Autor Tema: Prikolice za prevoz čamaca  (Pročitano 26246 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Prikolice za prevoz čamaca
« poslato: 09, 06, 2009, 22:27:53 posle podne »
Ne znam da li smo o ovom već pisali, zamolio me ortak da mu se raspitam za prevoz čamca prikolicom kakva su pravila, znam za širinu do 2,5m da ne treba pratnja policije ali šta je sa težinom oni nešto čuli da je granica 750 kg. Kod njih je čamac oko 500kg a prikolica oko 300kg. Kako to ide?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #1 poslato: 09, 06, 2009, 22:55:05 posle podne »
Ja upravo pocinjem da radim jednu (sto cu propratiti slikama, naravno). Inace prikolica nosivosti do 750 kg se registruje jednom na trecu tablicu vucnog auta i ne moze je koristiti drugo vozilo. Preko 750 kg se registruje svake godine i ima svoju tablicu (prvo broj pa oznaka mesta, npr. 111-333*SA) i za nju treba "E" kategorija koja vazi uz "B", i moze je koristiti bilo koje vozilo (s tim da vozac ima "B" i "E" kategoriju). Jedino nisam siguran (a to cu proveriti koliko sutra), koliko sutra odnos sopstvene tezine prikolice i njene nosivosti.Pozzzz

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #2 poslato: 10, 06, 2009, 01:29:11 pre podne »
Generalno prikolice bez kočnica mogu biti atestirane na 750 kg, ali težina nebi trbalo da bude veća (bolje rečeno nesme)  od polovine težine vučnog vozila. Za veće težine mora imati kočnicu, za auto prikolice ide naletna iliti inerciona kočnica, onda ukupna težina prikolice i tereta može da ide do 1500 kg, ako me sećanje nevara. Ovo su informacije za klasičnu prikolicu, a ne vidim razlog da za čamce bude drugačije.
Treba voditi računa o osovini prikolice, većuna torzionih osovina je atestirano za 750 kg, što znači da bi za preko treballa prikolica sa dve osovine.
U praksi, ja sam vukao autom od 1200-1300 kg prikolicu punu šljunka i njena težina je bila bar koliko i auta, ali samo na kratkoj relaciji i nije sve jedno kad krenem nizbrdo!
Ako se vozi na ioleo zbiljnijoj relaciji, za 800 kg treba neki malo teži auto, ozbiljna kuka, pravilno postavljen teret (ako me sećanje ne vara većina kuka je atestirano na vertikalno opterećenje, odnosno pritisak na kuku od 75 kg, a ostalo treba da prihvati prikolica) ...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #3 poslato: 10, 06, 2009, 13:24:24 posle podne »
Da li je nekom poznato koliko osovina, (tocak), treba da bude iza polovine prikolice gledano od kuke prema kreju? Da ne trazim eksperimentalno, ako vec postiji taj podatak.  :good:

Van mreže wemax

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 16
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #4 poslato: 11, 06, 2009, 00:46:12 pre podne »
Ja upravo pocinjem da radim jednu (sto cu propratiti slikama, naravno). Inace prikolica nosivosti do 750 kg se registruje jednom na trecu tablicu vucnog auta i ne moze je koristiti drugo vozilo. Preko 750 kg se registruje svake godine i ima svoju tablicu (prvo broj pa oznaka mesta, npr. 111-333*SA) i za nju treba "E" kategorija koja vazi uz "B", i moze je koristiti bilo koje vozilo (s tim da vozac ima "B" i "E" kategoriju). Jedino nisam siguran (a to cu proveriti koliko sutra), koliko sutra odnos sopstvene tezine prikolice i njene nosivosti.Pozzzz

    Laka prikolica (do 750 kg. bruto) ide na treću tablicu , drugo vozilo može da je koristi istu pod uslovom da vlasnik da overenu saglasnost za korišćenje sa kojim se vadi treća tablica za to vozilo. Prikolice teže od 750 kg. moraju da imaju inercionu kočnicu i
ručnu (koja je vezana sajlom za vozilo koje je vuče, u slučaju otkačinjanja u toku vožnje da bi stala) Vozačka dozvola B kategorije
važi za težinu do 3500 kg. ,pošto prikolica (bruto težina) ne sme da pređe jednu polovinu vučnog vozila , to znači da maksimalna
bruto težina prikolice može da bude 1160 kg pod uslovom da vučno vozilo ima težinu od 2320 kg.
 Odnos sopstvene težine i  njene nosivosti nije bitan to određuje konstrukcija,nosivost osovina (proračun).
Broj osovina zavisi od njihove nosivosti tako da može da bude i sa jednom ili dve slabije (manje ) .
Razmak mesto postavlanja osovine zavisi od rasporeda težine , prikolice za čamce obično imaju osovinu nameštenu da može da se pomera jer od balansa ptikolice zavisi lakoća vožnje . Za opterećenje na kuku zavisi od kuke odnosno auta a obično je oko 350 kg.,
kuka mora da bude atestirana i tada se odrđuje vertikalni pritisak.
  pozdrav
   

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #5 poslato: 12, 06, 2009, 01:04:10 pre podne »
Prikolice teže od 750 kg. moraju da imaju inercionu kočnicu i
ručnu (koja je vezana sajlom za vozilo koje je vuče, u slučaju otkačinjanja u toku vožnje da bi stala) Vozačka dozvola B kategorije
važi za težinu do 3500 kg. ,pošto prikolica (bruto težina) ne sme da pređe jednu polovinu vučnog vozila , to znači da maksimalna
Za opterećenje na kuku zavisi od kuke odnosno auta a obično je oko 350 kg.,
kuka mora da bude atestirana i tada se odrđuje vertikalni pritisak.
  pozdrav
   

mislim da je zorter u pravu da za vožnju prikolice teže od 750 kg treba imati i E kategoriju
što se tiče vertikalnog  opterećenja na kuku (ako si na to mislio) obično ide od 50 do 75 kg, nikako do 350 kg
pozdrav

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #6 poslato: 12, 06, 2009, 10:23:00 pre podne »
To se slazem za balansiranje prikolice za camac, ali ja pravim prikolicu obicnu, teretnu, posto mi treba za gumenjak, a i atest za obicnu prikolicu je 3300din a za camac je 8500din, tako da nemam mogucnost balansa. A znam da pritisak na kuku ne bi trebao da je veci od 50kg kad je opterecena a prazne oko 15kg. Pozzzz

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #7 poslato: 26, 06, 2009, 21:34:04 posle podne »
Evo nekoliko slika kako sam poceo prikolicu koja lako moze biti i za camac (ovako bez stranica) do 4m duzine.
Inace je iskoriscena torziona osovina od Renault 11. A posto vozim bas taj auto, imam i rezervni tocak. Nastavak sledi po delovima rada.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #8 poslato: 19, 07, 2009, 20:28:05 posle podne »
Do sada ste lepo objasnili šta zakon nalaže kada se radi o težinama tereta koji se vuče, medjutim, ja sam čuo nešto o čemu ne mogu da pronadjem podatke u bilo kom zakonu.

Naime, čuo sam da vozač koji poseduje "B" kategoriju može da vuče samo laku prikolicu bez inercione kočnice (do 750 kg) ili veću težinu (uz inercionu kočnicu) ali tako da težina tereta ne prelazi težinu vučnog vozila i da ukupna težina vučnog i vučenog vozila ne prelaze 3.500 kg, ali da bez obzira na težinu i na to da li ima ili nema inercionu kočnicu istovremeno mora da vodi računa da prikolica i teret ne budu duži od 5 metara računajući od kuke!

Da li je ovo tačno?
Da li neko zna nešto više o ovome?

Hvala na odgovoru.

Van mreže MisterTwister

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #9 poslato: 20, 07, 2009, 13:23:40 posle podne »
 :good: AL SI JE OPRAVIO  :preved: SVAKA CAST  :party:
Plutam, plivam, ronim, zaranjam, izranjam, nestajem, vraćam se...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #10 poslato: 20, 07, 2009, 13:58:34 posle podne »
Posluzila je svaka joj cast. Isla do Rogacice i nazad i ovde nekoliko puta do Save. Samo "pliva". Vec je presla 500km. Jos da je zavrsim i bice EXTRA. :good: :good: :good:

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #11 poslato: 02, 08, 2016, 09:06:42 pre podne »
E ZORTER pozdrav sada sam video i pročitao o ovoj prikolici što si pravio za čamac. Vidim da je tema odavno zapostavljena, ali meni treba sad pa je za mene sveža  6589 Dopada mi se. Ja imam jednu staru auto prikolicu kojoj sam skinuo stranice i pod, takodje je osnova od ovih cevi kao što si ti radio, ali ja želim na to da navarim kutije tako da bi napravio prikolicu za pasaru. Dao si mi ideju kako da regulišem balans prikolice, kutije neću variti na osnovu već ću ih spojiti onim U kopčama sa šrafovima, tako da celu nadogradnju mogu pomerati napred nazad sa čamcem na njoj dok ne bude u balansu i pravilnim opterećenjem na kuku vozila. Imam reno Clio pa želim da napravim što lakšu prikolicu da bi mogao od reke i sa reke lako da prevučem čamac. Da li neko  može da mi da savet koje bi kutije minimalnih dimenzija mogao da stavim, da budu dovoljno čvrste a opet po mojoj želji da prikolica bude što lakša. Inače prikolica je za Pasaru Vodičanku. Hvala Unapred.

Van mreže Radoje

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 12
  • www.mojaladja.com
    • ana
  • Brod tip: Seaswearl
  • Marina: kolorit
  • Veličina: 5m
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #12 poslato: 06, 05, 2017, 14:03:16 posle podne »
Bugi sa foruma, je za svaku preporuku sto se tice prevoza camaca. Evo telefon :063/313373

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #13 poslato: 06, 05, 2017, 15:48:51 posle podne »
Буги и у мом "тефтеру" има уписану високу оцену: 5+.
Поздрав Бугију!

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Prikolice za prevoz čamaca
« Odgovor #14 poslato: 26, 05, 2017, 09:17:38 pre podne »
Bugi radi posao u svakom pogledu, preporuka!