Autor Tema: Skiper kurs  (Pročitano 42719 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Skiper kurs
« poslato: 30, 05, 2012, 19:17:38 posle podne »
Jel zna neko gdje, koliko traje , koliko para ?
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #1 poslato: 30, 05, 2012, 20:56:39 posle podne »
u ponedeljak 28/05/2012 je pocela obuka za Zapovednika jahte do 100 BT (Skiper) u Mediterranean Skippers Club-u www.msc.rs
traje oko 60 nastavnih casova, plus jednodnevna praksa na vodi.
mislim da je cena oko 600 eura, barem je bila kada sam ja isao
evo i detalja http://msc.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=93
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #2 poslato: 30, 05, 2012, 21:51:20 posle podne »
Poljo, treba dobro da razmisliš šta ti treba sa tim što drugi nude. Sledeće pitanje : gde je priznata ta dozvola? Nije isto da li ćeš voziti
svoj brod ili koristiti čarter ko zna gde. Lično poznajem par odličnih skipera koji imaju tu dozvolu do 100 brt ali nisu je sigurno stekli tako
što su slušali 60 časova,imali jedan dan praktično i 3 godine posedovali umč!!! Glupo je.

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #3 poslato: 30, 05, 2012, 22:48:18 posle podne »
Koliko ja znam, MSC radi sa ovlašćenjem ministarstva odnosno Kapetanije.
100BRT licenca koju dobijete preko njih je validna svuda, za razliku od starih kurseva i potvrda koje je davao MSC dok nije dobio ovlašćenje od ministarstva. Kod njih je samo obuka, polaže se u Kapetaniji.

Plavu dozvolu UMČ Crnogorci više ne priznaju, možete imati problema. Hoće da progledaju kroz prste, ali traže ili naš ili njihov yacht master (100BRT). Za njihov YM treba da imate UMČ bar tri godine, ALI NJIHOV UMČ!!! Naš UMČ ne priznaju ni u tom slučaju.

Pre dve nedelje sam vozio od Bara do Dubrovnika, u Baru su mi u Kapetaniji rekli da više ne priznaju naš UMČ. Na sreću, progledali su mi kroz prste. Problem može da napravi policija ako vas kontrolišu u plovidbi.

Kao i sve ostalo kod nas i u CG, može ovako, može onako. Propisi su jasni ali je moguče malo se izvući, ako imate sreće.
U Hrvatskoj samo pitaju imate li dozvolu, drugo ništa ne proveravaju.
 
 

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #4 poslato: 30, 05, 2012, 22:49:33 posle podne »
Da budem jasan: Ovo je za brod od 35ft, mislim da do 7m može da se prođe sa našim UMČ.
U svakom slučaju, proverite pre polaska u CG, ako tamo mislite da plovite.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #5 poslato: 30, 05, 2012, 23:05:56 posle podne »
E ta Croatija a sad vidim i CG i jesu problem. Za Tursku i Italiju zanam da moze nasa (a i Vasa) plava dozvola do 15 m broda. ccc opet su ovi bivsi nasi veci papa od pape. Mozel neko da to provjeri za mene ??? Ako pozovem direktno znam sigurno da ce reci da je sve super i da vazi i na mjesecu njihova dozvola a da li je to tacno e ...Nisam rad da me neko zeza i pravi probleme kad bi ja da se odmaram.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #6 poslato: 31, 05, 2012, 11:11:39 pre podne »
Poljo, treba dobro da razmisliš šta ti treba sa tim što drugi nude. Sledeće pitanje : gde je priznata ta dozvola? Nije isto da li ćeš voziti
svoj brod ili koristiti čarter ko zna gde. Lično poznajem par odličnih skipera koji imaju tu dozvolu do 100 brt ali nisu je sigurno stekli tako
što su slušali 60 časova,imali jedan dan praktično i 3 godine posedovali umč!!! Glupo je.
e to je sustina  thumbup thumbup thumbup
papir ti treba zbog administracije i osiguranja a najvaznije je vreme provedeno u plovidbi i iskustvo koje ne stices na kursu
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #7 poslato: 31, 05, 2012, 11:18:14 pre podne »
Koliko ja znam, MSC radi sa ovlašćenjem ministarstva odnosno Kapetanije.
100BRT licenca koju dobijete preko njih je validna svuda, za razliku od starih kurseva i potvrda koje je davao MSC dok nije dobio ovlašćenje od ministarstva. Kod njih je samo obuka, polaže se u Kapetaniji.

Plavu dozvolu UMČ Crnogorci više ne priznaju, možete imati problema. Hoće da progledaju kroz prste, ali traže ili naš ili njihov yacht master (100BRT). Za njihov YM treba da imate UMČ bar tri godine, ALI NJIHOV UMČ!!! Naš UMČ ne priznaju ni u tom slučaju.

Pre dve nedelje sam vozio od Bara do Dubrovnika, u Baru su mi u Kapetaniji rekli da više ne priznaju naš UMČ. Na sreću, progledali su mi kroz prste. Problem može da napravi policija ako vas kontrolišu u plovidbi.

Kao i sve ostalo kod nas i u CG, može ovako, može onako. Propisi su jasni ali je moguče malo se izvući, ako imate sreće.
U Hrvatskoj samo pitaju imate li dozvolu, drugo ništa ne proveravaju.
ozbiljne charter kompanije u hrvatskoj i drugde itekako pitaju za dozvolu. ima i onih kojima je vazno samo da prodaju sto vise nedelja pa postavljaju manje pitanja.
u problemu se mozete naci ukoliko izazovete nekakvu nesrecu ili ste ucesnik u istoj jer su osiguranja ta koja koja vrlo rigorozno kontrolisu sve papire i moze se desiti da stetu morate nadoknaditi sami ukoliko vam dozvole nisu priznate i odgovarajuce.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže sloba

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #8 poslato: 31, 05, 2012, 11:20:40 pre podne »
Čarteraši pitaju i ne pitaju.
Ja imam svoj brod pa me nisu pitali.
Ako napraviš neki problem, onda si nadrljao, a to je suština: uvek po pravilima jer đavo dođe po svoje.
I nikad ne znaš da li će neki nadobudni policajac da vežba na tebi.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #9 poslato: 31, 05, 2012, 17:12:41 posle podne »
postoji par skola u srbiji koje daju bruto 100 tona... more ne morate ni videti a dobicete dozvolu .... toliko o kvalitetu tih dozvola, to nije moje misljenje nego i misljenje grka i hrvata koji ZVANICNO NE PRIZNAJU nase dozvole ali u zavisnosti od situacije gledaju kroz prste ....

ako zelitre da naucite da plovite ili jedrite onda su vam ovo opcije (diplome su interno skolske nisu medjunarodne)

1 JK Lamar - obuku je proslo par nas i mogu reci da je sasvim ok ... sastoji se iz skole i prakticnog dela na moru
2 Vega Sailing - nisam prosao ovu obuku ali znam Dekija (korisnik kod nas VEGA) i mislim da je i ta obuka kvalitetna
...

ono sto je moj plan da ove ili sledece godine odem do Grcke i polazem za RYA Offshore (Royal Yachting Association) , ta dozvola se priznaju SVUDA u svetu... cena je 180 funti plus troskovi instruktora koji dolazi iz engleske (deli se na vise kandidata koji polazu) praktican test traje 12 sati ...

e sad uporedite cene i kvalitet RYA-e i MSC-a  ha

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #10 poslato: 31, 05, 2012, 17:20:15 posle podne »
Papir mi treba koji priznaju svi . Znaci Srbija -nista. ok. idemo dalje .
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #11 poslato: 31, 05, 2012, 19:58:34 posle podne »
onda to sa Srbijom zaboravi,kreni prvo ozbiljno da se baviš pomoračkim veštinama u nekoj od ozbiljnih škola,zatim da
ozbiljnije ploviš pa ćeš onda već negde polagati npr RYA u Grčkoj. 

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #12 poslato: 31, 05, 2012, 20:01:24 posle podne »
Kapetane ajde daj vise detalja oko obuke i polaganja za RYA Offshore u Grckoj. To me bas zanima. Jel ima neki sajt ili kontakt za vise inf. Ja za desetak dana inace planiram u Grcku da vucem ladju, mozda bih mogao i uzivo da se raspitam ako mi das neki kontakt

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #13 poslato: 01, 06, 2012, 00:08:40 pre podne »
pa kazem gore nas korisnik VEGA

http://www.vegasailing.com/

Deki (Vega) radi sa grcima dole da bi polagao za RYA potrebno je par stvari

-2500 milja (log book, instruktor veruje na rec)
-kurs prve pomoci (Moze nas Crveni Krst da ti da sertifikat provereno burazes mi je tamo, ako hoces mozemo zajedno da odemo)
-sertifikat za radio stanice (Deki daje obuku za ROC(m) kanadski sertifikat 90 evra , ja polagao pre par nedelja)
-180 funti za ispit
-troskovi puta i smestaja instruktora u Grckoj se dele na ukupan broj polaznika

test traje 12 sati , obisno se krene na neki put od 100 -200 milja od ostrva do ostrva i 12 sati ti vozis ladju a inspektor te preslisava oko raznih stvari i gled akako se snalazis na brodu ... da bi se polagalo ladja treba da bude opremljena po  RYA standardima (nije neki problem)

skrenucu paznju dekiju na ovu temu pa taman i on da kaze iz prve ruke..


Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
Odg: Skiper kurs
« Odgovor #14 poslato: 01, 06, 2012, 10:06:06 pre podne »
postoji par skola u srbiji koje daju bruto 100 tona... more ne morate ni videti a dobicete dozvolu .... toliko o kvalitetu tih dozvola, to nije moje misljenje nego i misljenje grka i hrvata koji ZVANICNO NE PRIZNAJU nase dozvole ali u zavisnosti od situacije gledaju kroz prste ....

kapetane, kapetane... i grcka i hrvatska zvanicno priznaju nase sertifikate YM100Bt... provereno u praksi nekoliko puta... kvalitet obuke je teorijski na istom nivou (imam gotovo sve knjige koje je izdala RYA), ali se praksa bitno razlikuje...
skole koje ti pominjes  su skole jedrenja i nesto su drugacije koncipirane... sa Yach Master 100Bt mozes i da se zaposlis posle odradjenog kadetskog staza a to dovoljno govori o tezini tog papira
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.