Autor Tema: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?  (Pročitano 23810 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže namcor

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: titel 9
  • Marina: biser boljevci
  • Veličina: 5,8
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #15 poslato: 24, 11, 2009, 13:42:54 posle podne »
dali taj deo paše još od nečega ili ima kao orginali deo da se kupi kod prodavaca delova za vanbrodske motore idali paše za sve tipove motora zbog sanage punjenja akomulatora

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #16 poslato: 25, 11, 2009, 23:03:02 posle podne »
PAZI  ovako stoje stvari skoro svaka penta pravi naizmjenicnu struju kao i vecina motocikala koji nemaju alternator vec preko namotaja prave struju. Moras prvo da pretvoris struju naizmjenicnu u istosmjernu  a za to ti treba grec ili da budžiš nesto sa diodama da to uradis e onda ti treba regler da ti ne prepunjava kad odgulis gas da ne puni previse pa da ti kipi akumulator- E odgovor je odes kod nekog servisera za skutere motocikle svi oni imaju elektronski regler sa grecom napona 12v i neznam tacno koliko ampera propusta ali moze za svaku pentu stavi slobodno i rijesio si punjenje akumulatora i svih potrosaca. Kod mene je ispocetka bilo direkt spojeno na far pa nocu kad sam pod gasom sija ko luda a kad pristajem ona zmiri jebiga nevidim nista ovako sve potrosace sa  akumulatora a motorom punim akumulator. Taj elektronski regler moze na bilo koji motor pa i pentu bez obzira na njegovu snagu punjenja

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #17 poslato: 25, 11, 2009, 23:33:33 posle podne »
 Znam nešto malo o elektronici,davna sečanja.Rešenje je super,možda jedino obratiti pažnju da je sprava sa
 skutera,motora,jače ili jednake snage,onda ne bi trebalo da bude greške.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #18 poslato: 25, 11, 2009, 23:44:33 posle podne »
ja sam stavio regler od skutera
radi ial ima dve mane
skup je i jako slabo puni

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #19 poslato: 25, 11, 2009, 23:56:49 posle podne »
Regler i sam troši odredjenu količinu struje,zato i treba obratiti pažnju na snagu,i približno to izjednačiti
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7043
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #20 poslato: 26, 11, 2009, 21:52:47 posle podne »
Znam nešto malo o elektronici,davna sečanja.Rešenje je super,možda jedino obratiti pažnju da je sprava sa
 skutera,motora,jače ili jednake snage,onda ne bi trebalo da bude greške.

Molim da pojasnite - "...jače ili jednake snage,...". Koja je to snaga sa kojom regler treba da bude jednak ili jači?
Da li su "+" i "-" vidno označeni na motoru i na regleru?

Pitam ovo jer se baš ništa ne razumem u ovu oblast, a deluje mi jednostavno, a posebno u svetlu onoga što su mi u servisu rekli da bi i moj motor iz '83. mogao da puni akumulator ali nakon ugradnje nekog dela koji košta 50-60 evra.

Koliko bi koštao taj regler o kojem govorite u ovim postovima do sada?

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #21 poslato: 26, 11, 2009, 22:13:39 posle podne »
To je izlazna snaga struje koju daje motor.Znaci ista ili veča vrednost,nikako manja.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #22 poslato: 26, 11, 2009, 22:26:12 posle podne »
Ovako da objasnim taj regler kod nas u brckom nov kod servisera kosta 20eura ni centa vise nov neotpakovan i na njemu ima par izlaza mislim mali je jasno oznacen ulaz plusa i minusa i izlaz plusa i minusa koji ide na akumulator .jEDINO AKO NEZNAS  sa motora koji ti je plus i minus upitaj nekog ko ima unimer da kad upalis motor da ti tacno pokaze koja je zica  plus a koja minus a spojiti vjerovatno znas sam nikakva mudrost- Kod nekih motora ima vise izlaza kablova  a kod starijih motora mislim da ima najvise dva do tri kabla koji su predvidjeni za spajanje

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7043
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #23 poslato: 26, 11, 2009, 22:30:01 posle podne »
Zahvaljujem obojici na odgovorima, ali opet moram da pitam - kako da znam koja je snaga struje koja izlazi sa motora? Da li to negde piše? Kako se meri?

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #24 poslato: 26, 11, 2009, 23:21:57 posle podne »
http://electronicdesign.com/Articles/ArticleID/1823/1823.html
http://electronicdesign.com/Files/29/1823/Figure_01.gif

Evo reglera samo se umesto transformatora na punjacu veze struja sa motora a relej je za vise od 20A.

The following automatic battery-charger design is created with a circuit that could qualify as the simplest window comparator ever built around a single transistor (see the figure). It starts charging when the battery voltage drops beyond a preset value, and it stops when an upper preset voltage is attained.

With the help of a precise variable voltage supply, the upper and lower voltage levels were set. The normally connected (NC) lead of the relay isn't joined to the 15-V dc supply, which blocks this voltage from passing to the battery leads. This will accurately set the upper and lower levels. But the charging supply of 15 V dc was connected to the circuit.

First, the variable supply is fixed at 13.3 V dc—the voltage of a fully charged battery—and linked to the battery point of the circuit. The slider of VR1 is turned to the extreme end on the side that's attached to the positive terminal of the battery. VR2's slider should be turned toward the end that's connected to VR1. The transistor turns on, shunting VR1. Then the slider of VR1 is turned toward the other extreme, which is the end connected to VR2.

The test supply voltage is now set to 11.8 V dc, which is the voltage of a drained battery. VR2 is then adjusted so that it just turns off the transistor again. The test voltage is raised to 13.3 V dc again, and VR1 is adjusted so that the transistor turns on. With the upper and lower levels set, the NC point is connected to the circuit (15-V dc charging voltage). Now the battery charger is set and ready to go.

« Poslednja izmena: 27, 11, 2009, 09:10:00 pre podne marke »
Marke

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #25 poslato: 27, 11, 2009, 11:56:31 pre podne »
Kad bi mogao slikicicu da stavis da vidimo kako to izgleda.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #26 poslato: 27, 11, 2009, 12:15:34 posle podne »
Kad stignem (za vikend kad je kisa) napravicu jedan pa cu da stavim sliku.
Marke

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #27 poslato: 11, 02, 2010, 22:14:20 posle podne »
zanima me dal sa tim reglerom,moze da akumulator puni motor od 6ks(ima izvid za struju)i koliko je isplativa varijanta ugradnje?  :)

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #28 poslato: 11, 02, 2010, 22:25:00 posle podne »
zanima me dal sa tim reglerom,moze da akumulator puni motor od 6ks(ima izvid za struju)i koliko je isplativa varijanta ugradnje?  :)

Netreba tebi to!!
Ja bih u tvom slucaju stavio redno na + samo jednu zener diodu od 13v cisto cisto da ti kad napon postane veci od recimo tih13v pusti punjenje u akumulator a usput ce ti vršiti ulogu da kad je manji napon punjenja od napona akumulatora struja nekrene u kontra smeru tj.iz akumulatora u motor i to je to-Gotovo
Regler ti pravi netreba jer je mala struja punjenja tvog motora i nece ti nikad uspeti napuniti zapravo akum.a kamoli prepuniti,osim ako nemisliš da na punom gasu voziš 30sati bez prestanka :taunt: :taunt:

Van mreže rade

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 483
  • Pol: Muškarac
Odg: tomos t18-kako sa strujom na akumulator?
« Odgovor #29 poslato: 12, 02, 2010, 20:18:57 posle podne »
Ali jos nismo dobili slike i upustvo za Tomosa i punjenje.