Autor Tema: Koja snaga elektromotora .......  (Pročitano 58282 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Koja snaga elektromotora .......
« poslato: 14, 06, 2009, 09:04:43 pre podne »
Da li neko zna kako se racuna komparacija snage elektromotora u odnosu na SUS motore. Po nekima, kolika je snaga "pente", toliko treba da bude i snaga elektromotora. Ako je tako, kako onda elektromotor od 100W pogoni camac isto tako dobro kao Tomos 4. Po proracunu Tomos 4 ima 4 ks a to je 3,25 kW (3250 W) a ide isto kao elektromotor od 100 W.
Znam da je ovih 100 W, ustvari snaga koju motor "vuce" iz akumulatora a ne snaga na elisi, ali ne znam da li je ovih 4 ks (3,25 kW) snaga na elisi ili snaga motora koja se dobija sagorevanjem benzina, i kolika je stvarna snaga na elisi. Zanima me koliku snagu bi dao elektro-motor od 2 kW, (recimo 1400 o/min), na vodi i da li bi trebalo da se redukuje s obzirom da se na vanbrodskim (pa i brodskim) motorima elisa vrti i do 3000 o/min. Na svim slikama sa net-a elisa je vezana direktno na rotor, (znaci bez reduktora). Koliko je vazan obrtni moment u ovoj prici, i da li neko zna koliki je obrtni moment (recimo T 4), da bi mogao uporediti sa obrtnim momentom elektromotora tipa Minn Kota Endura ili Sevylor Electric Trolling Motor.
Nadam se da ce neko znati odgovore na neka od ovih pitanja.
Veliki pozzzzz :good:
« Poslednja izmena: 14, 06, 2009, 15:49:14 posle podne zorter »

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #1 poslato: 14, 06, 2009, 09:56:11 pre podne »
blago tebi zotere
ti nemas briga u zivotu
bas ti zavidim :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #2 poslato: 14, 06, 2009, 10:04:33 pre podne »
Imenjace, moja najveca briga je besparica. Ali, posto je to redovna pojava, vise me ni to ne brine. Princip je isti, sve ostalo su nijanse....
Pozzzz :good:

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #3 poslato: 14, 06, 2009, 12:27:05 posle podne »
Znam samo da je kod T4 snaga 4ks na radilici do elise dodje nesto tek oko 2,5ks,sto je i razlika od ovih novih danasnjih motora kod kojih se vrsi obelezavanje na snagu koju isporucuju na elisu,tako da je recimo nova Honda od 5konja tacno skoro duplo jaca od starog T4...

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #4 poslato: 14, 06, 2009, 14:58:11 posle podne »
evo da dodam ovaj link teme koju je zorter vec jednom bio zapoceo i koja ima dosta lepih informacija o e-motorima. cisto onako da se nezaboravi  :drinks: :drinks:

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=489.0

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #5 poslato: 14, 06, 2009, 15:48:03 posle podne »
Da, znam za nju, (ja sam je i zapoceo, kao sto kazes) ali mi je bila zamisao diskusija o nekim zabludama i neresenim pitanjima o snazi e-motora. Mozda si u pravu, da nije trebalo da otvaram novu temu. Mozda je ovo moglo i tamo da se raspravlja.

Mogao bi admin da preseli ovo tamo. :good: :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #6 poslato: 14, 06, 2009, 22:10:24 posle podne »
nema veze sto postoje dve teme ...

moje licno misljenje da ja sa 100w ne bih mogao da pokrecem camac ni ptiblizno toliko dobro kao sa recimo 4konja ... jos nigde nisam video da elektro motor pokrece bilo sta na reci , mozda gresim...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #7 poslato: 14, 06, 2009, 22:14:58 posle podne »
Bilo je na YT. Ako nadjem postavljam. Izgledalo je sasvim dobro ako ne i bolje od T4. Pozzzzzzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #8 poslato: 14, 06, 2009, 22:32:01 posle podne »
« Poslednja izmena: 09, 03, 2010, 16:29:21 posle podne zorter »

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #9 poslato: 14, 06, 2009, 22:54:32 posle podne »
Kap ovo je solidno brzo ali se vidi da su to dva motora veca od 100w. Pogledaj na ovom primeru kako mali motor od 40 lbs tera gumenjak brzinom od 6km/h, i to na reci (mada se ne vidi da li je uzvodno ili nizvodno).



Koliko je tacno snaga lbs u ks ili u kW?
« Poslednja izmena: 09, 03, 2010, 16:31:17 posle podne zorter »

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #10 poslato: 15, 06, 2009, 00:54:25 pre podne »
uuuuu ala ovaj sa 2motora pici a i korito mu je vala dobro samo jos da resi hladjenje svega toga :lol: :taunt:
A ovaj drugi ljudi pa to nije ni camac to je za decu igraju u njemu :lol: :lol: da je stavio i mikser u vodu istom bi brzinom isao :lol: :lol:

Na malim brzinama do jedno 4-5na sat otpori vode skoro su zanemarljivi i moze da ga gura sa recimo tih 100w a da bih isao 10km bez kilovata nemoze proci jer vec otpori rastu maltene na kvadrat

Al u svakom slucaju el.motori su odlicna stvar za neku malu zajebanciju na mirnim vodama pa jos da dodjes kuci pa prikljucis akumulatore na solarne kolektrore na punjenje to bih bila prava ekologija skroz:good:

Al ko zna mozda cemo mi svi za 10god voziti ladje svoje na struju kako ovi svasta izmisljaju i prave samo kad se pogleda dokle su vec dogurali sa el.automobilima... :yes:

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #11 poslato: 15, 06, 2009, 14:06:16 posle podne »
100w je 100w ili u konjima 0.135962HP.

40LBS nije snaga nego tezina i to je 18.143695kg.

Nema sanse da se s tom snagom pokrene camac na reci a 100w su jake dve malecke kaljuzne pumpe, cisto kao poredjenje.  Elektromotori imaju neverovatan polazni momenat i zato sa velikom elisom mogu da se pokrenu i polako ubrzavaju kako camac ubrzava ali ipak je 100w igracka.
Tomos4 ako ima 4 konja ima 2982w ili 3kw to je deset tih motorcica od 100w
Marke

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #12 poslato: 15, 06, 2009, 16:24:34 posle podne »
Marke, ta racunica je i meni poznata (osim onog LBS - da je tezina), ali mi nije jasno kako mali motorcic od 100W gura camac na reci skoro kao T4. A ispada da bi to bilo isto tek sa motorom od 3kW. Mnoge velike komercijalne brodove pogone elektromotori (to je cinjenica) ali ne znam kako, kad bi to trebali da budu motori od nekoliko stotina KW. Pokusavam da zamislim njihove gabarite, i ne mogu. Samo oni bi bili veci nego ceo brod. Koji agregati ih pogone, a sta pogoni te agregate? Sve su to pitanja, ako je potrebna istovetna snaga motora (elektro i SUS). Ovde izgleda presudnu ulogu ima obrtni moment pa je i racunica odnosa snaga u korist elektromotora. Pa zato elktromotor manje snage moze da uradi isto sto i SUS (SA UNUTRASNJIM SAGOREVANJEM) motor. Zar Akin ili Roncev brod ne bi mogao (po snazi) da potera neki elektromotor od 5-6kW, a ne od 50-60 koliki su vec. To su bila pitanja na koja sam trazio odgovor.
Veliki pozzzzzz. :good:

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #13 poslato: 16, 06, 2009, 20:13:40 posle podne »
Oznaka LBS je za osnovnu americku i englesku meru za tezinu ili POUND a to je ugrubo oko pola kile. Na filmu se vidi da pokazuju drzac/nosac motora i da je za tezinu motora od max 40lbs ili 18kg. Odakle ideja da je motor 100w ne znam ali kod ovih elektro motora sam motor je ispred elise u kucistu nalik granati a na vrhu rucke su samo komande i regulator struje.
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja snaga elektromotora .......
« Odgovor #14 poslato: 16, 06, 2009, 20:21:40 posle podne »
Sve velike dizel lokomotive i neke brodove pokrecu elektromotori jednosmerne struje kojima struju daju generatori koje pokrecu dizel motori.
Ovo Izgleda ludo ali je vrlo prakticno:

Motor vrti generator a onda se struja sprovede do elektromotora koji vrti elisu.

Dizel motori tako rade stabilno bez udara pri promeni opterecenja jer ih peglaju generatori i elektromotori. Po prirodi stvari elektromotor jednosmerne struje radi i kao menjac jer pri pokretanju ima ogroman obrtni momenat koji srazmerno brzini opada.
Ne mora se praviti menjac za ogromne snage koji je kabast i tezak vec se preklapanjem motora na red i paralelno dobija potreban odnos snage i brzine a elektronska regulacija omogucuje sve potrebne promene bez obrtnih delova.
Marke