Autor Tema: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?  (Pročitano 23678 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #30 poslato: 15, 02, 2010, 11:24:29 pre podne »
zanima me dal sa tim reglerom,moze da akumulator puni motor od 6ks(ima izvid za struju)i koliko je isplativa varijanta ugradnje?  :)

Netreba tebi to!!
Ja bih u tvom slucaju stavio redno na + samo jednu zener diodu od 13v cisto cisto da ti kad napon postane veci od recimo tih13v pusti punjenje u akumulator a usput ce ti vršiti ulogu da kad je manji napon punjenja od napona akumulatora struja nekrene u kontra smeru tj.iz akumulatora u motor i to je to-Gotovo
Regler ti pravi netreba jer je mala struja punjenja tvog motora i nece ti nikad uspeti napuniti zapravo akum.a kamoli prepuniti,osim ako nemisliš da na punom gasu voziš 30sati bez prestanka :taunt: :taunt:

Zenerka ce izgoreti vec pri malim strujama one se prave zamale struje ne moze da propusti nikako struju punjenja.
Marke

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #31 poslato: 15, 02, 2010, 23:07:29 posle podne »
ja bih ipak da namestim nesto sto ce moci trajnije da se koristi.ni 20e za regler ne bi bilo mnogo ako bih dobio ono sto trazim,a to je dopuna aku.samo me zanima da li sa motorima tako male snage 6ks mogu da dopunjujem aku.a da ne bude da kolko ga punim toliko ili manje trosim,jer bih onda mogao da uzimam struju direktno s motora.jedino sto kad se koristi aku osvetljenje,svetlo ne treperi u odnosu na rezim rada motora.koliko se zahvat uopste isplati?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #32 poslato: 15, 02, 2010, 23:41:39 posle podne »
pecov agregat je 70 evra ... i puni ko lud ...

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #33 poslato: 15, 02, 2010, 23:49:07 posle podne »
ma znam,ima i dva akumulatora,pa menjas ali me zanima dal mogu s motora da punim kad vec ima izlaz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #34 poslato: 16, 02, 2010, 00:08:59 pre podne »
jeap ... ali ti mali motori oko 6 konja proizvode struju po principu vise struje veci gas....

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #35 poslato: 18, 02, 2010, 20:31:19 posle podne »
Kolega ne znam dali je ova tema jos aktuelna ali evo da ti iznesem moje iskustvo .Ja imam 10-ku tomosa i povezao sam po semi koju je jedan kolega prilozio pre akumulatora sam stavio grec i vezao direktno na akum.i nikakvih problema nemam motor sam puni koliko treba i nema sanse da prepuni ..ja sam isao sa srebrnog jezera 15 sati bez gasenja motora i nije prepunio struju :good:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #36 poslato: 21, 04, 2015, 18:18:20 posle podne »
Pozdrav ,
Kuburim sa istim problemom. Mada planiram da uzmem anlaser za svoju 18-ku ( nasao u grebza nov za 130 evropljana ) , do tada moram rijesiti punjenje akumulatora na neki način. O elektronici ovog tipa nemam blage veze, grec , zener , regler ovaj onaj. Ali eto otisao danas u radnju i kupio Grecov spoj za nekih 5 KM ( oko 2.5 ojra , sto bi rekli nasi seljaci ). Ima cetiri izlaza neka , oblika tipa kocka. Naravno interesuje me kako da to sada povezem , sa pente na akumulator. gdje ide koji , plus minus itd. Sa pente znam koji je  koji ali sto se tice povezivanja Greca e tu vec nemam pojma. Takodje me interesuju vasa misljenja o sledecem. Planiram da pored ovog postojeceg akumulatora ubacim jos jedan, pa na taj način razdvojim potrošače  anlaser  na jedan ( kada ga uzmem ) drugi za potrošače . Kao ločično nameće se sljedeće : Akumulator koji bude isao na anlaser ce biti poseban , i kao takav će se puniti preko pente. Ali šta sa drugim akumulatorom za potrošače ? Da li napraviti sklopku koja će prebacivati sa jednog na drugi akumulator ( npr. palim na jedan , pa prebacim na drugi da ga puni ) i da li je to uopšte moguće, ili povezati akumulatore u paralelu i da ih penta puni oba odjednom ako je moguće.

Hvala svima unaprijed.

Van mreže packe

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 771
    • FISHERMANS
  • Brod tip: DUNAVSKI HUNTER
  • Marina: KARABURMA
  • Veličina: 8M
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #37 poslato: 21, 04, 2015, 19:14:11 posle podne »
 ffff mozda ti pomogne sema

Van mreže Savska meduza

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: samogradnja, metalac
  • Marina: Bosanski Šamac
  • Veličina: 6
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #38 poslato: 21, 04, 2015, 21:05:49 posle podne »
hvala packe,
Prva šema mi nije jasna bas  no125 , druga slika mi je ok , i to sam skontao , alternator je u našem slučaju vanbrodski motor, jel tako ? ... U svakom slučaju sigurno dobijam neko upustvo za montažu anlasera, kad ga kupim. Do tada mi ostaje onaj problem koji sam napominjao oko greca , koji ne znam da spojim, kao i pitanje punjenja oba akumulatora s tim da mi budu razdvojeni kao potrošači , a zajedno da se pune u paraleli ili preko neke sklopke. Nadam se da nisam zakomplikovao ....


Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #39 poslato: 22, 04, 2015, 09:18:47 pre podne »
Povezivanje reglera i greca.