Autor Tema: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?  (Pročitano 41064 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« poslato: 13, 06, 2009, 13:35:34 posle podne »
E ljudi treba mi savet malo sam svrljao po netu i pricao sa saletom sa foruma o njegovoj 25 ici pa sam pao u dilemu.

Treba mi motor za ovaj camac stavljam mu konzolu,...



E sad najvise me zbunila potrosnja ispade da 25 ks trosi 8 lit na 2/3 gasa a na punom 13l ,a moj Mercury 40 k
s trosi na 2/3 gasa 10 lit a na punom oko 14 l.

I sad ispade da ce mi brzina sa 25 ks biti oko 40 na sat sa gumenjalom od 56 kg  i potosnja 10 lit,a meni sa mojim Crestlinerom i 40 ks i 180 kg potrosnja 10 lit i pritom 45 na sat.

E sad da li bi bilo bolje da uzmem 30 ks pa da ga cepam na 2/3 gasa ili 25 pa pun gas. Pritom treba razmisljati da non stop vuces 30 ks koji je nekoliko kila tezi od 25.

I da li neko ima iskustva sa ovakvim motorima oko potrosnje? Mislim da ih poseduje pa da zna koliko trose?

Ajde da cujem vase misljenje sta bi ste vi uradili?

Pozdrav
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #1 poslato: 13, 06, 2009, 22:19:35 posle podne »
Ma gde cetvorotaktna i dvotaktna mi je slaba jos da stavim cetvorotaktnu pa da  :suicide:
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #2 poslato: 14, 06, 2009, 11:57:49 pre podne »
Koliko ja znam i koliko se prica ovde na forumu i koliko sam pricao sa majstorima 2t i 4 t nikako nije isto 2t su uvek bile startnije masine koje mnogo brze vrte od 4t,drugo mnogo su lakse za po 20 kg sto na gumenom slozices se znaci,a i odrzavanje je mnogo jednostavnije i jeftinije, a nam rekreativcima koji to koristimo 3-4 meseca godisnje se ne isplati da damo 2000 eur za 4t yamahu kad za 400 eur imam 2t johnsona za 1600 eur razlike u ceni mogu da se vozim 3 godine. Moram odma da ti kazem da sam razmisljao o 4t i teska srca sam odustao ruku na srce puna ti dusa i sav si nekako srecan kad das 1000 din a vozis se 2-3 sata ,a ne sat vremena.

Pozdrav
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #3 poslato: 14, 06, 2009, 12:36:46 posle podne »
20ks je 20 ks,samo sto kod 2t motora sagorevanje imas na svakom okretaju radilice pa zato imaju i veci obrtni momenat pa su i mnogo zivahniji i samim tim i mnogo starnijim i lakse razvijaju tu snagu dok kod 4t tek na svaki drugi okretaj radilice imas sagorevanje,tj maltene se jedan krug vrti na prazno al tako mora da bi stigao da se odradi ceo ciklus od 4 takta... :good:
2t motori zato vole da se vrte na punom gasu i nevole bas puno da rade na leru dok opet 4t vise vole optimalnije i manje obrtaje...

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #4 poslato: 14, 06, 2009, 13:03:53 posle podne »
20ks je 20 ks,samo sto kod 2t motora sagorevanje imas na svakom okretaju radilice pa zato imaju i veci obrtni momenat pa su i mnogo zivahniji i samim tim i mnogo starnijim i lakse razvijaju tu snagu dok kod 4t tek na svaki drugi okretaj radilice imas sagorevanje,tj maltene se jedan krug vrti na prazno al tako mora da bi stigao da se odradi ceo ciklus od 4 takta... :good:
2t motori zato vole da se vrte na punom gasu i nevole bas puno da rade na leru dok opet 4t vise vole optimalnije i manje obrtaje...
            :good: da imam gliser samo 2t

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #5 poslato: 14, 06, 2009, 15:05:04 posle podne »
u ovoj temi ima samo jedan logican odgovor: koliko para toliko muzike
svaka motorna kombinacija za taj camac se svodi na finanzielno skoro isto, poceti samo da 2t vise trosi nego 4t a manje kosta 2t pri kupovini nego 4t i td.. sve u svemu izlazi na isto ako hoce nesto malo bolje a ne krsh. ako ga samo vozis sezonski neisplati se kupovati nesto skupo a i mnogo jako ko npr.50ks ili slicno. nezaboraviti da se moderniji motori i moraju cesce odrzavati i servisirati nego neki stariji 2t, sve to grize po novcaniku.

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #6 poslato: 14, 06, 2009, 15:13:49 posle podne »
Dobro ljudi nije ovde tema da dokazemo da li je bolji 2 t ili 4 t motor svi mi znamo mane i prednosti i jednih i drugih pa nek svako uzme sta misli da mu je isplativije.Ovde je tema da mi date savet da li da stavim 25 ili 30 ks,kojeg proizvodjaca i da li neko ima iskustva sa potrosnjom,a pitanje se odnosi na 2 T motore 4t me ne zanimaju.

Molim vas procitajte jos jednom moje pitanje jer u njemu sve lepo pise sta me zanima i u kakvoj sam dilemi i zbog cega!

Hvala u napred.

Pozdrav

P.S. Master izvini sto sam dva puta postavio istu temu blokirao mi je net pa sam dva put kliknuo posalji.  :sorry:
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #7 poslato: 14, 06, 2009, 15:24:46 posle podne »
e ako je tako da ti ja preporucim neku yamahu ili evinrude / johnson od 25 ks nemas brige i pogotovo yama nije neki potrosac. vecina motora od 25 i 30 ks 2t se nerazlikuju u kubikazi nego samo po carb. ili flancevima. zato bih preporucijo motor od 25 ks to je malo prigusheniji motor od 30 ks . e sad zavisi stil voznje i relacije koliko ce stvarno da trosi  :taunt: :taunt:

ili ako hoces bas nesto vrhunsko ali skupo onda uzmi evinrude e-tec od 25 ks .

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #8 poslato: 14, 06, 2009, 15:34:30 posle podne »
Ovo mi bas i nije jasno " nego samo po carb. ili flancevima." :this: ?

Nemam nameru da kupujem nov i da dajem neke ogromne pare do 1000 eur a ako moze i dosta jeftinije od toga.

Ja sam isto cuo da je Yama mali potrosac ,pa kazi mi koja je razlika izmedju johnsona i nje u litrima pricamo oba iste konjaze?

Sta mislis o Mercuryu?

Rekao mi je sale selva sa direktnim ubrizgavanjem 30 ks 2t nova 2000 eur pa svakako bi je pre uzeo od E-teca.

Pozdrav
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #9 poslato: 14, 06, 2009, 16:01:47 posle podne »
Ovo mi bas i nije jasno " nego samo po carb. ili flancevima." :this: ?

Nemam nameru da kupujem nov i da dajem neke ogromne pare do 1000 eur a ako moze i dosta jeftinije od toga.

Ja sam isto cuo da je Yama mali potrosac ,pa kazi mi koja je razlika izmedju johnsona i nje u litrima pricamo oba iste konjaze?

Sta mislis o Mercuryu?

Rekao mi je sale selva sa direktnim ubrizgavanjem 30 ks 2t nova 2000 eur pa svakako bi je pre uzeo od E-teca.

Pozdrav


primer: poneki motori od 30 ks imaju samo vece dizne na carburatoru nego ist od 25 ks. to sam mislio.
to za potrosnju nemoze se bas tako jednostavno odgovoriti da sa tim podatcima nesto mozes da zapocnes, koja tezina i velicina , i 100 nekih faktora.
A SELVA motore ja licno nebih vise kupovao...  :shout: pricam iz iskustva , osim nove 4t Wahoo modele.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #10 poslato: 14, 06, 2009, 22:17:52 posle podne »
JAK motor od recimo 50 konja koji mnogo trosi je EVINRUDE/JOHNSON (ista firma)
motor od recimo 50 konja koji manje trosi je YAMAHA

ako imas para za benzin UVEK evinrude... ako nemas para za benzin uvek YAMAHA



Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #11 poslato: 14, 06, 2009, 23:32:30 posle podne »
s obzirom na korito ipek idi na jeftiniju variantu

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #12 poslato: 15, 06, 2009, 00:23:11 pre podne »
JAK motor od recimo 50 konja koji mnogo trosi je EVINRUDE/JOHNSON (ista firma)
motor od recimo 50 konja koji manje trosi je YAMAHA

ako imas para za benzin UVEK evinrude... ako nemas para za benzin uvek YAMAHA




Ne kapiram zasto pricamo o motorima od 50 ks kad meni treba od 25 ks max 30 ks,sta se sa njihovom potrosnjom desava? Kazu da tu nema velike razlike u potrosnji izmedju proizvodjaca jer su to mali motori ,a da kod vecih ima zato sto imaju po 3-4 pa i vise cilindara?

Sta ovo treba da znaci - ako imas para za benzin UVEK evinrude... ako nemas para za benzin uvek YAMAHA? Pojasni mi sta si time hteo da kazes?
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Marko ARGER YACHT

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 221
  • Pol: Muškarac
  • ARGER YACHT
    • arger yacht
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #13 poslato: 15, 06, 2009, 00:25:08 pre podne »
s obzirom na korito ipek idi na jeftiniju variantu

Sto s obzirom na korito nije mi jasno kad gumenjak nema korito? I sto zbog korita da idem na jeftiniju varijantu i sta je to jeftinia varijanta? Jeftin motor? ili Mala potrosnja?
Arger Yacht WOODEN BOAT MANUFACTURE  - www.argeryacht.com i scenografija

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koji motor 25 ili 30 ks? Koji proizvodjac? Kolika je potrosnja?
« Odgovor #14 poslato: 15, 06, 2009, 00:38:21 pre podne »
Ne kapiram zasto pricamo o motorima od 50 ks kad meni treba od 25 ks max 30 ks,sta se sa njihovom potrosnjom desava? Kazu da tu nema velike razlike u potrosnji izmedju proizvodjaca jer su to mali motori ,a da kod vecih ima zato sto imaju po 3-4 pa i vise cilindara?

Sta ovo treba da znaci - ako imas para za benzin UVEK evinrude... ako nemas para za benzin uvek YAMAHA? Pojasni mi sta si time hteo da kazes?

ma samo sam dao primer dva motora od 50 konja , znaci jedan EVINRUDE drugi YAMAHA , razlika je u tome da je EVINRUDE jaci iako to kolicina konja ne pokazuje a YAMAHA trosi manje ali je i slabija... znaci po mom skormnom misljenju EVINRUDE i JOHNSON trose ko ludi ali i daju vecu snagu od YAMAHE koja je ekonomicnija... napomenuo sam ovo jer ne znam sta je taj motor koji hoces da kupis , drugim recima po meni EVINRUDE 25 konja je YAMAHA 30...