 kWh). Upravo odnos koji su pominjali oni moji strucnjaci koje ste ispljuvali. Medjutim, ako brzinu smanjite na 2.6 cvorova (a to je Duletovih 4.8 km/h), autonomija skace na neverovatnih 16.5 sati, a na 1.5 cvorova (2.7 km/h) na jos neverovatnijih 110 sati. Sada mi recite kojom se brzinom krecu elektricni vozici po keju i viljuskari.

ZAKLJUCAK:

Na malim camcima ovaj sistem nije posebno upotrebljiv, ako je koriscenje SUS vanbrodskih motora dozvoljeno. Da bi ste se 2 sata kretali brzinom od 5 cvorova potrebna vam je baterija od 4.8kWh. Ajd da kazemo da je radni napon 12V, potrebna vam je baterija od 400 Ah. Cisto radi poredjenja 8-10 automobilskih akumulatora, na camcu od 750kg !? To je jednostavno besmisleno.

A zasto su mi ovi moji strucnjaci rekli da se to isplati na motorima male snage?

http://www.torqeedo.com/en/hn/products/travel-503-1003/range.html

Ovde imamo bateriju od 300Wh ili za napon od 12V, 25Ah. To je duplo manje od automobilskog akumulatora, opet kazem cisto radi poredjenja. Autonomija je od 45 minuta do 6 sati za opseg brzina od 1.5 - 4 cvora (2.7-7.2 km/h). E to ima smisla.

Na velikim camcima, ako idemo istom logikom, koristimo jaci motor, ali za iste brzine, sto i jeste Duletova ideja, takodje cemo imati relativno malu potrosnju u odnosu na masu plovila, Duletovih 15kW. Baterija ce biti mnoooogo veca, fenomenalnih 18kWh za dva sata voznje brzinom od 5 cvorova. Opet radi poredjenja, na 12 V je to 1500 Ah, ili oko 30 automobilskih akumulatora, ali na velikom camcu ima mesta za smestaj tolikih baterija i s obzirom na porez i potrosnju konvencionalnog pogona, to verovatno ima smisla.

NOTE 1: Poredjenje sa automobilskim akumulatorima je dato samo iz razloga da se stekne utisak velicine to energetskog rezervoara. Sada znamo i da se tu koriste te trakcione baterije.

NOTE 2: Svi ovi podaci su od proizvodjaca motora, tako da stvar moze da bude samo gora. Ne treba napominjati da je na razvoju ovih motora radio tim strucnjaka i da je proizvodna linija projektovana za ovaj posao. Elektromotori nabudzeni na noge nekih starih vanbrodskih motora ili neke poludivlje reduktore, sa potpuno neodgovarajucm elisom ce imati katastrofalno manje iskoriscenje.

NOTE 3: Ovi motori su projektovani za ovaj opseg opterecenja i za ovaj broj obrtaja kako bi imali prihvatljivu efikasnost. DIY varijante ili sto bi mi rekli skarabudz varijante sa motorima projektovanim za neki drugi opseg rada ce takodje imati mnogo manju efikasnost. 
 

 Drugim recima, bravo Dule, udenuo si se bas u taj mali opseg u kom citava prica itekako ima smisla i po zahtevanoj brzini i po velicini plovila.
 




« Poslednja izmena: 19, 08, 2010, 23:46:42 posle podne Barba »
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #121 poslato: 19, 08, 2010, 23:32:25 posle podne »
Slazem se sa ovim sto si rekao sem za autonomiju. Ti to samo pretpostavljas. Vidis primer iznad, dovoljno je mozda da smanjis brzinu za samo jedan cvor, pa da imas autonomiju mozda i do 30 sati. Stos je sto nemamo dijagrame tog motora, pa da unapred znamo. To ima smisla za plovidbu nizvodno samo tako. Prakticno ces da bateriju zestoko srces samo pri plovidbi uz tok.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #122 poslato: 19, 08, 2010, 23:38:31 posle podne »
Ima jos jedna interesantna stvar koju bi mogao da prostudiras. Moze da se desi da sa dva motora imas manju potrosnju nego sa jednim, naravno za istu brzinu. Samo je pitanje koja je oblast rada tih motora.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #123 poslato: 19, 08, 2010, 23:52:01 posle podne »
Da pogresio sam u pisanju, oni koriste integrisanu bateriju 29.6 V / 10 Ah, to je pandam 12V / 25 Ah. Racunao sam akumulator 55Ah, kao primer. I to je bas to. Ti se vozis pet sati i ne ispraznis bateriju.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #124 poslato: 20, 08, 2010, 00:01:11 pre podne »
Pa sta ce nam dijagrami kad ces ti uraditi praktican test i potvrditi ga kroz eksploataciju.

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #125 poslato: 20, 08, 2010, 00:01:51 pre podne »
jebes ti motor koji se necuje

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #126 poslato: 20, 08, 2010, 00:03:04 pre podne »
A ti kupi onda tranzistor i nemoj da podesis stanicu, pa uzivaj ko covek.  :) :)
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #127 poslato: 20, 08, 2010, 01:02:03 pre podne »
ako dovuces GPS signal do racunara sa jedne strane a sa druge strane imas komande a levo desno napred nazad...

samo si jedan mali software daleko od autopilota.... naravno trebace tu dosta prepravki bugova ali nista strasno.,.



e danas sam bio da pokupim neku robu i zamolim ljude da mi malo pokazu njihove viljuskare za koje znam da rade 24/7 radi se o jednoj velikoj firmi koja ih stalno koristi ...

evo par slika , nisam imao vremena jer je bila guzva da postavim dodatna pitanja ali sledeci put hocu ...

e sad pitanje za duleta , dule pogledaj slike da li se ovi bateri pakovi ovako postavljaju i kod tebe ? to jest da li ja mogu da ih rasporedim prema prostoru ili ne ? recimo da ih stavim u jednu liniju tako da idu celom duzinom broda (da ne stoje ovako napakovani?

da li stvarno toliko debeli kablovi kao ovi na slici ?



Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #128 poslato: 20, 08, 2010, 01:06:27 pre podne »
e sad pitanje ... za duleta i barbu:

da li ce tri motora od po 4kw  (ukupno 12kw) voziti istom brzinom kao dva motora od po 4kw (ukupno 8kw) ali sa manjom potrosnjom baterija ?


pitanje za duleta :

Dule kako kontrolises ispraznjenost baterija ?


Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #129 poslato: 20, 08, 2010, 02:11:19 pre podne »
To je sustina cele price. Kompromis brzine obrtaja motora u odnosu na potrosnju. Zato i ne mogu da se postignu velike brzine camca, sa prihvatljivom autonomijom. Bar za sada ne mogu. Ali mozda vec sledece godine... 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #130 poslato: 20, 08, 2010, 02:22:19 pre podne »
treci sam mislio kao Z nogu za upravljanje , kod mene na camcu krma je podeljena u tri identicna dela, srednji deo je naravno za stapove za pecanje...ja bih u taj srednji (uz prepravku korita stavio Z nogu i tako resio problem upravljanja

brizina koja mi je bitna je oko 6 cvorova uzvodno ...

samo da napomenem pa se vracam u temu za to ...  MISLIM DA SU ELISE JAKO BITNE I DA MOGU DA ZEZNU CELU STVAR

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #131 poslato: 20, 08, 2010, 02:41:27 pre podne »
:-)))

Pa upravo se o tome radi, to za sada ne moze. Mozes da dobijes do 5 cvorova i to u stajacoj vodi. Naravno da bi autonomija imala smisla. Sve preko toga dize potrosnju u nebesa. Pogledaj linkove u ovom mom dugackom postu na 5. strani. Tu imas i citavu pricu o elisama.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #132 poslato: 20, 08, 2010, 03:01:22 pre podne »
kod deplasamanaca brzina je ogranicena duzinom korita ....

.... ond aje brzina ogranicena duzinom broda , sto ce reci da nije 5 cvorova vec brizna:duzina ?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #133 poslato: 20, 08, 2010, 21:41:05 posle podne »
Snaga................45kW
Brzina.................42km/h
Baterije...............50kWh

« Poslednja izmena: 20, 08, 2010, 22:53:14 posle podne zorter »

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #134 poslato: 20, 08, 2010, 21:49:16 posle podne »
Jos jedan veoma zanimljiv.